Több pulóvert is fentrõl lefelé haladva készítünk elsõsorban azért, mert így rugalmasabban alakíthatjuk a darabok méreteit egyéni igényeink, méreteink szerint. Könnyebb például az ujjak, a testrész hosszát, és például a vállszész méretein változtatni, Ha fentrõl lefelé haladva készítjük, sokkal könnyebb munka közben a darabot felpróbálnunk is.
Ebben a leckében megmutatjuk, hogyan kössünk pulóvert egyszerû szaporításokkal a raglánvonalak kialakításához. Elõször válasszuk ki a mintát, és ennek a leckének a segítségével készítsük el. Ha egy másik raglán szabásvonallal szeretnénkelkészíteni a darabot, kövessük a minta utasításait a szaporítások elkészítéséhez- észrevehetjük, hogy az elv ugyanaz, mint ebben a példában. Hasonlóan, ezt a módszert használhatjuk kerek vállrész elkészítésénél is, csak kövessük a kerek vállrész szaporításainak elkészítéséhez adott utasításokat az itt mutatott raglán-szaporítások helyett.
Ugyanígy, ha kardigánt készítünk fentrõl lefelé haladva, a technika ugyanez les, de a darabot a kötõtûn oda-vissza haladva készítjük el, az eleje közepén kezdve (a háta közepén a jelölõre nem lesz szükség)
1) Ezt a példát 48 szem felszedésével kezdtük, és kötöttünk kb 3 cm-t bord mintával (= 2 S 6 " F), mielõtt elkezdtük volna a szaporításokat a raglánvonal kialakításához.
A bord mintás szegély után folytassuk harisnyakötéssel, és tegyünk jelölõt a háta közepébe. Folytassuk, és tegyünk 4 jelölõt a raglánvonalakhoz a test részei és az ujjak közötti átmenetekhez (vagyis az 1. jelölõig = fél háta. Az 1. jelölõtõl a 2. jelölõig = 1 ujja. Az 2. jelölõtõl a 3. jelölõig = az eleje. A 3. jelölõtõl a 4. jelölõig = 2 ujja. A 4. jelölõ és az 1. jelölõ között maradt szemek = fél háta.
2) Kezdjünk el szaporítani, a raglánvonal kialakításához mind a 4 jelölõ mindkét oldalán.
3) Szaporítsunk a következõ módon: 1 szemmel a jelölõ elõtt kezdjünk, 1 rh a jobboldali kötõtûre.
4) Kössünk 2 szemet (a jelölõ a 2 szem között van), 1 rh a jobboldali kötõtûre.
5) az 1. jelölõ elõtti és utáni elsõ szaporításokat elkészítettük. Ismételjük ugyanezteket a szaporításokat minden jelölõnél = 8 szemet szaporítottunk a körben.
6) A következõ sorban a ráhajtásokat csavartan kötjük le (vagyis a szemek hátsó szálába öltve), így a helyükön nem keletkeznek lyukak.
7) Folyt ezzel a mintával és szaporítsunk a raglánvonal kialakításához a fenti magyarázat szerint.
8) Amikor minden szaporítást elkészítettünk a raglánvonal kialakításához, folytassuk a munkát, amíg elérjük azt a méretet, ahol a szemeket szétválasztjuk a testrész és az ujjak szemeire.
9) Most osszuk el a szemeket az eleje és háta darabhoz, és minden darabot külön-külön fejezünk be. Kössünk az 1. jelölõig.
10) Tegyük az 1. és a 2. jelölõ közöttu szemeket szemtartóra vagy maradék fonalra (= az 1. ujja).
11) Szedjünk fel szemeket az ujja alatt a karöltõ kialakításához.
12) Kössük le a 2. és az 3. jelölõ közötti szemeket (= eleje).
13) Tegyük az 3. és a 4. jelölõ közöttu szemeket szemtartóra vagy maradék fonalra (= az 2. ujja).
14) Szedjünk fel szemeket az ujjak alatt (ugyanannyi szemet szedünk fel, mint az 1. ujja alatt).
15) Kössük le a megmaradt szemeket a hátán (az 1. jelölõig).
16) Kössük a pulóver testét körben haladva, kövessük a minta utasításait, a fogyasztásokra, szaporításokra, a hosszra és a bordásmintás szegélyre vonatkozóan. Ha bizonytalanok vagyunk a pulóver hosszában, és / vagy a minta rövidítését / hosszabbítását tervezzük, munka közben könnyen felpróbálhatjuk a pulóvert (Tanács: ha felpróbáljuk a darabot a szemeket több körkötõtûn összuk el, hogy csökkentsük a szemek leejtésének kockázatát.
17) Készítsük el az ujjakat: tegyük az egyik szemtartóra / maradék fonalra félretett szemeket vissza a kötõtûre.
18) Szedjünk fel új szemeket az ujja alatt - figyeljük meg az A jelû képet, vagy szedjünk fel 1-1 szemet az ujja alatt leláncolt szemek mindegyikében - figyeljük meg a B jelû képet. A pontos számot mindig az adott mintában találjuk. Tegyünk jelölõt a darabba. A DARABOT EZENTÚL ETTÕL A PONTTÓL MÉRJÜK!
19) Kössünk a mintában megadott hosszig. Tegyünk egy újabb jelölõt az újonnan felszedett szemek közepére. A jelölõ mindkét oldalán fogyasszunk 1 szemet.
20) Kössünk, amíg 2 szem marad a jelölt szem elõtt, emeljünk át 1 szemet a jobboldali kötõtûre, 1 S szem, majd a leemelt szemet átemeljük a lekötött szemen (= 1 szemet fogyasztottunk).
21) Kössük le a jelölt szemet.
22) 2 szemet simán összekötünk (= 1 szemet fogyasztottunk)
Most 1 szemet fogyasztottunk a jelölõ eleõtt és 1 szemet fogyasztottunk a jelölõ után (= 2 szemet fogyasztottunk a körben összesen).
23) Kövessük a minta utasításait a fogyasztásokra, esetleges szaporításokra, az ezek közötti körök számára, vagy kötött cm-re vonatkozóan.
24) Amikor mindkér ujját elkészítettük, varrjuk össze az ujjak alatti nyílásokat.
Amikor a testrész és az ujjak a minta szerint elkészültek, vegyünk ki minden jelölõt a darabból, és rögzítsünk minden szálat a FO-n. Elkészültünk a pulóverrel!
Még mindig nem választott fentrõllefelé kötött darabot? Az alábbi linken talál néhány inspirációt!
Over het brei-patroon Campus Rally vest 240-28 maat s. Er staat dat het met rondbreinaalden gebreid moet worden, maar het voor en achterpand vervolgens wel aan elkaar moeten worden genaaid. Als ik de rondbreinaalden gebruik, brei ik rond, zodat ik niet twee losse voor en achter pand krijg. Ook zijn 68 steken niet genoeg om een hele spencer mee te maken. Moet je de rondbreinaalden gebruiken alsof het normale naalden zijn? Waarom moet je dan die rondbreinaalden gebruiken?
09.12.2024 - 12:38