A mackókötés (angolul Brioche-nak is hívják). egy olyan kötéstechnika, ahol dupla szemeket használunk tiszta, jól látható csíkos minta eléréséhez, a bordás mintás szegélyekhez, passzékhoz hasonlóan. Ezzel a módszerrel tömöttebb, vastagabb eredményt érhetünk el, ami remek sálak, takarók, pulóverek elkézítéséhez.
A mackókötésnek rengeteg változik, - nemcsak attól függõen, hogy hány szemet hagyunk a csíkok özött (milyen közel vagy távol helyezkednek el egymástól), hanem attól is, milyenn technikát használunk. Bizonyos változatok csak az egyik oldalon eredményeznek csíkokat, más változatok pedig a munkadarab mindkét oldalán ugyanazt a csíkos hatást adják. A mackókötést köthetjük két színnel is, ami újabb mutatós hatással gaudagítja ezt a mintát, a két oldalon ellentétes színösszeállítással.
Azonban minden mackókötés megegyezik egy dologban, abban, hogy dupla szemekkel dolgozunk (vagy ráhajtásokat készítve, vagy az elõzõ kör / sor szemeibe öltve) ezért a szokásos bordásmintánál jóbal több fonalra van hozzá szükség.
A 4 leggyakoribb mackókötés technika a következõ:
A mackókötés, és a szem alá öltött mackókötés szinte azonos eredményt ad, azomban a szem alá öltött vátozat kötött anyaga szorosabb. Mindkét módszerrel a darab színe oldalán és fonákoldalán ugyanazt a mintát kapjuk.
A hamis mackókötés ugyanazt a technikát használja, mint a mackükötls, de a mintát csak minden második sorban / körben kötjük.
Hasonlóan, a hamis szem alá öltött mackókötés ugyanazt a technikát használja, mint a mackükötls, de a mintát csak minden második sorban / körben kötjük.
A hamis mackókötés, és a hamis szem alá öltött mackókötés is a munka SZO-n és FO-n eltérõ eredményt ad, így elkészítésükhöz kevesebb fonalra van szükség, mint a kétoldalas mackókötésekhez.
Ezeket a technikákat használhatjuk a kötõtûn oda-vissza haladva, vagy körben kötve is. használhatjuk páros és páratlan számú szemmel is. Az alábbi magyarázatok páratlan számú szemmel, a sorokat oda-vissza haladva kötve készítik.
A baloldali kép a munkát a SZO felõl, a jobboldali kép a munkát a fonák oldala felõl mutatja.
Ez a legáltalánosabban használt módszer a mackókötés elkészítésére, az eredmény a színe- és a fonákoldalon is ugyanolyan.
Kössünk a következõ módon (1 lustakötéses szélszemmel mindkét szélen).
1. sor: 1 szélszem lustakötéssel, * 1 sima, 1 rh, 1 szemet F leemelünk. * Ismételjük a *-* közötti részt, amíg 2 szem marad, 1 sima és 1 szem lustakötéssel fejezzük be a sort.
2. sor: 1 szélszem lustakötéssel, * 1 rh, 1 szemet F leemelünk, a rh-t és a leemelt szemet S összekötjük.* Ism a *-* közötti részt, amíg 2 szem marad, 1 rh, 1 szemet F leemelünk.1 lustakötéses szélszemmel fejezzük be a sort.
3. sor: 1 szem lustakötéssel. * A rh-t és a leemelt szemet S összekötjük, 1 rh, 1 szemet fordítottan leemelünk.* Ismételjük a *-* közötti részt amíg 3 szemünk marad. A rh-t és a leemelt szemet összekötjük 1 szem lustakötéssel.
Ismételjük meg a 2. és a 3. sort.
Nézzük meg a vonatkozó DROPS videót! Hogyan kössünk mackókötéssel.
Ez a technika is olyan anyagot eredményez, ami a színe- és a fonákoldalán ugyanolyan.
Kössünk a következõ módon (1 lustakötéses szélszemmel mindkét szélen).
1. sor (= FO): S szemekkel kötünk minden szemet.
2. sor (= SZO) 1 S. *1 F, 1 sima közvetlenül a következõ szemalatti szembe. * Ismételjük a *-*közötti részt a sor végéig.
Ism a 2. sort
Nézzük meg a vonatkozó DROPS videót! Hogyan kössünk mackókötést a kötõtûn, oda-vissza haladva.
A hamis (vagy fél) mackókötés ugyanazt a technikát használja, mint a mackókötés, de a rh-sokat csak minden második sorban / körben készítjük. Csak a színe oldalon kapjuk a csíkos mintát.
Kössünk a következõ módon (1 lustakötéses szélszemmel mindkét szélen).
1. sor: 1 szélszem lustakötéssel, * 1 sima, 1 rh, 1 szemet F leemelünk. * Ismételjük a *-* közötti részt, amíg 2 szem marad, 1 sima és 1 szem lustakötéssel fejezzük be a sort.
2. sor: 1 szélszem lustakötéssel, * 1 sima, a rh-t és a leemelt szemet S összekötjük.* Ismételjük meg a *-* közötti részt, amíg 2 szem marad a sorban, kössünk 1 szélszemet lustakötéssel.
Ismételjük meg a 1. és a 2. sort.
Nézzük meg a vonatkozó DROPS videót! Hogyan kössünk hamis mackókötéssel (1).
A hamis (vagy fél) mackókötés a szem alá öltve, ugyanazt a technikát használja, mint a mackókötés, de csak minden második sorban / körben kötünk az elõzõ sor szemei alá öltve. Csak a színe oldalon kapjuk a csíkos mintát.
Kössünk a következõ módon (1 lustakötéses szélszemmel mindkét szélen).
1. sor (= FO): S szemekkel kötünk minden szemet.
2. sor (= SZO) 1 S. *1 F, 1 sima közvetlenül a következõ szem alatti szembe. * Ismételjük a *-*közötti részt a sor végéig. Ha a szemek száma páratlan, a sort 1 F szemmel fejezzük be.
Ismételjük meg a 1. és a 2. sort.
Nézzük meg a vonatkozó DROPS videót! Hogyan kössünk hamis mackókötéssel a szem alá öltve.
Undskyld, jeg ikke skrev hvilket vejledning der skulle rettes. Det er til falsk patent. Mvh Trine
02.01.2025 - 09:48