Icy Paws by DROPS Design

Filcowe rękawiczki z żakardem świątecznym, z włóczki DROPS Lima.

  • Icy Paws / DROPS Extra 0-1413 - Filcowe rękawiczki z żakardem świątecznym, z włóczki DROPS Lima.
DROPS design: model nr li-095
Grupa włóczek B
----------------------------------------------------------
Rozmiary: S - M - L
Długość przed filcowaniem: ok. 34 - 36 - 37 cm
Długość po filcowaniu: 28 - 29 - 30 cm
Długość kciuka przed filcowaniem: ok. 15 cm
Długość kciuka po filcowaniu: 12 cm

Materiał:
DROPS LIMA od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
100-100-150 g kolor 9020, perłowo-szary
50 g dla każdego rozmiaru kolor 4305, ciemnoniebieski

Mogą być również wykonane z:
„Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek B)” - patrz link poniżej.

DRUTY POŃCZOSZNICZE I DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 lub 80 cm) DROPS nr 4,5 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 20 oczek i 26 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
Po filcowaniu: 10 x 10 cm = 22 oczka i 34 rzędy.

INNE: 2 agrafki i 2 plastikowe torebki do filcowania ----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


65% Wełna, 35% Alpaka
od 10.00 zł /50g
DROPS Lima uni colour DROPS Lima uni colour 10.00 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
DROPS Lima mix DROPS Lima mix 10.60 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 30.00zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI

ZAMYKANIE OCZEK-1:
Aby obliczyć gdzie zamykać oczka, należy wziąć ogólną liczbę oczek (np. 56 oczek) i podzielić ją przez liczbę oczek jaka ma być zamknięta (np. 4) = 14.
W tym przykładzie będziemy zamykać oczka przerabiając razem na prawo każde 13-te i 14-te oczko.

ŻAKARD:
Patrz schemat A.1. Żakard jest przerabiany w całości dżersejem.

DODAWANIE OCZEK: 
Aby dodać 1 oczko należy przerobić 2 razy to samo oczko.

ZAMYKANIE OCZEK-1:
Zaczynając 2 oczka przed oczkiem z markerem, przerobić 2 oczka razem na prawo, przerobić oczko z markerem, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem (= zostają zamknięte 2 oczka).
----------------------------------------------------------

PRAWA RĘKAWICZKA: 
Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką, aż schemat A.1 zostanie zakończony, kończyć rękawiczkę na okrągło na drutach pończoszniczych.
Na drutach z żyłką nr 4,5 nabrać 56-56-62 oczka kolorem ciemnoniebieskim. Przerobić 4 rzędy dżersejem w tę i z powrotem. Dalej przerabiać kolorem perłowo-szary i wykonać 2 rzędy dżersejem, w tym samym czasie w 1-szym rzędzie równomiernie zamykając 4 oczka - PATRZ ZAMYKANIE OCZEK-1 = 52-52-58 oczek. Wziąć z powrotem nitkę w kolorze ciemnoniebieskim i przerobić 2 rzędy dżersejem. Dalej przerabiać dżersejem, kolorem perłowo-szary, w 1-szym rzędzie zamykając równomiernie 4 oczka = 48-48-54 oczka. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy dł. robótki wynosi 10-11-12 cm, zamknąć 4-0-2 oczka w regularnych odstępach = 44-48-52 oczka.
PRZED DALSZĄ PRACĄ NAD ROBÓTKĄ UWAŻNIE PRZECZYTAĆ DALSZĄ CZĘŚĆ OPISU!
Umieścić 1 marker w 25te-27me-29te oczko (= oznaczenie na dodawanie oczek na kciuk).
Wykonać gwiazdkę na środku na wierzchu dłoni następująco: 0-1-2 oczka kolorem perłowo-szary, schemat A.1 (= 21 oczek) i kończyć rząd kolorem perłowo-szary. Dalej przerabiać schemat A.1 tak samo.
W TYM SAMYM CZASIE dodać 1 oczko z każdej strony oczka z markerem - PATRZ DODAWANIE OCZEK (= zostają dodane 2 oczka). Dodawać tak samo z każdej strony dodanych oczek w sumie 6-7-8 razy co 4 rzędy (tj. co 2 rzędy na prawej stronie robótki) = 56-62-68 oczek.
Po dodaniu ostatniego oczka, zdjąć na drut pomocniczy na kciuk: dodane oczka + oczko z markerem + 1 oczko z każdej strony tych oczek (schemat A.1 powinien być zakończony) = 15-17-19 oczek na drucie pomocniczym na kciuk. Długość robótki wynosi ok. 20-22-23 cm. 
Dalej przerabiać na drutach pończoszniczych nr 4,5 na okrągło dżersejem, kolorem perłowo-szary do końca.
W TYM SAMYM CZASIE w 1-szym okrążeniu nabrać 3 oczka ponad oczkami na drucie pomocniczym (= z wierzchu kciuka) = 44-48-52 oczka.
Gdy dł. robótki od nabranych oczek na kciuk wynosi 13-13-12 cm, umieścić 2 markery następująco: 1-szy marker w 1-sze oczko na początku okrążenia i kolejny marker w 23cie-25te-27me oczko. W następnym okrążeniu zamknąć 1 oczko z każdej strony każdego z 2 markerów – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK-2 (= zostają zamknięte 4 oczka). Zamykać tak samo w sumie 4-5-6 razy co 2 okrążenia, dalej 4 razy w każdym okrążeniu we wszystkich rozmiarach = zostaje 12 oczek we wszystkich rozmiarach. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć.

KCIUK: 
Przerabiać kciuk kolorem perłowo-szary. Wziąć z powrotem 15-17-19 oczek kciuka na druty pończosznicze nr 4,5 i dodatkowo nabrać 1 oczko w każde z 3 oczek nabranych ponad kciukiem = 18-20-22 oczka. Przerabiać dżersejem na okrągło. Gdy wysokość kciuka wynosi ok. 6-6½-7 cm, równomiernie zamknąć 2 oczka = 16-18-20 oczek. Przerobić 3 okrążenia na prawo. W następnym okrążeniu równomiernie zamknąć 6-8-8 oczek = 10-10-12 oczek. Gdy długość kciuka wynosi 7½-8-8½ cm, przerobić każde 2 kolejne oczka razem na prawo = 5-5-6 oczek. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć.

LEWA RĘKAWICZKA:
Nabrać oczka i przerabiać jak prawą rękawiczkę, tylko w odwrotnym układzie.
Inaczej mówiąc, oczka na kciuk są dodawane z każdej strony 20tego-22giego-24tego oczka, a przerabiać gwiazdkę na wierzchu dłoni następująco: 22-24-26 oczek kolorem perłowo-szary, schemat A.1 (= 21 oczek) i 0-1-2 oczka kolorem perłowo-szary.

KCIUK:
Przerabiany tak samo jak na prawej rękawiczce.

WYKOŃCZENIE:
Zszyć (kolorem perłowo-szary) otwór wzdłuż rękawiczki - brzeg do brzegu, wkłuwając igłę w skrajne pętelki oczek, aby szew był płaski.

FILCOWANIE: 
Przekręcić rękawiczki na lewą stronę robótki, a w palec włożyć plastikową torebkę, aby się za mocno nie sfilcował. Aby się nie wysunął przypiąć agrafką - UWAGA: wkłuwać agrafkę na wysokość, od dołu do góry, aby było ją łatwiej usunąć po filcowaniu. Przekręcić rękawiczki na prawą stronę robótki, tak aby filcowały się na prawej stronie robótki.
Umieścić rękawice w pralce, wsypać proszek bez enzymów i środków wybielających. Prać w temperaturze 40°C, wirowanie normalne, ale bez prania wstępnego. Po wyjęciu z pralki naciągnąć do właściwych rozmiarów. Suszyć na płasko. Następnie prać wybierając program do prania wełny.

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 01.04.2019
Korekta: Gdy dł. robótki wynosi 10-11-12 cm, zamknąć 4-0-2 oczka w regularnych odstępach = 44-48-52 oczka.
PRZED DALSZĄ PRACĄ NAD ROBÓTKĄ UWAŻNIE PRZECZYTAĆ DALSZĄ CZĘŚĆ OPISU! Umieścić 1 marker w 25te-27me-29te oczko (= oznaczenie na dodawanie oczek na kciuk).
Wykonać gwiazdkę na środku na wierzchu dłoni następująco: 0-1-2 oczka kolorem perłowo-szary, schemat A.1 (= 21 oczek) i kończyć rząd kolorem perłowo-szary. Dalej przerabiać schemat A.1 tak samo.

Schemat

symbols = perłowo-szary
symbols = ciemnoniebieski
diagram
signature-image signature

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Extra 0-1413) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (10)

country flag Kita wrote:

I have made two pairs of these mittens now and they are lovely. I felt they did run a little small, and made large pairs for what are probably medium hands. Now I plan to knit a pair for a guy with XXL hands and there is just no way the large could be blocked to fit (I tried). Would adding the difference between small and large to the large size be a way to get a decent XXL mitten? So, if it says 56 for small and 62 for large, would 68 give XXL (continuing the pattern adjustments in this vain)?

21.11.2021 - 18:38

DROPS Design answered:

Dear Kita, please understand that we cannot modify our patterns to each individual request. Having said that, if I would want to do this in a bigger size, i would probably try to do it with a bigger needle and thicker yarn generally bigger gauge, like Nepal instead of Lima. Happy Stitching!

21.11.2021 kl. 19:43

country flag Bente wrote:

Hei, Jeg strikker str M. Har satt et merke på maske 27, strikket 1 grå og skal så strikke mønster A1. Mønsteret er 21 masker og totalen blir da 49 masker. Men jeg har bare 48 masker på pinnen...?? I tillegg står det at jeg skal strikke grå - pinnen ut. Hvor mange grå masker skal jeg egentlig strikke etter mønsteret? Skal merket settes på en annen maske enn 27.?

27.01.2021 - 15:05

DROPS Design answered:

Hei Bente, Du har strikket 1 grå maske, skal strikke A.1 (mønster) i 21 masker og da blir det 26 grå masker til enden av pinnen. Merket markerer hvor tommeløkning skal være og er i det grå partiet. God fornøyelse!

28.01.2021 kl. 07:40

country flag Caroline wrote:

Hi I have never made a felted item. How do you actually felt the mittens please? Thank you.

02.12.2020 - 15:39

DROPS Design answered:

Dear Caroline, you will read more about felting here - and this video shows how to avoid a thumb to felt together on mittens. Happy felting!

02.12.2020 kl. 15:52

country flag Esther Lessard wrote:

Bonjour, J'aimerais faire les mitaines feutrées à un homme très grands et costaud. Est-ce possible d'avoir un patron plus grand ?

12.11.2019 - 18:43

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Lessard, vous trouverez ici tous nos modèles de moufles feutrées, parmi lesquelles vous trouverez peut-être la bonne taille ou dont vous pourrez vous inspirer si besoin. Bon tricot!

13.11.2019 kl. 08:43

country flag Poppy wrote:

Hi, I love this pattern! I’m a bit confused, though. I’ve done “When piece measures 11 cm in all sizes, decrease 4 stitches evenly = 44 stitches.” But then it says to start the star at 10 cm and increase for the thumb at 11cm. Should I start the star first and then do the decrease and increase on the same line or is there a typo? Thanks, Poppy

18.03.2019 - 19:23

DROPS Design answered:

Dear Poppy, thank you for writing to us. The decrease of 4 stitches is for the overall shaping of the mittens so you do it evenly distributed on the round, while increasing for the thumb happens only at one place. As the patterns says "at the same time", so you are doing the two things at the same time. I hope this helps. Happy Knitting, thi is such a lovely project!

20.03.2019 kl. 11:26

country flag Anneli wrote:

Underbara vantar, jag älskar dom! Jag har stickat dom och tovat två gånger (först i 40 C och en gång till i 30 C) för att nå rätt storlek och är jättenöjd! Ett stort tack för fint garn och ett bra mönster! ❤️

29.01.2019 - 13:07

country flag Rachel Dyas wrote:

Thank you for your reply regarding the thumb length - I can see what I have done - misread when to start the decreases so the main bit pdf the mitten is too short - have unbound and ripped back to where I made the mistake. Thank you very much for getting back to me and in future I will knit with more haste and less speed :D

22.01.2019 - 14:13

country flag Rachel Dyas wrote:

Hi there I think I have followed the measurements for the largest size, it looks strange though, before felting is the thumb supposed to be longer than the main mitten? have I made a mistake:/

22.01.2019 - 12:48

DROPS Design answered:

Dear Mrs Dyas, the thumb is not supposed to be longer than the mitten, it should measure approx. 9 cm from where you picked up the stitches and 12 cm from beg of gusset. You start to decrease for top of hand on mitten when piece measures 12 cm from the new sts cast on over thumb gusset, make sure you get the correct measurements. Happy knitting!

22.01.2019 kl. 12:57

country flag Ilona wrote:

För att sticka A1 och mönster undrar jag om jag måste klippa trådarna efter varje varv?

17.01.2019 - 10:03

DROPS Design answered:

Hei Ilona. Denne votten strikker du frem og tilbake til A.1 er strikket ferdig, du trenger derfor ikke klippe tråden mellom hver omgang. Strikk med perlegrå frem til A.1, strikk med 2 farger over disse 21 masker, og fortsett med perlegrå ut omganggen. Snu, strikk med perlegrå til du kommer til A.1, strikk med 2 farger over perlegrå. Den blå tråden vil hele tiden være i den siden av A.1 du strikker fra, så du trenger ikke klippe tråden her. God fornøyelse

17.01.2019 kl. 15:04

country flag Catharina Österberg wrote:

Hej, varför finns aldrig garnet att köpas i samma färg som mönstret?? Klickar på en bild på ett mönster man vill ha, men sedan finns inte garnet?

27.11.2018 - 08:28

Dodaj komentarz do modelu DROPS Extra 0-1413

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.