Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Szydełkowy schemat składa się z symboli. 1 symbol = 1 oczko (lub grupa oczek) – legenda do symbolu wyjaśnia o jakie oczko chodzi/jak je przerobić. Schemat pokazuje wszystkie oczka, widok na prawej stronie robótki (o ile nie określono inaczej).

Typowy schemat na szydełku wygląda następująco:

1: 1. A.1 to nazwa schematu i odnosi się do całego schematu – w nawiasach. Wszystko w nawiasach stanowi 1 powtórzenie schematu.
2: 2. To legenda do schematu, co oznacza jak przerabiać każdy symbol.
Niebieskie strzałki: Ten symbol jest przerabiany w lub wokół oczka, które znajduje się bezpośrednio pod nim w schemacie. Czasami kilka oczek jest przerabianych w/wokół tego samego oczka.
Fioletowe owalne oznaczenia i strzałki: Nie przerabiamy we wszystkie oczka, na przykład czasami wykonujemy oczko łańcuszka i omijamy oczko, które znajduje się poniżej.

Schemat jest odczytywany, odwrotnie do czytania np. książki: od prawej do lewej strony, od dołu do góry. Inaczej mówiąc, zaczynamy od symbolu w prawym dolnym rogu i dalej w lewą stronę i do góry (patrz CZERWONE oznaczenia na schemacie poniżej).

Jeżeli należy powtórzyć kilka razy ten sam schemat (tzn. przerabiać ten sam schemat kilka razy na szerokość w rzędzie/okrążeniu), będziemy go przerabiać do końca rzędu i zaczynać kolejny motyw ponownie od pierwszego oczka.

W tę i z powrotem:

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd będzie przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd będzie przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiany na lewej stronie robótki, schemat będzie czytany w odwrotnym kierunku: czyli od lewej do prawej (patrz czerwona strzałka na prawej stronie robótki i niebieska na lewej stronie).

Rząd zaczyna się od pewnej konkretnej liczby oczek łańcuszka – zależy ona od wysokości następnego przerabianego oczka i umożliwia rozpoczęcie robótki na tej samej wysokości (patrz zielone owalne symbole poniżej). Jeżeli oczka łańcuszka są dodane w schemacie (jak w naszym przykładzie), wszystkie oczka są przerabiane dokładnie zgodnie ze schematem. Czasami jednak na początku opisu pojawia się WSKAZÓWKA, która mówi ile oczek łańcuszka będzie trzeba wykonać na początku każdego rzędu, oraz czy te oczka łańcuszka zastępują (czy nie) pierwsze oczko w rzędzie. Jeżeli oczka łańcuszka NIE są włączone do schematu, postępuj zgodnie ze WSKAZÓWKĄ.

Na okrągło:

Gdy przerabiamy na okrągło, wszystkie okrążenia są wykonywane na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony (patrz czerwone strzałki poniżej). Początek i koniec okrążeń jest często wyjaśniony w schemacie (patrz schemat A.2 poniżej – zielona ramka). Tak jak gdy przerabiamy w tę i z powrotem, tak i tutaj okrążenia zaczynają się od pewnej liczby oczek łańcuszka, odpowiadającej wysokości następnego oczka. Okrążenie zazwyczaj kończymy przerabiając jedno oczko zamykające w ostatnie z oczek łańcuszka na początku okrążenia (patrz niebieska ramka poniżej). Inaczej mówiąc: oczka łańcuszka schematu A.2 = początek okrążenia, a oczka zamykające schematu A.2 = koniec okrążenia.

Jeżeli mamy przerobić kilka razy schemat (A.1) (tzn. powtórzyć go kilka razy na szerokość), przerabiamy do ostatniego oczka, a następnie zaczynamy ponownie od pierwszego oczka memu tym samym rzędzie schematu A.1. UWAGA: w tym przykładzie powtarzamy TYLKO schemat A.1, schemat A.2 pokazuje początek i koniec okrążenia.

Kilka schematów przerabianych kolejno po sobie w rzędzie/okrążeniu:

Jeżeli mamy przerabiać kilka schematów, jeden po drugim memu tym samym rzędzie/okrążeniu, robimy to następująco: przerabiamy 1-szy rząd schematu 1, następnie przerabiamy 1-szy rząd schematu 2, dalej 1-szy rząd schematu 3, itd. UWAGA: gdy przerabiamy w tę i z powrotem, na lewej stronie robótki trzeba czytać schematy opos przeciwnym kierunku, tj. zaczynamy od schematu 3, dalej schemat 2 i kończymy przerabiając schemat 1. Schematy są również odczytywane w przeciwnym kierunku (= czyli od lewej do prawej strony), jak zwykle.

Schematy kołowe:

Gdy wykonujemy koło, zaczynamy pracę od środka robótki i dalej przerabiamy na boki, jest to przedstawione na schemacie kołowym. Schemat może pokazywać całe koło – w takim przypadku każdy symbol jest przedstawiany osobno, dokładnie jak ma być przerabiany. Schemat może również stanowić wycinek koła, który będzie przerabiany określoną liczbę razy, tak aby ostatecznie uzyskać pełne koło.

Pełne koło:

Gdy schemat przedstawia całe koło, zaczynamy od symbolu na środku schematu: zazwyczaj kółeczka przedstawiającego konkretną liczbę oczek łańcuszka zamkniętych na okrągło przez 1 oczko zamykające (tzw. pierścień podstawy, patrz poniżej). Tak jak przy przerabianiu na okrągło, okrążenia zaczynają się od pewnej określonej liczby oczek łańcuszka (odpowiadającej wysokości następnego symbolu) i kończą oczkiem zamykającym w ostatnie z tych oczek łańcuszka – odpowiednik schematu A.2 w poprzednim przykładzie (patrz niebieska ramka) – UWAGA: gdy ta początkowa liczba oczek łańcuszka występuje na schemacie, te oczka łańcuszka NIE zastępują innych symboli, a każdy z nich jest przerabiany oddzielnie, tak jak widzimy na schemacie. Jeżeli te oczka łańcuszka ZASTĘPUJĄ oczko, będzie to oczko odjęte ze schematu.

Przerabiamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: od prawej do lewej, 1 symbol za drugim (patrz czerwona strzałka poniżej). Oczka pierwszego okrążenia są generalnie przerabiane WOKÓŁ pierścienia podstawy, tzn. wkładamy szydełko W ŚRODEK pierścienia podstawy, łapiemy nitkę i przeciągamy ją przez pierścień podstawy (et przerabiamy oczko jak zwykle) – nie przerabiamy oczka W jedno z oczek łańcuszka, ale WOKÓŁ pierścienia podstawy. Na końcu okrążenia, łączymy się z jego początkiem przerabiając oczko zamykające, następnie rozpoczynamy drugie okrążenie schematu: drugie okrążenie jest kolejnym okrążeniem, jest najbliższe środka (patrz zielona strzałka).

Wycinek koła:

Jeżeli schemat przedstawia tylko wycinek (fragment) koła, to fragment ten będzie powtarzany określoną liczbę razy na szerokość (przez całe okrążenie), aby powstało całe koło. Zaczynamy od symbolu na dole (patrz czerwony okrąg) i przerabiamy jak w przypadku CAŁEGO KOŁA, ale będziemy powtarzać schemat A.2 określoną liczbę razy w okrążeniu. Tak jak przy przerabianiu na okrągło, jest zwykle oddzielny schemat jak zacząć i zakończyć okrążenie (patrz schemat A.1, w niebieskiej ramce poniżej). Zaczynamy od rzędu schematu najbliższego od pierścienia podstawy, na dole, przerabiamy oczko/a łańcuszka schematu A.1, dalej symbol/e schematu A.2 (w tym przykładzie jest tylko jeden symbol w 1-szym okrążeniu) i powtarzamy symbol/e schematu A.2 tyle razy ile jest w opisie.

Na końcu okrążenia kończymy przerabiając oczko zamykające schematu A.1. Gdy 1-sze okrążenie jest zakończone, przerabiamy 2-gie okrążenie: najbliższe pierścienia podstawy (patrz zielona strzałka poniżej).

Schematy żakardu/kolorów:

Niektóre szydełkowe schematy są schematami kwadratowymi, gdzie 1 kwadracik/pole = 1 oczko. Jakie oczko ma być przerabiane znajdziemy w opisie, a celem tego schematu jest pokazanie w jakim kolorze mają być przerabiane oczka (patrz czerwony okrąg poniżej = opis symboli).

Przerabiamy jak w opisie poniżej, W TĘ I Z POWROTEM, NA OKRĄGŁO lub PO OKRĘGU.

Komentarze (30)

Samantha 26.06.2020 - 07:41:

I brought this pattern because it states it has a tutorial video. Cant find it. Not very happy

DROPS Design 26.06.2020 - 07:58:

Dear Samantha, all our patterns are free - you are not supposed to buy them. There are videos for every patterns showing the different techniques used - but not all patterns do have their single videos - this page explains how to read a diagram. Feel free to ask your question in the pattern page or contact directly the store where you bought the yarn for any individual assistance. Happy crocheting!

Kloe 21.06.2020 - 23:50:

Hi! Is it me or the pattern is weirdly written? At the end of a row, I'm used to do a slip stitch followed by a single crochet stitch, turn my work and start the next row. Now, you just turn and turn in the anticlockwise all the time? Is it because of the pattern at the beginning? Thanks in advance!

DROPS Design 22.06.2020 - 09:19:

Dear Kloe, this is the method how to work diagrams - there might be some difference from a pattern to another, these would then be explained in the pattern - feel free to ask your question on the pattern you are working on to be sure. Happy crocheting!

Claire Menyuk 12.06.2020 - 20:55:

This is the first Drops pattern I am trying, and I feel completely confused by your diagrams. I am making 177-24. You say to work A.1b, then A.3 over the next 45 treble crochets, but they both not only go across, but up as well. Does this mean, I repeat the pattern for 6 rows up? You offer no videos of how to work these patterns. I'm so frustrated, I'm ready to give up before even starting.

DROPS Design 15.06.2020 - 10:44:

Dear Mrs Menyuk, A.1b shows how to start the rows, then you repeat 5 times the 9 sts in diagram A.3 in width (9 sts x 5 = over the next 45 sts). Happy crocheting!

Connie 06.06.2020 - 21:45:

It would be nice if your video's had sound, explaining as she/he went along

DROPS Design 08.06.2020 - 09:45:

Dear Connie, Our videos do not have sound because we are a worldwide company and our videos are watched by people around the world, speaking different languages, many of whom do not understand English. We have therefore written instructions to accompany our videos, Happy crocheting!

Cynthia 03.06.2020 - 07:25:

I bought DROPS pattern 190-21 (CA Dream top), and I’m really struggling with the diagrams. Do you offer them written out in English anywhere, or have some helpful resources I can use? I watched the linked video, and still have a lot of questions.

DROPS Design 03.06.2020 - 07:42:

Dear Cynthia, there is only diagrams to this pattern, with the help of this lesson you should be able to understand how to follow the diagrams, please feel free to ask your question in the pattern or request individual assistance from the store where you bought the yarn and remember our patterns are free, you were not supposed to buy it. Happy crocheting!

Guadalupe 26.05.2020 - 00:09:

Por favor, me encantaría hacer este poncho serena, pero me cuesta entender el paso a paso. Tendrán otra forma de poder estudiarlo?? Muchas gracias. Espero su respuesta

Maria De Rose 25.05.2020 - 17:46:

I am working a crochet pattern from a UK magazine. The written instruction tells me to continue the pattern using the chart for rows 3-61, however the chart rows shown begin at row 56. (The first 2 rows are completed using treble crochets). I consider myself an experienced crocheter but these instructions have somewhat stumped me. I also checked other pages and the back of the magazine but there are no other instructions.

DROPS Design 26.05.2020 - 09:19:

Dear Mrs De Rose, exept if this pattern is a DROPS pattern published on our website, I'm afraid we will not be able to help you there since we might not know the pattern. You are welcome to contact your yarn store for any individual asssitance, they will be able to assist you with the pattern. Happy crocheting!

Patrizia 13.05.2020 - 09:32:

Buongiorno posso chiedere perche il lavoro mi si sposta e sembra inclinato verso destra cioe le righe non sono perfettamente dritte in verticale ?graie per l'aiuto

DROPS Design 04.06.2020 - 10:32:

Buongiorno Patrizia, all'inizio del giro lavora le catenelle indicate per girare? Buon lavoro!

Leyla 08.05.2020 - 08:02:

Jag ska nu virka filten \\\"Sleepy times\\\" Drops baby 29-15 och tittar på diagrammet den är i A1, A2, A3 och A4 men mellan varje sektion så finns det en tjock linje som skiljevägg. Är det för att man ska veta när A1 slutar och A2 börjar? I vilket fall: är det så att i denna beskrivning så är rad 1-3 endast stolpar varvet ut i 3 varv? Det som förvirrar mig är att stolparna i A1 och A4 sitter täta däremot stolparna i A3 sitter isär. Betyder detta något?

DROPS Design 08.05.2020 - 13:43:

Hej Leyla, ja det er for at vise hvor du starter med de forskellige diagrammer. Det kan være en god ide at sætte en markør i hver overgang, til du er inde i mønsteret. God fornøjelse!

Ursula Clifton 30.04.2020 - 14:09:

I find the instructions quite difficult but have worked it out eventually. There are inconsistencies however. In your instructions on how to read crochet diagrammes you write that 'x' is a double crochet around stitch and 'T' a double crochet in stitch. But in your pattern DROPS 177-24 it reads that 'x' is a double crochet in stitch and 'T' a double crochet around the chain. Also, having chosen UK English (and German) it's not a double crochet but a single crochet.

DROPS Design 04.05.2020 - 15:46:

Dear Mrs Clifton, most important is the diagram key to the pattern you are working on - and remember a UK-Double crochet is a US-single crochet due to the crochet terminology. Happy crocheting!

Eliana Valenzuela 27.04.2020 - 10:22:

Muchas gracias, por mostrar sus tejidos son muy hermosos y muy explicativos, soy principiante cen tejido a crochet y me encanta. En esta cuarentena por el covil 19, estoy tejiendo y sobre todo a mi nieta de 4 años, un abrazó a la distancia.

Mary Kselman 17.04.2020 - 00:50:

Is there a step-by-step step pattern for drops pattern 171-21? Or a video? I love this jacket, but al finding it difficult to follow the diagram. Please help.

Marcy 24.03.2020 - 23:25:

Sad fact that due to visual learning disabilities suffered by millions of us, ALL your patterns are completely UNACCESSIBLE. Thank you for this "tutorial" but it is like GIBBERISH when people such as myself, cannot possibly make sense of the charts. I've tried reading your tutorial, watched videos, even paid to attend a class in a local yarn shop. I'm no closer to being able to use them. I paid someone to "translate" a pattern. There are other sources for patterns and yarn I'll use.

Mrs Blair 14.03.2020 - 21:37:

Do I build the diagram up or around?

DROPS Design 16.03.2020 - 10:40:

Dear Mrs Blair, diagrams are usually worked bottom up, and repeated in the round - to get a more detailed answer please ask your question on the pattern you are working on. Thanks for your comprehension!

Pamela Goulden 29.02.2020 - 02:57:

Please have the lady crocheted on HGTV crochet the Flair for Spring # 632 demonstrate how to crochet this sweater. Thank you.

Pamela Goulden 26.02.2020 - 10:43:

Please give me row by row crochet instructions for pattern #w- 632. I’ve watched the video but still get confused with the symbols. I know how to crochet but not good at following diagrams. Help!

DROPS Design 27.02.2020 - 10:10:

Dear Mrs Goulden, we are unfortunately not able to re-write all diagrams used in that pattern, this lesson should be able to help you to understand how to crochet a diagram - please contact your DROPS store - even per mail or telephone - or any crochet forum for any individual assistance. Thanks for your comprehension. Happy crocheting!

Linda Harding 08.01.2020 - 18:39:

Please could you print your patterns with UK written instructions - I have tried to understand the diagrams but just can’t understand them despite repeated attempts. Do you have a video that shows step by step how to follow a diagram?

DROPS Design 09.01.2020 - 10:30:

Dear Mrs Harding, The DROPS patterns are knitted and crocheted by thousands and thousands of people  around the world. We understand however that in certain countries, with different knitting/crochet traditions than Scandinavia, our patterns might be written in a way that differs from what some are used to. But of course we want everyone to understand our patterns, so that’s why we have created an extensive library of tutorial videos as well as step by step lessons that explain how to follow the techniques we use and how to read the diagrams in our patterns. If you have a doubt about how to read a specific pattern make sure to leave a comment in that pattern so that we can help you.

Nona Soft 23.12.2019 - 12:51:

I have a question in pattern number 205_4 it is a sweater I can't understand how to work A1 in two stitches and repeat A2 over 32 how can I work I can't understand how to follow the diagram is A2 has increase??? Or not I hope you help me

DROPS Design 02.01.2020 - 16:41:

Dear Mrs Soft, 205-4 is a knitting pattern; did you mean this one or any other one? You are welcome to ask your question in the comment sections of the pattern you are working on, it can be that way easier to help you. Happy crocheting!

Colleen 03.12.2019 - 04:02:

On my diagram for 195-14 on A1 two vertical dashes and I don’t know what stitch they are? Please help

DROPS Design 03.12.2019 - 13:05:

Dear Colleen, if you think of the 2 dashes at the beg of row with sc (US-crochet) in A.2 there you have to work 2 chains, then 1 sc (US-crochet) in next stitch. Happy crocheting!

Elaine 26.11.2019 - 18:31:

I would like to know if you can print the pattern for the Drops Design Lily Pad round crochet rug (152-25). I cannot follow diagrams and would love to crochet this beautiful rug......Thank you in advance for your help.....Elaine

DROPS Design 27.11.2019 - 08:59:

Dear Elaine, we only have diagram to this pattern, you will find above how to read them - see here. Happy crocheting!

Napisz komentarz lub pytanie do tej lekcji

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.