Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Szydełkowy schemat składa się z symboli. 1 symbol = 1 oczko (lub grupa oczek) – legenda do symbolu wyjaśnia o jakie oczko chodzi/jak je przerobić. Schemat pokazuje wszystkie oczka, widok na prawej stronie robótki (o ile nie określono inaczej).

Typowy schemat na szydełku wygląda następująco:

1: 1. A.1 to nazwa schematu i odnosi się do całego schematu – w nawiasach. Wszystko w nawiasach stanowi 1 powtórzenie schematu.
2: 2. To legenda do schematu, co oznacza jak przerabiać każdy symbol.
Niebieskie strzałki: Ten symbol jest przerabiany w lub wokół oczka, które znajduje się bezpośrednio pod nim w schemacie. Czasami kilka oczek jest przerabianych w/wokół tego samego oczka.
Fioletowe owalne oznaczenia i strzałki: Nie przerabiamy we wszystkie oczka, na przykład czasami wykonujemy oczko łańcuszka i omijamy oczko, które znajduje się poniżej.

Schemat jest odczytywany, odwrotnie do czytania np. książki: od prawej do lewej strony, od dołu do góry. Inaczej mówiąc, zaczynamy od symbolu w prawym dolnym rogu i dalej w lewą stronę i do góry (patrz CZERWONE oznaczenia na schemacie poniżej).

Jeżeli należy powtórzyć kilka razy ten sam schemat (tzn. przerabiać ten sam schemat kilka razy na szerokość w rzędzie/okrążeniu), będziemy go przerabiać do końca rzędu i zaczynać kolejny motyw ponownie od pierwszego oczka.

W tę i z powrotem:

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd będzie przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd będzie przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiany na lewej stronie robótki, schemat będzie czytany w odwrotnym kierunku: czyli od lewej do prawej (patrz czerwona strzałka na prawej stronie robótki i niebieska na lewej stronie).

Rząd zaczyna się od pewnej konkretnej liczby oczek łańcuszka – zależy ona od wysokości następnego przerabianego oczka i umożliwia rozpoczęcie robótki na tej samej wysokości (patrz zielone owalne symbole poniżej). Jeżeli oczka łańcuszka są dodane w schemacie (jak w naszym przykładzie), wszystkie oczka są przerabiane dokładnie zgodnie ze schematem. Czasami jednak na początku opisu pojawia się WSKAZÓWKA, która mówi ile oczek łańcuszka będzie trzeba wykonać na początku każdego rzędu, oraz czy te oczka łańcuszka zastępują (czy nie) pierwsze oczko w rzędzie. Jeżeli oczka łańcuszka NIE są włączone do schematu, postępuj zgodnie ze WSKAZÓWKĄ.

Na okrągło:

Gdy przerabiamy na okrągło, wszystkie okrążenia są wykonywane na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony (patrz czerwone strzałki poniżej). Początek i koniec okrążeń jest często wyjaśniony w schemacie (patrz schemat A.2 poniżej – zielona ramka). Tak jak gdy przerabiamy w tę i z powrotem, tak i tutaj okrążenia zaczynają się od pewnej liczby oczek łańcuszka, odpowiadającej wysokości następnego oczka. Okrążenie zazwyczaj kończymy przerabiając jedno oczko zamykające w ostatnie z oczek łańcuszka na początku okrążenia (patrz niebieska ramka poniżej). Inaczej mówiąc: oczka łańcuszka schematu A.2 = początek okrążenia, a oczka zamykające schematu A.2 = koniec okrążenia.

Jeżeli mamy przerobić kilka razy schemat (A.1) (tzn. powtórzyć go kilka razy na szerokość), przerabiamy do ostatniego oczka, a następnie zaczynamy ponownie od pierwszego oczka memu tym samym rzędzie schematu A.1. UWAGA: w tym przykładzie powtarzamy TYLKO schemat A.1, schemat A.2 pokazuje początek i koniec okrążenia.

Kilka schematów przerabianych kolejno po sobie w rzędzie/okrążeniu:

Jeżeli mamy przerabiać kilka schematów, jeden po drugim memu tym samym rzędzie/okrążeniu, robimy to następująco: przerabiamy 1-szy rząd schematu 1, następnie przerabiamy 1-szy rząd schematu 2, dalej 1-szy rząd schematu 3, itd. UWAGA: gdy przerabiamy w tę i z powrotem, na lewej stronie robótki trzeba czytać schematy opos przeciwnym kierunku, tj. zaczynamy od schematu 3, dalej schemat 2 i kończymy przerabiając schemat 1. Schematy są również odczytywane w przeciwnym kierunku (= czyli od lewej do prawej strony), jak zwykle.

Schematy kołowe:

Gdy wykonujemy koło, zaczynamy pracę od środka robótki i dalej przerabiamy na boki, jest to przedstawione na schemacie kołowym. Schemat może pokazywać całe koło – w takim przypadku każdy symbol jest przedstawiany osobno, dokładnie jak ma być przerabiany. Schemat może również stanowić wycinek koła, który będzie przerabiany określoną liczbę razy, tak aby ostatecznie uzyskać pełne koło.

Pełne koło:

Gdy schemat przedstawia całe koło, zaczynamy od symbolu na środku schematu: zazwyczaj kółeczka przedstawiającego konkretną liczbę oczek łańcuszka zamkniętych na okrągło przez 1 oczko zamykające (tzw. pierścień podstawy, patrz poniżej). Tak jak przy przerabianiu na okrągło, okrążenia zaczynają się od pewnej określonej liczby oczek łańcuszka (odpowiadającej wysokości następnego symbolu) i kończą oczkiem zamykającym w ostatnie z tych oczek łańcuszka – odpowiednik schematu A.2 w poprzednim przykładzie (patrz niebieska ramka) – UWAGA: gdy ta początkowa liczba oczek łańcuszka występuje na schemacie, te oczka łańcuszka NIE zastępują innych symboli, a każdy z nich jest przerabiany oddzielnie, tak jak widzimy na schemacie. Jeżeli te oczka łańcuszka ZASTĘPUJĄ oczko, będzie to oczko odjęte ze schematu.

Przerabiamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: od prawej do lewej, 1 symbol za drugim (patrz czerwona strzałka poniżej). Oczka pierwszego okrążenia są generalnie przerabiane WOKÓŁ pierścienia podstawy, tzn. wkładamy szydełko W ŚRODEK pierścienia podstawy, łapiemy nitkę i przeciągamy ją przez pierścień podstawy (et przerabiamy oczko jak zwykle) – nie przerabiamy oczka W jedno z oczek łańcuszka, ale WOKÓŁ pierścienia podstawy. Na końcu okrążenia, łączymy się z jego początkiem przerabiając oczko zamykające, następnie rozpoczynamy drugie okrążenie schematu: drugie okrążenie jest kolejnym okrążeniem, jest najbliższe środka (patrz zielona strzałka).

Wycinek koła:

Jeżeli schemat przedstawia tylko wycinek (fragment) koła, to fragment ten będzie powtarzany określoną liczbę razy na szerokość (przez całe okrążenie), aby powstało całe koło. Zaczynamy od symbolu na dole (patrz czerwony okrąg) i przerabiamy jak w przypadku CAŁEGO KOŁA, ale będziemy powtarzać schemat A.2 określoną liczbę razy w okrążeniu. Tak jak przy przerabianiu na okrągło, jest zwykle oddzielny schemat jak zacząć i zakończyć okrążenie (patrz schemat A.1, w niebieskiej ramce poniżej). Zaczynamy od rzędu schematu najbliższego od pierścienia podstawy, na dole, przerabiamy oczko/a łańcuszka schematu A.1, dalej symbol/e schematu A.2 (w tym przykładzie jest tylko jeden symbol w 1-szym okrążeniu) i powtarzamy symbol/e schematu A.2 tyle razy ile jest w opisie.

Na końcu okrążenia kończymy przerabiając oczko zamykające schematu A.1. Gdy 1-sze okrążenie jest zakończone, przerabiamy 2-gie okrążenie: najbliższe pierścienia podstawy (patrz zielona strzałka poniżej).

Schematy żakardu/kolorów:

Niektóre szydełkowe schematy są schematami kwadratowymi, gdzie 1 kwadracik/pole = 1 oczko. Jakie oczko ma być przerabiane znajdziemy w opisie, a celem tego schematu jest pokazanie w jakim kolorze mają być przerabiane oczka (patrz czerwony okrąg poniżej = opis symboli).

Przerabiamy jak w opisie poniżej, W TĘ I Z POWROTEM, NA OKRĄGŁO lub PO OKRĘGU.

Komentarze (12)

Colleen 03.12.2019 - 04:02:

On my diagram for 195-14 on A1 two vertical dashes and I don’t know what stitch they are? Please help

DROPS Design 03.12.2019 - 13:05:

Dear Colleen, if you think of the 2 dashes at the beg of row with sc (US-crochet) in A.2 there you have to work 2 chains, then 1 sc (US-crochet) in next stitch. Happy crocheting!

Elaine 26.11.2019 - 18:31:

I would like to know if you can print the pattern for the Drops Design Lily Pad round crochet rug (152-25). I cannot follow diagrams and would love to crochet this beautiful rug......Thank you in advance for your help.....Elaine

DROPS Design 27.11.2019 - 08:59:

Dear Elaine, we only have diagram to this pattern, you will find above how to read them - see here. Happy crocheting!

Isidora Saldana 04.11.2019 - 15:51:

How can I get your videos to play. They\'re not working

DROPS Design 05.11.2019 - 10:53:

Dear Mrs Saldana, Please make sure you have installed the newest version of Adobe Flash Player. If the problem persists, please take a look at Vimeo's FAQ. You can also find our videos on our You Tube Channel. Happy crocheting!

NATASHA COLE 24.10.2019 - 18:25:

There are a lot of Drops patterns I have ready in my stash to crochet but each time I get started I abandon them because I really do not understand how to read your patterns with the diagrams. Can you please do a video tutorial to explain how to follow crochet patterns that have the additional diagrams. For example the Escapade cardigan has multiple diagrams.

DROPS Design 25.10.2019 - 10:14:

Dear Mrs Cole, when there are several diagrams to follow on a same row you can cut them and put them together in a montage so that you can follow them as explained under Several different diagrams worked consecutively on the row/round:. Your DROPS store will also be able to assist you reading diagrams, even per mail or telephone. Happy crocheting!

Aimee 19.10.2019 - 12:45:

Som total nybegynder i hækling søgte jeg info på 'Hvordan læses diagrammer'. Er det muligt at få symbolforklaringen på dansk, da jeg ikke har styr på de engelske navne for hæklemasker.

DROPS Design 21.10.2019 - 09:18:

Hei Aimee. Ja, du kan finne alt på dansk. Velg den engelske side til "How to read crochet diagrams" (må være på den engelske side ettersom du skal oversette fra engelsk til dansk) og velg "Dictionary" til høyre (eller helt nederst på siden). Skriv inn ordet du vil oversette, f.eks "chain stitch". Det vil da komme opp en forklaring på hva en chain stitch er, på engelsk, men scroll litt ned og du ser oversettelser på mange språk. Klikk på Dansk og "luftmaske" , du vil da få en forklaring på hva en luftmaske er på dansk. God Fornøyelse!

Judy Lane 05.09.2019 - 17:31:

Hi I think I have figured out the pattern for the tangy squares but am having difficulty with round 2!!!! I am not sure about the symbol for the treble crochet around ch st/ch sp/ch st ring - it is obvious in round one because you work in to the ring.

DROPS Design 06.09.2019 - 08:37:

Dear Mrs Lane, could you please ask your question under the pattern you are working on? It would be easier to help you when looking at the diagram you are working on. Thanks for your comprehension!

Heather 15.08.2019 - 09:44:

Could you please start giving written patterns also, I have a very hard time with the diagrams. I love all your crochet patterns and would love to make them but with my eyesight I have such a rough time.

DROPS Design 15.08.2019 - 10:56:

Dear Heather, The DROPS patterns are knitted and crocheted by thousands and thousands of people  around the world. We understand however that in certain countries, with different knitting/crochet traditions than Scandinavia, our patterns might be written in a way that differs from what some are used to. But of course we want everyone to understand our patterns, so that’s why we have created an extensive library of tutorial videos as well as step by step lessons that explain how to follow the techniques we use and how to read the diagrams in our patterns. Give them a try!

Patricia Williams 18.06.2019 - 00:04:

The diagram, I have never followed a diagram. Is there a tutorial I can watch and do for the Sand Voyage Summer hat, please? I'm having a rough time trying to understand the diagram. Once I finished the sc rounds, what/where do i begin the vertical stitches?

DROPS Design 18.06.2019 - 08:53:

Dear Mrs Williams, in this pattern you will start reading the diagram A.1 at the bottom corner on the right side (the row after the star), then crochet every row from the right towards the left following the symbol explained in diagram key. Happy crocheting!

Marianne 16.05.2019 - 12:47:

Har virkelig ledt efter sådan en tutorial i lang tid. Tak for hjælpen! :)

Sandra McCarthy 16.04.2019 - 20:15:

Pattern # w-767. I have read the complete pattern. I understand the instructions for the bag. I don't understand the Work A.2 over each repeat of A.1. I did reread the crochet info and am still confused. Also in the diagram what is the arrow saying? Start on the second row (of the diagram) working up and the bottom row (below the arrow) is worked as the third row after the top row.

DROPS Design 23.04.2019 - 16:25:

Dear Mrs McCarthy, did you manage to work A.2 with the answer on your question you asked on the pattern? Remember also you can get individual assistance contacting your DROPS store, even per mail or telephone. Happy crocheting!

Inga 20.03.2019 - 19:18:

Gibt es diese Übersicht auch für Strickanleitungen?

DROPS Design 21.03.2019 - 10:08:

Liebe Inga, hier finden Sie, wie man Strickdiagram liest. Viel Spaß beim stricken!

Katarina Hahn Persson 18.03.2019 - 21:07:

Hej jag vet inte hur jag skall läsa diagrammet till mönster nr. Drops 187-2. Tacksam för hjälp. // Katarina

DROPS Design 06.05.2019 - 08:59:

Hej Katarina, första varvet i diagrammet består av stolpar och det har du redan virkat enligt mönstret. Varv 2 i diagrammet består av växelvis 1 lm och 1 stolpe i varannan stolpe varvet ut. Varv 3 består av 2 stolpar i varje lm från varvet innan. Fråga också gärna i butiken där du har köpt garnet. Lycka till :)

Napisz komentarz lub pytanie do tej lekcji

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.