Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Szydełkowy schemat składa się z symboli. 1 symbol = 1 oczko (lub grupa oczek) – legenda do symbolu wyjaśnia o jakie oczko chodzi/jak je przerobić. Schemat pokazuje wszystkie oczka, widok na prawej stronie robótki (o ile nie określono inaczej).

Typowy schemat na szydełku wygląda następująco:

1: 1. A.1 to nazwa schematu i odnosi się do całego schematu – w nawiasach. Wszystko w nawiasach stanowi 1 powtórzenie schematu.
2: 2. To legenda do schematu, co oznacza jak przerabiać każdy symbol.
Niebieskie strzałki: Ten symbol jest przerabiany w lub wokół oczka, które znajduje się bezpośrednio pod nim w schemacie. Czasami kilka oczek jest przerabianych w/wokół tego samego oczka.
Fioletowe owalne oznaczenia i strzałki: Nie przerabiamy we wszystkie oczka, na przykład czasami wykonujemy oczko łańcuszka i omijamy oczko, które znajduje się poniżej.

Schemat jest odczytywany, odwrotnie do czytania np. książki: od prawej do lewej strony, od dołu do góry. Inaczej mówiąc, zaczynamy od symbolu w prawym dolnym rogu i dalej w lewą stronę i do góry (patrz CZERWONE oznaczenia na schemacie poniżej).

Jeżeli należy powtórzyć kilka razy ten sam schemat (tzn. przerabiać ten sam schemat kilka razy na szerokość w rzędzie/okrążeniu), będziemy go przerabiać do końca rzędu i zaczynać kolejny motyw ponownie od pierwszego oczka.

W tę i z powrotem:

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd będzie przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd będzie przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiany na lewej stronie robótki, schemat będzie czytany w odwrotnym kierunku: czyli od lewej do prawej (patrz czerwona strzałka na prawej stronie robótki i niebieska na lewej stronie).

Rząd zaczyna się od pewnej konkretnej liczby oczek łańcuszka – zależy ona od wysokości następnego przerabianego oczka i umożliwia rozpoczęcie robótki na tej samej wysokości (patrz zielone owalne symbole poniżej). Jeżeli oczka łańcuszka są dodane w schemacie (jak w naszym przykładzie), wszystkie oczka są przerabiane dokładnie zgodnie ze schematem. Czasami jednak na początku opisu pojawia się WSKAZÓWKA, która mówi ile oczek łańcuszka będzie trzeba wykonać na początku każdego rzędu, oraz czy te oczka łańcuszka zastępują (czy nie) pierwsze oczko w rzędzie. Jeżeli oczka łańcuszka NIE są włączone do schematu, postępuj zgodnie ze WSKAZÓWKĄ.

Na okrągło:

Gdy przerabiamy na okrągło, wszystkie okrążenia są wykonywane na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony (patrz czerwone strzałki poniżej). Początek i koniec okrążeń jest często wyjaśniony w schemacie (patrz schemat A.2 poniżej – zielona ramka). Tak jak gdy przerabiamy w tę i z powrotem, tak i tutaj okrążenia zaczynają się od pewnej liczby oczek łańcuszka, odpowiadającej wysokości następnego oczka. Okrążenie zazwyczaj kończymy przerabiając jedno oczko zamykające w ostatnie z oczek łańcuszka na początku okrążenia (patrz niebieska ramka poniżej). Inaczej mówiąc: oczka łańcuszka schematu A.2 = początek okrążenia, a oczka zamykające schematu A.2 = koniec okrążenia.

Jeżeli mamy przerobić kilka razy schemat (A.1) (tzn. powtórzyć go kilka razy na szerokość), przerabiamy do ostatniego oczka, a następnie zaczynamy ponownie od pierwszego oczka memu tym samym rzędzie schematu A.1. UWAGA: w tym przykładzie powtarzamy TYLKO schemat A.1, schemat A.2 pokazuje początek i koniec okrążenia.

Kilka schematów przerabianych kolejno po sobie w rzędzie/okrążeniu:

Jeżeli mamy przerabiać kilka schematów, jeden po drugim memu tym samym rzędzie/okrążeniu, robimy to następująco: przerabiamy 1-szy rząd schematu 1, następnie przerabiamy 1-szy rząd schematu 2, dalej 1-szy rząd schematu 3, itd. UWAGA: gdy przerabiamy w tę i z powrotem, na lewej stronie robótki trzeba czytać schematy opos przeciwnym kierunku, tj. zaczynamy od schematu 3, dalej schemat 2 i kończymy przerabiając schemat 1. Schematy są również odczytywane w przeciwnym kierunku (= czyli od lewej do prawej strony), jak zwykle.

Schematy kołowe:

Gdy wykonujemy koło, zaczynamy pracę od środka robótki i dalej przerabiamy na boki, jest to przedstawione na schemacie kołowym. Schemat może pokazywać całe koło – w takim przypadku każdy symbol jest przedstawiany osobno, dokładnie jak ma być przerabiany. Schemat może również stanowić wycinek koła, który będzie przerabiany określoną liczbę razy, tak aby ostatecznie uzyskać pełne koło.

Pełne koło:

Gdy schemat przedstawia całe koło, zaczynamy od symbolu na środku schematu: zazwyczaj kółeczka przedstawiającego konkretną liczbę oczek łańcuszka zamkniętych na okrągło przez 1 oczko zamykające (tzw. pierścień podstawy, patrz poniżej). Tak jak przy przerabianiu na okrągło, okrążenia zaczynają się od pewnej określonej liczby oczek łańcuszka (odpowiadającej wysokości następnego symbolu) i kończą oczkiem zamykającym w ostatnie z tych oczek łańcuszka – odpowiednik schematu A.2 w poprzednim przykładzie (patrz niebieska ramka) – UWAGA: gdy ta początkowa liczba oczek łańcuszka występuje na schemacie, te oczka łańcuszka NIE zastępują innych symboli, a każdy z nich jest przerabiany oddzielnie, tak jak widzimy na schemacie. Jeżeli te oczka łańcuszka ZASTĘPUJĄ oczko, będzie to oczko odjęte ze schematu.

Przerabiamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: od prawej do lewej, 1 symbol za drugim (patrz czerwona strzałka poniżej). Oczka pierwszego okrążenia są generalnie przerabiane WOKÓŁ pierścienia podstawy, tzn. wkładamy szydełko W ŚRODEK pierścienia podstawy, łapiemy nitkę i przeciągamy ją przez pierścień podstawy (et przerabiamy oczko jak zwykle) – nie przerabiamy oczka W jedno z oczek łańcuszka, ale WOKÓŁ pierścienia podstawy. Na końcu okrążenia, łączymy się z jego początkiem przerabiając oczko zamykające, następnie rozpoczynamy drugie okrążenie schematu: drugie okrążenie jest kolejnym okrążeniem, jest najbliższe środka (patrz zielona strzałka).

Wycinek koła:

Jeżeli schemat przedstawia tylko wycinek (fragment) koła, to fragment ten będzie powtarzany określoną liczbę razy na szerokość (przez całe okrążenie), aby powstało całe koło. Zaczynamy od symbolu na dole (patrz czerwony okrąg) i przerabiamy jak w przypadku CAŁEGO KOŁA, ale będziemy powtarzać schemat A.2 określoną liczbę razy w okrążeniu. Tak jak przy przerabianiu na okrągło, jest zwykle oddzielny schemat jak zacząć i zakończyć okrążenie (patrz schemat A.1, w niebieskiej ramce poniżej). Zaczynamy od rzędu schematu najbliższego od pierścienia podstawy, na dole, przerabiamy oczko/a łańcuszka schematu A.1, dalej symbol/e schematu A.2 (w tym przykładzie jest tylko jeden symbol w 1-szym okrążeniu) i powtarzamy symbol/e schematu A.2 tyle razy ile jest w opisie.

Na końcu okrążenia kończymy przerabiając oczko zamykające schematu A.1. Gdy 1-sze okrążenie jest zakończone, przerabiamy 2-gie okrążenie: najbliższe pierścienia podstawy (patrz zielona strzałka poniżej).

Schematy żakardu/kolorów:

Niektóre szydełkowe schematy są schematami kwadratowymi, gdzie 1 kwadracik/pole = 1 oczko. Jakie oczko ma być przerabiane znajdziemy w opisie, a celem tego schematu jest pokazanie w jakim kolorze mają być przerabiane oczka (patrz czerwony okrąg poniżej = opis symboli).

Przerabiamy jak w opisie poniżej, W TĘ I Z POWROTEM, NA OKRĄGŁO lub PO OKRĘGU.

Komentarze (106)

Pierrette Ribeiro wrote:

Ich verstehe das Diagramm A1 vom So Charmung Taufkleid nicht. Was bedeuten die Zeichen II? Sie sind nicht im Diagramm erkärt, und was ist mit diesen Bögen? Mfg

30.01.2023 - 16:41:

DROPS Design answered:

Liebe Frau Ribeiro, welche Zeichnung meinen Sie? solche || finde ich in den Diagrammen nicht - können Sie uns bitte mehr sagen? Welche Bögen meinen Sie? Die bei der 2. Reihe A.1 z.B.. so ist jedes - eine Luftmasche. = 3 Lm am Anfang A.1B, 5 Lm zwischen jeder fM und 2 Lm am Ende A.1B - siehe auch dieses Video. Viel Spaß beim häkeln!

30.01.2023 - 16:48:

A H wrote:

Are the chart keys and symbols for US or UK terminology? \r\nFor example the double crochet and treble symbols in your \"how-to\" section do not look like the double crochet and treble symbols I am used to. \r\nAnd does your answer hold true for all your crochet patterns?

30.01.2023 - 02:02:

DROPS Design answered:

Dear A H, all our crochet patterns are both available with UK and with US crochet terminology, just make sure to choose the appropriage terminology by clicking on the scroll down menu below the photo and choose either English UK or English US. Happy crocheting!

30.01.2023 - 10:03:

Erica Black wrote:

Thanks for this explanation! I'm new to this whole crochet thing and the charts baffled me. Just finished a skirt for my daughter and I can't wait to try another one!

27.01.2023 - 14:07:

Phenixx wrote:

For the life of me I can\'t figure out the diagrams for shawl pattern 226-47\r\nOh well, maybe one day ... \r\n.

26.01.2023 - 22:27:

Erika wrote:

Habe angefangen den Rose Shawl Design Nr. 229-14 zu häkeln. Das Muster ( 8 Reihen )ist einmal in der Höhe gearbeitet. Wie muss ich jetzt ab (Wiederholung) Reihe 3 - Muster A.2, A.3 und A. 4 erweitern um in die Breite zu kommen? Was heißt A3 insgesamt 3x mehr in der Breite arbeiten??

24.01.2023 - 17:09:

DROPS Design answered:

Liebe Erika, jetzt häkeln Sie genauso wie zuvor mit A.2 am Anfang der Hinreihen, dann wiederholen Sie A.3 bis die 2 letzten Stäbchen (= über die nächsten 32 Maschen = 4 Rapporter A.3 je 8 M), dann häkeln Sie A.4. Und so wird es immer in der Höhe wiederholt mit jeweils mehr Rapporter A.3 zwischen A.2 und A.4. Viel Spaß beim häkeln!

25.01.2023 - 12:26:

Jane Coombes wrote:

I am trying to crochet the Drops belle bobble bag, which I love, but it's the most confusing pattern I have ever seen! Why can't you just explain in words? It seems many of your customers have the same problem. I have purchased your wool & am now very disappointed & will look for another pattern :-(

12.01.2023 - 22:33:

Lesley Wilkinson wrote:

I too fail with crochet diagrams. It took ages to find oblong shawl “Diamond Feather” I bookmarked months ago, and settled down to start this week. Disaster, it’s a diagram. I’ve tried & tried, & cried, read the tutorials, spoken to experts and scoured YouTube, sadly I can not make anything that resembles the photo of this beautiful shawl. DROPS pretty please, don’t ignore this portion of your followers, there is a word for excluding people who differ in how their brains works…

23.12.2022 - 11:35:

Miriam wrote:

I am interested in the crochet pattern Flora viola but am not proficient at reading diagrams nor do I understand how long the yoke is before doing the sleeves front and back. Is it possible to get the written pattern instead of just diagrams?

11.12.2022 - 23:11:

DROPS Design answered:

Dear Miriam, the format is only available as published, we don't make custom patterns. You can check all of the garment's measurements in the measurement schematic, found under the crochet diagrams (you can see how to read it here: https://www.garnstudio.com/lesson.php?id=24&cid=19). Happy crocheting!

12.12.2022 - 00:06:

Cheyenne wrote:

Hallo ik heb een patroon van jullie gedownload ik snap alleen iets niet. Er staat in het patroon dat 1 stokje tussen de twee onderste stokjes gehaakt moeten worden maar dit snap ik niet helemaal dat is dan toch hetzelfde als een normaal stokje

08.11.2022 - 17:50:

DROPS Design answered:

Dag Cheyenne,

Is het mogelijk om je vraag te posten bij het betreffende patroon op onze site? Dan kunnen we kijken hoe e.e.a. bedoeld is en je hopelijk beter helpen. Bij voorbaat dank!

08.11.2022 - 20:07:

Judy Moritz wrote:

I am visually challenged I guess. Could the pattern for the Christmas ornaments (Drips extra 0-1546) be written in stead?

08.11.2022 - 00:30:

DROPS Design answered:

Dear Mrs Moritz, we unfortunately only have a diagram for this pattern. Maybe you yarn store can help you. Happy crocheting!

08.11.2022 - 09:29:

Barbara wrote:

Please explain the chart for drops 195-27 design and how to work it

27.10.2022 - 18:25:

DROPS Design answered:

Dear Barbara, each symbol represent 1 stitch - start diagrams with A.1 (beg + end of round), then repeat A.2 all the round ; repeat the parts written A or B or C on the side - as explained in the pattern; colours are given with the numbers on the left side of diagrams. Read more about diagrams in this lesson. Happy crocheting!

28.10.2022 - 11:56:

Patricia Naranjo wrote:

Hola cómo están? Los felicito por todo lo que presentan en su página, quisiera saber si tienen el patrón para hacer un saquito en crochet con un diagrama nórdico para un duendecito en tela que voy a hacer de más o menos en total de 40 cm de alto, mil gracias

21.10.2022 - 19:14:

DROPS Design answered:

Hola Patricia, nos alegra que te guste nuestra página. No disponemos de un patrón que se ajuste a tus necesidades y no hacemos patrones personalizados. Puedes ver en el siguiente enlace nuestra pequeña colección de juguetes: https://www.garnstudio.com/search.php?action=browse&c=toys&page=1&lang=es

22.10.2022 - 18:29:

Cornelia Baerwolf wrote:

Hi , habe mir das Heft Amigurumi Nr.7 gekauft . Möchte gerne die Autos häkeln, komme aber schon mit dem Lesen des Diagramm von den Reifen nicht klar . Ich kann es nicht lesen und auf meine Arbeit übertragen . Häkel viel Amigurumi habe hier mit aber Probleme . Eine schriftliche Übertragung ohne Diagramm gibt es nicht . Danke im voraus .

03.10.2022 - 15:58:

DROPS Design answered:

Liebe Frau Baerwolf, meinen Sie dieses Modell? Wir haben dafür nur Diagramme - aber die schriftliche Anleitung zusammen mit dieser Lektion sollte Ihnen helfen können. Gerne können Sie hier bzw bei der Anleitung mehr Fragen stellen. Viel Spaß beim häkeln!

04.10.2022 - 08:14:

Connie Pilgaard wrote:

Jeg antager at jeres beskrivelse af diagrammer er gældende for højrehånd? Derfor fra højre mod venstre fra start. Er det ikke muligt at kunne udskrive diagrammer til venstre hånd?

24.08.2022 - 17:03:

DROPS Design answered:

Hei Connie. Man leser et strikkediagram motsatt av slik man normalt leser: Fra høyre mot venstre, nedenfra og opp. Du begynner altså nederst i det høyre hjørnet, og jobber deg mot venstre og oppover. Vi har dessverre ingen mulighet på nåværende tidspunkt å lage diagram for venstre hånd. mvh DROPS Design

29.08.2022 - 07:43:

Volbabe wrote:

It\'s so confusing, have read about the diagrams a lot of times, but it really give sense and my brain don\'t get it. Now it's impossible for me to make what i like because those diagrams are everywhere. So sad.

28.07.2022 - 12:22:

Lori wrote:

I cannot find how to start the row after I did the c5 and join together. I read the entire pattern from beginning to end. please help

26.07.2022 - 02:55:

DROPS Design answered:

Dear Lori, could you specify which pattern you are referring to? This is a lesson for all crochet patterns with diagrams.

31.07.2022 - 22:59:

Lori wrote:

I cannot find how to start the row after I c5 and join together. I read the entire pattern from beginning to end. please help

25.07.2022 - 18:46:

DROPS Design answered:

Dear Lori, could you specify which pattern you are referring to?

31.07.2022 - 23:02:

Annette Mccollough wrote:

HELL0, for the chains I am doing for small 304, but how do i decrease the chains as I go

09.07.2022 - 15:23:

May wrote:

Hvordan leser man heklediagrammet til en genser når det står A1 i klamme på den ene siden av diagrammet og A1a på den andre? Hvilke deler skal man da hekle når det står A1? Hvor går grensen mellom A1 og A1a?

06.07.2022 - 20:13:

DROPS Design answered:

Hej May. Vilken opskrift gäller det? Mvh DROPS Design

13.07.2022 - 14:54:

Ida Van Der Poel wrote:

Ik snap niet hoe 1stok om l-lus moet gehakt worden aub

23.06.2022 - 10:41:

DROPS Design answered:

Dag Ida,

Als je om een steek moet haken, dan steek je de haaknaald niet in de steek, maar er omheen.

24.09.2022 - 12:41:

Napisz komentarz lub pytanie do tej lekcji

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.