Schemat dla robótki wykonywanej na drutach składa się z pól/kwadracików. 1 kwadracik = 1 oczko - opis symbolu znajduje się w legendzie, gdzie jest pokazane jak przerabiać oczko. Schemat pokazuje wszystkie oczka, widok na prawej stronie robótki (o ile nie określono inaczej).
Schemat wygląda następująco:
Schemat jest odczytywany, odwrotnie do czytania np. książki: od prawej do lewej strony, od dołu do góry. Inaczej mówiąc, zaczynamy od symbolu w prawym dolnym rogu i dalej w lewą stronę i w górę (patrz CZERWONE oznaczenia w schemacie poniżej). Jeżeli będziesz musiała zacząć na innej wysokości/od innego oczka, będzie to doprecyzowane - np.: można zacząć ten sam schemat od różnych miejsc, w zależności od rozmiaru (patrz NIEBIESKIE oznaczenia w schemacie poniżej).
Jeżeli należy powtórzyć kilka razy ten sam schemat (tzn. przerabiać ten sam schemat kilka razy na szerokość), będziemy go przerabiać do końca rzędu i zaczynać kolejny motyw ponownie od pierwszego oczka.
Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd będzie przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd będzie przerabiany na lewej stronie robótki. Skoro w schemacie są pokazane wszystkie oczka, widok na prawej stronie robótki, należy go odczytywać w przeciwnym kierunku na lewej stronie robótki (patrz NIEBIESKIE strzałki w schemacie poniżej): czyli czytamy rząd od lewej do prawej, oczka prawe będą przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd. (w legendzie do schematu często widzimy: "1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki").
Gdy przerabiamy na okrągło, wszystkie okrążenia są przerabiane na prawej stronie robótki, a schemat jest czytany tylko na prawej stronie robótki, więc jest czytany tylko od prawej do lewej strony. Gdy zaczynamy nowe okrążenie, zaczynamy je ponownie od pierwszego symbolu następnego rzędu w schemacie.
Aby przerobić kilka różnych schematów jeden za drugim w tym samym rzędzie/okrążeniu, postępujemy następująco: przerabiamy 1-szy rząd schematu 1, dalej 1-szy rząd schematu 2, następnie 1-szy rząd schematu 3, itd. UWAGA: Jeżeli przerabiasz w tę i z powrotem, na lewej stronie robótki trzeba będzie czytać schematy w przeciwnym kierunku, tzn.: zacząć od schematu 3, dalej 2 i wreszcie 1. Są przerabiane w odwrotnym układzie jak zwykle.
W opisie czasami widzimy: "przerobić schemat A.1, schemat A.2, a następnie w sumie 1-1-2-3-4 razy schemat A.3”. To oznacza, że najpierw musimy wykonać schemat A.1, następnie A.2 i wreszcie w sumie 1-1-2-3-4 razy schemat A.3 (liczba powtórzeń zależy od wykonywanego rozmiaru). Będziemy powtarzać TYLKO schemat A.3, schematy A.1 i A.2 będą przerobione tylko po jednym razie.
Czasami liczba oczek nie jest podzielna przez liczbę oczek pojedynczego całego motywu schematu na szerokość. Na przykład: schemat A.1 jest przerabiany ponad 12 oczkami i będziemy go powtarzać ponad 40 oczkami. W takim przypadku, powtórzymy schemat A.1 w sumie 3 razy na szerokość (= 36 oczek), a następnie przerobimy 4 pierwsze oczka schematu ponad pozostałymi oczkami (patrz CZERWONA linia poniżej). To częsty przypadek, gdy motyw schematu jest powtarzany, dzięki temu nawet jeżeli nie przerobimy całego schematu na szerokość, będzie on spójny.
Tim napisała:
I am working the Lucky Wish pattern and have reached the 114 stitches stage of the yoke, but can\'t figure out the next stage to reach 304 stitches. Apologies if I am not understanding something obvious.
12.09.2024 - 11:12