DROPS / 181 / 4

Wings of Love by DROPS Design

Szal ze ściegiem ażurowym, dżersejem i ściegiem francuskim. Z włóczki DROPS Lace.

DROPS Design: model nr la-035
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
Wymiary: ok. 52 cm na środku tyłu i ok. 207 cm wzdłuż górnej części szala (po blokowaniu).
Materiał:
DROPS LACE od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
100 g kolor 0501, jasny szary

Może być również wykonany z
„Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek A)" – patrz link poniżej.

DRUTY Z ŻYŁKĄ (80 cm) DROPS nr 3 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 24 oczka i 32 rzędy otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

70% Alpaka, 30% Jedwab
od 23.40 zł /50g
DROPS Lace uni colour DROPS Lace uni colour 23.40 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Lace mix DROPS Lace mix 23.40 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 46.80zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

PRÓBKA:
Robótka będzie namoczona i blokowana/naciągana po ukończeniu do ostatecznych rozmiarów, próbka nie jest więc zbyt ważna. Jednak, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt ścisła/luźna należy wykonać test na drutach nr 3 dżersejem, tak aby przerabiając ok. 24 oczka i 32 rzędy otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
----------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 - A.12. Schemat przedstawia wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki. RZĄD 1 = na prawej stronie robótki.

BLOKOWANIE:
Jeżeli używamy innej włóczki z grupy włóczek A nie jest konieczne naciąganie szala, należy go tylko lekko uformować. Pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać to samo po każdym praniu.

WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK:
Aby ostatni rząd robótki nie był zbyt ścisły można zamykać robótkę za pomocą drutów o ½ rozmiaru większych.
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką. Przerabiać od środka na górze szala dżersejem i ściegiem ażurowym i kończyć na dole wykonując brzeg ażurowy i ściegiem francuskim.

Na drutach z żyłką nr 3 nabrać 3 oczka włóczką Lace - patrz PRÓBKA powyżej. Przerabiać wg schematu A.1 (= 3 oczka) - patrz ŚCIEG FANTAZYJNY powyżej. W ostatnim rzędzie umieścić 3 markery zgodnie ze schematem. Gdy schemat A.1 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość, jest 27 oczek.

PRZERABIAĆ SCHEMATY A.2 - A.6 NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI NASTĘPUJĄCO:
Schemat A.2 (= 4 oczka), A.3 (= 5 oczek – 1-szy marker znajduje się na środku schematu A.3), A.4 (= 5 oczek – 2-gi marker znajduje się w ostatnim oczku schematu A.4), A.5 (= 4 oczka), A.3 (= 5 oczek – 3-ci marker znajduje się na środku schematu A.3) i A.6 (= 4 oczka). Gdy schematy A.2 - A.6 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 51 oczek.
Powtórzyć dodawanie oczek zgodnie ze schematem A.x – dodawać na przemian 4 i 8 oczek w każdym rzędzie na prawej stronie robótki (tzn. dodajemy 12 oczek za każdym razem, gdy przerabiamy schemat A.x na wysokość), dodawane oczka z każdej strony schematu A.3 są przerabiane dżersejem. Powtarzać tak samo schemat A.x w sumie 24 razy na wysokość = 339 oczek. Długość robótki wynosi ok. 36 cm.
W następnym rzędzie na prawej stronie robótki, przerabiać i dodawać 4 oczka jak w 1-szym rzędzie schematu A.x = 343 oczka. Przerobić 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki (oczka brzegowe z każdej strony sa przerabiane ściegiem francuskim – patrz powyżej, do końca). Przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki i dodać 1 oczko w odległości 1 oczka od brzegu ściegiem francuskim z każdej strony i dodać 1 oczko tylko na poziomie oczka środkowego (= 3 dodane oczka) = 346 oczek. Przerobić 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki. Od tej chwili 3 markery nie są już potrzebne.

PRZERABIAĆ SCHEMATY A.7 - A.9 NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI NASTĘPUJĄCO:
1 oczko brzegowe ściegiem francuskim, schemat A.7 ponad 4 następnymi oczkami, powtarzać schemat A.8 aż zostaje 5 oczek (= 21 motywów po 16 oczek), A.9 ponad 4 następnymi oczkami i 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim. UWAGA! W 11-tym rzędzie schematów dodajemy 2 oczka w każdym motywie A.7, A.8 i A.9. W 17-tym rzędzie dodajemy 2 oczka w każdym motywie A.7 i A.9. Gdy schematy A.7 - A.9 są skończone jest 430 oczek.

PRZERABIAĆ SCHEMATY A.10 - A.12 NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI NASTĘPUJĄCO:
1 oczko brzegowe ściegiem francuskim, schemat A.10 ponad 7 następnymi oczkami, powtórzyć schemat A.11 aż zostaje 8 oczek (= 23 motywy po 18 oczek), A.12 ponad 7 następnymi oczkami i 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim. UWAGA! W 17-tym rzędzie dodajemy 3 oczka w schemacie A.10, 1 oczko w schemacie A.11 i 2 oczka w schemacie A.12. W 21-szym rzędzie dodajemy 2 oczka w schemacie A.10 i w schemacie A.12. Gdy schematy A.10 - A.12 są zakończone jest 496 oczek – zamknąć luźno w ostatnim rzędzie na lewej stronie robótki - patrz WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK powyżej.

BLOKOWANIE / NACIĄGANIE:
Umieścić szal w letniej wodzie, aż będzie dobrze namoczony. Wycisnąć delikatnie – nie wykręcać – następnie zawinąć w ręcznik i znów delikatnie wycisnąć – szal jest teraz tylko wilgotny. Jeżeli używamy innej włóczki z grupy włóczek A – patrz BLOKOWANIE powyżej. Położyć szal płasko na dywanie lub materacu – rozciągnąć delikatnie do jego ostatecznych wymiarów i pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać po każdym praniu.

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 01.06.2018
Korekta schematów A.7, A.8, A.9, A.10, A.11 i A.12. Błędy w rzędach 11 i 17.
Aktualizacja on-line: 28.06.2019
Nowe schematy A.3, A.4 i A.5.

Schemat

= 1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki
= 1 oczko prawe na lewej stronie robótki
= umieścić 1 marker w to oczko i przesuwać go w miarę postępu robótki, wyznacza oczko na środku schematu A.3, to oczko jest przerabiane na prawo na prawej stronie robótki, a na lewo na lewej stronie robótki
= umieścić 1 marker w to oczko i przesuwać go w miarę postępu robótki (= oczko środkowe), przerabiane na prawo na prawej stronie robótki i na lewo na lewej stronie robótki
= oczko brzegowe, przerabiane na prawo na prawej stronie robótki, na prawo na lewej stronie robótki
= wykonać 1 narzut między 2 oczkami, w następnym rzędzie przerobić narzut na lewo (= otwór/dziurka)
= wykonać 2 narzuty między 2 oczkami, w następnym rzędzie przerobić 1-szy narzut i spuścić z drutu drugi narzut (=otwór/dziurka)
= wykonać 1 narzut między 2 oczkami, w następnym rzędzie przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo (= brak dziurki)
= wykonać 3 narzuty między 2 oczkami, w następnym rzędzie przerobić 1-szy narzut na lewo, 2-gi narzut przekręcony na lewo i spuścić z drutu 3-ci narzut (= dziurka)
= SUPEŁEK: przerabiać w to samo oczko: 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe (= 5 oczek), obrócić robótkę. Przerobić 4 rzędy dżersejem ponad tymi 5 oczkami. Następnie przełożyć 2-gie oczko z prawego drutu ponad 1-szym oczkiem, przełożyć 3-cie oczko ponad 1-szym oczkiem, przełożyć 4-te oczko ponad 1-szym oczkiem i wreszcie przełożyć 5-te oczko ponad 1-szym oczkiem (= zostaje 1 oczko)
= 2 oczka razem na prawo
= zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
= brak oczka

Potrzebujsz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 181-4) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (59)

Uleo 09.01.2020 - 18:14:

Ich stricke gerade Drops 181-4. Bei dem Raport A 8 und A 11 sind schwarze Felder am Rand, wie muss ich diese Stricken?

DROPS Design 10.01.2020 kl. 08:33:

Liebe Uleo, die schwarze Kästchen in A.8 und A.11 bedeuten keine Maschen = A.8 wird über 16 Maschen und A.11 über 18 Maschen gestrickt. Bei der 11. Reihe werden Sie 2 Maschen in jedem A.8 und 1 Masche in A.11 (8. Symbol) zunehmen = A.8 wird dann über 19 Maschen und A.11 über 19 Maschen gestrickt. Viel Spaß beim stricken!

Eva Szücs 12.10.2019 - 00:49:

Hallo , ich stricke gerade A 11.Habe festgestellt, dass die Noppe nicht mittig sitzt. Ich habe nach der Zeichnung gestrickt aber die Noppe sitzt nicht in die Mitte der “Blume”.\r\nIst das mit Absicht so?Liebe Grüsse und vielen Dank\r\nEva

DROPS Design 14.10.2019 kl. 11:45:

Liebe Frau Zsücs, die Noppe kann nicht genau in der Mitte sein, denn das Diagramm über 18 M gestrickt wird, aber diese 1 Masche-Verschiebung wird nicht sichtbar. Viel Spaß beim stricken!

Eva 25.09.2019 - 05:09:

Hallo, ich habe eine Frage.Ich stricke gerade A7-A9. Die Rückreie wird rechts gestrickt also mit Krause. Auch die Umschläge und die Muster rechts?So erscheinen mir die zusammenstrickte Maschen nicht so schön, ich kann die Muster nicht so gut erkennen. Vielen Dank und liebe Grüsse Eva

DROPS Design 25.09.2019 kl. 08:34:

Liebe Eva, die Umschläge (= 7. Symbol) werden nur als 1 Umschlag bei der Rückreihe rechts gestrickt (= Loch); die Umschläge (= 8. Symbol) werden rechts verschränkt (= kein Loch) - un die Umschläge (= 9. Symbol) werden links/links verschränkt gestrickt. Viel Spaß beim stricken!

Yvonne 29.07.2019 - 13:12:

Sorry en de hele zwarte hokjes in A 10 en 11

DROPS Design 11.08.2019 kl. 16:24:

Dag Yvonne,

De zwarte hokjes zijn geen steek. Je kunt gewoon doorgaan met de volgende steek in het (tel)patroon of in de beschrijving.

Yvonne 28.07.2019 - 14:43:

Hallo , ik heb een vraag over patroon A4, wat is de laatste steek met het schuine driehoekje? Ik kan het niet vinden in de beschrijving van de steken. Dank voor uw antwoord.m

DROPS Design 11.08.2019 kl. 16:22:

Dag Yvonne,

Je bedoelt waarschijnlijk het hartje-symbool die over 2 steken gaat (..?) In de symboolverklaring is dit de zesde van onderen: maak 1 omslag tussen 2 steken, brei op de volgende toer de omslag gedraaid (= geen gaatje)

Sofia 17.06.2019 - 23:37:

Hej Undrar över ökningarna när Ax är färdigstickad, innan man börjar med A7-A9, ska de ökningarna stickas så det blir hål också? Mvh Sofia

DROPS Design 18.06.2019 kl. 11:28:

Hei Sofia. Ja, du kan strikke dem slik at det blir hull. God fornøyelse

Blanca 17.06.2019 - 06:36:

Hi there. Thank you very much for the pattern. I just want to point out that I think... there might be a mistake in the diagram explanation. In the explanation it's written a transparent circle is for 2 yarn overs, but watching the video and counting the stitches it seems like it should be for 1 yarn over (no different from the black circle)... I might be wrong though. Thanks again :)

DROPS Design 21.06.2019 kl. 08:42:

Dear Blanca, thanks for your feedback, we'll make a new video. Happy knitting!

Nerriere 30.04.2019 - 17:56:

Je ne comprend pas : Quand les diagrammes A.2 à A.6 ont été tricotés 1 fois en hauteur, on obtient 51 mailles. et on doit continuer avec A.x qui au premier rang compte 39 mailles.Est ce que l'on doit considérer qu'il y a des augmentations de 6 mailles de chaque cote de A3 : 2 x 6 + 39 = 51 augmentations qui n'apparaissent pas dans la grille ni dans l'explications. Merci de votre réponse

DROPS Design 02.05.2019 kl. 08:54:

Bonjour Mme Nerriere, quand A.2-A.6 ont été tricotés 1 fois, on a 51 m (cf diagrammes pour voir les jetés = augmentations), on continue ensuite comme dans A.x = 4 augm au 1er rang et 8 augm au 3ème rang (= 12 augmentations à chaque fois que l'on répète A.x). On répète 24 fois les 4 rangs de A.X = on augmente 24 x 12 m = 288 augmentations + les 51 m = 339 m. Bon tricot!

Gabriella 19.03.2019 - 16:40:

Vorrei la spiegazione di un simbolo. Nella spiegazione del diagramma c'è scritto " fare due gettati tra due maglie, sul ferro successivo lavorare il primo gettato a rovescio, il secondo a rovescio ritorto e far cadere il terzo gettato. Come faccio? Grazie

DROPS Design 19.03.2019 kl. 16:55:

Buongiorno Gabriella. Abbiamo corretto la spiegazione del simbolo. I gettati da fare sono 3 e non 2 come indicato in precedenza. Buon lavoro!

Pia Östgård 09.03.2019 - 19:09:

Det blir hela tiden fel föe mig på varv 5 mönster A3. När jag kommer till markören i A3 har jag 1 maska för mycket?

DROPS Design 14.03.2019 kl. 10:14:

Hej. Det är lite svårt att veta vad som går fel. På varv 5 i A.3 minskar du 2 m och ökar 2 m precis som på varv 1 i A.3.

Dodaj komentarz do modelu DROPS 181-4

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.