Daisy Daze Bag by DROPS Design

Torba na szydełku z włóczki DROPS Bomull-Lin lub DROPS Paris. Przerabiana z kwadratami, słupkami i oczkami ścisłymi.

DROPS 238-12
DROPS Design: model l-165
Grupa włóczek C lub A + A
-------------------------------------------------------

WYMIARY:
Szerokość: ok. 39 cm.
Wysokość: ok. 41 cm bez paska.
1 kwadrat ma wymiary ok. 13 x 13 cm.

WŁÓCZKA:
DROPS BOMULL-LIN od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
250 g kolor 03, piaskowy
50 g kolor 02, ecru

LUB:
DROPS PARIS od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
250 g kolor 67, pszeniczny
50 g kolor 17, ecru

SZYDEŁKO:
SZYDEŁKO DROPS nr 4

PRÓBKA:
17 słupków na szerokość i 15 rzędów na wysokość, przerabiając na przemian 1 rząd słupków i 1 rząd oczek ścisłych = 10 x 10 cm.
Podany rozmiar szydełka jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większego szydełka. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszego szydełka.

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


53% Bawełna, 47% Len
od 11.90 zł /50g
DROPS Bomull-Lin uni colour DROPS Bomull-Lin uni colour 11.90 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 59.50zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1.

OCZKA ŁAŃCUSZKA:
Jeżeli przerabiamy samym czubkiem szydełka, oczko łańcuszka będzie zbyt małe; 1 oczko łańcuszka powinno mieć taką samą długość, jaką szerokość ma 1 oczko ścisłe/słupek/słupek podwójny.

WSKAZÓWKA (dotyczy torby, a nie kwadratów):
Na początku każdego okrążenia oczek ścisłych przerabiać 1 oczko łańcuszka – NIE zastępuje ono pierwszego oczka ścisłego. Zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka. Obrócić i przerabiać kolejne okrążenie na prawej stronie robótki.
Na początku każdego okrążenia słupków przerobić 3 oczka łańcuszka - NIE zastępują one pierwszego słupka. Zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia. Obrócić i przerabiać kolejne okrążenie na lewej stronie robótki.
Gdy przerabiamy boki i pasek/rączkę w tę i z powrotem, zastąpić pierwszy słupek w rzędzie przez 3 oczka łańcuszka i pierwsze oczko ścisłe przez 1 oczko łańcuszka.

ZAMYKANIE OCZEK-1:
Aby zamknąć 2 słupki należy przerobić 3 słupki razem: zaczynając 1 oczko przed oczkiem z markerem, przerobić 1 słupek, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 1 słupek w oczko z markerem, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 1 słupek w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 4 pętelki na szydełku (zamknięte 2 oczka). Przesunąć marker na górze w to oczko.

ZAMYKANIE OCZEK-2:
Aby zamknąć 2 słupki, przerobić 3 słupki razem:
NA POCZĄTKU RZĘDU: przerobić 1 słupek w pierwsze oczko, dalej 3 słupki razem następująco: przerobić 1 słupek w każde z 2 następnych oczek, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych słupków, przerobić 1 słupek w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 4 pętelki na szydełku.
NA KOŃCU RZĘDU:
Przerabiać aż zostaje 4 oczka do końca rzędu, przerobić 1 słupek w każde z 2 następnych oczek, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych słupków, przerobić 1 słupek w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 4 pętelki na szydełku. Przerobić 1 słupek w ostatnie oczko.

ZAMYKANIE OCZEK-3:
Aby zamknąć 1 słupek należy przerobić 2 słupki razem:
NA POCZĄTKU RZĘDU: przerobić 1 słupek w pierwsze oczko, dalej przerobić 2 słupki razem następująco: 1 słupek w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 1 słupek w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 3 pętelki na szydełku.
NA KOŃCU RZĘDU:
Przerabiać aż zostaje 3 oczka do końca rzędu, przerobić 1 słupek w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 1 słupek w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 3 pętelki na szydełku, przerobić 1 słupek w ostatnie oczko.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

TORBA – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Zacząć od wykonania 6 kwadratów, które należy zszyć w jeden długi pas. Następnie przerabiać wzdłuż dolnego boku pasa, zamykając oczka na dno torby. Następnie zszywamy dno torby.
Dalej przerabiać górną część torby na okrągło, zaczynając od drugiej strony pasa. Przerabiamy boki, a jeden z nich jest przedłużony i przechodzi w pasek/rączkę, który będzie doszyty z drugiej strony.

KWADRAT:
Na szydełku nr 4 wykonać 4 oczka łańcuszka włóczką DROPS Bomull-Lin lub DROPS Paris, kolor ecru. Zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka.
Przerabiać ŚCIEG FANTAZYJNY na okrągło – patrz powyżej (przerabiać okrążenia 1 i 3 włóczką Bomull-Lin lub Paris, kolor ecru, a okrążenia 2, 4 i 5 włóczką Bomull-Lin, kolor piaskowy lub Paris, kolor pszeniczny).
Odciąć i wrobić nitki, gdy schemat A.1 jest zakończony. Wykonać w ten sposób w sumie 6 kwadratów. Zszyć kwadraty razem, aby powstał pas – zszywać kolorem piaskowym/pszenicznym i pamiętać, aby początek okrążeń w każdym z kwadratów był skierowany tak samo, od strony szwu. Zszyć pierwszy i ostatni kwadrat razem, powstanie okrąg.

DÓŁ TORBY:
Przerabiać wzdłuż dolnego boku pierścienia, włóczką DROPS Bomull-Lin, kolor piaskowy lub DROPS Paris, kolor pszeniczny.
Zaczynając na prawej stronie robótki od 1 oczka zamykającego wokół łuku w rogu jednego z kwadratów, przerobić 3 oczka łańcuszka, dalej 1 słupek w każde oczko ścisłe i 1 słupek wokół każdego łuku w rogi kwadratów = 22 oczka wokół każdego kwadratu = 132 słupki i + 3 oczka łańcuszka, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia.
Patrz WSKAZÓWKA i przerabiać na przemian 1 okrążenie oczek ścisłych na lewej stronie robótki i 1 okrążenie słupków na prawej stronie robótki przez 7 cm, zakończyć za okrążeniem oczek ścisłych na lewej stronie robótki.

DNO TORBY:
Ułożyć torbę na płasko, tak aby były 3 kwadraty na przodzie i 3 kwadraty na tyle torby – umieścić nitkę marker z każdej strony = 66 oczek między nitkami markerami.
Umieścić teraz 4 markery – każdy marker powinien być włożony w oczko; wyznaczają miejsca, gdzie będą zamykane oczka na dno torby:
odliczyć 5 oczek z każdej strony każdej nitki markera i umieścić 1 marker w 6-te oczko (jest 4 markery co 10 oczek wzdłuż krótszych boków (z nitką markerem na środku, na bokach torby) i 54 oczka wzdłuż długich boków torby).
Przerabiać na okrągło, w tę i z powrotem jak wcześniej, ale w każdym okrążeniu słupków, zamknąć 2 słupki w miejscu każdego markera – patrz ZAMYKANIE OCZEK-1 (zamykamy 8 oczek). Zamykać tak samo jeszcze 3 razy w każdym okrążeniu słupków = 100 oczek. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez to oczko. Ułożyć torbę na płasko i zszyć dno, 1 szew w każde z 50 oczek, wkłuwając igłę przez 2 warstwy.

GÓRA TORBY:
Przerabiać wokół drugiego boku okręgu, na szydełku nr 4, włóczką DROPS Bomull-Lin, kolor piaskowy lub DROPS Paris, kolor pszeniczny.
Zaczynając na prawej stronie robótki od 1 oczka zamykającego w szew między 2 kwadratami z boku torby, wykonać 3 oczka łańcuszka, dalej przerabiać 1 słupek w każde oczko ścisłe i 1 słupek wokół każdego łuku w rogu kwadratów = 22 oczka wokół każdego kwadratu = 132 słupki + 3 oczka łańcuszka, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia.
Pamiętać o WSKAZÓWCE i przerabiać na przemian 1 okrążenie oczek ścisłych na lewej stronie robótki i 1 okrążenie słupków na prawej stronie robótki, przez 5 cm, zakończyć za okrążeniem oczek ścisłych na lewej stronie robótki.
Teraz przerabiać boki:
Ułożyć torbę na płasko i umieścić 1 marker z każdej strony = 66 oczek między markerami.
32 oczka na środku każdej strony torby nie będą przerabiane, inaczej mówiąc będziemy przerabiać 34 oczka z każdej strony (markery znajdują się na środku tych 34 oczek). Odciąć nitkę.

BOK-1:
Zaczynając 17 oczek przed markerem na jednym boku torby, kolorem piaskowym/pszenicznym, przerobić 1 słupek w każde z 34 następnych oczek – W TYM SAMYM CZASIE zamknąć 2 słupki z każdej strony – patrz ZAMYKANIE OCZEK-2.
Dalej przerabiać w tę i z powrotem, na przemian 1 rząd oczek ścisłych na lewej stronie robótki i 1 rząd słupków na prawej stronie robótki i zamykać tak samo jeszcze 4 razy 2 słupki z każdej strony, w każdym rzędzie słupków. Następnie zamknąć 3 razy 1 słupek z każdej strony w każdym rzędzie słupków - patrz ZAMYKANIE OCZEK-3 = 8 oczek. Odciąć i wrobić nitkę.

BOK-2:
Przerabiać jak 1-szy bok. Na końcu nie odcinać nitki. Umieścić 1 marker w tym rzędzie i dalej przerabiać w tę i z powrotem, na przemian 1 rząd oczek ścisłych i 1 rząd słupków, aż dł. paska od markera wynosi 50 cm (lub ma inną długość, wg potrzeb). Przyszyć pasek z drugiej strony torby, wykonując 1 szew w każde z 8 oczek.

Schemat

symbols = zacząć tutaj – pierścień podstawy jest wyjaśniony powyżej. Dalej przerabiać od symbolu ponad kropką na okręgu i dalej w lewą stronę
symbols = przerobić 3 oczka łańcuszka na początku okrążenia, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia
symbols = przerobić 1 oczko łańcuszka na początku okrążenia, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w to oczko łańcuszka
symbols = przerobić 2 oczka łańcuszka na początku okrążenia, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 2-gie oczko łańcuszka na początku okrążenia
symbols = przerobić 4 słupki podwójne razem na początku okrążenia: przerobić 4 oczka łańcuszka, 2 słupki podwójne w pierwsze oczko ścisłe, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu każdego z tych 2 słupków podwójnych, przerobić kolejny słupek podwójny w to samo oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 4 pętelki na szydełku, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 4-te oczko łańcuszka na początku okrążenia
symbols = 1 oczko łańcuszka - jeżeli przerabiamy samym czubkiem szydełka, oczko łańcuszka będzie zbyt małe; 1 oczko łańcuszka powinno mieć taką samą długość, jaką szerokość ma 1 oczko ścisłe/słupek/słupek podwójny
symbols = 1 oczko ścisłe między 2 słupkami
symbols = 1 oczko ścisłe w oczko poprzedniego okrążenia lub wokół oczek łańcuszka
symbols = 1 półsłupek wokół łuku
symbols = 1 słupek wokół pierścienia podstawy/łuku
symbols = 1 słupek podwójny wokół łuku
symbols = przerobić 4 słupki podwójne razem następująco: przerobić 3 słupki podwójne w oczko ścisłe, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu każdego z tych 3 słupków podwójnych, przerobić kolejny słupek podwójny w to samo oczko ścisłe, a ostatni narzut przeciągnąć przez 5 pętelek na szydełku
symbols = 4 oczka łańcuszka
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 238-12) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (8)

country flag Angélique wrote:

Bonjour, pour le bas du sac, si un rang est fait à l'endroit et un sur l'envers, il va donc falloir faire une couture ou est-ce que je peux crocheter le long de la bande en rond ? Merci de votre réponse

11.03.2023 - 19:18

DROPS Design answered:

Bonjour Angélique, vous pouvez, mais on crochète ici en allers et retours en joignant à la fin de chaque tour pour crocheter alternativement sur l'endroit (brides) et sur l'envers (mailles serrées), si vous restez toujours sur l'endroit, le visuel sera automatiquement différent - vous n'aurez pas de couture car vous terminez chaque rang/tour par 1 maille coulée - cf INFO CROCHET. Bon crochet!

13.03.2023 kl. 09:39

country flag Marie Persson wrote:

Kan jag beställa detta möstret för jag har ingen möjlighet att skriva ut det? Mönster heter 238-12

25.02.2023 - 18:42

DROPS Design answered:

Hei Marie. Beklager, men en slik tjeneste har vi ikke. Men noe nettbutikker (muligens vanlige butikker) kan du få bestilt / skrevet ut oppskriften når du kjøper garn. mvh DROPS Design

27.02.2023 kl. 13:36

country flag Monica wrote:

Sacochique

20.01.2023 - 09:05

country flag Nina wrote:

Summer feeling

18.01.2023 - 18:38

country flag Clara wrote:

Margritli

18.01.2023 - 13:25

country flag Blandine wrote:

Vintage

18.01.2023 - 08:48

country flag Marie wrote:

Edelweiß

17.01.2023 - 21:48

country flag Teresa Curtis wrote:

Name Suggestion: Daisies

17.01.2023 - 16:52

Dodaj komentarz do modelu DROPS 238-12

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.