-------------------------------------------------------
FÖRKLARING TILL BESKRIVNINGEN:
-------------------------------------------------------
MÖNSTER:
Se diagram A.1.
LUFTMASKA:
Om du virkar ytterst på virknålen kommer luftmaskan ofta att bli för stram. 1 luftmaska vara lika lång som 1 fastmaska/stolpe/dubbelstolpe är bred.
VIRKINFORMATION (gäller själva väskan, inte rutorna):
I början av varje varv med fastmaskor virkas det 1 luftmaska, och varvet avslutas med 1 smygmaska i denna luftmaskan. Denna luftmaskan ersätter INTE första fastmaskan, utan kommer utöver. Vänd arbetet efter smygmaskan och virka nästa varv från rätsidan.
I början av varje varv med stolpar virkas det 3 luftmaskor, och varvet avslutas med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet. Dessa 3 luftmaskorna ersätter INTE första stolpen, utan kommer utöver. Vänd arbetet efter smygmaskan och hela nästa varv från avigsidan.
När det virkas fram och tillbaka på sidstyckena och axelbandet, ersätts första stolpen på varvet med 3 luftmaskor och första fastmaskan på varvet med 1 luftmaska.
MINSKNINGSTIPS-1:
Minska 2 stolpar genom att virka 3 stolpar tillsammans så här: Börja 1 maska före maskan med markör, virka 1 stolpe i maskan före maskan med markör, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i maskan med markör, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men nu dras sista omslaget genom alla 4 öglorna på nålen (= 2 stolpar minskade). Flytta markören överst på denna maskan.
MINSKNINGSTIPS-2:
Minska 2 stolpar genom att virka 3 stolpar tillsammans så här:
I BÖRJAN AV VARVET: Virka 1 stolpe i första stolpen, sedan virkas 3 stolpar tillsammans så här: virka 1 stolpe i nästa stolpe, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men nu dras sista omslaget genom alla 4 öglorna på nålen.
I SLUTET AV VARVET:
Virka tills det återstår 4 stolpar på varvet, virka 1 stolpe i första stolpen, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men nu dras sista omslaget genom alla 4 öglorna på nålen, virka 1 stolpe i sista stolpen.
MINSKNINGSTIPS-3:
Minska 1 stolpe genom att virka 2 stolpar tillsammans så här:
I BÖRJAN AV VARVET: Virka 1 stolpe i första stolpen, sedan virkas 2 stolpar tillsammans så här: virka 1 stolpe i nästa stolpe, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men nu dras sista omslaget genom alla 3 öglorna på nålen.
I SLUTET AV VARVET:
Virka tills det återstår 3 stolpar på varvet, virka 1 stolpe i första stolpen, men vänta med sista omslaget och genomdragningen, virka 1 stolpe i nästa stolpe, men nu dras sista omslaget genom alla 3 öglorna på nålen, virka 1 stolpe i sista stolpen.
-------------------------------------------------------
BÖRJA ARBETET HÄR:
-------------------------------------------------------
VÄSKA ¬– KORT ÖVERSIKT ÖVER ARBETET:
Börja arbetet med att virka 6 rutor. Dessa rutorna sys tillsammans till ett band. Sedan virkas det runt längs den ena kanten av bandet, ned mot botten av väskan samtidigt som det minskas in till en botten. Väskan sys ihop mitt under.
Sedan virkas det runt längs den andra kanten av bandet, uppåt mot axelbandet. Det formas sidstycken på väskan. I den ena sidan fortsätter sidstycket till ett axelband. Axelbandet sys fast i den andra sidan av väskan.
RUTA:
Virka 4 luftmaskor med nål 4 med färgen natur i DROPS Bomull-Lin eller färgen naturvit i DROPS Paris, och sätt ihop dem till en ring med 1 smygmaska i första luftmaskan.
Virka MÖNSTER runt – läs förklaring ovan (varv 1 och 3 virkas i färgen natur Bomull-Lin eller i färgen naturvit Paris, varv 2, 4 och 5 virkas i färgen sand Bomull-Lin eller i färgen vete Paris).
Klipp av trådarna och fäst dem när A.1 är färdigvirkat. Virka totalt 6 likadana rutor. Sedan sys rutorna tillsammans två och två till ett långt band – sy med färgen sand/vete och se till att varvets början på varje ruta vänds åt samma håll och ingår i sömmen. Till slut sys första och sista rutan tillsammans så att det bildas en ring.
NEDERSTA DELEN:
Nu virkas det runt kanten längs den ena sidan av bandet med nål 4 med färgen sand i DROPS Bomull-Lin eller färgen vete i DROPS Paris.
Börja från rätsidan med 1 smygmaska om luftmaskbågen i hörnet på en ruta i sidan av väskan, virka 3 luftmaskor, sedan virkas det 1 stolpe i varje fastmaska från sista varvet på rutorna och 1 stolpe om varje luftmaskbåge i hörnen på rutorna = 22 stolpar längs varje ruta = 132 stolpar + 3 luftmaskor, avsluta varvet med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet.
Läs VIRKINFORMATION och virka växelvis 1 varv fastmaskor från avigsidan och 1 varv stolpar från rätsidan med 1 maska i varje maska från föregående varv.
När det har virkats 7 cm med stolpar och fastmaskor efter bandet och sista varvet är ett varv med fastmaskor, virkas botten som förklarat nedan.
BOTTEN:
Lägg väskan platt, så att det är 3 rutor fram och 3 rutor bak på väskan – sätt 1 markör i varje sida = 66 maskor mellan markörerna.
Nu sätts det 4 markörer i arbetet som förklarat nedan – var och en av dessa markörerna sätts i 1 maska och markörerna ska användas när det ska minskas till botten.
Räkna 5 maskor ut på varje sida av båda markörerna, och sätt 1 markör i 6:e maskan på varje sida av båda markörerna (det är nu 4 markörer i arbetet med 10 maskor mellan maskorna med markör i längs kortsidorna och 54 maskor mellan maskorna med markör i längs långsidorna).
Virka runt fram och tillbaka som förut, med växelvis 1 varv stolpar och 1 varv fastmaskor, men på varje varv med stolpar minskas det 2 stolpar vid varje markör – läs MINSKNINGSTIPS-1 (8 stolpar minskade på varvet). Minska så på varje varv med stolpar totalt 4 gånger = 100 maskor. Klipp av tråden och drag den genom maskan. Lägg väskan flat och sy ihop botten mitt under med 1 stygn i var och en av de 50 maskorna – sy genom båda lagren.
ÖVERSTA DELEN:
Virka runt den andra kanten av bandet med nål 4 med färgen sand i DROPS Bomull-Lin eller färgen vete i DROPS Paris.
Börja från rätsidan med 1 smygmaska i sömmen mellan 2 rutor i sidan på väskan, virka 3 luftmaskor, sedan virkas det 1 stolpe i varje fastmaska från sista varvet på rutorna och 1 stolpe om varje luftmaskbåge i hörnen på rutorna = 22 stolpar längs varje ruta = 132 stolpar + 3 luftmaskor, avsluta varvet med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet.
Kom ihåg VIRKINFORMATION och virka växelvis 1 varv fastmaskor från avigsidan och 1 varv stolpar från rätsidan med 1 maska i varje maska från föregående varv.
När det har virkats 5 cm med stolpar och fastmaskor efter bandet med rutor, och sista varvet är ett varv med fastmaskor, virkas sidstyckena som förklarat nedan.
Lägg väskan platt och markera sidorna på väskan med 1 markör i varje sida = 66 maskor mellan markörerna.
Det ska inte virkas över de mittersta 32 maskorna fram och bak på väskan, det vill säga att det ska virkas över de mittersta 34 maskorna i varje sida på väskan (markörerna som sattes sitter mitt i dessa 34 maskorna). Klipp av tråden.
DEL 1:
Börja 17 maskor före markören i den ena sidan av väskan med färgen sand/vete och virka 1 stolpe i var och en av de nästa 34 maskorna från föregående varv - SAMTIDIGT minskas det 2 stolpar i varje sida – läs MINSKNINGSTIPS-2.
Läs VIRKINFORMATION och fortsätt fram och tillbaka med växelvis 1 varv fastmaskor från avigsidan och 1 varv stolpar från rätsidan och minska 2 stolpar i varje sida på varje varv med stolpar totalt 5 gånger i varje sida (inklusive minskningarna på första varvet). Sedan minskas det 1 stolpe i varje sida på varje varv med stolpar totalt 3 gånger i varje sida - läs MINSKNINGSTIPS-3 = 8 maskor kvar. Klipp av tråden och fäst den.
DEL 2:
Virka på samma sätt i den andra sidan av väskan till det är 8 maskor kvar. Klipp inte av tråden, sätt 1 markör på varvet och fortsätt fram och tillbaka med växelvis 1 varv stolpar och 1 varv fastmaskor till axelbandet mäter ca 50 cm från markören, eller till önskad längd. Sy fast axelbandet i motsatt sida av väskan med 1 stygn i var och en av de 8 maskorna från del 1.
Diagram
|
= Börja här – denna luftmaskringen är förklarad i beskrivningen. Fortsätt på symbolen över punkten på cirkeln och virka mot vänster |
|
= Virka 3 luftmaskor i början av varvet, avsluta varvet med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet |
|
= Virka 1 luftmaska i början av varvet, avsluta varvet med 1 smygmaska i denna luftmaskan |
|
= Virka 2 luftmaskor i början av varvet, avsluta varvet med 1 smygmaska i 2:a luftmaskan i början av varvet |
|
= Virka 4 dubbelstolpar tillsammans i början av varvet så här: Virka 4 luftmaskor, virka 2 dubbelstolpar i första fastmaskan, men vänta med sista omslaget och genomdragningen på båda dessa dubbelstolparna, virka 1 dubbelstolpe i samma fastmaska, men nu dras sista omslaget genom alla 4 öglorna på nålen, avsluta varvet med 1 smygmaska i 4:e luftmaskan i början av varvet |
|
= 1 luftmaska - om du virkar ytterst på virknålen kommer luftmaskan ofta att bli för stram. 1 luftmaska ska vara lika lång som 1 fastmaska/stolpe/dubbelstolpe är bred |
|
= 1 fastmaska mellan 2 stolpar |
|
= 1 fastmaska i maskan under eller 1 fastmaska om luftmaskan |
|
= 1 halvstolpe om luftmaskbågen |
|
= 1 stolpe om luftmaskringen eller 1 stolpe om luftmaskbågen |
|
= 1 dubbelstolpe om luftmaskbågen |
|
= virka 4 dubbelstolpar tillsammans så här: Virka 3 dubbelstolpar i fastmaskan under, men vänta med sista omslaget och genomdragningen på var och en av dessa dubbelstolparna, virka 1 dubbelstolpe i samma fastmaska, men nu dras sista omslaget genom alla 5 öglorna på nålen |
|
= 4 luftmaskor |
Bonjour, pour le bas du sac, si un rang est fait à l'endroit et un sur l'envers, il va donc falloir faire une couture ou est-ce que je peux crocheter le long de la bande en rond ? Merci de votre réponse
11.03.2023 - 19:18DROPS Design answered:
Bonjour Angélique, vous pouvez, mais on crochète ici en allers et retours en joignant à la fin de chaque tour pour crocheter alternativement sur l'endroit (brides) et sur l'envers (mailles serrées), si vous restez toujours sur l'endroit, le visuel sera automatiquement différent - vous n'aurez pas de couture car vous terminez chaque rang/tour par 1 maille coulée - cf INFO CROCHET. Bon crochet!
13.03.2023 kl. 09:39Kan jag beställa detta möstret för jag har ingen möjlighet att skriva ut det? Mönster heter 238-12
25.02.2023 - 18:42DROPS Design answered:
Hei Marie. Beklager, men en slik tjeneste har vi ikke. Men noe nettbutikker (muligens vanlige butikker) kan du få bestilt / skrevet ut oppskriften når du kjøper garn. mvh DROPS Design
27.02.2023 kl. 13:36Sacochique
20.01.2023 - 09:05Summer feeling
18.01.2023 - 18:38Margritli
18.01.2023 - 13:25Vintage
18.01.2023 - 08:48Edelweiß
17.01.2023 - 21:48Name Suggestion: Daisies
17.01.2023 - 16:52