DROPS / 213 / 7

Lavender Breeze by DROPS Design

Rozpinany sweter na drutach, przerabiany od góry do dołu z włóczki DROPS Alpaca i DROPS Kid-Silk, ze ściegiem angielskim, reglanowymi rękawami i dekoltem w kształcie litery V. Od XS do XXL.

DROPS Design: model nr z-883
Grupy włóczek A + A lub C
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
XS – S – M – L – XL – XXL

MATERIAŁ:
DROPS ALPACA od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
200-250-250-300-300-350 g kolor 4010, jasna lawenda
I:
DROPS KID-SILK od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
75-100-100-125-125-125 g kolor 09, jasna lawenda

PRÓBKA:
14 oczek na szerokość i 36 rzędów na wysokość ściegiem angielskim, 1 nitką każdego rodzaju = 10 x 10 cm.
17 oczek na szerokość i 22 rzędy na wysokość, dżersejem, 1 nitką każdego rodzaju = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 5.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - 40 i 60 lub 80 cm, na ścieg angielski.
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 4.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 4 – 80 cm na ściągacze.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

GUZIKI DREWNIANE DROPS, cedr, nr 511: 4 szt. dla każdego rozmiaru.

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

100% Alpaka
od 15.50 zł /50g
DROPS Alpaca uni colour DROPS Alpaca uni colour 15.50 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Alpaca mix DROPS Alpaca mix 16.40 zł /50g
włóczkowo
Zamów

75% Moher, 25% Jedwab
od 19.10 zł /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 119.30zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

OCZKA ŚCIEGIEM ANGIELSKIM (tyko obszycia przodów):
Na prawej stronie robótki: przerobić 1 oczko prawe wkłuwając drut pod następne oczko (= 1 oczko podwójne).
Na lewej stronie robótki: przerobić to oczko na lewo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schemat przedstawia wszystkie rzędy, widok na prawej stronie robótki.

DODAWANIE OCZEK NA REGLAN:
Dodawać na reglan z każdej strony oczek lewych z markerem (= oczka reglanu), tj. dodawać w oczko prawe i jego narzut najbliższe oczku reglanu. Dodać 2 oczka z każdej strony każdego z oczek reglanu (= dodanych 16 oczek w rzędzie z dodawaniem oczek). Wszystkie oczka są dodawane na prawej stronie robótki!
Dodać 2 oczka w oczko prawe przerabiając 3 razy to oczko i jego narzut następująco: przerobić razem na prawo oczko i jego narzut, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie i przerobić razem na prawo oczko i jego narzut jeszcze 1 raz (= zostają dodane 2 oczka). Dalej przerabiać nowe oczka ściegiem angielskim (A.1/A.2), ale w 1-szym rzędzie po dodaniu oczek, przerabiać dodane oczka na prawo bez narzutów, ponieważ ich nie mają.

DODAWANIE OCZEK NA DEKOLT W KSZTAŁCIE LITERY V:
Dodawać na dekolt V w oczko prawe i narzut najbliższe obszycia przodu, z każdej strony. Wszystkie oczka są dodawane na prawej stronie robótki!
Dodać 2 oczka w oczko i narzut, tak jak przy dodawaniu oczek na reglan.

ZAMYKANIE OCZEK (boki tyłu/przodów i środek pod rękawami):
Zamykać w oczka najbliższe oczek lewych z markerem na środku pod rękawem i na bokach swetra.
Wszystkie oczka są zamykane w rzędzie/okrążeniu, w którym oczka prawe i narzuty są przerabiane razem na prawo!
ZAMKNĄĆ 2 OCZKA W LEWĄ STRONĘ NASTĘPUJĄCO (zaczynamy za oczkiem lewym z markerem): Zdjąć pierwsze oczko prawe i jego narzut na prawy drut jak do ich przerobienia razem na prawo, przerobić 2 następne oczka razem na prawo (inaczej mówiąc: 1 oczko lewe + 1 oczko prawe i jego narzut), przełożyć oczko i jego narzut zdjęte na prawy drut ponad oczkami przerobionymi razem (= zostają zamknięte 2 oczka).
ZAMKNĄĆ 2 OCZKA W PRAWĄ STRONĘ NASTĘPUJĄCO (zaczynamy 3 oczka + 2 narzuty przed oczkiem lewym z markerem): zdjąć pierwsze oczko prawe i jego narzut na prawy drut jak do ich przerobienia razem na prawo, przerobić 1 oczko lewe, przełożyć zdjęte oczko i jego narzut ponad oczkiem lewym, przełożyć to oczko z powrotem na lewy drut, przełożyć oczko i jego narzut ponad oczkiem przełożonym na lewy drut, i na końcu przełożyć pozostałe oczko na prawy drut (= zostają zamknięte 2 oczka).

DZIURKI NA GUZIKI:
Wykonać dziurki na guziki na obszyciu lewego przodu (gdy sweter jest nałożony). Przerabiać na prawej stronie robótki na początku rzędu następująco: przerobić 3 pierwsze oczka jak wcześniej, wykonać 1 narzut, przerobić 2 oczka razem na prawo i dalej przerabiać jak wcześniej. W następnym rzędzie (na lewej stronie robótki) przerobić narzut na prawo, powstanie otwór/dziurka.
1-szą dziurkę na guzik wykonać, gdy wysokość ściągacza wykończenia dekoltu wynosi ok. 2 cm. Kolejne 3 dziurki na guziki rozmieścić co ok. 5-5-5½-5½-6-6 cm.
UWAGA: jeżeli próbka nie jest zgodna na wysokość, wpłynie to rozmieszczenie dziurek na guziki. Mierzyć na końcu dekoltu V i ewentualnie wykonać 4 dziurki na guziki.

WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK:
Aby zamykane oczka nie ściągały robótki, do zamykania można użyć drutów o rozmiar większych. Jeżeli mimo to brzeg jest nadal jest zbyt ścisły, wykonać 1 narzut za ok. każdym 4-tym oczkiem i zamykać narzuty jak zwykłe oczka.
-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SWETER – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Najpierw wykonać wykończenie dekoltu w 2 częściach oddzielnie (obszycie dekoltu każdego przodu). Następnie przekładamy obie części na te same druty z żyłką i nabieramy oczka na dekolt tyłu jak w opisie poniżej (obszycia dekoltu są na końcu łączone razem na środku tyłu i doszywane wzdłuż dekoltu tyłu).
Karczek jest przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką, zaczynając od środka przodu. W TYM SAMYM CZASIE dodajemy oczka na dekolt V i reglan. Rękawy są przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych/krótkich drutach z żyłką, od góry do dołu.
UWAGA: liczba oczek podawana w ściegu angielskim nie uwzględnia narzutów, te narzuty są liczone wraz z oczkiem jako 1 oczko.

PRAWE OBSZYCIE DEKOLTU (gdy sweter jest nałożony):
Na drutach nr 4 nabrać 7 oczek 1 nitką włóczki Alpaca + 1 nitką Kid-Silk (= 2 nitki razem). Przerabiać następująco:
RZĄD 1 (na lewej stronie robótki): przerobić wszystkie oczka na lewo.
RZĄD 2 (na prawej stronie robótki): 1 oczko prawe, 1 OCZKO ŚCIEGIEM ANGIELSKIM – patrz powyżej, 2 oczka prawe, 1 oczko ściegiem angielskim, 2 oczka prawe.
RZĄD 3 (na lewej stronie robótki): przerobić 2 oczka prawe, 1 oczko lewe, 2 oczka prawe, 1 oczko lewe, 1 oczko prawe.
Powtarzać rzędy 2 i 3, aż długość obszycia wynosi przy dekolcie wynosi ok. 13-13-13-16-16-16 cm (dopasować za rzędem na lewej stronie robótki). Odciąć nitkę i odłożyć robótkę.

LEWE OBSZYCIE DEKOLTU (gdy sweter jest nałożony):
Na drutach nr 4 nabrać 7 oczek 1 nitką włóczki Alpaca + 1 nitką Kid-Silk (= 2 nitki razem). Przerabiać następująco:
RZĄD 1 (na lewej stronie robótki): przerobić wszystkie oczka na lewo.
RZĄD 2 (na prawej stronie robótki): przerobić 2 oczka prawe, 1 oczko ściegiem angielskim, 2 oczka prawe, 1 oczko ściegiem angielskim, 1 oczko prawe.
RZĄD 3 (na lewej stronie robótki): 1 oczko prawe, 1 oczko lewe, 2 oczka prawe, 1 oczko lewe, 2 oczka prawe.
Powtarzać rzędy 2 i 3, aż długość obszycia przy dekolcie wynosi ok. 13-13-13-16-16-16 cm (dopasować za rzędem na prawej stronie robótki).
Umieścić te 7 oczek na drutach z żyłką nr 5, nie odcinać nitki, ale nabrać 51-53-59-59-59-59 oczek (= rękawy i tył) i przerabiać jak wcześniej, 7 oczek prawego obszycia dekoltu = 65-67-73-73-73-73 oczka. 7 oczek z każdej strony są teraz nazywane oczkami obszyć przodów.
Umieścić 1 marker za obszyciem przodu, na początku rzędu. Dalej przerabiać karczek jak w opisie poniżej; długość karczku będzie odtąd mierzona od tego markera.

KARCZEK:
Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 5 i przerobić pierwszy rząd na lewej stronie robótki następująco:
przerobić 7 oczek obszycia przodu jak wcześniej, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko lewe, 1 oczko prawe*, powtórzyć od *-* aż zostaje 8 oczek, 1 narzut, zdjąć 1 oczko lewe i zakończyć przerabiając 7 oczek obszycia przodu jak wcześniej.
Umieścić teraz 4 markery jak w opisie poniżej (bez przerabiania); te markery wskazują miejsca, gdzie będą dodawane oczka na reglan.
Odliczyć 8 oczek (= przód), umieścić 1 marker w następne oczko (= oczko reglanu), odliczyć 11-11-13-13-13-11 oczek (= rękaw), umieścić 1 marker w następne oczko (= oczko reglanu), odliczyć 23-25-27-27-27-31 oczek (= tył), umieścić 1 marker w następne oczko (= oczko reglanu), odliczyć 11-11-13-13-13-11 oczek (= rękaw), umieścić 1 marker w następne oczko (= oczko reglanu). Zostaje 8 oczek na przód za ostatnim markerem.
Przerabiać kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: przerobić 7 oczek obszycia przodu jak wcześniej, powtarzać schemat A.1 aż zostaje 8 oczek (= 25-26-29-29-29-29 motywów po 2 oczka), A.2 (= 1 oczko) i zakończyć przerabiając 7 oczek obszycia przodu jak wcześniej.
Dalej przerabiać tak samo w tę i z powrotem. W TYM SAMYM CZASIE dodawać oczka na reglan i dekolt w kształcie litery V jak w opisie poniżej. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!

REGLAN:
Po przerobieniu 6-6-6-6-4-4 rzędów wg schematów A.1/A.2 (kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki), dodawać oczka na reglan – patrz powyżej (= dodanych 16 oczek w rzędzie z dodawaniem oczek).
Dodawać tak samo w sumie 8-9-10-11-13-14 razy co 8-8-8-8-6-6 rzędów (tj. co 4-4-4-4-3-3 rzędy z widocznymi oczkami na wysokość w ściegu angielskim).

DEKOLT V:
W TYM SAMYM CZASIE, gdy dodajemy oczka na reglan po raz 3-ci-3-ci-2-gi-2-gi-5-ty-5-ty, dodawać również na dekolt-V z każdej strony – patrz powyżej. Dodawać w sumie 5-5-6-6-6-7 razy na dekolt V (gdy dodawanie oczek na dekolt V jest zakończone, zostaje jeszcze do wykonania 1-2-3-4-3-3 razy dodawanie oczek na reglan).

Gdy zostaną dodane wszystkie oczka na reglan i dekolt V, jest 213-231-257-273-305-325 oczek.
Dalej przerabiać schematy A.1/A.2 w tę i z powrotem z 7 oczkami obszycia przodu z każdej strony jak wcześniej.
Gdy długość robótki od markera na wykończeniu dekoltu wynosi 18-20-22-24-26-28 cm (długość robótki od ramienia wynosi ok. 22-24-26-28-30-32 cm), podzielić karczek na tył/przody i rękawy na lewej stronie robótki następująco:
przerobić 34-36-40-42-46-50 oczek jak wcześniej (= przód), zdjąć 45-49-55-59-67-69 następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać 5 oczek (= bok pod rękawem), przerobić 55-61-67-71-79-87 oczek jak wcześniej (= tył), zdjąć 45-49-55-59-67-69 następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać 5 oczek (= bok pod rękawem) i przerobić 34-36-40-42-46-50 ostatnich oczek jak wcześniej (= przód).
Kończyć tył/przody i rękawy oddzielnie. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD!

TYŁ & PRZODY:
= 133-143-157-165-181-197 oczek. Umieścić 1 marker w oczko na środku 5 nowych oczek nabranych pod każdym rękawem. Przesuwać markery; wskazują miejsca, gdzie będą zamykane oczka na bokach.
Dalej przerabiać w tę i z powrotem ściegiem angielskim z 7 oczkami obszycia przodu z każdej strony jak wcześniej.

ZAMYKANIE OCZEK NA BOKACH:
Gdy długość robótki od jej podziału wynosi 8 cm, zamknąć 2 oczka na każdym przodzie – patrz ZAMYKANIE OCZEK; tj. na lewym przodzie (gdy sweter jest nałożony) zamknąć 2 oczka w prawą stronę, a na prawym przodzie zamknąć 2 oczka w lewą stronę = 129-139-153-161-177-193 oczka.
Gdy długość robótki od jej podziału wynosi 18 cm, zamykać w taki sam sposób, ale tym razem na tyle (tj. zamknąć 2 oczka w lewą stronę na początku tyłu i 2 oczka w prawą stronę na końcu tyłu) = 125-135-149-157-173-189 oczek.
Dalej przerabiać aż długość robótki od jej podziału wynosi 30 cm we wszystkich rozmiarach (zostaje jeszcze 4 cm do końca. Przymierzyć sweter i dopasować jego długość do swoich potrzeb).
Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 4 ściągaczem (= 1 oczko prawe / 1 oczko lewe) z 7 oczkami obszycia przodu z każdej strony jak wcześniej – w 1-szym rzędzie przerabiać narzuty razem na prawo z oczkami prawymi. Gdy wysokość ściągacza wynosi 4 cm, zamknąć luźno oczka tak jak schodzą z drutu – patrz WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK! Całkowita długość swetra od ramienia wynosi ok. 56-58-60-62-64-66 cm.

RĘKAWY:
Wziąć z powrotem 45-49-55-59-67-69 oczek z nitki z jednej strony robótki i przełożyć je na druty pończosznicze lub krótkie druty z żyłką nr 5 i nabrać 1 oczko w każde z 5 oczek nabranych pod rękawem = 50-54-60-64-72-74 oczka. Umieścić nitkę marker w oczko na środku 5 oczek nabranych pod rękawem i przesuwać marker, wskazuje miejsce, gdzie będą zamykane oczka pod rękawem.
Przerabiać schemat A.1 na okrągło. W TYM SAMYM CZASIE w okrążeniu 8 (tj. w 4-tym okrążeniu z widocznymi oczkami ściegiem angielskim), zamknąć 4 oczka na środku pod rękawem – patrz ZAMYKANIE OCZEK (zamknąć 2 oczka w lewą stronę za oczkiem z markerem i zamknąć 2 oczka w prawą stronę przed oczkiem z markerem).
Zamykać tak samo w sumie 3-3-4-5-5-5 razy co 8-8-8-8-6-6 okrążeń (tj. co 4-4-4-4-3-3 okrążenia z widocznymi oczkami ściegiem angielskim) = 38-42-44-44-52-54 oczka.
Dalej przerabiać, aż długość rękawa od podziału robótki wynosi 41-40-38-37-36-35 cm, (zostaje jeszcze 4 cm do końca. Można przymierzyć sweter i dopasować długość swetra do swoich potrzeb).
Dalej przerabiać na drutach pończoszniczych nr 4 ściągaczem (= 1 oczko prawe / 1 oczko lewe) – w pierwszym okrążeniu przerobić narzuty razem na prawo z oczkami prawymi. Gdy wysokość ściągacza wynosi 4 cm, zamknąć oczka tak jak schodzą z drutu – pamiętać WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK! Długość rękawa od podziału robótki wynosi ok. 45-44-42-41-40-39 cm. Drugi rękaw wykonać tak samo.

WYKOŃCZENIE:
Zszyć obszycia dekoltu razem na środku tyłu, szew powinien być po wewnętrznej stronie swetra (= na lewej stronie robótki). Naciągnąć lekko obszycie dekoltu i przyszyć wzdłuż dekoltu tyłu. Przyszyć guziki na obszyciu lewego przodu.

Schemat

= wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko lewe
= przerobić razem na prawo oczko zdjęte i narzut

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 213-7) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (41)

Katleen Hoing 06.07.2020 - 21:44:

Hallo, als ik deze vest in elkaar wil zetten, dan lijken de halsrandjes veel te kort om ze achteraan aan elkaar vast te naaien. Of is dat niet de bedoeling?

DROPS Design 20.07.2020 kl. 10:41:

Dag Katleen,

De halsrandjes moeten inderaad ietsje uitgerekt worden als je ze aan het pand naait, dus het klopt dat ze wat te kort zijn (anders gaat de halsrand omkrullen)

Camilla Åbrandt 25.06.2020 - 08:38:

Hej! Är det tänkt att man vid monteringen ska sy fast halskanternas långsidor längs med halsringningen så att dessa blir till en krage? Jag hoppas på snabbt svar. Mvh Camilla

DROPS Design 26.06.2020 kl. 10:23:

Hej Camilla. Du ska sy ihop halskanten mitt bak och sedan sy fast den vid halsringningen bak i nacken. Det ska inte sys så att det blir som en krage. Mvh DROPS Design

Layla Tree 16.06.2020 - 13:23:

Thank you for that, however where is 'the one increased stitch is knitted without a yarn over as there is no yarn over for this stitch." what do we do with this stitch?

DROPS Design 16.06.2020 kl. 13:47:

Dear Mrs Tree, you just work it as in the pattern, ie if this stitch should be worked (knit together stitch and yarn over), then knit the new stitch increased (just alone). Look at the video below, it shows 00:53 how to increase and then 2:29 how to work these stitches - just remember you have to increase only 2 stitches in this pattern and not as many as in the video, but the technique will be the same. Happy knitting!

Layla Tree 15.06.2020 - 20:42:

Could you please clarify what this means on the raglan : 'but be aware that on the first row after the increase the one increased stitch is knitted without a yarn over as there is no yarn over for this stitch"

DROPS Design 16.06.2020 kl. 09:00:

Dear Mrs Tree, on the same row you increase, you will slip some sts and make a yarn over on other stitches in the row, but on the new stitches increased there will be no yarn over, only new stitches that have to be then either knitted or purled instead of knitted/purled together with the yarn over since these stitches do not have any yarn overs. See for example the video below showing how to increase several stitches in 1 stitch. Happy knitting!

Aurélie Labrecqye 21.05.2020 - 02:26:

Bonjour! J’ai fait la première augmentation de l’encolure en V (au rang de la 3ème augmentation raglan). Ensuite doit-on augmenter encolure en V à chaque fois qu’on augmente le raglan? Merci!

DROPS Design 22.05.2020 kl. 09:27:

Bonjour Mme Labrecque, tout à fait, mais vous augmenterez moins de mailles pour l'encolure V que pour le raglan. Bon tricot!

Layla Tree 15.05.2020 - 14:21:

Could you please help: If you follow the instructions for the markers on the yoke (size xs) you would need 61 stitches +14 band stitches which is 10 more that what i have following the instructions. I see someone has already asked this in german but your reply doesnt make sense to me. Are the band stitches included in the 8?

DROPS Design 15.05.2020 kl. 16:20:

Dear Mrs Tree, in size XS there are 65 sts including the front band sts: count then: 8 sts, 1 st with a marker, 11 sts (sleeve), 1 stitch with a marker, 23 sts (back piece), 1 stitch with a marker, 11 sts (sleeve), 1 stitch with a marker, 8 sts = 8+1+11+1+23+1+11+1+8= 65 sts. The first and last 7 sts are the front band sts - the yarn overs worked over slipped stitches are not counted as a stitch since they belong to their stitch. Happy knitting!

Christina 15.05.2020 - 11:22:

Jeg forstår ikke dér, hvor arbejdet deles op. På pinden inden har man slået om for hver 3. maske og har derved flere masker på pinden? Jeg har slået 59 op + kanterne og har dermed oprindeligt 73, men med de ekstra 'slå om' er der 101 masker og jeg kan derfor ikke lave opdeling til raglan som beskrevet?

DROPS Design 22.05.2020 kl. 13:26:

Hej Christina, du skal ikke tælle omslagene med, det er dem du bruger når du strikker patent. Det vil sige at du tæller kun de 73 masker når du sætter mærkerne. God fornøjelse!

Martina 14.05.2020 - 14:34:

Hej! Jag fattar det som att man ska ha två olika garn efter denna beskrivning ” DROPS ALPACA från Garnstudio (tillhör garngrupp A) 200-250-250-300-300-350 g färg 4010, ljus lavendel Och använd: DROPS KID-SILK från Garnstudio (tillhör garngrupp A) 75-100-100-125-125-125 g färg 09, ljus lavendel” stämmer det? Måste man ha båda? Hur ska man tänka?

DROPS Design 18.05.2020 kl. 11:24:

Hej Ja det stämmer du ska sticka med en tråd DROPS Alpaca och en tråd DROPS Kidsilk, dvs 2 trådar under hela arbetet. Lycka till!

Aurélie Labrecque 08.05.2020 - 13:52:

Bonjour! Encore moi, je relis suite à ma dernière question et j’ai un doute; l’augmentation raglan doit-on la faire comme dans les vidéos d’augmentation de côtes anglaises que vous avez mis dans les vidéos pour nous aider, ou il faut les faire différemment? Merci!

DROPS Design 08.05.2020 kl. 15:40:

Bonjour Mme Labreque, vous devez augmenter pour le raglan en tricotant 3 fois la maille endroit et son jeté comme le montre cette vidéo (dans la vidéo on tricote 5 fois la même maille, ici on doit la tricoter 3 fois seulement): tricotez ensemble à l'endroit la maille et son jeté une première fois, faites 1 jeté sur l'aiguille droite et tricotez ensemble à l'endroit la maille endroit et son jeté une 2ème fois = vous avez maintenant 3 mailles sur l'aiguille droite. Bon tricot!

Aurélie Labrecque 07.05.2020 - 00:54:

Rebonjour, je suis rendue à faire la première augmentation pour l'encolure en v mais j'aimerais avoir des explications à savoir comment la faire et ou la faire puisque nous la faisons avec l'augmentation raglan. Merci!

DROPS Design 07.05.2020 kl. 09:56:

Bonjour Mme Labrecque, vous augmentez pour l'encolure en tricotant 3 fois la première maille endroit et son jeté après/avant les mailles de la bordure devant - augmentez comme pour le raglan - cv AUGMENTATIONS ENCOLURE V et AUGMENTATIONS RAGLAN. Bon tricot!

Dodaj komentarz do modelu DROPS 213-7

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.