Jak wykonać sweter od góry do dołu (top-down)

Wiele naszych swetrów jest przerabianych z góry na dół, głównie z tego powodu, że w ten sposób łatwiej dopasować wymiary swetra do swoich potrzeb. Łatwiej dopasować długość rękawów, tułowia, a szczególnie karczku. Przerabianie z góry na dół umożliwia również mierzenie robótki podczas pracy nad nią.

W tym kursie pokazujemy jak wykonać sweter z prostym dodawaniem oczek na reglan. Zacznij od znalezienia wzoru, który chcesz wykonać i niech ten kurs będzie twoim przewodnikiem. Jeżeli zamierzasz wykonać wzór z innym rodzajem reglanu, kieruj się wskazówkami ze wzoru – zobaczysz, że sama technika przerabiania z góry na dół jest taka sama. Ta technika może być również wykorzystywana, gdy przerabiamy sweter z okrągłym karczkiem, postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi okrągłego karczku, zamiast pokazanego tutaj dodawania oczek na reglan.

W rozpinanych swetrach, technika top-down będzie taka sama, ale robótka będzie przerabiana w tę i z powrotem, zaczynając od środka przodu (marker z tyłu nie jest konieczny).

Zaczynajmy

1) Nasz przykład zaczynamy od nabrania 48 oczek i przerobienia 3 cm ściągacza (1 oczka prawe, 2 oczka lewe), zanim zaczniemy dodawanie oczek na reglan.

Po przerobieniu ściągacza, dalej przerabiać dżersejem i umieścić 1 marker na środku tyłu. Następnie umieścić 4 nitki markery na raglan, w przejściach między tyłem/przodem i rękawami (od markera 1 do 1-szej nitki markera = połowa tyłu. Od 1-szej do 2-giej nitki markera 1-szy rękaw. Od 2-giej do 3-ciej nitki markera = przód. Od 3-ciej do 4-tej nitki markera = 2-gi rękaw. Pozostałe oczka między 4-tą nitką markerem i 1-szym markerem = połowa tyłu).

2) Zacząć dodawać oczka na reglan z każdej strony 4 nitek markerów.

3) Dodawać oczka następująco: zacząć 1 oczko przed nitką markerem, wykonać 1 narzut na prawym drucie.

4) Przerobić 2 oczka (nitka marker znajduje się między tymi oczkami), wykonać 1 narzut na prawym drucie.

5) Pierwsze dodawanie oczek (narzuty) przed i za 1-szą nitką markerem jest gotowe. Powtórzyć dodawanie oczek w miejscu każdej nitki markera (=8 dodanych oczek w okrążeniu).

6) W następnym okrążeniu przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na prawo (wkłuwając drut w tylną pętelkę oczka), aby uniknąć dziur.

7) Dalej przerabiać robótkę i dodawać oczka na reglan zgodnie z opisem.

8) Po dodaniu oczek na reglan, dalej przerabiać, aż wymiary robótki będą odpowiednie, a następnie robótka jest dzielona na tyłów i rękawy.

9) Podzielić robótkę na rękawy i tył/przód, i kończyć każdą część oddzielnie. Przerabiać do 1-szego markera (=połowa tyłu).

10) Umieścić oczka między 1-szą i 2-gą nitką markerem na nitce/drucie pomocniczym (= 1-szy rękaw).

11) Nabrać nowe oczka pod rękawem.

12) Przerobić oczka między 2-gą i 3-cią nitką markerem (= przód).

13) Umieścić oczka między 3-cią i 4-tą nitką markerem na nitce/drucie pomocniczym (= 2-gi rękaw).

14) Nabrać nowe oczka pod rękawem (taką samą liczbę oczek jak pod pierwszym rękawem).

15) Przerobić pozostałe oczka tyłu (do 1-szego markera).

16) Przerabiać tułów na okrągło, zgodnie z instrukcją na dodawanie, zamykanie oczek, do długości określonej we wzorze i zakończyć ściągaczem. Jeżeli nie jesteś pewna co do długości swetra, lub rozważasz jego skrócenie/wydłużenie, możesz go bez trudu przymierzyć (UWAGA: podczas mierzenia, podziel oczka na kilka drutów z żyłką, aby uniknąć zgubienia oczek).

17) Przerabiać rękawy: umieścić oczka z nitki/drutu pomocniczego z powrotem na drutach.

18) Nabrać nowe oczka pod rękawem, patrz zdjęcie A) lub nabrać 1 oczko w każde oczko w nabrane oczka pod rękawem, patrz zdjęcie B) - zobacz wzór, sprawdź dokładną liczbę oczek i włóż marker. Rękaw będzie mierzony od tego miejsca.

19) Przerobić na długość określoną we wzorze, umieścić nowy marker na środku nowych nabranych oczek (w oczko środkowe). Zamknąć 1 oczko z każdej strony markera.

20) Przerabiać, aż zostają 2 oczka przed markerem, zdjąć 1 oczko na prawy drut, przerobić 1 oczko na prawo, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem (= 1 zamknięte oczko).

21) Przerobić oczko z markerem.

22) Przerobić 2 oczka razem na prawo (= 1 zamknięte oczko).

Teraz zostało zamknięte 1 oczko przed i 1 oczko za markerem (= 2 zamknięte oczka).

23) Postępuj zgodnie z instrukcją podaną we wzorze co do tego, ile razy ma być powtórzone zamykanie oczek oraz liczby cm/okrążeń między każdym zamykaniem oczek.

24) Gdy oba rękawy zostaną wykonane, zszyć otwory pod rękawami.

Gdy tułów oraz rękawy będą gotowe, wyjąć wszystkie markery i nitki markery, następnie wrobić wszystkie nitki. Sweter jest gotowy!

Dalej nie wybrałaś wzoru przerabianego od góry do dołu? Poniżej znajdziesz wiele inspiracji:

Komentarze (5)

Giselle 13.05.2019 - 04:22:

Dica maravilhosa,eu já havia desistido de tentar.

Lilly Smuul 26.04.2019 - 18:40: Strona internetowa http://www.mustrimaa ...

Väga mõnus meetod kampsunite kudumiseks! Soovitan!

Dea 31.03.2019 - 21:08:

Al punto uno, quante maglie ci sono tra i vari segnapunti? Perchè non è specificato?

DROPS Design 06.04.2019 - 18:53:

Buongiorno Dea, grazie per la segnalazione, la giriamo alla casa madre: in caso di modifiche, la lezione verrà aggiornata. Buon lavoro!

Christina Block 29.03.2019 - 07:44:

Danke für die tolle Anleitung! Habt ihr auch einen Tipp wie man eine bestehende Anwendung eines Pullis von 'buttom up' in 'top down' umwandeln kann?

DROPS Design 03.04.2019 - 09:56:

Liebe Frau Black, so was haben wir noch nicht, Ihre Anfrage wurde weitergeleitet. Viel Spaß beim stricken!

Dea 25.03.2019 - 21:12:

Perchè non viene specificato come dividere le maglie tra i vari segnapunti? Parte con 48m , ma poi con che criterio suddivide le maglie per i vari pezzi? Grazie.

DROPS Design 06.04.2019 - 18:53:

Buongiorno Dea, grazie per la segnalazione, la giriamo alla casa madre: in caso di modifiche, la lezione verrà aggiornata. Buon lavoro!

Napisz komentarz lub pytanie do tej lekcji

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.