DROPS / 195 / 5

Nordic Romance by DROPS Design

Szal na drutach, z włóczki DROPS Nord, przerabiany od góry do dołu ściegiem francuskim, ściegiem mozaikowym i z wzorem fal.

DROPS Design: model nr no-014
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

Wymiary: długość wzdłuż oczka środkowego ok. 64 cm, szerokość wzdłuż górnej części szala ok. 190 cm.
Materiał:
DROPS NORD od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
150 g kolor 05, szary
150 g kolor 01, ecru
50 g kolor 03, perłowy szary
50 g kolor 06, ciemny szary
50 g kolor 18, ochra

-------------------------------------------------------
ZANIM ZACZNIEMY:

PRÓBKA:
23 oczka na szerokość i 45 rzędów na wysokość ściegiem francuskim i mozaikowym = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 – 80 cm długości.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna
od 11.10 zł /50g
DROPS Nord uni colour DROPS Nord uni colour 11.10 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Nord mix DROPS Nord mix 11.30 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 99.90zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

DODAWANIE OCZEK W JEDNOKOLOROWEJ SEKCJI ŚCIEGIEM FRANCUSKIM:
Patrz schematy A.1 i A.2. Każdy rząd schematów odpowiada jednemu przerobionemu rzędowi. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy, widok na prawej stronie robótki.

DODAWANIE OCZEK (w regularnych odstępach):
Aby obliczyć, gdzie dodawać oczka, należy wziąć ogólną liczbę oczek (np. 261 oczek), pomniejszoną o oczko środkowe (= 1 oczko) i pozostałą liczbę oczek podzielić przez 2 = 130 oczek z każdej strony oczka środkowego. Następnie podzielić 130 oczek przez liczbę oczek jaka ma być dodana przez/za oczkiem środkowym (np. 3) = 43,3.
W tym przykładzie będziemy dodawać oczka wykonując 1 narzut za ok. każdym 43-cim oczkiem przed oczkiem środkowym. Dodawać w taki sam sposób za oczkiem środkowym. W następnym rzędzie przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na prawo, aby uniknąć dziur.

WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK:
Aby zamykane oczka nie ściągały robótki można podczas zamykania wykonywać 1 narzut – wykonać 1 narzut ponad każdym z narzutów poprzedniego rzędu, zamykać narzuty jak zwykłe oczka. Nie zaciskać zbyt mocno nitki podczas zamykania oczek.
Jeżeli zamykane oczka ściągają brzeg robótki, do zamykania można użyć drutów o jeden rozmiar większych.

ŚCIEG MOZAIKOWY:
Patrz schematy A.3 - A.11 oraz opis techniki poniżej.
Każdy rząd tych schematów odpowiada 2 przerobionym rzędom. Inaczej mówiąc, na prawej stronie robótki schematy są czytane od prawej do lewej wraz z dodawaniem oczek ujętym w schematach, a na lewej stronie robótki przerabiamy ten sam rząd od lewej do prawej, ale bez dodawania oczek (dodawanie oczek zostało już wykonane na prawej stronie robótki).

We wszystkich rzędach na prawej stronie robótki zostawiać nitkę za robótką (tj. na lewej stronie robótki), gdy zdejmujemy oczko.
We wszystkich rzędach na lewej stronie robótki, zostawiać nitkę przed robótką (tj. do siebie i zawsze na lewej stronie robótki), gdy zdejmujemy oczko.
Nie zaciskać nitek na lewej stronie robótki!

Aby dobrze rozmieścić motyw, można umieścić 1 marker między każdym schematem A.4B/A.5B.

Schematy A.3, A.6 i A.9 = pierwsze i ostatnie oczko. To oczko jest przerabiane kolorem wskazanym przez symbol, W TYM SAMYM CZASIE ten symbol wskazuje kolor rzędu w schematach A.X, A.Y i A.Z.
A.X, A.Y i A.Z to sekcje, które wskazują na rzędy przerabiane ściegiem mozaikowym.
W pozostałych rzędach schematów A.4/A.5, A.7/A.8 i A.10/A.11 (w rzędach jednolitych), przerabiamy 1 ściągacz francuski w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami bez zdejmowania oczka (oczko środkowe jest zawsze przerabiane dżersejem).

SEKCJA A.X:
W każdym rzędzie schematu A.3 oznaczonym małym czarnym kwadracikiem (tj. przerabianym kolorem A), wszystkie oczka w kolorze A w schematach A.4 i A.5 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze B są zdejmowane.
W każdym rzędzie schematu A.3 oznaczonym gwiazdką (kolor B), wszystkie oczka w kolorze B w schematach A.4 i A.5 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze A są zdejmowane.

SEKCJA A.Y:
W każdym rzędzie schematu A.6 oznaczonym małym czarnym rombem (tj. przerabianym kolorem C), wszystkie oczka w kolorze C w schematach A.7 i A.8 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze D są zdejmowane.
W każdym rzędzie schematu A.6 oznaczonym małym myślnikiem (kolor D), wszystkie oczka w kolorze D w schematach A.7 i A.8 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze C są zdejmowane.

SEKCJA A.Z:
W rzędzie schematu A.9, który zaczyna się od ukośnej linii (tj. kolor E), wszystkie oczka w kolorze E w schematach A.10 i A.11 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze A są zdejmowane.

WZÓR FAL:
Patrz schematy A.12 i A.13. Każdy rząd odpowiada jednemu przerobionemu rzędowi. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SZAL – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką (aby zmieścić wszystkie oczka).
Zawsze dodajemy 1 oczko z każdej strony oczka środkowego i 2 oczka z każdej strony robótki w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, jak w opisie poniżej (= jest dodanych 6 oczek w każdym okrążeniu z dodawaniem oczek).
Na początku szala przerabiamy jednolity fragment ściegiem francuskim. Dalej wykonujemy ścieg mozaikowy i kończymy wykonując brzeg z wzorem fal.
Należy uważnie czytać schematy.
Ścieg mozaikowy jest przerabiany ściegiem francuskim, ale żakard nie jest wykonywany jak zwykły ścieg francuski – wykonujemy go zdejmując oczka – patrz opis powyżej, przed jego wykonaniem. Uwaga! Każdy rząd schematów ściegu mozaikowego (A.3 - A.11) odpowiada 1 ściągaczowi francuskiemu (tj. 2 rzędom). W pozostałych schematach (A.1, A.2, A.12 i A.13), 1 rząd w schemacie = 1 przerabiany rząd.

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 5 oczek kolorem szarym. Przerabiać 2 pierwsze rzędy następująco:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim – patrz powyżej, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut i 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): 2 oczka brzegowe ściegiem francuskim, przerabiać na lewo aż zostaje 2 oczka i zakończyć przerabiając 2 oczka brzegowe ściegiem francuskim = 9 oczek.
Dalej przerabiać schematy A.1 i A.2 następująco: schemat A.1 ponad 4 pierwszymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w całości dżersejem do końca, niezależnie od tego jak są przerabiane inne oczka), schemat A.2 ponad 4 ostatnimi oczkami. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Dalej przerabiać tak samo, dodając oczka zgodnie ze schematami A.1 i A.2, aż zostaną przerobione w sumie 43 ściągacze francuskie za rzędem nabierania oczek = 261 oczek. Przerobić jeszcze 1 ściągacz francuski kolorem szarym, dodając oczka z każdej strony i na środku jak wcześniej, i dodatkowo równomiernie dodać 6 oczek, tj. dodać 3 oczka przed i 3 oczka za oczkiem środkowym – PATRZ DODAWANIE OCZEK. W sumie zostały teraz przerobione 44 ściągacze francuskie i jest 273 oczka. Długość robótki wynosi ok. 19 cm, mierząc po środku robótki, od rzędu nabierania oczek, zgodnie z kierunkiem robótki.
Dalej przerabiać ŚCIEGIEM MOZAIKOWYM – patrz powyżej, tj. przerobić pierwszy rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.3 (= 1 oczko), schemat A.4A ponad 2 oczkami, schemat A.4B ponad 132 następnymi oczkami (= 33 motywy po 4 oczka), schemat A.4C ponad następnym oczkiem, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze tła motywu), schemat A.5A ponad następnym oczkiem, schemat A.5B ponad 132 następnymi oczkami (= 33 motywy po 4 oczka), schemat A.5C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.3 (= 1 oczko).
Dalej przerabiać tak samo, pamiętając, że jeden rząd w każdym schemacie odpowiada 1 ściągaczowi francuskiemu (2 rzędom na prawo). Nie zaciskać zbyt mocno nitek na lewej stronie robótki.
Gdy schematy A.3, A.4 i A.5 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 363 oczka.
Przerobić kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.6 (= 1 oczko), schemat A.7A ponad 2 następnymi oczkami, schemat A.7B ponad 174 następnymi oczkami (= 29 motywów po 6 oczek), schemat A.7C ponad 4 następnymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze tła motywu), schemat A.8A ponad 4 następnymi oczkami, schemat A.8B ponad 174 następnymi oczkami (= 29 motywów po 6 oczek), schemat A.8C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.6 (= 1 oczko). Gdy schematy A.6, A.7 i A.8 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 465 oczek.
Przerobić kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.9 (= 1 oczko), schemat A.10A ponad 2 następnymi oczkami, schemat A.10B ponad 228 następnymi oczkami (= 114 motywów po 2 oczka), schemat A.10C ponad następnym oczkiem, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze paska), schemat A.11A ponad następnym oczkiem, schemat A.11B ponad 228 następnymi oczkami (= 114 motywów po 2 oczka), schemat A.11C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.9 (= 1 oczko). Gdy schematy A.9, A.10 i A.11 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 519 oczek.
Dalej przerabiać kolorem perłowy szary i przerobić 2 rzędy na prawo, w 1-szym rzędzie równomiernie dodając 16 oczek, tj. dalej dodawać oczka na bokach i na środku szala jak wcześniej, oraz dodatkowo równomiernie dodać 8 oczek przed i za oczkiem środkowym = 541 oczek.
Dalej przerabiać kolorem ecru i wykonywać WZÓR FAL – patrz powyżej, tj. przerobić pierwszy rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.12A ponad 4 pierwszymi oczkami, schemat A.12B ponad 260 następnymi oczkami (= 20 motywów po 13 oczek), schemat A.12C ponad 6 następnymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe), schemat A.13A ponad 6 następnymi oczkami, schemat A.12B ponad 260 następnymi oczkami (= 20 motywów po 13 oczek) i zakończyć przerabiając schemat A.13C ponad 4 ostatnimi oczkami. Gdy wzór fal jest zakończony, jest 773 oczka.
Przerobić 2 ściągacze francuskie w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami, dodając oczka na bokach i z każdej strony oczka środkowego jak wcześniej = 785 oczek. Patrz WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK i zamykać na prawo na prawej stronie robótki. Odciąć i wrobić nitki.

FORMOWANIE ROBÓTKI:
Zwilżyć szal i delikatnie rozłożyć na płaskiej powierzchni. Pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać po każdym praniu.

Schemat

= 1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki
= 1 oczko prawe na lewej stronie robótki
= wykonać 2 narzuty między 2 oczkami; w następnym rzędzie przerobić pierwszy narzut na prawo lub na lewo, zgodnie ze schematem, i spuścić z drutu drugi narzut
= wykonać 1 narzut między 2 oczkami; w następnym rzędzie przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na prawo lub na lewo, zgodnie ze schematem (aby uniknąć dziur)
= przerobić 2 oczka razem na prawo
= zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
= ten kwadracik nie oznacza oczka, przejść bezpośrednio do kolejnego symbolu w schemacie
= Kolor A – ciemny szary
= Kolor B – ochra
= Kolor C - ecru
= Kolor D - szary
= Kolor E – perłowy szary
Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 195-5) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (49)

RoseMarie 23.09.2020 - 22:56:

Kanten där jag byter färgerna blir väldigt ful, kan någon ge mig tips om hur jag bäst räddar/döljer detta.

DROPS Design 24.09.2020 kl. 15:50:

Hej RoseMarie, se her hvordan du strikker kanterne i mønster: stickat - ränder - diagram

Mariann 26.08.2020 - 15:17:

Stemmer det at det på retten hele veien økes tilsammen 6 masker? To på midten og to i hver ende? Jeg ender opp m altfor mange masker på denne måten

DROPS Design 31.08.2020 kl. 14:14:

Hei Mariann. Usikker på hvorfor du får for mange masker, men ja, det skal økes 6 masker på hver rad fra retten. Om du ser på diagram A.1 og A.2 starter du med 9 masker (A.1/4 masker + 3 kast + 1 midtmasken + A.2/4 masker + 3 kast = 15 masker), økt med 6 masker. Teller du 3. rad i diagrammene har du 7 masker + 3 kast + 1 midtmaske + 7 masker + 3 kast = 21 masker. I 5. rad er det 10 masker + 3 kast + 1 midtmaske + 10 masker + 3 kast = 27 masker osv. God Fornøyelse!

Nina Almeland 12.06.2020 - 11:36:

I oppskrift 195-5 så er det veldig dårlig forklart og uoversiktlige diagrammer. I A3, 4 og 5 omg 6 skal en strikke de mørke grå, og løfte av de i oker. Fra rettsiden skal det økes og ikke fra vrangen. På denne omgangen fra retten starter det med oker, hva skal en da strikke de økningene med? Løfte de av, eller strikkes med mørk grå? Dette burde vært forklart bedre under A. X. Sitter og har mest lyst å gi opp hele sjalet, men har lovet min mor dette.....

DROPS Design 22.06.2020 kl. 08:36:

Hei Nina. Har du sett videoen om mosaikkmønster? Husk at når du strikker mosaikkmønster etter diagram viser en rad i diagrammet 2 pinner. Slik at du skal strikker 2 pinner av 4. pinne i A.3 - fra retten med grå og økninger, fra vrangen strikker du fremdeles med grått og økningen strikkes. På.5. pinne strikkes det med oker og økninger fra retten og fra vrangen fremdeles med øker og økningen strikkes. Økningene / kastene strikkes vridd rett slik at det ikke blir hull. God Fornøyelse!

Erik Andersen 01.04.2020 - 18:48:

Mønster A.X ,3. pind skal der løftes 3 grå masker løst af men der er kun en grå fra sidste pind. Hvad gør jeg?

DROPS Design 16.04.2020 kl. 16:09:

Hej Erik, har du set videoen med mosaikmønster Hvordan strikkes et mosaikmønster

Bodil Nordjore 19.03.2020 - 13:52:

Rapport A7 - A8

Bodil Nordjore 16.03.2020 - 14:06:

I sjal som heiter nordic, er det vrongt å forstå samanhengen i framdrifta med so mykje bokstavar og mønsterrapportar - litt klønete forklara. so undrar eg på korleis de meiner eg skal strikke mønsterrapp, med laus tråd framfor og likeeins rette og vrange. er det slik at tråden lyt fylgje laus på vronga med den seiste borden? veldig små og uoversiktelege mønster.mønster

DROPS Design 19.03.2020 kl. 13:48:

Hej Bodil. Hvilken mønster rapport er det du ikke forstår, så skal vi prøve at forklare. God fornøjelse!

Jacqueline 13.01.2020 - 20:04:

Bonsoir, lorsque j’ai terminé les 43 côtes de mousse, j’ai un total de 271 mailles et non de 261 mailles..... Je l’ai refait et je suis encore arrivée au même nombre de mailles..... Merci de votre aide. Jacqueline

DROPS Design 14.01.2020 kl. 07:47:

Bonjour Jacqueline, avant de commencer les diagrammes vous avez 9 mailles, vous augmentez ensuite 42 fois (= 42 côtes mousse) 6 mailles soit 252 mailles au total + les 9 mailles du début = 261 mailles. Bon tricot!

Hava Gülmez 18.12.2019 - 22:09:

Hallo, ich wollte mal fragen wie man die Zunahmen im Mosaikmuster strickt?Mit welcher Farbe in der jeweiligen Reihe.Am Rand passt es bei mir mit dem Mosaikmuster nicht.Wenn ich z.B. mit Natur anfange,und alle Naturfarben rechts stricken muss und die grauen abhebe,mit welcher Farbe nehme ich zu bzw.stricke ich dann in der Rückreihe.Ich hoffe ich konnte meine Frage verdeutlichen.

DROPS Design 19.12.2019 kl. 07:55:

Liebe Frau Gülmez, die Zunahmen stricken Sie mit der Farben von der Randmaschen (= A.3, A.6, A.9), bei Hinreihen sowie Rückreihen stricken Sie nur die Quadraten mit der Farben von 1. Masche - siehe MOSAIKMUSTER. Haben Sie dieses Video geschaut? Das gestrickte Diagram ist für ein anderes Modell aber Technik ist dieselbe. Viel Spaß beim stricken!

Patricia THIOT 18.10.2019 - 07:56:

Bonjour et merci pour votre réponse rapide mais cependant je rencontre encore un point d'interrogation... Si la 1ere maille est grise j'ai bien compris que les mailles jaunes seront glissées mais comment je dois faire lorsqu'il y a des jetées dans les jaunes sur ce même rang pareil sur le milieu et à la fin du rang ? Puisque je dois normalement ne prendre que le fils gris pour tricoter les mailles grises...

DROPS Design 18.10.2019 kl. 09:10:

Bonjour Mme Thiot, chacun des rangs du diagramme correspond à 2 rangs tricotés (= 1 côte mousse), sur l'endroit vous tricotez les mailles + les jetés avec la couleur de A.3, sur l'envers, vous tricotez les mailles + les jetés avec la même couleur (le rang sur l'envers se fait de la même façon, en glissant les mêmes mailles que sur l'endroit). Avez-vous regardé la vidéo proposée dans la réponse précédente? N'hésitez pas à vous entraîner sur un échantillon avant de commencer le diagramme sur le châle. Bon tricot!

Patricia THIOT 16.10.2019 - 14:11:

Si je comprends bien les mailles existantes jaunes doivent juste être bascules sur l'autre aiguille et ne tricoter que les mailles gris foncé... Si les jetées doivent être jaunes il faut que je passe le fils jaune tout du long de mon rang...? Merci d'avance...

DROPS Design 17.10.2019 kl. 09:17:

Bonjour Mme Thiot, tout à fait, quand on doit tricoter en gris foncé, on va glisser les mailles avec une étoile dans le diagramme sans les tricoter, on ne fait les jetés que là où ils sont indiqués dans le diagramme, quand on fait glisser des mailles sans les tricoter, on doit bien veiller que le fil de la couleur tricotée soit sur l'envers (pas trop serré pour éviter de serrer l'ouvrage, comme dans un jacquard). Regardez la vidéo ci-dessous, même avec un diagramme différent, elle devrait vous permettre de comprendre la technique. Bon tricot!

Dodaj komentarz do modelu DROPS 195-5

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Z galerii #dropsfan

Nordic Romance

Therese Lundberg, Sweden