DROPS / 195 / 5

Nordic Romance by DROPS Design

Szal na drutach, z włóczki DROPS Nord, przerabiany od góry do dołu ściegiem francuskim, ściegiem mozaikowym i z wzorem fal.

DROPS Design: model nr no-014
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

Wymiary: długość wzdłuż oczka środkowego ok. 64 cm, szerokość wzdłuż górnej części szala ok. 190 cm.
Materiał:
DROPS NORD od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
150 g kolor 05, szary
150 g kolor 01, ecru
50 g kolor 03, perłowy szary
50 g kolor 06, ciemny szary
50 g kolor 18, ochra

-------------------------------------------------------
ZANIM ZACZNIEMY:

PRÓBKA:
23 oczka na szerokość i 45 rzędów na wysokość ściegiem francuskim i mozaikowym = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 – 80 cm długości.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna
od 11.10 zł /50g
DROPS Nord uni colour DROPS Nord uni colour 11.10 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Nord mix DROPS Nord mix 11.30 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 99.90zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

DODAWANIE OCZEK W JEDNOKOLOROWEJ SEKCJI ŚCIEGIEM FRANCUSKIM:
Patrz schematy A.1 i A.2. Każdy rząd schematów odpowiada jednemu przerobionemu rzędowi. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy, widok na prawej stronie robótki.

DODAWANIE OCZEK (w regularnych odstępach):
Aby obliczyć, gdzie dodawać oczka, należy wziąć ogólną liczbę oczek (np. 261 oczek), pomniejszoną o oczko środkowe (= 1 oczko) i pozostałą liczbę oczek podzielić przez 2 = 130 oczek z każdej strony oczka środkowego. Następnie podzielić 130 oczek przez liczbę oczek jaka ma być dodana przez/za oczkiem środkowym (np. 3) = 43,3.
W tym przykładzie będziemy dodawać oczka wykonując 1 narzut za ok. każdym 43-cim oczkiem przed oczkiem środkowym. Dodawać w taki sam sposób za oczkiem środkowym. W następnym rzędzie przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na prawo, aby uniknąć dziur.

WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK:
Aby zamykane oczka nie ściągały robótki można podczas zamykania wykonywać 1 narzut – wykonać 1 narzut ponad każdym z narzutów poprzedniego rzędu, zamykać narzuty jak zwykłe oczka. Nie zaciskać zbyt mocno nitki podczas zamykania oczek.
Jeżeli zamykane oczka ściągają brzeg robótki, do zamykania można użyć drutów o jeden rozmiar większych.

ŚCIEG MOZAIKOWY:
Patrz schematy A.3 - A.11 oraz opis techniki poniżej.
Każdy rząd tych schematów odpowiada 2 przerobionym rzędom. Inaczej mówiąc, na prawej stronie robótki schematy są czytane od prawej do lewej wraz z dodawaniem oczek ujętym w schematach, a na lewej stronie robótki przerabiamy ten sam rząd od lewej do prawej, ale bez dodawania oczek (dodawanie oczek zostało już wykonane na prawej stronie robótki).

We wszystkich rzędach na prawej stronie robótki zostawiać nitkę za robótką (tj. na lewej stronie robótki), gdy zdejmujemy oczko.
We wszystkich rzędach na lewej stronie robótki, zostawiać nitkę przed robótką (tj. do siebie i zawsze na lewej stronie robótki), gdy zdejmujemy oczko.
Nie zaciskać nitek na lewej stronie robótki!

Aby dobrze rozmieścić motyw, można umieścić 1 marker między każdym schematem A.4B/A.5B.

Schematy A.3, A.6 i A.9 = pierwsze i ostatnie oczko. To oczko jest przerabiane kolorem wskazanym przez symbol, W TYM SAMYM CZASIE ten symbol wskazuje kolor rzędu w schematach A.X, A.Y i A.Z.
A.X, A.Y i A.Z to sekcje, które wskazują na rzędy przerabiane ściegiem mozaikowym.
W pozostałych rzędach schematów A.4/A.5, A.7/A.8 i A.10/A.11 (w rzędach jednolitych), przerabiamy 1 ściągacz francuski w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami bez zdejmowania oczka (oczko środkowe jest zawsze przerabiane dżersejem).

SEKCJA A.X:
W każdym rzędzie schematu A.3 oznaczonym małym czarnym kwadracikiem (tj. przerabianym kolorem A), wszystkie oczka w kolorze A w schematach A.4 i A.5 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze B są zdejmowane.
W każdym rzędzie schematu A.3 oznaczonym gwiazdką (kolor B), wszystkie oczka w kolorze B w schematach A.4 i A.5 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze A są zdejmowane.

SEKCJA A.Y:
W każdym rzędzie schematu A.6 oznaczonym małym czarnym rombem (tj. przerabianym kolorem C), wszystkie oczka w kolorze C w schematach A.7 i A.8 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze D są zdejmowane.
W każdym rzędzie schematu A.6 oznaczonym małym myślnikiem (kolor D), wszystkie oczka w kolorze D w schematach A.7 i A.8 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze C są zdejmowane.

SEKCJA A.Z:
W rzędzie schematu A.9, który zaczyna się od ukośnej linii (tj. kolor E), wszystkie oczka w kolorze E w schematach A.10 i A.11 są przerabiane na prawo, a wszystkie oczka w kolorze A są zdejmowane.

WZÓR FAL:
Patrz schematy A.12 i A.13. Każdy rząd odpowiada jednemu przerobionemu rzędowi. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SZAL – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką (aby zmieścić wszystkie oczka).
Zawsze dodajemy 1 oczko z każdej strony oczka środkowego i 2 oczka z każdej strony robótki w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, jak w opisie poniżej (= jest dodanych 6 oczek w każdym okrążeniu z dodawaniem oczek).
Na początku szala przerabiamy jednolity fragment ściegiem francuskim. Dalej wykonujemy ścieg mozaikowy i kończymy wykonując brzeg z wzorem fal.
Należy uważnie czytać schematy.
Ścieg mozaikowy jest przerabiany ściegiem francuskim, ale żakard nie jest wykonywany jak zwykły ścieg francuski – wykonujemy go zdejmując oczka – patrz opis powyżej, przed jego wykonaniem. Uwaga! Każdy rząd schematów ściegu mozaikowego (A.3 - A.11) odpowiada 1 ściągaczowi francuskiemu (tj. 2 rzędom). W pozostałych schematach (A.1, A.2, A.12 i A.13), 1 rząd w schemacie = 1 przerabiany rząd.

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 5 oczek kolorem szarym. Przerabiać 2 pierwsze rzędy następująco:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim – patrz powyżej, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut, 1 oczko dżersejem, 1 narzut i 1 oczko brzegowe ściegiem francuskim.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): 2 oczka brzegowe ściegiem francuskim, przerabiać na lewo aż zostaje 2 oczka i zakończyć przerabiając 2 oczka brzegowe ściegiem francuskim = 9 oczek.
Dalej przerabiać schematy A.1 i A.2 następująco: schemat A.1 ponad 4 pierwszymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w całości dżersejem do końca, niezależnie od tego jak są przerabiane inne oczka), schemat A.2 ponad 4 ostatnimi oczkami. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Dalej przerabiać tak samo, dodając oczka zgodnie ze schematami A.1 i A.2, aż zostaną przerobione w sumie 43 ściągacze francuskie za rzędem nabierania oczek = 261 oczek. Przerobić jeszcze 1 ściągacz francuski kolorem szarym, dodając oczka z każdej strony i na środku jak wcześniej, i dodatkowo równomiernie dodać 6 oczek, tj. dodać 3 oczka przed i 3 oczka za oczkiem środkowym – PATRZ DODAWANIE OCZEK. W sumie zostały teraz przerobione 44 ściągacze francuskie i jest 273 oczka. Długość robótki wynosi ok. 19 cm, mierząc po środku robótki, od rzędu nabierania oczek, zgodnie z kierunkiem robótki.
Dalej przerabiać ŚCIEGIEM MOZAIKOWYM – patrz powyżej, tj. przerobić pierwszy rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.3 (= 1 oczko), schemat A.4A ponad 2 oczkami, schemat A.4B ponad 132 następnymi oczkami (= 33 motywy po 4 oczka), schemat A.4C ponad następnym oczkiem, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze tła motywu), schemat A.5A ponad następnym oczkiem, schemat A.5B ponad 132 następnymi oczkami (= 33 motywy po 4 oczka), schemat A.5C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.3 (= 1 oczko).
Dalej przerabiać tak samo, pamiętając, że jeden rząd w każdym schemacie odpowiada 1 ściągaczowi francuskiemu (2 rzędom na prawo). Nie zaciskać zbyt mocno nitek na lewej stronie robótki.
Gdy schematy A.3, A.4 i A.5 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 363 oczka.
Przerobić kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.6 (= 1 oczko), schemat A.7A ponad 2 następnymi oczkami, schemat A.7B ponad 174 następnymi oczkami (= 29 motywów po 6 oczek), schemat A.7C ponad 4 następnymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze tła motywu), schemat A.8A ponad 4 następnymi oczkami, schemat A.8B ponad 174 następnymi oczkami (= 29 motywów po 6 oczek), schemat A.8C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.6 (= 1 oczko). Gdy schematy A.6, A.7 i A.8 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 465 oczek.
Przerobić kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.9 (= 1 oczko), schemat A.10A ponad 2 następnymi oczkami, schemat A.10B ponad 228 następnymi oczkami (= 114 motywów po 2 oczka), schemat A.10C ponad następnym oczkiem, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe – to oczko jest przerabiane w kolorze paska), schemat A.11A ponad następnym oczkiem, schemat A.11B ponad 228 następnymi oczkami (= 114 motywów po 2 oczka), schemat A.11C ponad 2 następnymi oczkami i zakończyć przerabiając schemat A.9 (= 1 oczko). Gdy schematy A.9, A.10 i A.11 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, jest 519 oczek.
Dalej przerabiać kolorem perłowy szary i przerobić 2 rzędy na prawo, w 1-szym rzędzie równomiernie dodając 16 oczek, tj. dalej dodawać oczka na bokach i na środku szala jak wcześniej, oraz dodatkowo równomiernie dodać 8 oczek przed i za oczkiem środkowym = 541 oczek.
Dalej przerabiać kolorem ecru i wykonywać WZÓR FAL – patrz powyżej, tj. przerobić pierwszy rząd na prawej stronie robótki następująco: schemat A.12A ponad 4 pierwszymi oczkami, schemat A.12B ponad 260 następnymi oczkami (= 20 motywów po 13 oczek), schemat A.12C ponad 6 następnymi oczkami, 1 oczko dżersejem (= oczko środkowe), schemat A.13A ponad 6 następnymi oczkami, schemat A.12B ponad 260 następnymi oczkami (= 20 motywów po 13 oczek) i zakończyć przerabiając schemat A.13C ponad 4 ostatnimi oczkami. Gdy wzór fal jest zakończony, jest 773 oczka.
Przerobić 2 ściągacze francuskie w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami, dodając oczka na bokach i z każdej strony oczka środkowego jak wcześniej = 785 oczek. Patrz WSKAZÓWKA DO ZAMYKANIA OCZEK i zamykać na prawo na prawej stronie robótki. Odciąć i wrobić nitki.

FORMOWANIE ROBÓTKI:
Zwilżyć szal i delikatnie rozłożyć na płaskiej powierzchni. Pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać po każdym praniu.

Schemat

= 1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki
= 1 oczko prawe na lewej stronie robótki
= wykonać 2 narzuty między 2 oczkami; w następnym rzędzie przerobić pierwszy narzut na prawo lub na lewo, zgodnie ze schematem, i spuścić z drutu drugi narzut
= wykonać 1 narzut między 2 oczkami; w następnym rzędzie przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na prawo lub na lewo, zgodnie ze schematem (aby uniknąć dziur)
= przerobić 2 oczka razem na prawo
= zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
= ten kwadracik nie oznacza oczka, przejść bezpośrednio do kolejnego symbolu w schemacie
= Kolor A – ciemny szary
= Kolor B – ochra
= Kolor C - ecru
= Kolor D - szary
= Kolor E – perłowy szary
Helene Klippenstein 07.09.2019 - 16:31:

Liebes Anleitungsteam! Ich habe eine Frage zum Bereich A.X. Zuerst stricke ich in dunkel Grau und hebe die Maschen in Ocker nur ab. Bei der nächsten Reiche stricke ich in Ocker, aber wie kann ich die Masche von der unteren Reihe in dunkel Grau abheben, wenn da Ocker ist? Liebe Grüße

DROPS Design 09.09.2019 kl. 08:24:

Liebe Frau Klippenstein, bei A.X stricken Sie nur die maschen mit der Farben in A.X gezeigt, dh, Sie stricken zuerst nur die Maschen mit dunkel grau, dann stricken Sie nur die Maschen mit ocker gezeichnet (die anderen Maschen im dunkel grau im diagram sollen abgehoben werden, auch wenn Sie früher mit Oker gestrickt waren). Viel Spaß beim stricken!

Eeva 17.07.2019 - 20:23:

Hei, millä värillä teen langankierrot kohdassa A.X?

Anders Baste Revheim 11.06.2019 - 18:36:

I diagrammene med mosaikk-mønster, hvilken farge skal det være på kastene i A.X-A.Y-A.Z? Erfaringen min er at med bunnfargen som kast, ser det ikke pent ut. Har dere i tillegg noen gode tips til å feste de løse trådene?

DROPS Design 12.06.2019 kl. 08:36:

Hei Anders. Jeg ville nok strikket kastene i A.x og A.z i hovedfargen på den gjeldene rad (altså samme farge som masken(e) ved siden av). I A.y kan kastene gjøres med bunnfargen = farge D grå. Om du syntes dette blir mindre fint kan du selvfølgelig lage kastene med mønsterfarge. Du kan strikke deg en prøvelapp og se hva du syntes blir finest. Trådene kan festes på vanlig måte, som vist i videoen her: . God fornøyelse

Regina 10.05.2019 - 07:53:

I mosaikstickningen A. X. Vilket garn ska omslagen göras i?

DROPS Design 13.05.2019 kl. 09:08:

Hej Regina, Se här hur man stickar mosaikmönster:

How to work a mosaic pattern from Garnstudio Drops design on Vimeo.

Lena 22.04.2019 - 15:36:

Vedrørende aflukningstips. Der skrives at man laver omslag over omslagene fra forrige pind - menes der at der laves omslag mellem alle masker - som en af jeres instruktionsvideoer viser - eller kun over de ekstra masker man laver - 2 i start af pind, 1 før og efter midtermasken samt 2 til sidst på retpinden. På forhånd tak for hjælpen.

DROPS Design 30.04.2019 kl. 14:57:

Hei Lena. Lag kast på samme sted som siste pinne i diagram A.12 og A.13 - hullmønsteret. God fornøyelse

Henna 24.03.2019 - 07:08:

En osannut ohjeen mukaisesti tehda mosaiikkikuvion silmukoita jotka nostetaan neulomatta. Luin ohjeen monesti enka ymmartanyt. Muutoin ohje selkea.

DROPS Design 11.04.2019 kl. 17:15:

Hei, lähin DROPS käsityöliike pystyy auttamaan sinua paikan päällä.

Carmen 23.03.2019 - 15:35:

Puedo yo hacer este Chal en redondo ? Quiero decir que no caiga en pico la parte de atrás. Un saludo. Carmen

DROPS Design 24.03.2019 kl. 20:36:

Hola Carmen. Para trabajar este chal en forma de medialuna tienes que modificar el diagrama. Mira en nuestra colección de chales para tomar referencia.

Claire 13.03.2019 - 17:23:

Merci pour votre réponse, mais je crois que je ne comprends toujours pas, désolée. Cela veut-il dire que au rang 7, par exemple, dans le diagramme A4B, on doit tricoter une maille jaune, glisser une maille jaune, puis glisser une maille grise, puis glisser une maille jaune à nouveau ? En effet je ne vois pas comment glisser trois mailles jaunes quand j'ai des mailles grises au rang précédent. Ou alors est-ce que j'ai mal compris le rang précédent ? Merci d'avance

DROPS Design 14.03.2019 kl. 09:44:

Bonjour Claire, dans A.4B, vous tricotez 1 m jaune (= étoile) et glissez les 3 m suivantes sans les tricoter (= comme dans A.4A). Bon tricot!

Claire 13.03.2019 - 15:57:

Bonjour, je ne comprends pas quelque chose dans le point mosaïque. Au 7eme rang du diagramme A3/A4/A5, on doit faire un rang en tricottant les mailles jaunes et en glissant les mailles grises (car la couleur de A3 est le jaune) . Or, on doit parfois glisser 3 mailles grises alors que ce sont des mailles jaunes qui se présentent. En effet, au 6ieme rang on avait 3 mailles jaunes pour une maille grise et au 7eme on a 3 mailles grises pour une maille jaune. Pourriez-vous m'expliquer ? Merci !

DROPS Design 13.03.2019 kl. 16:12:

Bonjour Claire, au 7ème rang de A.3, vous tricotez en coloris B = jaune d'or. Dans les diagrammes A.4- A.5 seules les mailles en jaune d'or seront tricotées, les autres mailles seront glissées. Bon tricot!

Vv 03.02.2019 - 10:20:

Hei, jeg forstår ikke rad to av AX: hvis farge A bare skal løftes av fra forrige pinne, hvordan kan jeg få tre masker i farge A når det bare var en på forrige pinne?

DROPS Design 08.02.2019 kl. 09:31:

Hei Vv. Da løfter du disse maskene løst av (uansett hvilken farge de er) slik at de neste omgang kan strikkes med farge A. Altså på omgang 7 løfter du løst av 1 oker, 1 mørk grå, 1 oker. God fornøyelse.

Dodaj komentarz do modelu DROPS 195-5

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.