DROPS / 182 / 35

Heidrun by DROPS Design

Komplet na drutach: czapka i szalik z rzędami skróconymi ściegiem francuskim, z włóczki DROPS Andes.

DROPS design: model an-047
Grupa włóczek E lub C + C
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Rozmiary: S/M – M/L
Obwód głowy: 54/56 - 56/58 cm
Materiał:
DROPS ANDES od Garnstudio (należy do Grupy włóczek E)
200 g kolor 9020, jasny szary

Może być również wykonana z:
„Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek E)” - patrz link poniżej.

DRUTY POŃCZOSZNICZE I DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 cm) DROPS nr 8 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 11 oczek i 23 rzędy otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
----------------------------------------------------------

SZALIK:
Wymiary: ok. 22 x 180 cm
Materiał:
DROPS ANDES od Garnstudio (należy do Grupy włóczek E)
400 g kolor 9020, jasny szary

Może być również wykonany z:
„Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek E)” - patrz link poniżej.

DRUTY PROSTE DROPS nr 9 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 10 oczek i 21 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

65% Wełna, 35% Alpaka
od 21.00 zł /100g
DROPS Andes uni colour DROPS Andes uni colour 21.00 zł /100g
włóczkowo
Zamów
DROPS Andes mix DROPS Andes mix 22.50 zł /100g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 126.00zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI

ŚCIEG FRANCUSKI (na okrągło):
1 ściągacz francuski = 2 okrążenia. Przerobić 1 okrążenie na prawo i 1 okrążenie na lewo.

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

ZAMYKANIE OCZEK (czapka):
Zamykać za każdą nitką markerem następująco: zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem (= jest zamknięte 1 oczko).
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana na okrągło na krótkich drutach z żyłką, przerabiać rzędy skrócone w tę i z powrotem na drutach z żyłką, a później zacząć dalej przerabiać na okrągło. Przerabiać na drutach pończoszniczych, gdy jest za mało oczek na druty z żyłką. Czapka jest przerabiana od dołu do góry, w całości ściegiem francuskim.
Na drutach z żyłką nr 8 nabrać 52-56 oczek włóczką Andes. Umieścić 1 marker na początku okrążenia = środek tyłu. Przerabiać ściegiem francuskim na okrągło - patrz powyżej. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy dł. robótki wynosi 4 cm zacząć przerabiać rzędy skrócone w tę i z powrotem następująco: przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostaje 7-8 oczek przed markerem na środku tyłu, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na lewej stronie robótki, aż zostaje 7-8 oczek przed markerem na środku tyłu. Obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostaje 9-10 oczek przed markerem, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na lewej stronie robótki, aż zostaje 9-10 oczek przed markerem. Obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na prawej stronie robótki aż zostaje 11-12 oczek przed markerem, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo aż zostaje 11-12 oczek przed markerem z drugiej strony. Dalej przerabiać w tę i z powrotem tak samo i obrócić robótkę, gdy zostaje o 2 oczka więcej za każdym razem (przerabiać o 2 oczka mniej w każdym rzędzie), aż zostaje 6-8 oczek na środku przodu. Po wykonaniu ostatniego rzędu skróconego, przerabiać na prawo na lewej stronie robótki do markera na środku tyłu. Długość robótki wynosi teraz ok. 4 cm na środku tyłu i 11 cm z przodu. Obrócić i dalej przerabiać na okrągło na prawej stronie robótki.
Przerabiać kolejne okrążenie następująco: *1 oczko prawe, 1 narzut (zacisnąć nieco nitkę, aby narzut nie był zbyt luźny) *, powtórzyć od *-* przez całe okrążenie.
Przerabiać kolejne okrążenie następująco: *1 oczko lewe, spuścić narzut*, powtarzać od *-* przez całe okrążenie. Dalej przerabiać ściegiem francuskim na okrągło ponad wszystkimi oczkami.
Gdy dł. robótki na środku tyłu wynosi 22-23 cm, mierząc od rzędu nabierania oczek (od najkrótszej strony), przerobić 1 okrążenie na prawo, w tym samym czasie równomiernie zamykając 3-0 oczek (przerobić razem na prawo ok. każde 16-te i 17-te oczko w rozmiarze S/M) = 49-56 oczek. Umieścić teraz 7-8 nitek markerów co 7-7 oczek. Dalej przerabiać ściegiem francuskim i zamknąć 1 oczko w miejscu każdej nitki markera, w następnym okrążeniu oczkami prawymi – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK (= zostaje zamkniętych 7-8 oczek). Zamykać tak samo w sumie 5 razy co 2 okrążenia w obydwu rozmiarach = zostaje 14-16 oczek. W następnym okrążeniu oczek prawych przerobić każde 2 kolejne oczka przekręcone razem na prawo = 7-8 oczek. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć.
----------------------------------------------------------

SZALIK:
Na drutach nr 9 nabrać 22 oczka włóczką Andes. Przerobić 2 ściągacze francuskie.
Dalej przerabiać ściegiem francuskim z rzędami skróconymi następująco: przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostaje 1 oczko, obrócić, zacisnąć nitkę i przerobić na prawo na lewej stronie robótki. Obrócić, przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostają 2 oczka, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na lewej stronie robótki. Dalej przerabiać w tę i z powrotem tak samo i obracać robótkę, gdy zostaje o 1 oczko więcej w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, aż nie będzie już oczek do przerabiania.
Obrócić i przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki ponad wszystkimi oczkami. Przerobić teraz 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki ponad 1-szym oczkiem, obrócić i przerobić to oczko na prawo na prawej stronie robótki. Obrócić robótkę, zacisnąć nitkę i przerobić 2 oczka prawe, obrócić, zacisnąć nitkę i przerobić te 2 oczka na prawo na prawej stronie robótki. Dalej przerabiać w tę i z powrotem tak samo, przerabiając o 1 oczko więcej w każdym rzędzie na lewej stronie robótki, aż zostaną przerobione wszystkie oczka.
Dalej przerabiać ściegiem francuskim w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami, aż długość szalika wynosi ok. 157 cm.
Przerabiać teraz rzędy skrócone następująco: przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostaje 1 oczko, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na lewej stronie robótki. Obrócić, przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, aż zostaje 2 oczka, obrócić, zacisnąć nitkę i przerabiać na prawo na lewej stronie robótki. Dalej przerabiać w tę i z powrotem tak samo i obracać robótkę, gdy zostaje o 1 oczko więcej w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, aż nie będzie już żadnych oczek do przerabiania.
Obrócić i przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki ponad wszystkimi oczkami. Przerobić teraz 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki ponad 1-szym oczkiem, obrócić i przerobić to oczko na prawo na prawej stronie robótki. Obrócić, zacisnąć nitkę i przerobić 2 oczka prawe na lewej stronie robótki, obrócić, zacisnąć nitkę i przerobić te 2 oczka na prawo na prawej stronie robótki. Dalej przerabiać w tę i z powrotem tak samo, przerabiając o 1 oczko więcej w każdym rzędzie na lewej stronie robótki, aż zostaną przerobione wszystkie oczka.
Przerobić 2 ściągacze francuskie w tę i z powrotem ponad wszystkimi oczkami i luźno zakończyć na prawo na prawej stronie robótki. Długość szalika wynosi ok. 180 cm.

POMPONY:
Wykonać 8 pomponów o średnicy ok. 5 cm. Zamocować po 4 pompony na każdym końcu szalika.

Catherine Woodward 25.01.2019 - 11:00:

What a brilliant pattern. I have a small head and very fine silky hair. Most hats I’ve made tend to keep falling over my face. This one however, despite feeling quite loose, stays in place because of its shaping. It’s really quite ingenious.

Dodaj komentarz do modelu DROPS 182-35

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.