DROPS Big Merino
DROPS Big Merino
100% Wełna
od 17.60 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 70.40zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS SS24
DROPS Children 30-24
DROPS Design: model nr mb-001-bn
Grupa włóczek C lub A + A
-----------------------------------------------------------
Wymiary: długość ok. 41 cm (bez ogona). Obwód ok. 29 cm (przed wypchaniem).
Materiał:
DROPS BIG MERINO od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
150 g kolor 06, niezapominajka
50 g kolor 05, mokka
+ resztki włóczki na kwiatki i oczy w każdym z następujących kolorów:
01 ecru, 04 czarny, 10 ametyst, 11 śliwka

Może być również wykonywany z:
"Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek C)" – patrz link poniżej.

DRUTY PROSTE DROPS nr 4,5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 18 oczek i 23 rzędy otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.

SZYDEŁKO DROPS nr 4 – na kwiatki.

INNE: trochę waty do wypchania.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Big Merino
DROPS Big Merino
100% Wełna
od 17.60 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 70.40zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

DODAWANIE OCZEK:
Aby dodać 1 oczko należy wykonać 1 narzut. W następnym rzędzie przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu, aby uniknąć dziur.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

ZAMYKANIE OCZEK:
Zaczynając 2 oczka przed nitką markerem, przerobić 2 oczka razem na prawo (= zostaje zamknięte 1 oczko).
----------------------------------------------------------

PIESEK:
Przerabiany w kilku częściach, w tę i z powrotem, zszywany na końcu.

PYSZCZEK I GŁÓWKA:
Na drutach nr 4,5 nabrać 8 oczek kolorem niezapominajka i przerabiać następująco:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): *1 oczko prawe, 1 narzut *, powtórzyć od *-* w sumie 7 razy i zakończyć przerabiając 1 oczko prawe = 15 oczek.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): 1 oczko prawe, 13 oczek lewych (przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na lewo, aby uniknąć dziur), 1 oczko prawe.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): *1 oczko prawe, 1 narzut *, powtórzyć od *-* w sumie 14 razy i zakończyć przerabiając 1 oczko prawe = 29 oczek.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): 1 oczko prawe, 27 oczek lewych (przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na lewo, aby uniknąć dziur), 1 oczko prawe.
RZĄD 5 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko prawe, *1 narzut, 2 oczka prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 13 razy, 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe = 44 oczka.
Dalej przerabiać dżersejem z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim – patrz powyżej, z każdej strony, aż długość pyszczka od rzędu nabierania oczek wynosi ok. 4 cm.
Umieścić 2 markery, bez przerabiania oczek, następująco: 1-szy marker za 19 pierwszymi oczkami, 2-gi marker za 6 następnymi oczkami (zostaje 19 oczek za ostatnim markerem).
Dalej przerabiać ściegiem francuskim. W TYM SAMYM CZASIE w 1-szym rzędzie na prawej stronie robótki dodać 1 oczko przed 1-szym markerem i 1 oczko za 2-gim markerem – PATRZ DODAWANIE OCZEK (= zostają dodane 2 oczka). Powtórzyć dodawanie oczek w następnym rzędzie na prawej stronie robótki = 48 oczek. Dalej przerabiać ściegiem francuskim, aż długość główki od rzędu nabierania oczek wynosi 11 cm. W następnym rzędzie na prawej stronie robótki równomiernie zamknąć 8 oczek (przerabiać razem na prawo każde 5-te i 6-te oczko) = 40 oczek. Przerobić 5 rzędów na prawo (ostatni rząd jest na lewej stronie robótki). Teraz wykonać tułów jak w opisie poniżej (bez odcinania nitki).

TUŁÓW:
Przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki, równomiernie dodając 12 oczek (dodać 1 oczko za ok. każdym 3-cim oczkiem) = 52 oczka. Przerobić 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony
Dalej przerabiać schemat A.1 w tę i z powrotem, z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony. Gdy schemat A.1 ma długość 9 cm (całkowita długość robótki wynosi ok. 22 cm), przerabiać schemat A.2 w tę i z powrotem z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony. Gdy schemat A.2 ma długość 15 cm (całkowita długość robótki wynosi ok. 37 cm), umieścić 6 nitek markerów na prawej stronie robótki następująco (włożyć markery bez przerabiania oczek): 1-sza nitka marker za 10 pierwszymi oczkami, i umieścić 5 następnych nitek markerów co 8 oczek (za ostatnią nitką markerem zostaje 2 oczka).
Dalej przerabiać schemat A.2. W TYM SAMYM CZASIE w 1-szym rzędzie na prawej stronie robótki zamknąć 1 oczko przed każdą nitką markerem – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK (= zostaje zamkniętych 6 oczek). Zamykać tak samo w sumie 5 razy co 2 rzędy (tj. w każdym rzędzie na prawej stronie robótki) = 22 oczka. W następnym rzędzie na prawej stronie robótki przerobić każde 2 kolejne oczka razem na prawo = zostaje 11 oczek. Długość pieska od rzędu nabierania oczek wynosi ok. 41 cm. Przerobić teraz ogon jak w opisie poniżej (bez odcinania nitki).

OGON:
Przerabiać ściegiem francuskim w tę i z powrotem ponad 11 oczkami, aż długość ogona wynosi ok. 8 cm. Zamknąć teraz 1 oczko na końcu każdego rzędu, przerabiając razem na prawo 2 ostatnie oczka, aż zostaje 4 oczka (długość ogona wynosi ok. 11 cm). Odciąć nitkę, przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć.
Całkowita długość psa, wraz z ogonem wynosi ok. 52 cm.

USZY:
Na drutach nr 4,5 nabrać 7 oczek włóczką w kolorze niezapominajka i przerabiać ściegiem francuskim. W TYM SAMYM CZASIE, za 1 ściągaczem francuskim dodać 1 oczko z każdej strony w odległości 1 oczka od brzegu – PATRZ DODAWANIE OCZEK (= zostają dodane 2 oczka). Dodawać tak samo w sumie 4 razy co 2 rzędy (tj. w każdym rzędzie na prawej stronie robótki) = 15 oczek. Dalej przerabiać ściegiem francuskim, aż ucho ma długość 6 cm. Zamknąć teraz 1 oczko na początku rzędu i 1 oczko na końcu rzędu przerabiając razem na prawo 2 pierwsze i 2 ostatnie oczka (= zostają zamknięte 2 oczka). Powtórzyć zamykanie oczek po przerobieniu 3 rzędów. Następnie zamykać w taki sam sposób w sumie 2 razy co 2 rzędy (tj. w każdym rzędzie na prawej stronie robótki) = zostaje 7 oczek. Zakończyć. Odciąć wystarczającą długość nitki, aby wystarczyło na zszycie. Drugie ucho wykonać w taki sam sposób.

ŁAPY:
Na drutach nr 4,5 nabrać 12 oczek włóczką w kolorze niezapominajka.
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko prawe, *1 narzut, 2 oczka prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 5 razy, 1 narzut, 1 oczko prawe = 18 oczek.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): 1 oczko prawe, 16 oczek lewych (przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na lewo, aby uniknąć dziur), 1 oczko prawe.
Dalej przerabiać schemat A.1 w tę i z powrotem, z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony. Zakończyć, gdy długość łapy wynosi ok. 6 cm. Odciąć wystarczającą długość nitki, aby wystarczyło na zszycie. Przeciągnąć nitkę przez oczka rzędu nabierania oczek na dole łapy, zacisnąć, aby zamknąć otwór i zakończyć.
Drugą łapę wykonać tak samo. Następnie wykonać 2 pozostałe łapy w taki sam sposób, ale przerabiać schemat A.2 zamiast schematu A.1 (= w sumie 4 łapy, 2 ze schematem A.1 i 2 ze schematem A.2).

WYKOŃCZENIE:
Zszyć pieska od czubka pyszczka do ogona - zszywać wkłuwając igłę w skrajne pętelki oczek, aby szew był płaski, ale na środku zostawić otwór do wypchania.
Wypychać pieska watą i zszyć otwór.
Kolorem czarnym wyszyć 2 oczu na środku główki kolorem mokka, wyszyć nos na czubku pyszczka – patrz zdjęcie.
Przyszyć uszy z każdej strony główki (powinny być doszyte w odległości ok. 5 cm na górze główki).
Wypchać każdą łapę watą i przyszyć łapy do tułowia – patrz zdjęci.

OBROŻA I SMYCZ:
UWAGA: z uwagi na długość obroży i smyczy, powinny być wykonywane tylko dla dzieci powyżej 3 lat.
Na drutach nr 4,5 nabrać 160 oczek włóczką w kolorze mokka. Przerobić 3 ściągacze francuskie i zamknąć oczka tak jak schodzą z drutu. Aby zamykane oczka nie były zbyt ścisłe, można wykonać 1 narzut za każdym 8-mym oczkiem podczas zamykania oczek (zamykać narzuty jak zwykłe oczka). Zagiąć jeden z końców na pół, powstanie mała pętelka (dosyć duża do rączki, która będzie trzymać smycz) i zszyć drobnym starannym ściegiem. Drugi koniec obroży nałożyć na szyję pieska i przyszyć za pomocą kilku szwów.

MAŁY KWIAT NA SZYDEŁKU:
Na szydełku nr 4 wykonać 4 oczka łańcuszka włóczką w kolorze śliwka i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka.
OKRĄŻENIE 1: *3 oczka łańcuszka, 1 oczko ścisłe wokół pierścienia podstawy*, powtórzyć od *-* w sumie 4 razy, 3 oczka łańcuszka i zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające wokół pierścienia podstawy = 5 płatków. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez oczko na szydełku.
Przyszyć kwiat do smyczy, przy uchwycie.

DUŻY KWIAT NA SZYDEŁKU:
Na szydełku nr 4 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem ecru i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka.
OKRĄŻENIE 1: 1 oczko łańcuszka, 5 oczek ścisłych wokół pierścienia podstawy, dalej przerabiać kolorem ametyst i zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka na początku okrążenia.
OKRĄŻENIE 2: kolorem ametyst przerabiać w każde oczko ścisłe poprzedniego okrążenia: 1 oczko ścisłe, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka i 1 oczko ścisłe, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka na początku okrążenia = 5 płatków. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez oczko na szydełku.
Przyszyć kwiat do smyczy, przy uchwycie. Drugi kwiat wykonać tak samo i przyszyć do obroży.

Schemat

symbols = 1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki
symbols = 1 oczko lewe na prawej stronie robótki, oczko prawe na lewej stronie robótki
diagram

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS Children 30-24

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (14)

country flag Dorota napisała::

Super przepisy i poradniki Pozdrawiam

26.08.2022 - 10:03

country flag Soledad napisała::

Muchas gracias por compartir su s patrones

05.02.2022 - 02:41

country flag Sylvia Lipnick napisała::

I don't see how to purl the yarn-overs twisted, as the pattern calls for. I've tried it several ways, and each way there are huge holes!

07.11.2021 - 22:26

Odpowiedź DROPS Design :

Hi Sylvia, To purl a yarn over twisted you purl in the back of the loop (the same applies to knitting twisted). Happy knitting!

08.11.2021 - 07:20

country flag June Schrader napisała::

I would love to download this pattern (Allie Woof) plus other animal patterns as I am 80years old and do knitting for as many underpriveliged children as possible Can you help Thankimg you JUNE

05.07.2021 - 17:57

Odpowiedź DROPS Design :

Dear June, to download the pattern, click on the "print this pattern" button, then "go to pattern" and then save as PDF. Happy Stitching!

05.07.2021 - 21:42

country flag Sue Burt napisała::

I am trying to purchase several patterns from your website , which i have saved to favs.. I go to Purple sheep yarn site and I am transfered back to our website but can find nowhere to purchase the patterns which are available as Don loads. Please advise, Thank you Sue

26.04.2021 - 13:24

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Mrs Burt, our patterns are free and can only be printed - by choosing a virtual printer, you will also be able to save them as a .pdf file. Happy knitting!

26.04.2021 - 14:44

country flag Vivi napisała::

Good morning, I have abundant Andes yarn left. Can I use them instead of Big Merino? Thank you.

11.10.2020 - 01:35

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Vivi, yes, you can substitute the yarn, however please make a swatch, check your gauge and if they do not match what is given in the pattern, your little dog will be smaller (or bigger. Also, be aware that while the Big Merino is superwash, Andes is not, so it might felt when thrown into a washing machine (or get chewed on). I hope this helps! Happy Crafting!

11.10.2020 - 06:35

country flag Saroj napisała::

I would like to make this pattern in crochet. Would like your help if I can. Can I work this pattern With the seams. Can it be made with velvet yarn., the main body.

19.07.2020 - 17:57

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Saroj, we are unfortunately not able to adjust every pattern to every single request - please contact the store where you bought the yarn for any individual assistance. Happy crocheting!

20.07.2020 - 09:55

country flag Sara napisała::

Vad betyder detta "Sätt 2 markörer i arbetet utan att sticka maskorna"? Betyder det att man helt enkelt trär på markören på stickan och flyttar över den varje varv så att den alltid är mellan samma maskor men alltid på det nya varvet? Jag har försökt klura ut varför man behöver dem för Nos & Huvud, men blir inte riktigt klok på det. Man ser ju på nästa varv att man gjort en ökning genom omslag eftersom ökningen inte ser ut som en vanlig rät maska. Tack på förhand! :)

02.03.2020 - 17:03

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Ja då sätter du bara markörer i arbetet utan att sticka ett varv när du gör det (det är bara för att nästa förklarade varv i texten ska vara från avigsidan). Markörerna flyttar du bara med upp i kommande varv och du ser i texten att de markerar var du ska göra ökningar på de nästa 2 varven. Lycka till!

03.03.2020 - 14:38

country flag Johanna napisała::

Hallo! Ich wollte diesen tollen Hund stricken, da ein Familienmitglied jetzt schwanger ist. Aber ich denke, dass 50 cm vielleicht ein bisschen zu gross für das Baby wird, auch wenn das Baby 1-2 Jahre alt ist... Könnte ich die Beschreibung einfach halbieren, oder wird das nicht funktionieren? Müsste ich dann auch was anderes beachten, zB dünnere Wolle und Nadeln? Vielen Dank im Voraus!

02.03.2020 - 16:56

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Johanna, wenn Sie eine dünnere Wolle stricken, dann wird die Maschenprobe unterschiedlich und der Hund kleiner - Siehe FAQ, Maschenprobe hier - Ihr DROPS Laden wird Ihnen gerne weiter helfen - auch telefonisch oder per E-Mail. Viel Spaß beim stricken!

03.03.2020 - 09:33

country flag Johanna napisała::

Hej! Tänkte sticka denna fina hund då en familjemedlem väntar barn. Tänker att 50 cm blir väldigt stort för en liten bebis, även när bebisen är några år gammalt. Kan man halvera beskrivningen rätt av eller kommer det att bli konstigt? Måste jag tänka på något annat i sådana fall, typ att använda tunnare garn och stickor? Tack så mycket på förhand!

02.03.2020 - 16:54

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Johanna, tycker inte den är för stor ;) Men du kan ju också sticka Arnie the Caterpillar fast lite kortare

03.03.2020 - 15:29