Allie Woof the Dog by DROPS Design

Pes s obojkem – hračka pletená vroubkovým a perličkovým vzorem z příze DROPS Big Merino.

DROPS Design: model č. mb-001-bn
Skupina přízí C nebo A + A
-----------------------------------------------------------
Rozměry: Délka: asi 41 cm (bez ocasu). Obvod: asi 29 cm (bez vycpání).
Materiál:
DROPS BIG MERINO firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí C)
150 g, barva č. 06, pomněnka
50 g, barva č. 05, moka
+ zbytky na kytičky a oči v následujících barvách:
č. 01, smetanová; č. 04, černá; č. 10, ametyst; č. 11, fuchsie

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí C)" – viz link níže.

DROPS JEHLICE č. 4,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 18 ok a 23 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS HÁČEK č. 4 – na kytičky.

DOPLŇKY: duté vlákno na vycpání.
----------------------------------------------------------

(Přejít k návodu...)

Tipy a rady

Jsme moc rádi, že jste si vybrali DROPS Design!

Snažíme se ze všech sil, aby byly naše návody srozumitelné a dobře se vám podle nich pracovalo.

Proto jsme ke každému přidali video-ukázky, které vám s postupem pomohou - najdete je v dolní části stránky.

Máme také podrobné výukové lekce, které vás krok za krokem provedou některými technikami. Najdete je zde!

VROUBKOVÝ VZOR:
1 vroubek = 2 řady hladce. Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady.

TIP – PŘIDÁVÁNÍ:
Přidáváme nahozením. V následující řadě pleteme nahození za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.

VZOR:
Viz schémata A.1 a A.2. Zobrazeny jsou všechny řady vzoru nahlížené z lícové strany.

TIP - UJÍMÁNÍ:
2 oka před značkou spleteme hladce (= ujmeme 1 oko).
----------------------------------------------------------

PES:
Všechny části pleteme v řadách a nakonec sešijeme.

ČUMÁK a HLAVA:
Na jehlice č.4,5 nahodíme pomněnkovou přízí 8 ok a pleteme takto:
1. ŘADA (= lícová): *1 oko hladce, 1x nahodíme*, *-* opakujeme celkem 7x, končíme 1 okem hladce = 15 ok.
2. ŘADA (= rubová): 1 oko hladce, 13 ok obrace (nahození pleteme obrace za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky), 1 oko hladce.
3. ŘADA (= lícová): *1 oko hladce, 1x nahodíme*, *-* opakujeme celkem 14x, končíme 1 okem hladce = 29 ok.
4. ŘADA (= rubová): 1 oko hladce, 27 ok obrace (nahození pleteme obrace za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky), 1 oko hladce.
5. ŘADA (= lícová): 1 oko hladce, *1x nahodíme, 2 oka hladce*, *-* upleteme celkem 13x, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce = 44 ok.
Pokračujeme lícovým žerzejem s 1 krajovým okem VROUBKOVÝM VZOREM – viz výše – na každé straně. Když čumák měří asi 4 cm od počátečního nahození, vložíme do pleteniny 2 značky – oka teď nepleteme, jen umístíme značky, takto: 1. značku vložíme vložíme za prvních 19 ok, 2. značku za následujících 6 ok (za 2. značkou leží v řadě 19 ok).
Pokračujeme vroubkovým vzorem a SOUČASNĚ přidáme v 1. lícové řadě 1 oko PŘED 1. značkou a 1 oko ZA 2. značkou – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (= přidáme 2 oka). Toto přidávání zopakujeme ještě v následující lícové řadě = v řadě máme 48 ok. Pleteme dál vroubkovým vzorem, až je hlava dlouhá 11 cm. V další lícové řadě ujmeme rovnoměrně 8 ok (tj. spleteme hladce každé 5. a 6. oko) = 40 ok. Upleteme 5 řad (poslední řada je rubová). Teď upleteme tělo podle popisu níže (přízi nestříháme).

TĚLO:
Pleteme 1 lícovou řadu hladce a SOUČASNĚ přidáme rovnoměrně 12 ok (přidáváme 1 oko za každým zhruba 3. okem) = 52 ok. Upleteme 1 rubovou řadu obrace, 1 krajové oko na každé straně pleteme hladce.
Pokračujeme vzorem A.1 s 1 krajovým okem vroubkovým vzorem na každé straně. Když je část pletená vzorem A.1 vysoká 9 cm (celá pletenina měří asi 22 cm), pleteme vzor A.2. Když je část pletená vzorem A.2 vysoká 15 cm (celá pletenina měří asi 37 cm), vložíme z lícové strany 6 značek, takto (oka nepleteme, jen umístíme značky): 1. značku vložíme za prvních 10 ok, dalších 5 značek pak vkládáme vždy po 8 okách (za poslední značkou zbývají v řadě 2 oka).
Pokračujeme vzorem A.2. SOUČASNĚ v 1. lícové řadě ujmeme před každou značkou 1 oko – viz TIP - UJÍMÁNÍ (= ujmeme 6 ok). Toto ujímání opakujeme v každé 2. řadě (tj. v každé lícové), celkem 5x = 22 ok. V následující lícové řadě spleteme každá 2 oka = na jehlici zbývá 11 ok. Pes měří asi 41 cm. Nyní upleteme ocas (přízi nestříháme).

OCAS:
Pleteme v řadách vroubkovým vzorem nad 11 oky až do výše asi 8 cm. Pak ujímáme 1 oko na konci každé řady – ujímáme spletením posledních 2 ok hladce – až do chvíle, kdy nám na jehlici zbudou poslední 4 oka (ocas měří asi 11 cm). Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.
Celý pes měří asi 52 cm – včetně ocasu.

UCHO:
Na jehlice č.4,5 nahodíme pomněnkovou přízí 7 ok a pleteme vroubkovým vzorem. SOUČASNĚ po upletení 1 vroubku přidáme na každé straně vedle 1 krajního oka 1 oko – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (= přidáme 2 oka). Takto přidáváme v každé 2. řadě (tj. v každé lícové), celkem 4x = 15 ok. Pokračujeme vroubkovým vzorem až do chvíle, kdy ucho měří 6 cm. Pak ujmeme na začátku i na konci řady 1 oko – tj. spleteme hladce první 2 oka a poslední 2 oka (= ujmeme 2 oka). Toto ujímání zopakujeme po upletení dalších 3 řad. Pak ujímáme stejným způsobem v každé 2. řadě (tj. v každé lícové), celkem 2x = na jehlicích zbývá 7 ok. Všechna oka uzavřeme. Přízi odstřihneme – ponecháme si konec dostatečně dlouhý na přišití ucha.
Stejným způsobem upleteme i druhé ucho.

NOHA:
Na jehlice č.4,5 nahodíme pomněnkovou přízí 12 ok.
1. ŘADA (= lícová): 1 oko hladce, *1x nahodíme, 2 oka hladce*, *-* upleteme celkem 5x, 1x nahodíme, 1 oko hladce = 18 ok.
2. ŘADA (= rubová): 1 oko hladce, 16 ok obrace (nahození pleteme obrace za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky), 1 oko hladce.
Pleteme v řadách vzorem A.1 s 1 krajovým okem vroubkovým vzorem na každé straně. Když noha měří asi 6 cm, všechna oka uzavřeme. Přízi odstřihneme – ponecháme si konec dostatečně dlouhý na přišití nohy. Na dolním konci nohy provlečeme přízi oky počáteční, nahozené řady, stáhneme a zapošijeme.
Stejným způsobem upleteme druhou nohu. Pak upleteme ještě další 2 nohy – postupujeme stejně, jen namísto vzoru A.1 pleteme vzor A.2 (= celkem máme 4 nohy, 2 se vzorem A.1 a 2 se vzorem A.2).

DOKONČENÍ:
Psa po celé délce sešijeme – od špičky čumáku, přes tělo až po konec ocasu; šev vedeme vnější částí krajních ok, takže je plochý a neznatelný. Uprostřed břicha ponecháme otvor na vycpání.
Psa vycpeme a otvor sešijeme.
Černou přízí vyšijeme doprostřed hlavy 2 oči, zbytkem příze v barvě moka vyšijeme na špičku čumáku čenich – viz foto.
Po stranách hlavy přišijeme uši (mezi ušima je vzdálenost na vrcholku hlavy asi 5 cm).
Každou nohu vycpeme a přišijeme na dolní stranu těla – viz foto.

OBOJEK A VODÍTKO:
POZOR: vzhledem k délce vodítka není hračka vhodná pro děti do 3 let.
Na jehlice č.4,5 nahodíme přízí v barvě moka 160 ok a upleteme 3 vroubky. Pak všechna oka uzavřeme. Abychom neměli uzavřený okraj moc stažený, tak za každým 8. okem 1x nahodíme – nahození hned uzavřeme jako běžné oko. Jeden konec vodítka zahneme - vytvoříme tak smyčku (velkou tak akorát pro ruku, která vodítko drží) a přišijeme. Druhý konec ovineme kolem krku psa a sešijeme (= obojek).

MALÁ KYTIČKA:
Háčkem č.4 uháčkujeme fuchsiovou přízí 4 řetízková oka a spojíme je pevným okem do kroužku.
1. KRUHOVÁ ŘADA: *3 řetízková oka, 1 krátký sloupek kolem kroužku z řetízkových ok*, *-* uháčkujeme celkem 4x, pak 3 řetízková oka, končíme 1 pevným okem kolem kroužku z řetízkových ok = 5 okvětních plátků. Přízi odstřihneme a protáhneme ji smyčkou na háčku.
Kytičku přišijeme na vodítko, k poutku na ruku.

VELKÁ KYTIČKA:
Háčkem č.4 uháčkujeme smetanovou přízí 4 řetízková oka a spojíme je pevným okem do kroužku.
1. KRUHOVÁ ŘADA: 1 řetízkové oko, 5 krátkých sloupků kolem kroužku z řetízkových ok, přízi změníme na ametystovou a kruhovou řadu ukončíme 1 pevným okem do 1. řetízkového oka ze začátku kruhové řady.
2. KRUHOVÁ ŘADA - ametystovou přízí háčkujeme do krátkých sloupků z předchozí kruhové řady: 1 krátký sloupek, 1 řetízkové oko, 1 dlouhý sloupek, 1 řetízkové oko, 1 krátký sloupek, kruhovou řadu končíme 1 pevným okem do 1. řetízkového oka ze začátku kruhové řady = 5 okvětních plátků. Přízi odstřihneme a protáhneme ji smyčkou na háčku.
Kytičku přišijeme na vodítko, k poutku na ruku.
Stejným způsobem uháčkujeme ještě jednu kytičku a přišijeme ji doprostřed obojku.

Schéma

= lícový žerzej (líc hladce, rub obrace)
= rubový žerzej (líc obrace, rub hladce)

Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

S dotazy k návodu se, prosím, obraťte na obchodníka, u něhož jste si koupili přízi. S nákupem příze DROPS totiž získáváte také záruku, že se vám dostane kvalifikované odpovědi.

Všechny návody pečlivě kontrolujeme, ale případným chybám se přesto nevyhneme. Veškeré návody jsou původně v norštině, pak je tým našich specialistů z různých zemí světa překládá do jednotlivých jazyků. Pokud si tedy chcete zkontrolovat uvedené rozměry či propočty, provnejte překlad s původní norskou verzí návodu.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS Children 30-24.