Lily by DROPS Design

Ażurowy szal DROPS z włóczki „Lace”

DROPS design: Model nr LA-001
Grupa włóczek A
---------------------------------------------------------
Długość po środku tyłu: ok. 48 cm po blokowaniu
Szerokość na górze: ok. 155 cm po blokowaniu
Materiał: DROPS LACE od Garnstudio
100 g kolor nr 0501, jasny szary

DRUTY Z ŻYŁKĄ (80 cm) DROPS nr 3,5 - UWAGA! Patrz poniżej informacje nt. próbki.
SZYDEŁKO DROPS nr 2,5 i 3,5

PRÓBKA:
Szal powinien być namoczony i rozciągnięty do swoich ostatecznych wymiarów, naprężenie nie jest więc zbyt ważne. Jednak, aby przekonać się czy robótka nie jest zbyt ścisła, ani zbyt luźna, należy wykonać próbkę na drutach nr 3,5, aby przerabiając 23 o. x 30 rz. dżersejem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
---------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Lace DROPS Lace
70% Alpaka, 30% Jedwab
Wycofane z produkcji
znajdź alternatywę
needles Druty i szydełka Zamów

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA 1 (prowizoryczne nabieranie oczek):
Na szydełku nr 3,5 wykonać 26 oł włóczką Lace. Odciąć nitkę – nie zakańczać. Nową nitką nabrać 26 o. z tyłu łańcuszka na drutach z żyłką 3,5 – ten rząd zostanie później spruty, aby następnie ponownie nabrać o. na drut.

WSKAZÓWKA 2:
Aby brzeg był estetycznie wykonany należy zdjąć 1-sze o. jak do przerobienia na lewo (bez przerabiania) – powt. to w każdym rzędzie – (tzn. że oczko brzeg z każdej strony jest przerabiane tylko co 2 rz.) – to oznacza, że nad tym oczkiem jest tylko połowa rzędów na wysokość).

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat M.1. Schemat przedstawia motyw na prawej stronie robótki.

SUPEŁEK:
1-szy rz. (na prawej stronie robótki): przer. 7 razy to samo oczko następująco: *1 o.p., 1 narzut*, powt. od *-* w sumie 3 razy i zakończyć przerabiając 1 o.p. = 7 o. Pamiętać, aby przerabiać luźno te oczka (na dł. ok. 1 cm).
2-gi rz. (na lewej stronie robótki): przer. te 7 o. razem na lewo. Gdy oczka będą przerobione zbyt ściśle będzie to trudne do wykonania.
---------------------------------------------------------

SZAL:
Zacząć od wykonania koronkowego brzegu, następnie nabrać o. wzdłuż tego brzegu i przer. szal – robótka jest przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką, aby zmieścić wszystkie oczka.
Koronkowy brzeg jest przerabiany w 2 częściach zaczynając na środku tyłu – patrz rys. 1. Przy nabieraniu oczek – patrz WSKAZÓWKA 1 (jak nabierać o. włóczką Lace) - oraz WSKAZÓWKA 2 przed dalszą pracą nad robótką.
Zacząć od przerobienia 1-szego rz. na lewej stronie robótki następująco:
przer. 1 rz. na lewo i przer. 2 ost. o. razem na lewo = 25 o. Przer. 15 razy schemat M.1 (= ok. 60 cm = w sumie przerobionych 180 rz.). Następnie zdjąć te 25 o. na drut pomocniczy.
Spruć łańcuszek początkowy, oczka są spuszczone i mogą być teraz przerabiane następująco:
Wziąć z powrotem 25 o. z rzędu nabierania oczek na druty z żyłką nr 3,5 i przer. 15 razy schemat M.1 w przeciwnym kierunku (= ok. 60 cm = w sumie zostało przerobionych 180 rz.). Zdjąć te 25 o. na drut pomocniczy.
Dalej przer. szal:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać o. wzdłuż koronkowego brzegu, na prawej stronie robótki wbijając drut w odl. 1 o. od brzegu następująco: *nabrać 1 o. w każde z 3 nast. o., ominąć 1 o.*, powt. od *-* na całej długości = jest 270 o. na drucie – nabrać jedno dodatkowe oczko w ost. oczko = jest 271 o. na drucie.
Przer. 1 rz. na lewo na lewej stronie robótki, dalej kolejny rząd następująco: *2 o. razem na prawo, 1 narzut*, powt. od *-* i zakończyć przerabiając 1 o.p.
Przer. 1 rz. na lewo, W TYM SAMYM CZASIE zdjąć na 2 druty pomocnicze 116 o. z każdej strony i zostawić na drucie 39 o. środk.
Dalej przer. w tę i z powrotem dżersejem ponad 39 o. środk., W TYM SAMYM CZASIE wziąć z powrotem i przer. 3 o. z drutu pomocniczego na końcu każdego rzędu, aż zostaje 24 o. na 2 drutach pomocniczych z każdej strony.
Dalej przer. w tę i z powrotem dżersejem przez oczka środk., W TYM SAMYM CZASIE wziąć z powrotem i przer. 2 o. z drutów pomocniczych na końcu każdego rzędu aż zostaje 11 o. na 2 drutach pomocniczych z każdej strony.
Dalej przer. w tę i z powrotem dżersejem ponad oczkami środk., W TYM SAMYM CZASIE wziąć z powrotem i przer. 1 o. z drutów pomocniczych na końcu każdego rzędu, aż zostaną przerobione wszystkie o. z każdego drutu pomocniczego.
Wziąć teraz z powrotem oczka z każdej strony koronkowego brzegu wg schematu M.1 na druty z żyłką = 321 o.
Przer. 4 rz. na prawo przez wszystkie o. 2 nitkami. Luźno zakończyć.

BRZEG/OBSZYCIE NA SZYDEŁKU:
Brzeg jest wykonywany wzdłuż dolnej części schematu M.1 na szydełku nr 2,5 włóczką Lace. W każde oczko brzeg. przer. następująco: *1 oś, 2 oł, 1 sł, 2 oł, 1 oś*, powt. od *-*.

BLOKOWANIE:
Umieścić szal w letniej wodzie, aż będzie dobrze namoczony. Wycisnąć delikatnie szal – nie wykręcać – następnie zawinąć go w ręcznik i znów delikatnie wycisnąć – szal jest teraz tylko wilgotny.
Położyć szal płasko na dywanie lub materacu – rozciągnąć delikatnie do jego ostatecznych wymiarów i przypiąć szpilkami. Pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać po każdym praniu.

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 13.03.2015
SZAL: Dalej przer. szal:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać o. wzdłuż koronkowego brzegu, na prawej stronie robótki wbijając drut w odl. 1 o. od brzegu następująco: *nabrać 1 o. w każde z 3 nast. o., ominąć 1 o.*, powt. od *-* na całej długości = jest 270 o. na drucie – nabrać jedno dodatkowe oczko w ost. oczko = jest 271 o. na drucie.

Schemat

symbols = 1 o.p. na prawej stronie robótki, o.l. na lewej stronie robótki
symbols = 1 narzut między 2 o.
symbols = zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 2 o. razem na prawo, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
symbols = zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 1 o.p., przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
symbols = 2 o. razem na prawo
symbols = supełek - patrz powyżej
symbols = prowizoryczne nabieranie oczek
symbols = kierunek przerabiania
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 133-2) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (49)

country flag İlke Karakaya wrote:

Please add Turkish to your charts, thank you.. aİlke

11.02.2022 - 16:57

country flag Lili wrote:

I’ve noticed that in the video there are two knit stiches before the ‘slip 1 st as if to k k1 psso’ part of the M. 1 lace pattern, but that in the pattern, there is only one. Am I misreading the diagram? Could this be why my bobbles seem to be in the wrong place?

24.08.2021 - 22:17

DROPS Design answered:

Dear Lili, in the video we are working with 1 edge stitch in garter stitch on each side, so that we work: K1 (= edge stitch), then M.1 starting with K1, slip 1 as if to K, K1, psso, etc... The first bobble is on the 2nd row after 2nd yarn over and the 2nd bobble is after the decrease, before 3rd yarn over on the row. Can this help?

25.08.2021 kl. 07:28

country flag Rosanna wrote:

Buon pomeriggio a voi Desidero sapere se questo filato è disponibile, non avendolo trovato tra quelli del gruppo A Per acquistare i filati, devo rivolgermi necessariamente ai negozi presenti sul territorio? Non avete più la vendita on line? Ringrazio per l'aiuto che vorrete darmi Cordiali saluti Rosanna

27.04.2021 - 15:43

DROPS Design answered:

Buonasera Rosanna, purtroppo il filato Lace è fuori produzione. In ogni caso tutti i nostri rivenditori offrono l'acquisto online. Buon lavoro!

27.04.2021 kl. 19:59

country flag Corsini Rosanna wrote:

Vorrei fare un maglione con il vostro disegno del traforo da ripetere in verticale su tutto il davanti mi serve la procedura del lavoro grazie

03.02.2021 - 16:26

DROPS Design answered:

Buongiorno Rosanna, ci sono tanti modelli gratuiti sul nostro sito, continui a cercare. Buon lavoro!

03.02.2021 kl. 22:25

country flag Lyne wrote:

J’aimerai s’avoir si je peu modifié la largeur du châle présentement est de 155 cm a 175 cm Dit moi si on peut le faire . Mon idée serait À la section dentelle au lieu de 15 faire augmenter de 1 de plus soit 16 de chaque côté automatiquement nous allons devoir relevé plus de mailles pour 289 au lieu de 271 . Dit moi si mon idée est bonne Merci de me revenir

19.11.2020 - 21:51

DROPS Design answered:

Bonjour Lyne, probablement, mais nous ne sommes malheureusement pas en mesure de vous aider à ajuster les explications à votre convenance, n'hésitez pas à demander assistance auprès de votre magasin ou bien auprès d'un forum spécialisé, merci pour votre compréhension. Bon tricot!

20.11.2020 kl. 08:36

country flag Katharina wrote:

Wunderbar die Korrektur! Herzlichen Dank! Eine Frage bleibt mir dennoch. Wenn ich nun die Lochborte anstricke, nehme ich ja nur von der einen Hälfte der Lochborte die Maschen auf, was ist mit der anderen Seite? Es steht:Nun aus beiden Kurzseiten der Lochborte die Maschen auffassen (= je 25 Maschen an beiden Seiten) = 321 Maschen insgesamt auf der Nadel. Das verstehe ich nicht. Was ist die Kurzseite? Eine Hälfte der Lochborte ist doch garnicht angestrickt? DANKESCHÖN!

16.09.2020 - 20:54

DROPS Design answered:

Liebe Katharina, Sie stricken zuerst M.1 über 25 M, legen diese 25 M still, dann stricken M.1 von den 25 angeschlagenen M und legen diese M still - dann fassen Sie die 271 M auf und stricken mit verkürzten Reihe wie erklärt, und dann stricken Sie die 25 M, die am Anfang stillgelegt waren (= die von M.1 auf beiden Seite) und stricken 4 Reihen rechts mit 2 Fäden. Viel Spaß beim stricken!

17.09.2020 kl. 10:03

country flag Katharina wrote:

Ja, es fehlt! Nun habe ich 360 Randmaschen insgesamt und wenn ich nach der Beschreibung die Maschen nun aufnehmen soll habe ich insgesamt 540 Maschen, nicht 270 ((+1 Zunahme)). Denn ich habe ja 180 Maschen in die eine Richtung und in die andere Richtung.

08.09.2020 - 09:54

country flag Katharina wrote:

15 x 12 Rapport Reihen meinte ich

07.09.2020 - 17:48

DROPS Design answered:

Liebe Katharina, ja ganz genau, wenn Sie die ersten 15 x 12 Reihen in M. 1 gestrickt haben = 180 Reihen dann legen Sie die Maschen still. Die Maschen an der Lochkante auffassen und über die 25 Maschen nochmal 15 Mal die 12 Reihen in M.1 stricken = 180 Reihen. Es sieht aber so aus, daß etwas in die deutsche Anleitung fehlt, sie wird korrigiert, danke für den Hinweis. Viel Spaß beim stricken!

08.09.2020 kl. 09:41

country flag Katharina wrote:

Hallo! Nein das meine ich nicht. Ja es sollen 15 mal die 12 Rapporte gestrickt werden. Aber wenn man sich das Schema Fig 1. anschaut, sieht man das sie einmal von der Mitte des Tuches nach rechts und einmal nach links gehen. Das heißt man strickt einmal ein paar Rapporte und geht dann zum Anfang zurück nimmt Maschen auf und strickt in die andere Richtung wieder welche ran. Aber 15 Rapporte kann man schlecht durch 2 Teilen. Vielen lieben Dank für ihre Mühe und schnelle Antwort!

07.09.2020 - 17:47

country flag Katharina wrote:

Es sollen 15 Raporte gestrickt werden, aber aie gehen von der Mitte einmal nach links und einmal nach rechts weg. Jedoch kann man 15 nicht halbieren. Es sei denn, ich habe an beiden Enden jeweils nur einen halben Raport.???

07.09.2020 - 15:53

DROPS Design answered:

Liebe Katharina, ich verstehe vielleicht Ihre Frage, aber 15 Mal die 12 Reihen in M.1 sind insgesamt 180 Reihen. Meinten Sie etwas anderes?

07.09.2020 kl. 16:03

Dodaj komentarz do modelu DROPS 133-2

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.