Pacific Blues by DROPS Design

Torba na szydełku, przerabiana na okrągło, z łukami i pęczkami słupków, z włóczki DROPS Cotton Light.

DROPS 199-15
DROPS Design: model nr cl-098
Grupa włóczek B
-------------------------------------------------------

WYMIARY:
Kwadrat na szydełku: ok. 74 x 74 cm, do brzegu i rączek.
Rączki: ok. 33 cm bez brzegu (ok. 43 cm z brzegiem). UWAGA: rączki wyciągną się podczas użytkowania torby.

MATERIAŁ:
DROPS COTTON LIGHT od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
250 g kolor nr 34, jasny dżins

PRÓBKA:
18 słupków na szerokość i 9 rzędów na wysokość = 10 x 10 cm.

SZYDEŁKO:
SZYDEŁKO DROPS nr 4.
Podany rozmiar szydełka jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większego szydełka. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszego szydełka.

-------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


50% Bawełna, 50% Poliester
od 6.60 zł /50g
DROPS Cotton Light uni colour DROPS Cotton Light uni colour 6.60 zł /50g
Kokonki.pl
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 33.00zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1.

WSKAZÓWKA:
Na początku każdego okrążenia oczek ścisłych, zacząć od 1 oczka łańcuszka; to oczko łańcuszka nie zastępuje pierwszego oczka ścisłego. Okrążenie kończymy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko ścisłe w okrążeniu.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

TORBA - SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiana na okrągło, od dołu do góry, od dna, w kształcie kwadratu. Dalej wykonujemy brzeg i rączki na okrągło.

KWADRAT:
Na szydełku nr 4 wykonać 4 oczka łańcuszka włóczką Cotton Light i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, wg schematu A.1. Gdy schemat A.1 zostanie przerobiony na wysokość, dalej przerabiać na okrągło, zgodnie z opisem, przerabiając 2 ostatnie okrążenia schematu; tzn. że będzie o jeden łuk więcej wzdłuż każdego boku kwadratu, w każdym nowym okrążeniu. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy zostało wykonanych 28 okrążeń od pierścienia podstawy, jest 27 łuków z każdej strony + łuk w każdym rogu. Zakończyć 28-me okrążenie przerabiając 1 oczko ścisłe (gwiazdka) zgodnie ze schematem A.1, dalej przerobić 6 oczek łańcuszka i 1 oczko zamykające w pierwszy z 4 słupków przed następnym rogiem. Wymiary robótki wynoszą ok. 74 x 74 cm.

BRZEG I RĄCZKI:
Teraz wykonać brzeg i rączki następująco:
OKRĄŻENIE 1: *1 oczko ścisłe w każdy z 4 pierwszych słupków - patrz WSKAZÓWKA, 2 oczka ścisłe wokół łuku w rogu, 5 oczek łańcuszka, 2 oczka ścisłe wokół tego samego łuku w rogu, 1 oczko ścisłe w każdy z 4 następnych słupków, 3 oczka ścisłe wokół każdego z 3 następnych łuków, 1 oczko ścisłe wokół każdego z 21 następnych łuków, 3 oczka ścisłe wokół każdego z 3 następnych łuków*, powtórzyć od *-* w sumie 4 razy (= 51 oczek ścisłych z każdej strony).
OKRĄŻENIE 2: *1 oczko ścisłe w każde z 6 pierwszych oczek, 2 oczka ścisłe wokół łuku w rogu, 5 oczek łańcuszka, 2 oczka ścisłe wokół tego samego łuku w rogu, 1 oczko ścisłe w każde z 6 następnych oczek, 1 oczko ścisłe w każde z 39 następnych oczek ścisłych*, powtórzyć od *-* w sumie 4 razy (= 55 oczek ścisłych z każdej strony).
OKRĄŻENIE 3: *1 oczko ścisłe w każde z 8 pierwszych oczek, 2 oczka ścisłe wokół łuku w rogu, 5 oczek łańcuszka, 2 oczka ścisłe wokół tego samego łuku w rogu, 1 oczko ścisłe w każde z 8 następnych oczek, 1 oczko ścisłe w każde z 39 następnych oczek ścisłych*, powtórzyć od *-* w sumie 4 razy (= 59 oczek ścisłych z każdej strony).
Przerabiać teraz rączki następująco:
OKRĄŻENIE 4: 1 oczko ścisłe w każde z 10 pierwszych oczek, *3 oczka ścisłe wokół łuku w rogu, luźno wykonać 60 oczek łańcuszka na rączkę, ominąć następny bok kwadratu i dalej przerabiać wokół łuku w następnym rogu (uważać, aby łańcuszek nie skręcił się), przerobić 3 oczka ścisłe wokół łuku w rogu, 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe do następnego łuku*, przerobić od *-* jeszcze 1 raz, ale zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka na początku okrążenia.
OKRĄŻENIE 5: 1 oczko ścisłe w każde oczko.
OKRĄŻENIE 6: 1 oczko ścisłe w każde oczko. Odciąć i wrobić nitkę.

Wykonać teraz okrążenie oczek ścisłych wzdłuż drugiej strony rączki, tzn. w łańcuszek rączki:
dołączyć nitkę przerabiając 1 oczko ścisłe w pierwsze oczko łańcuszka za rogiem, przerabiać 1 oczko ścisłe w każde z 60 oczek łańcuszka rączki, 3 oczka ścisłe wokół oczka łańcuszka w rogu, dalej przerabiać 1 oczko ścisłe w każde oczko do następnego łuku, przerobić 3 oczka ścisłe wokół oczka łańcuszka w rogu, zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko ścisłe w okrążeniu. Odciąć i wrobić nitkę. Powtórzyć to samo na drugiej rączce.

Schemat

symbols = zacząć tutaj – pierścień podstawy (= 4 oczka łańcuszka + 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka) jest wyjaśniony powyżej. Dalej przerabiać od symbolu ponad kropką na okręgu i dalej w lewą stronę.
symbols = 1 oczko łańcuszka
symbols = 6 oczek łańcuszka
symbols = 1 oczko ścisłe wokół oczka łańcuszka/łuku
symbols = 1 słupek wokół oczka łańcuszka/łuku
symbols = okrążenie zaczyna się od 3 oczek łańcuszka (zastępuje pierwszy słupek w okrążeniu) i kończy się przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia
symbols = okrążenie zaczyna się od 3 oczek łańcuszka (zastępują ostatni słupek w okrążeniu) i kończy się przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia
symbols = okrążenie zaczyna się od 1 oczka łańcuszka (nie zastępuje 1-szego oczka ścisłego w okrążeniu)
symbols = okrążenie kończy się przerabiając 1 oczko ścisłe wokół pierwszego łuku w okrążeniu
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 199-15) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

5) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

6) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

7) Jak wybrać właściwy rozmiar?

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

8) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

9) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

10) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

11) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

13) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

14) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

15) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

16) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

17) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

18) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

19) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

20) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

21) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

22) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

23) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

24) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

25) Dlaczego ubranie się mechaci?

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (23)

country flag Marie wrote:

Hier bitte minimum ein Knäuel mehr bestellen. Ich häkle diese Tasche mit einer 3,0mm Nadel und es reicht die angegebene Menge nicht aus. Ein Knäuel nachbestellt, nun hoffe ich dass das wenigstens reicht...

21.08.2023 - 15:44

DROPS Design answered:

Liebe Marie, häkeln Sie mit DROPS Cotton Light? Stimmt Ihre Maschenprobe? Sie sollen 18 Stäbchen x 9 Reihen = 1 0 x 10 cm haben, wenn diese Maschenprobe nicht stimmt, dann kann die Garnmenge unterschiedlich sein. Viel Spaß beim häkeln!

22.08.2023 - 09:43

country flag Doris wrote:

Ich möchte den Rand und die Henkel in einer anderen Farbe häkeln, wieviel Garn brauche ich dafür? Gesamt sind 250g angegeben. Reichen 200g für den Granny Square und 50g für Rand und Henkel?

18.09.2022 - 16:34

DROPS Design answered:

Liebe Doris, da wir die Tasche einfarbig gehäkelt haben, haben wir leider nur die Garnmenge für eine Farbe, gerne kann Ihnen aber Ihr DROPS Händler damit helfen, auch per Telefon oder per E-Mail. Viel Spaß beim häkeln!

19.09.2022 - 10:15

country flag Elke wrote:

Ich habe dieses Einkaufsnetz bestimmt schon 30x gehäkelt und verschenkt. Kam immer gut an und ist sehr beliebt. Ich mache die Träger aber deutlich länger mit 90 Maschen, um es Bequem über der Schulter zu tragen.

24.04.2022 - 14:37

country flag Ingrid wrote:

Danke für die gute Beschreibung, geholfen haben mir auch die Videos. Das Netz war schnell gemacht und ich werde sicherlich noch mehrere häkeln!

13.07.2021 - 22:00

country flag Claudette Paquet wrote:

Est ce possible d'avoir cette information en français

18.03.2021 - 21:11

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Paquet, tous nos modèles sont disponibles en français, cliquez sur le menu déroulant sous la photo pour changer la langue. Bon crochet!

19.03.2021 - 07:45

country flag Edyta wrote:

Jestem zachwycona wzorem i czytelnym opisem. Szkoda, że tak późno odkryłam tą stronę. Jestem fanką Waszych wzorów.🙂

30.11.2020 - 10:43

country flag Line wrote:

Jeg hekler vist strammere enn heklefastheten så jeg må derfor hekle flere omg på firkanten enn det står i mønstret for å oppnå 74x74cm. Derfor bruker jeg også mer garn enn oppgitt og lurer på ca hvor mye garn jeg trenger til kant og stropper?

26.08.2020 - 07:20

DROPS Design answered:

Hej Line, det ved jeg desværre ikke.... mon ikke du skal bruge et helt nøgle (selv om du hækler strammere...) :)

28.08.2020 - 15:54

country flag Bina wrote:

In der Häkelinformation für Reihen mit festen Maschen steht folgendes: "Die Runde endet mit 1 Kettmasche in die erste feste Masche der Runde." Am Diagramm wird aber folgendes beschrieben zu der Reihe mit fM: "Die Runde endet mit 1 festen Masche um den ersten Luftmaschenbogen der Runde" Ich nehme an, dass die Runde mit 1 fM um den ersten Lfm-Bogen endet, oder? Evtl. sollte man den falschen Satz noch anpassen. Ansonsten eine tolle Anleitung!

23.07.2020 - 14:24

DROPS Design answered:

Liebe Bina, die Häkelinformation gilt für den Rand und die Träger (in dem Absatz wird auch auf die Häkelinformation hingewiesen), das Diagramm gilt für das eigentliche Netz (= Granny Square). Daher sind beide Angaben zum Abschluss der Runde richtig. Viel Spaß beim Weiterhäkeln!

24.07.2020 - 10:24

country flag Hannah wrote:

I was at first having confusions on the edge part,til I found a tutorial in youtube. It's a great help for me and I was happy having my 1st market bag output.

22.06.2020 - 08:59

country flag Lukrecja wrote:

Obawiam się, że macie problemy z polską terminologią. W polskiej terminologii szydełkowej istnieje od wieków półsłupek. Oczko ścisłe to co innego: oczko ścisłe zamykające.

13.05.2020 - 19:35

DROPS Design answered:

Witaj Lukrecjo! Bardzo dziękujemy za twój komentarz. W polskiej terminologii stosuje się 2 wersje, musieliśmy się na którąś zdecydować. Mamy nadzieję, że to nie przeszkodzi w pracy nad naszymi wzorami, do większości oprócz opisu jest również dostępny schemat. A propos, czy już zagłosowałaś na nową kolekcję DROPS Jesień/Zima, serdecznie zapraszamy!

05.06.2020 - 17:20

Dodaj komentarz do modelu DROPS 199-15

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Z galerii #dropsfan

Pacific Blues

Maria S, Sweden

Pacific Blues

Rita, Switzerland

Filet à provisions

Mathilde, France