DROPS Cotton Light
DROPS Cotton Light
50% Bawełna, 50% Poliester
od 5.28 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 15.84zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS Super Sale
DROPS Extra 0-1403
DROPS Design: model nr cl-078
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------
Wymiary: średnica ok. 10-12 cm
Materiał:
DROPS COTTON LIGHT od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
50 g kolor nr 01, ecru
50 g kolor nr 31, perłowo-szary
50 g kolor nr 21, jasny beż

Mogą być również wykonane z:
„Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek B)" - patrz link poniżej.

SZYDEŁKO DROPS nr 3,5 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając 22 słupki i 11 rzędów otrzymać próbkę o szerokości 10 cm i wysokości 10 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Cotton Light
DROPS Cotton Light
50% Bawełna, 50% Poliester
od 5.28 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 15.84zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 - A.10.
----------------------------------------------------------

PODKŁADKA POD KUBEK:
W sumie wykonujemy 10 podkładek, każda z innym motywem. Są one ponumerowane następująco: PODKŁADKA POD KUBEK-1 to podkładka obok filiżanki, kolejne od lewej do prawej, i z góry na dół.

PODKŁADKA POD KUBEK-1:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Kolorem ecru, na szydełku nr 3,5 przerabiać schemat A.1a na okrągło (= nabieranie oczek + okrążenie 1). Dalej przerabiać powtarzając w sumie 6 razy schemat A.1c na szerokość – schemat A.1b pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.1c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schematy A.1b i A.1 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitkę.

PODKŁADKA POD KUBEK-2:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło 1 raz schemat A.2b i w sumie 6 razy schemat A.2c na szerokość - schemat A.2a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.2b/A.2c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.2 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitkę.

PODKŁADKA POD KUBEK-3:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem ecru i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, powtarzając w sumie 4 razy schemat A.3b na szerokość - schemat A.3a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.3b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.3 jest zakończony, wymiary podkładki wynoszą ok. 11 x 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-4:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, wg schematu A.4b – schemat A.4a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.4b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.4 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-5:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem ecru i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.5b i w sumie 3 razy schemat A.5c na szerokość - schemat A.5a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.5b/A.5c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.5 jest zakończony, wymiary podkładki wynoszą ok. 11 x 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-6:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.6b i w sumie 6 razy wg schematu A.6c na szerokość - schemat A.6a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.6 b/A.6c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.6 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-7:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 8 razy wg schematu A.7b na szerokość - schemat A.7a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.7b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.7 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-8:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.8b i w sumie 12 razy schemat A.8c na szerokość - schemat A.8a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.8 b/A.8c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.8 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-9:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz schemat A.9b i w sumie 5 razy schemat A.9c na okrągło - schemat A.9a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.9b/A.9c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.9 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.

PODKŁADKA POD KUBEK-10:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 8 razy schemat A.10b - schemat A.10a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.10b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.10 jest zakończony na wysokość, średnica podkładki wynosi ok. 10 cm. Odciąć i wrobić nitki.

Schemat

symbols = 1 oczko zamykające
symbols = 1 oczko łańcuszka
symbols = 3 oczka łańcuszka
symbols = 4 oczka łańcuszka
symbols = 1 oczko ścisłe wokół pierścienia podstawy/oczka łańcuszka/łuku
symbols = 1 oczko ścisłe w oczko
symbols = 1 oczko ścisłe między 2 oczkami ścisłymi
symbols = 1 oczko ścisłe wkłuwając szydełko w tylną pętelkę oczka
symbols = 2 oczka ścisłe wkłuwając szydełko w tylną pętelkę oczka
symbols = 1 słupek w oczko
symbols = 1 słupek wokół pierścienia podstawy/oczka łańcuszka/łuku
symbols = 2 słupki w to samo oczko
symbols = przerobić 2 słupki w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych 2 słupków, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 3 pętelki na szydełku
symbols = przerobić 1 słupek w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 2 słupki w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych 2 słupków, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 4 pętelki na szydełku
symbols = 5 słupków w to samo oczko
symbols = 4 oczka łańcuszka, zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka – patrz czarny punkt na okręgu, okrążenie zaczyna się i kończy tutaj
diagram
diagram
diagram
diagram

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Bright Side Coasters

jacqui, United States

Bright Side Coasters

Anja, Finland

Dodaj komentarz do modelu DROPS Extra 0-1403

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (14)

country flag Mona wrote:

Die Untersetzter sind alle schön und sehr Einfach zu arbeiten. Ich musste Nd stärken von 3,5-5 verwenden. Aber die Wolle ist nicht zum Häkeln gedacht. Ich würde sie nur fürs Stricken verwenden. Ich habe die ganze zeit nur geschimpft,meine Tochter dachte schon das mir Häkeln nicht mehr gefällt, mit der Wolle definitiv nicht.

14.07.2022 - 06:18

country flag Judit-Karin wrote:

Bra förutom att nr 9 blir en skål.... Alla de andra har varit jättebra men det är för lite(ingen) ökning på det 4 varvet vilket gör att den inte vill bli riktigt platt

01.12.2021 - 19:53

country flag Heike wrote:

Hallo, ich habe die Untersetzer 1, 3 und 7 gehäkelt. 1 und 7 sind richtig gut gelungen. Nur die Nummer 3 wellt sich stark und liegt nicht glatt auf. Was habe ich falsch gemacht? Habe ich zu fest gehäkelt? Vielen Dank für die schönen Anleitungen :)

22.08.2020 - 21:37

DROPS Design answered:

Liebe Heike, es kann sein daß Sie entweder zu fest oder zu locker gehäkelt haben - dieses Video zeigt wie der 3. Untersetzer gehäkelt wird. Viel Spaß beim häkeln!

24.08.2020 - 08:24

country flag Kate Beuchert wrote:

Jeg har lavet en hækleprøve: 22 fastmasker og 11 rækker, det bliver så IKKE til 10x10 cm, men 10x5cm - hvilken nål skal man så bruge? -- eller tæller jeg forkert i række-antal? eller hvad er en række? er en række frem OG tilbage? Fatter ikke en bjælde

04.08.2020 - 17:22

DROPS Design answered:

Hej Kate, hækleprøven skal laves i stangmasker som er højere end fastmasker. God fornøjelse!

06.08.2020 - 08:34

country flag Rejane Spigolone wrote:

Hi , thank you for these patterns, i will start soon.

30.06.2020 - 09:53

country flag Giulia M wrote:

I sottotazza più carini che ho trovato su internet, e dalla realizzazione così facile! Regalo natalizio ideale anche all\'ultimo momento, grazie delle istruzioni!

12.05.2020 - 16:59

country flag Benedikt Joos wrote:

Hello, could you give some more details about coaster nr 7 ? first round 8 stitches, second round 12 stitches , third round 16 st ... ? The coaster is small and not flat this way. thanks!

06.05.2020 - 08:38

DROPS Design answered:

Dear Mrs Joos, have you watched this video? It shows how to crochet the 7th coaster - You crochet A.7b a total of 8 times in the round = 8 sts on first round, 16 sts on 2nd round, 24 sts on 3rd round, etc.. you increase 8 sts on each round (1 st in each repeat). Happy crocheting!

06.05.2020 - 11:09

country flag Penny wrote:

Would love to make some of these coasters. I do not know how to crochet from diagrams. Do you have written patterns? Thank you for your time.

13.02.2020 - 04:49

DROPS Design answered:

Dear Penny, we only have diagrams to these coasters, but you will find a video showing h ow to work each coaster here. You will find also how to read crochet diagrams here. Happy crocheting!

13.02.2020 - 12:00

country flag Lizet Sørensen wrote:

Hej, jeg syntes det er ærgerligt at opskriften ikke står fuldt ud , men det er tegninger man skal hækle efter, det gør det svære at følge opskriften. jeg har hæklet siden 1961 så jeg er ikke nybegynder. Med venlig hilsen Lizet

27.01.2020 - 19:21

country flag Francesca wrote:

Molto carini tutti . La domanda e': posso continuare con gli aumenti e farli diventare sottopiatti di circa 32/34 cm? Grazie !

29.03.2019 - 08:38

DROPS Design answered:

Buongiorno Francesca. Sì, continuando con gli aumenti, possono essere ingranditi fino alla misura necessaria. Buon lavoro!

29.03.2019 - 08:59