WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:
ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 - A.10.
----------------------------------------------------------
PODKŁADKA POD KUBEK:
W sumie wykonujemy 10 podkładek, każda z innym motywem. Są one ponumerowane następująco: PODKŁADKA POD KUBEK-1 to podkładka obok filiżanki, kolejne od lewej do prawej, i z góry na dół.
PODKŁADKA POD KUBEK-1:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Kolorem ecru, na szydełku nr 3,5 przerabiać schemat A.1a na okrągło (= nabieranie oczek + okrążenie 1). Dalej przerabiać powtarzając w sumie 6 razy schemat A.1c na szerokość – schemat A.1b pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.1c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schematy A.1b i A.1 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitkę.
PODKŁADKA POD KUBEK-2:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło 1 raz schemat A.2b i w sumie 6 razy schemat A.2c na szerokość - schemat A.2a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.2b/A.2c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.2 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitkę.
PODKŁADKA POD KUBEK-3:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem ecru i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, powtarzając w sumie 4 razy schemat A.3b na szerokość - schemat A.3a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.3b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.3 jest zakończony, wymiary podkładki wynoszą ok. 11 x 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-4:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, wg schematu A.4b – schemat A.4a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.4b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.4 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-5:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem ecru i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.5b i w sumie 3 razy schemat A.5c na szerokość - schemat A.5a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.5b/A.5c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.5 jest zakończony, wymiary podkładki wynoszą ok. 11 x 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-6:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.6b i w sumie 6 razy wg schematu A.6c na szerokość - schemat A.6a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.6 b/A.6c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.6 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-7:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 8 razy wg schematu A.7b na szerokość - schemat A.7a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.7b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.7 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-8:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz wg schematu A.8b i w sumie 12 razy schemat A.8c na szerokość - schemat A.8a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.8 b/A.8c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.8 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 12 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-9:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem jasny beż i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 1 raz schemat A.9b i w sumie 5 razy schemat A.9c na okrągło - schemat A.9a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematami A.9b/A.9c. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.9 jest zakończony, średnica podkładki wynosi ok. 11 cm. Odciąć i wrobić nitki.
PODKŁADKA POD KUBEK-10:
Przerabiana na okrągło, zaczynając od środka.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oczka łańcuszka kolorem perłowo-szary i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło, w sumie 8 razy schemat A.10b - schemat A.10a pokazuje jak zaczynać i kończyć okrążenia i jest wykonywany dodatkowo poza schematem A.10b. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schemat A.10 jest zakończony na wysokość, średnica podkładki wynosi ok. 10 cm. Odciąć i wrobić nitki.
Schemat
|
= 1 oczko zamykające |
|
= 1 oczko łańcuszka |
|
= 3 oczka łańcuszka |
|
= 4 oczka łańcuszka |
|
= 1 oczko ścisłe wokół pierścienia podstawy/oczka łańcuszka/łuku |
|
= 1 oczko ścisłe w oczko |
|
= 1 oczko ścisłe między 2 oczkami ścisłymi |
|
= 1 oczko ścisłe wkłuwając szydełko w tylną pętelkę oczka |
|
= 2 oczka ścisłe wkłuwając szydełko w tylną pętelkę oczka |
|
= 1 słupek w oczko |
|
= 1 słupek wokół pierścienia podstawy/oczka łańcuszka/łuku |
|
= 2 słupki w to samo oczko |
|
= przerobić 2 słupki w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych 2 słupków, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 3 pętelki na szydełku |
|
= przerobić 1 słupek w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu, przerobić 2 słupki w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu na końcu tych 2 słupków, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 4 pętelki na szydełku |
|
= 5 słupków w to samo oczko |
|
= 4 oczka łańcuszka, zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka – patrz czarny punkt na okręgu, okrążenie zaczyna się i kończy tutaj |



Die Untersetzter sind alle schön und sehr Einfach zu arbeiten. Ich musste Nd stärken von 3,5-5 verwenden. Aber die Wolle ist nicht zum Häkeln gedacht. Ich würde sie nur fürs Stricken verwenden. Ich habe die ganze zeit nur geschimpft,meine Tochter dachte schon das mir Häkeln nicht mehr gefällt, mit der Wolle definitiv nicht.
14.07.2022 - 06:18Bra förutom att nr 9 blir en skål.... Alla de andra har varit jättebra men det är för lite(ingen) ökning på det 4 varvet vilket gör att den inte vill bli riktigt platt
01.12.2021 - 19:53Hallo, ich habe die Untersetzer 1, 3 und 7 gehäkelt. 1 und 7 sind richtig gut gelungen. Nur die Nummer 3 wellt sich stark und liegt nicht glatt auf. Was habe ich falsch gemacht? Habe ich zu fest gehäkelt? Vielen Dank für die schönen Anleitungen :)
22.08.2020 - 21:37DROPS Design answered:
Liebe Heike, es kann sein daß Sie entweder zu fest oder zu locker gehäkelt haben - dieses Video zeigt wie der 3. Untersetzer gehäkelt wird. Viel Spaß beim häkeln!
24.08.2020 - 08:24Jeg har lavet en hækleprøve: 22 fastmasker og 11 rækker, det bliver så IKKE til 10x10 cm, men 10x5cm - hvilken nål skal man så bruge? -- eller tæller jeg forkert i række-antal? eller hvad er en række? er en række frem OG tilbage? Fatter ikke en bjælde
04.08.2020 - 17:22DROPS Design answered:
Hej Kate, hækleprøven skal laves i stangmasker som er højere end fastmasker. God fornøjelse!
06.08.2020 - 08:34Hi , thank you for these patterns, i will start soon.
30.06.2020 - 09:53I sottotazza più carini che ho trovato su internet, e dalla realizzazione così facile! Regalo natalizio ideale anche all\'ultimo momento, grazie delle istruzioni!
12.05.2020 - 16:59Hello, could you give some more details about coaster nr 7 ? first round 8 stitches, second round 12 stitches , third round 16 st ... ? The coaster is small and not flat this way. thanks!
06.05.2020 - 08:38DROPS Design answered:
Dear Mrs Joos, have you watched this video? It shows how to crochet the 7th coaster - You crochet A.7b a total of 8 times in the round = 8 sts on first round, 16 sts on 2nd round, 24 sts on 3rd round, etc.. you increase 8 sts on each round (1 st in each repeat). Happy crocheting!
06.05.2020 - 11:09Would love to make some of these coasters. I do not know how to crochet from diagrams. Do you have written patterns? Thank you for your time.
13.02.2020 - 04:49DROPS Design answered:
Dear Penny, we only have diagrams to these coasters, but you will find a video showing h ow to work each coaster here. You will find also how to read crochet diagrams here. Happy crocheting!
13.02.2020 - 12:00Hej, jeg syntes det er ærgerligt at opskriften ikke står fuldt ud , men det er tegninger man skal hækle efter, det gør det svære at følge opskriften. jeg har hæklet siden 1961 så jeg er ikke nybegynder. Med venlig hilsen Lizet
27.01.2020 - 19:21Molto carini tutti . La domanda e': posso continuare con gli aumenti e farli diventare sottopiatti di circa 32/34 cm? Grazie !
29.03.2019 - 08:38DROPS Design answered:
Buongiorno Francesca. Sì, continuando con gli aumenti, possono essere ingranditi fino alla misura necessaria. Buon lavoro!
29.03.2019 - 08:59