Daytime Cora by DROPS Design

Rozpinany sweter i spodnie dla lalki na drutach z włóczki DROPS Merino Extra Fine, przerabiane od góry do dołu. Sweter ma reglanowe rękawy i jest przerabiany ściegiem francuskim w paski; spodnie są przerabiane dżersejem.

Tagi: zabawki,
DROPS Design: model nr me-060-bn
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------

WYMIARY:
Na lalkę o wysokości ok. 40-50 cm.

MATERIAŁ:
DROPS MERINO EXTRA FINE od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
NA SWETER:
50 g kolor 19, jasnoniebieski
50 g kolor 25, średni róż
50 g kolor 01, ecru
50 g kolor, 39 stalowy błękit
Sweterek waży ok. 60 g

NA SPODNIE:
50 g kolor, 17 wiśnia
Spodenki ważą ok. 35 g

PRÓBKA:
22 oczka na szerokość i 42 rzędy na wysokość, ściegiem francuskim = 10 x 10 cm.
22 oczka na szerokość i 30 rzędów na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm

DRUTY:
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 3,5
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 – 40 cm.
Rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

GUZIKI Z MACICY PERŁOWEJ DROPS białe kwiatki nr 600: 1 szt.

GUMKA do spodni

-------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!

100% Wełna
od 14.70 zł /50g
DROPS Merino Extra Fine uni colour DROPS Merino Extra Fine uni colour 14.70 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Merino Extra Fine mix DROPS Merino Extra Fine mix 14.70 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 73.50zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

ŚCIEG FRANCUSKI (na okrągło):
1 ściągacz francuski = 2 okrążenia; przerobić 1 okrążenie na prawo i 1 okrążenie na lewo.

DODAWANIE OCZEK-1 (reglan):
Aby dodać oczko należy wykonać 1 narzut z każdej strony każdego markera. W następnym rzędzie przerobić narzuty na prawo, powstaną otwory/dziurki.

DODAWANIE OCZEK-2 (w regularnych odstępach):
Aby obliczyć gdzie dodawać oczka, należy wziąć liczbę oczek, nad którą mają być dodawane oczke (np. 14 oczek) i podzielić ją przez liczbę oczek jaka ma być dodana (np. 7) = 2.
W tym przykładzie będziemy dodawać oczka wykonując 1 narzut za każdym 2-gim oczkiem. W następnym okrążeniu przerobić narzuty na prawo, powstaną otwory/dziurki.

DODAWANIE OCZEK-3 (spodnie):
Dodawać 1 oczko z każdej strony markerów następująco: przerabiać aż zostaje 1 oczko przed markerem, 1 narzut, 2 oczka prawe (marker jest między tymi 2 oczkami), 1 narzut (= zostają dodane 2 oczka). Dodawać tak samo przy każdym z 4 markerów (w sumie dodanych 8 oczek). W następnym okrążeniu przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutó na prawo, aby uniknąć dziur. UWAGA: na początku okrążenia dodawać tylko za pierwszym markerem, a na końcu okrążenia dodawać przed tym samym markerem.

PASKI:
Przerobić 5 pasków następująco:
2,5 cm jasnoniebieski
2,5 cm średni róż
2,5 cm ecru
2,5 cm stalowy błękit
2,5 cm średni róż
Na rękawach przerabiamy tylko 4 pierwsze paski, zamykać oczka za paskiem w kolorze stalowy błękit.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SWETER

SWETER – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany w tę i z powrotem, od góry do dołu, ściegiem francuskim w paski. Po wykonaniu reglanu, podzielić robótkę na tył/przody i rękawy; kończyć tył/przody w tę i z powrotem. Rękawy są przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych, od góry do dołu.

KARCZEK:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 50 oczek kolorem jasnoniebieskim. Przerabiamy ściegiem francuskim zachowując układ PASKÓW – patrz powyżej, w tę i z powrotem, zaczynając od środka przodu. W pierwszym rzędzie umieścić 4 markery następująco: pierwszy marker w 7-me oczko, 2-gi marker w 19-te oczko, 3-ci marker w 32-gie oczko i 4-ty marker w 44-te oczko; zostaje 6 oczek do końca rzędu. W następnym rzędzie dodawać oczka na reglan następująco: dodać 1 oczko z każdej strony każdego markera = dodane 8 oczek – patrz DODAWANIE OCZEK-1. Powtórzyć dodawanie oczek w sumie 8 razy w każdym rzędzie na prawej stronie robótki = 114 oczek. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Po dodaniu wszystkich oczek długość robótki wynosi ok. 4 cm; dalej przerabiać jeśli to konieczne, aż długość robótki wynosi 4 cm – kolejny rząd powinien znajdować się na prawej stronie robótki.
Teraz podzielić robótkę na tył/przody i rękawy, w tym samym czasie równomiernie dodając ocyka następująco: przerobić 15 oczek prawych, równomiernie dodając 7 oczek – patrz DODAWANIE OCZEK-2 (= lewy przód = 22 oczka), zdjąć 27 następnych oczek na nitkę na rękaw, przerobić 30 oczek, równomiernie dodając 14 oczek (= tył = 44 oczka), zdjąć 27 następnych oczek na nitkę na rękaw, przerobić 15 oczek, równomiernie dodając 7 oczek (= prawy przód = 22 oczka). Na drucie jest 88 oczek.

TYŁ & PRZODY:
Umieścić 1 marker – OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD. Dalej przerabiać w tę i z powrotem ściegiem francuskim w paski. Zakończyć, gdy długość robótki od markera wynosi 8 cm. Całkowita długość swetra wynosi 12,5 cm.

RĘKAWY:
Wziąć z powrotem 27 oczek z nitki z jednej strony robótki i przełożyć je na druty pończosznicze nr 3,5. Umieścić 1 marker – OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD. Przerabiać ściegiem francuskim na okrągło – patrz powyżej, w tym samym czasie w pierwszym okrążeniu równomiernie dodając 9 oczek = 36 oczek. W TYM SAMYM CZASIE dalej przerabiać paski; tj. dalej przerabiać pasek kolorem średni róż, aż jego długość wyniesie 2,5 cm. Gdy długość robótki od markera wynosi 6 cm, zakończyć. Drugi rękaw wykonać tak samo.

WYKOŃCZENIE:
Przyszyć guzik na lewym przodzie na górze paska w kolorze średni róż, naprzeciwko dziurki na brzegu prawego przodu (= dodawanie oczek wykonane przed podzieleniem robótki), która posłuży za dziurkę na guzik.


SPODNIE

SPODNIE – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiane od góry do dołu, dżersejem, na okrągło na drutach pończoszniczych. Zamknąć oczka na klinek w kroku i kończyć każdą nogawkę oddzielnie.

SPODNIE:
Na drutach pończoszniczych nr 3,5 nabrać 64 oczka kolorem wiśnia. Przerobić 1 okrążenie na prawo. Umieścić 1 marker na początku okrążenia i kolejny marker za 32 oczkami = boki. Następnie przerobić ażurowy rząd następująco: *2 oczka razem na prawo, 1 narzut*, powtarzać od *-* do końca okrążenia. W następnym okrążeniu przerobić les narzuts na prawo, powstaną otwory/dziurki. Dalej przerabiać dżersejem. Gdy długość robótki wynosi 2 cm, dodać 1 oczko z każdej strony 2 markerów – patrz DODAWANIE OCZEK-3 powyżej = dodane 4 oczka. Dodawać tak samo w sumie 4 razy co 2 cm (co ok. 6 okrążeń) = 80 oczek. Długość robótki wynosi teraz 8 cm. Gdy długość robótki wynosi 10 cm, zamknąć 5 oczek na środku przodu i na środku tyłu, aby podzielić spodnie na nogawki następująco: przerobić 17 oczek, zamknąć 5 następnych oczek, przerobić 35 następnych oczek i przełożyć robótkę na nitkę, zamknąć 5 następnych oczek i przerobić 18 pozostałych oczek.

NOGAWKA:
= 35 oczek. Umieścić 1 marker; OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD. Zaczynając okrążenia po zewnętrznej stronie nogawki, dalej przerabiać dżersejem na okrągło. Gdy długość nogawki od markera wynosi 7 cm, zamykać na lewej stronie robótki następująco: obrócić robótkę i zamykać na prawo na lewej stronie robótki. Odciąć i wrobić nitkę.
2-gą nogawkę przerabiać następująco: wziąć z powrotem oczka z nitki na druty pończosznicze nr 3,5 i zacząć okrążenie po wewnętrznej stronie nogawki, tam gdzie były zamykane oczka na klinek w kroku i dalej przerabiać jak pierwszą nogawkę.

WYKOŃCZENIE:
Zszywać w kroku następująco: zszyć oczka przodu do oczek tyłu, wkłuwając igłę w skrajne pętelki oczek. Przez dziurki w pasie przeciągnąć gumkę i zawiązać końcówki razem.

Potrzebujsz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Children 35-13) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (1)

Carmen Abelleira Lopez 21.12.2019 - 13:03:

Por favor, como puedo conseguir el patron de la muñeca DORA, en español? Gracias

DROPS Design 31.12.2019 kl. 19:45:

Hola Carmen. Ya está publicado.

Dodaj komentarz do modelu DROPS Children 35-13

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.