Colour Wheel Carpet by DROPS Design

Dywanik na drutach przerabiany 3 nitkami włóczki DROPS Paris, w paski, ze ściegiem francuskim i rzędami skróconymi.

DROPS Children 35-5
DROPS design: model w-058-bn
Grupy włóczek C+C+C
----------------------------------------------------------

WYMIARY:
Średnica ok. 100-125 cm

MATERIAŁ:
DROPS PARIS od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
150-200 g kolor 09, kobalt
150-200 g kolor 10, turkusowy ciemny
150-200 g kolor 21, jasna miętowa zieleń
150-200 g kolor 11, zielony opal
150-200 g kolor 39, pistacjowy
150-200 g kolor 19, jasnożółty
150-200 g kolor 14, ciemnożółty
150-200 g kolor 13, pomarańczowy
150-200 g kolor 12, czerwony
150-200 g kolor 58, pudrowy róż
150-200 g kolor 05, liliowy jasny

Na jednolity dywanik będziemy potrzebować 1450-1800 g włóczki Paris.

PRÓBKA:
11 oczek na szerokość i 22 rzędy na wysokość, ściegiem francuskim, 3 nitkami włóczki Paris (razem) = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 7 – 60 lub 80 cm.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


100% Bawełna
od 5.10 zł /50g
DROPS Paris uni colour DROPS Paris uni colour 6.10 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
DROPS Paris recycled denim DROPS Paris recycled denim 5.10 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 147.90zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

----------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

WSKAZÓWKA:
Gdy przerabiamy 2 oczka razem w rzędach skróconych, pamiętać, aby oczka nie były zbyt luźne.

PASKI:
Przerabiać każdą serię rzędów skróconych 3 nitkami w tym samym kolorze następująco:
1-sza seria: 3 nitki kobalt
2-ga seria: 3 nitki turkusowy ciemny
3-cia seria: 3 nitki jasna miętowa zieleń
4-ta seria: 3 nitki zielony opal
5-ta seria: 3 nitki pistacjowy
6-ta seria: 3 nitki jasnożółty
7-ma seria: 3 nitki ciemnożółty
8-ma seria: 3 nitki pomarańczowy
9-ta seria: 3 nitki czerwony
10-ta seria: 3 nitki pudrowy róż
11-ta seria: 3 nitki liliowy jasny

----------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

----------------------------------------------------------

DYWANIK – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany w tę i z powrotem na drutach z żyłką, ściegiem francuskim z rzędami skróconymi w paski, ze ściegiem ażurowym między każdą serią.

DYWANIK O ŚREDNICY ok. 100 cm:
Na drutach z żyłką nr 7 nabrać 55 oczek 3 nitkami w kolorze kobalt. Przerabiać ściegiem francuskim zachowując układ PASKÓW - patrz powyżej, W TYM SAMYM CZASIE przerabiać rzędy skrócone (1-szy rząd = na prawej stronie robótki) następująco:
Przerabiać aż zostaje 3 oczka, przerobić 2 oczka razem na prawo - patrz WSKAZÓWKA, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 4 oczka, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 5 oczek, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 6 oczek, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Dalej przerabiać tak samo, aż w sumie zostanie wykonanych 26 ściągaczy francuskich oraz zostanie przerobione o 1 oczko mniej w każdym rzędzie skróconym. Zostaje teraz 2 oczka na drucie.
Przerabiać kolejny rząd ponad wszystkimi oczkami następująco: 2 oczka ściegiem francuskim, *1 oczko ściegiem francuskim (które zostaje po przerobieniu 2 oczek razem na prawo), 1 narzut *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko, zakończyć przerabiając 1 oczko ściegiem francuskim. Obrócić i przerobić rząd powrotny, UWAGA: nie przerabiać oczek przekręconych w miejscu narzutów, powstaną otwory/dziurki. 1-sza seria rzędów skróconych dywanika jest gotowa.
Dalej przerabiać rzędy skrócone i kolejne paski dla każdej serii, aż w sumie zostanie przerobionych 11 serii rzędów skróconych. UWAGA: jeżeli dywanik nie jest jeszcze płaski, wykonać jeszcze jedną serię (w wybranym dowolnie kolorze). Zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Przeciągnąć nitkę przez oczka brzegowe na środku dywanika i zacisnąć. Wrobić nitkę. Doszyć oczka nabierane do zamykanych.

DYWANIK O ŚREDNICY ok. 125 cm:
Na drutach z żyłką nr 7 nabrać 69 oczek 3 nitkami w kolorze kobalt. Przerabiać ściegiem francuskim, zachowując układ PASKÓW - patrz powyżej, W TYM SAMYM CZASIE przerabiać rzędy skrócone (1-szy rząd = na prawej stronie robótki) następująco:
Przerabiać aż zostaje 3 oczka, 2 oczka razem na prawo - patrz WSKAZÓWKA, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 4 oczka, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 5 oczek, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny.
Przerabiać aż zostaje 6 oczek, 2 oczka razem na prawo, obrócić i przerobić rząd powrotny. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Dalej przerabiać tak samo, aż zostaną przerobione 33 ściągacze francuskie oraz jest o 1 oczko mniej w każdym rzędzie skróconym. Zostaje teraz 2 oczka na drucie.
Przerabiać kolejny rząd ponad wszystkimi oczkami następująco: 2 oczka ściegiem francuskim, *1 oczko ściegiem francuskim (oczko, które zostało po przerobieniu 2 oczek razem na prawo), 1 narzut *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko, zakończyć przerabiając 1 oczko ściegiem francuskim. Obrócić i przerobić rząd powrotny, UWAGA: nie przerabiać oczek przekręconych w miejscu narzutów, powstaną otwory/dziurki. 1-sza seria rzędów skróconych dywanika jest gotowa.
Dalej przerabiać rzędy skrócone i kolejne paski dla każdej serii, aż zostanie przerobionych w sumie 11 serii rzędów skróconych. UWAGA: jeżeli dywanik nie jest jeszcze płaski, wykonać jeszcze jedną serię (w wybranym dowolnie kolorze). Zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Przeciągnąć nitkę przez oczka brzegowe na środku dywanika i zacisnąć. Wrobić nitkę. Doszyć oczka nabierane do zamykanych.

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Children 35-5) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (13)

country flag Debbie wrote:

I am not understanding after I have knitted 26 rows how to finish off. I am assuming , I am binding off in some fashion and making the wedges individually then connecting them together. I am just unclear about the binding off.

01.04.2022 - 19:33

DROPS Design answered:

Dear Debbie, after you have knitted 26 ridges (= 52 rows), continue with the same colour and work the next row row over all stitches with yarn overs (= 55 sts on needle), turn and knit all stitches from WS. Now change colours and repeat the same repetition as before. After you have worked all repeats, then cast off all stitches and sew them to the cast on stitches on first repeat. Happy knitting!

04.04.2022 kl. 08:09

country flag Debbie wrote:

After I knit 2 together at the end of the row do I leave the rest of stitches on the needle and turn or do I knit 2 together and knit the remaining stitches and then turn ?

23.03.2022 - 15:34

DROPS Design answered:

Dear Debbie, after you have finished the short row with knit 2 together, turn leaving the remaining stitches unworked on the left needle and work return row over the stitches you just worked. Happy knitting!

23.03.2022 kl. 16:28

country flag Jeanette Pedersen wrote:

Har jeg forstået det rigtigt? 1. pind:når jeg har strikket 2 ret sammen ( 1 maske tilbage som ikke strikkes) så vender jeg , 2. pind: tager den masker jeg lige har strikket sammen over på højre pind og strikker tilbage. Derefter strikker jeg på retsiden til jeg har det antal masker tilbage (de masker som er strikket sammen) og gentager som beskrevet. De sidste masker på retsiden bliver ikke strikket med. Måske en ny video omkring dette tilfælde? Forkortet pinde viser det ikke

28.05.2021 - 23:03

DROPS Design answered:

Hei Jeanette. Det er kun fra retten det strikkes 2 masker sammen og det snus før alle maskene er strikket. Når det strikkes fra vrangen strikkes hele pinnen ut (alle masker). 1. pinne, strikk til det gjenstår 3 masker, 2 masker rett sammen snu. 2.pinne, strikk alle maskene tilbake. 3. pinne, strikk til det gjenstår 4 masker, 2 rett sammen, snu. 4. pinne strikk alle maskene tilbake. 5. pinne, strikk til det gjenstår 5 masker, 2 rett sammen, snu, osv. mvh DROPS design

31.05.2021 kl. 09:25

country flag Jeanette Pedersen wrote:

Hej Når jeg skal lave vendinger er det så German short row eller vender jeg bare. For jeg synes der kommer “hul” afstand mellem maskerne?

28.05.2021 - 07:39

DROPS Design answered:

Hej Jeanette, vi vender som du kan se i videoen nederst i opskriften. Men du vælger den teknik som passer dig bedst :)

28.05.2021 kl. 13:46

country flag Charlene wrote:

Is this pattern worked as separate sections then stitched together at the end?

28.01.2021 - 18:27

DROPS Design answered:

Dear Charlene, the pattern is worked in one piece changing colour for every repetition - see description under carpet both sizes. There will be only one seam at the end where you will sew the cast off edge to the cast on edge (and tighten the middle of piece to close the hole). Happy knitting!

29.01.2021 kl. 07:29

country flag Rikke Lise Olsen wrote:

Er det rigtig forstået at vendingerne kun er på hver 2. pind??? Når der er to masker tilbage på pinden og det er tid til at lave omslag, de masker der skal strikkes ret, er det masker som er strikkede op i den maske hvor der tidligere er strikket to sammen??? Til sidst vil der være samme antal masker som man startede med ved den første og så gør man det på ny???

20.10.2019 - 09:22

DROPS Design answered:

Hei Rikke. Ja, det stemmer. Og når du har strikket alle vendingene på en rapport, bytter du farger. God Fornøyelse!

21.10.2019 kl. 11:32

country flag Merete W wrote:

Det går da helt galt idag, jeg er vist ikke vågen endnu: det ser ud til at være en fin model, hvor stor er den ca i diameter? Og man kan vel bruge 2 tæpper til en puf?

17.09.2019 - 08:35

country flag Merete W wrote:

Har vist skrevet uden at tjekke før jeg sendte. Der skulle jo stå “ hvor stort er tæppet i diameter ca” og ikke noget om nogle tæppevirksomheder😂😂 Hilsen Merete

17.09.2019 - 08:32

country flag Merete W wrote:

Det ser ud til at være en fin modelvirksomhed stor er diameteren på tæppet ca? Man kan vel bruge 2 tæpper til en puf? Tror i ikke?

17.09.2019 - 08:29

country flag Micheline Lavoie wrote:

Combien de mailles pour le coussin? J'aime beaucoup tous vos jolis patrons.

11.09.2019 - 23:43

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Lavoie et merci, vous trouverez les explications du coussin ici. Bon tricot!

12.09.2019 kl. 08:55

Dodaj komentarz do modelu DROPS Children 35-5

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.