Asta by DROPS Design

Koc na szydełku z włóczki DROPS Safran, ze ściegiem ażurowym, składający się z kwadratów.

DROPS 198-4
DROPS Design: model nr e-288
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

WYMIARY:
Szerokość (z brzegiem włącznie): ok. 165 cm.
Długość (z brzegiem włącznie): ok. 208 cm.
Brzeg = ok. 18 cm.

MATERIAŁ:
DROPS SAFRAN od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
1400 g kolor nr 17, biały

PRÓBKA:
22 słupki na szerokość i 12 rzędów na wysokość = 10 x 10 cm.
1 kwadrat ma wymiary 21,5 cm x 21,5 cm.

SZYDEŁKO:
SZYDEŁKO DROPS nr 3,5 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby otrzymamy kwadrat miał wymiary 21,5 cm x 21,5 cm.
Podany rozmiar szydełka jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większego szydełka. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszego szydełka.

-------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


100% Bawełna
od 7.30 zł /50g
DROPS Safran uni colour DROPS Safran uni colour 7.30 zł /50g
Kokonki.pl
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 204.40zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 - A.8.

WSKAZÓWKA (brzeg):
1-sze okrążenie na początku brzegu kończymy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko ścisłe w okrążeniu, następnie przerabiamy oczka zamykające do pierwszego łuku w rogu.
Na początku wszystkich pozostałych okrążeń w schemacie A.4, przerabiamy 3 oczka łańcuszka (zastępują pierwszy słupek), a kończymy okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka w okrążeniu, następnie przerabiamy oczka zamykające do pierwszego łuku w rogu.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

KOC - SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Wykonujemy w sumie 48 kwadratów, które są następnie połączone razem. Kończymy wykonując brzeg wokół całego koca.

KWADRAT NA SZYDEŁKU:
Na szydełku nr 3,5 wykonać 5 oczek łańcuszka włóczką Safran i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać na okrągło następująco: schemat A.1 (pokazuje jak okrążenia zaczynają się i kończą), * schemat A.2, schemat A.3 *, powtarzać od *-* w sumie 3 razy i zakończyć przerabiając schemat A.2, ale w pierwszym okrążeniu: ominąć 3 ostatnie słupki = 24 słupki i 8 łuków. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI. Gdy schematy A.1 - A.3 zostaną przerobione 1 raz na wysokość, wymiary kwadratu wynoszą ok. 21,5 cm x 21,5 cm. W sumie wykonać 48 kwadratów.


WYKOŃCZENIE:
Zszyć kwadraty razem, tak aby było 6 kwadratów na szerokość i 8 na długość. Zszywać kwadraty wkłuwając igłę w skrajne pętelki oczek, najpierw wzdłuż robótki, a następnie w poprzek.

BRZEG:
Zaczynając wokół łuku w jednym z rogów koca, przerabiać brzeg następująco – patrz WSKAZÓWKA: * schemat A.4 wokół łuku w rogu, schemat A.5 do następnego łuku, ale w przejściu między każdym kwadratem, przerobić 1 oczko ścisłe w szew jak w schemacie A.6 (patrz czarna gwiazdka), przerabiać schemat A.7 *, powtórzyć od *-* w sumie 4 razy. Gdy schematy są zakończone, powtórzyć motyw jeszcze 1 raz na wysokość, od strzałki z białą gwiazdką, i aż zostaje 1 okrążenie schematów do wykonania. Ostatnie okrążenie (= przedostatnie okrążenie schematów) kończymy przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia. Odciąć nitkę.
Teraz wykonać brzeg-wykończenie następująco:
Zaczynając od pierwszego łuku za jednym z rogów koca, przerabiać schemat A.8a wokół tego łuku, * schemat A.8b do następnego łuku, schemat A.8c w róg*, powtarzać od *-* w sumie 4 razy przez całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko ścisłe w okrążeniu. Odciąć i wrobić nitkę. Brzeg ma wysokość ok. 18 cm.

Schemat

symbols = zacząć tutaj – pierścień podstawy został wyjaśniony powyżej (= 5 oczek łańcuszka + 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka). Dalej przerabiać od symbolu ponad kropką na okręgu i dalej w lewą stronę
symbols = 1 oczko łańcuszka
symbols = 4 oczka łańcuszka
symbols = 3 oczka łańcuszka
symbols = 5 oczek łańcuszka
symbols = okrążenie zaczyna się od 3 oczka łańcuszka i kończy się przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia, dalej przerabiać oczka zamykające do pierwszego łuku
symbols = 1 słupek wokół pierścienia podstawy/łuku
symbols = 1 słupek w oczko
symbols = 1 oczko ścisłe wokół łuku
symbols = 1 oczko ścisłe w oczko
symbols = Y = liczba oczek łańcuszka w łuku
symbols = zacząć tutaj!
symbols = gdy przerabiamy brzeg na wysokość, zacząć od tego okrążenia
symbols = 1 oczko ścisłe w szew między kwadratami
symbols = 6 oczek łańcuszka
symbols = przerobić 1 oczko ścisłe wokół poprzedniego pierścienia podstawy/kółeczka z oczek łańcuszka
symbols = 1 oczko zamykające w 4-te oczko łańcuszka od szydełka (UWAGA: przerabiać w to samo oczko łańcuszka jeszcze 2 razy), 2 słupki w to samo oczko łańcuszka
symbols = 1 oczko zamykające w 1-sze oczko łańcuszka za ostatnim oczkiem ścisłym przerobionym, aby pierścień podstawy był płaski i równy
diagram
diagram
diagram
diagram
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 198-4) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (16)

country flag Caroline wrote:

Bonjour J'ai 2 questions Je viens de commencer la bordure mais je ne comprend pas ou se crochète A7. Avant l'arceau du coin? Dans l'arceau du coin? Et pour A4, au premier tour de bordure il faut juste faire une maille serrée et 5 mailles en l'air? Sur les 4 coins du 1er tour de bordure? Merci d'avance

23.03.2023 - 17:55

DROPS Design answered:

Bonjour Caroline, on commence dans un coin de la couverture par *A.4 (=1 ms, 5 ml, 1 ms au 1er rang), puis on crochète A.5 jusqu'au coin suivant de la couverture, et là on va crocheter A.7 (=1 ms, 2 ml au 1er rang)*, et on répète de *à*, ainsi chaque coin commence par A.4 (arceau au milieu du coin + mailles suivantes) et se termine par A.7 (mailles avant le coin) puis on ferme le tour par 1 mc dans la ms de A.4. Bon crochet!

24.03.2023 - 08:22

country flag Jeanne Mooren wrote:

IK kan de start van het patroon niet maken. Loopt steeds vast bij de eerste toer vanaf het begin. Na de lus begin ik met 3 losse, 2 sokjes, 3 lossen (A1). Dan 3x A2 en A3 (is 3 stokjes, 3 lossen, 3 stokjes is 18 stokjes!! in patroon staat 24 stokjes en 8 lossenlussen??? Dan vervolgens in eerste toer de laatste 3 stokjes overslaan?????? Ik begrijp er geen snars van!!

05.04.2022 - 14:09

DROPS Design answered:

Dag Jeanne,

In de eerste toer van A.3 zitten zo te zien geen stokjes (wel 3 lossen). Dus het komt er op neer dat je 3 keer A.2 haakt en dat zijn in totaal 18 stokjes. Maar voordat je 3 keer A.2 haakt, haak je eerst 1 keer A.1 en op het eindig nog een keer met1 keer A.2 waarbij je op d eerste toer de laatste 3 stokjes van A.2 overslaat. Samenvattend: 3 stokjes van A.1, 3 keer A.2 = 18 stokjes, en 3 stokjes van A.2. In totaal dus 24 stokjes.

07.04.2022 - 23:37

country flag ANITA wrote:

Sorry kan iemand mij helpen bij de opstart van dit patroon ???

26.10.2021 - 17:34

DROPS Design answered:

Dag Anita,

Heb je een proeflapje gehaakt om de stekenverhouding te controleren en eventueel de naalddikte aangepast om op de juiste stekenverhouding te krijgen? Dan kun je beginnen bij 'Begin het werk hier' en beginnen met het haken van een vierkant. Je haakt eerst 5 lossen en deze vorm je tot een ring met 1 halve vaste. Vervolgens haak je de telpatronen. Bekijk ook de video's en de lijst met veel gestelde vragen.

29.10.2021 - 13:21

country flag El Achkar wrote:

Hallo Dropsteam,könnten Sie mir sagen wieviel Garn ich für eine Tagesdecke in den Massen 180cm×200 plus Rand 25cm brauche. Lg.

10.04.2021 - 09:28

DROPS Design answered:

Liebr Frau El Achkar, leider können wir jeder Anleitung nach jedem individuellen Frage anpassen und einzelne Modelle auf individuellen Wunsch hin umrechnen. Wenn sie Hilfe damit brauchen, wenden Sie sich bitte an Ihrem DROPS Laden - auch telefonisch oder per E-Mail, dort hilft man Ihnen gerne weiter. Viel Spaß beim häkeln!

12.04.2021 - 07:45

country flag Randi Lauridsen wrote:

Er i gang med at hækle tæppet til et diamant bryllup. Har I et forslag til hvordan jeg hækle eller på anden måde inddrage diamanter på tæppet

24.10.2020 - 16:02

DROPS Design answered:

Hei Randi. Du kan f.eks før du begynner ditt arbeid, trer du så mange perler inn på garnet som du vil bruke med hjelp av en synål. Skyv perlene inn på tråden og hekle luftmasker som vanlig. Hekle til du vil begynne å sette perler inn i arbeidet. Se evnt video: "Hvordan hekle perler inn i arbeidet" mvh DROPS design

26.10.2020 - 09:00

country flag Gabi Reinhold wrote:

Hallo, kann ich die Anleitung auf meine e_mail Adresse gesendet bekommen? Vielen Dank und liebe grüße von Gabi

29.08.2020 - 19:53

DROPS Design answered:

Liebe Frau Reihnhold, unsere Anleitungen können nur gedruckt werden, wenn Sie aber mit einer virtuellen Drucker wählen, dann können Sie die Anleitung als .PDF speichern. Viel Spaß beim häkeln!

31.08.2020 - 09:29

country flag Maureen wrote:

Hello. I have just opened a Faebook page for The Cape Guild of Weavers Crocheters to encourage members to make something amazing for our Guild's 70th anniversary in September. Are you alright with me putting a link to your website for them to get inspiration?

17.01.2020 - 13:28

DROPS Design answered:

Dear Maureen, you are welcome to link our website and/or our patterns - should you need any further informations about the copyright, you'll find them at the bottom of the page. Thank you, enjoy!

17.01.2020 - 14:32

country flag Aase wrote:

Hjælp - Jeg kan ikke finde ud af skabelonen til denne opskrift. A1 viser, hvordan omgangen starter - men den starter også med 3 stangmasker - og så kommer A2 -stangmaskerne i ringen (24 stk) - hvorefter den slutter med 6 stangmasker - A3. Det er vildt ærgerligt, den er så svær, for det er et virkeligt flot tæppe.

15.11.2019 - 11:15

DROPS Design answered:

Hej, du starter med 24 st (den første af de 24 = 3lm) med 3 lm efter hver 3.st. På næste omgang hækler du 3st-3lm-3st i hvert af de 4 "lm-hjørner". Prøv om du kan få hjælp hos din DROPS forhandler, har du først hæklet en rude, så er det enkelt :)

21.11.2019 - 15:38

country flag Cecile wrote:

Ik loop bij derde toer al vast bij patroon 198-4. Bij A1 moeten de stokjes in de lossenlus, maar dat lukt niet, als ik de drie losse heb gemaakt moet ik twee stokjes overslaan alvorens ik bij de lossenlus ben, hierdoor wordt er een extra gaatje gecreëerd, dit is dan bij alle volgende toeren zo. Ik heb het inmiddels al meerdere malen uitgehaald en op andere manier geprobeerd, maar ik blijf er steeds tegenaan lopen. Wat doe ik verkeerd?

15.07.2019 - 12:21

DROPS Design answered:

Dag Cecile,

Heb je ook halve vasten gehaakt tot de eerste lossenlus voordat je de 3 lossen (welke het eerste stokje vervangt) haakt? Zie ook laatste zin bij 'INFORMATIE VOOR HET HAKEN'

15.07.2019 - 13:49

country flag Aase wrote:

Synes jeres design er flotte. Men det er godt nok ikke let med opskrifterne. Fx 198-4. Det er sørme svært at overskue.

28.04.2019 - 18:31

Dodaj komentarz do modelu DROPS 198-4

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Z galerii #dropsfan

Asta

Annika, Estonia