DROPS Baby Merino
DROPS Baby Merino
100% Wełna
od 14.08 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 98.56zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS SS24

Mabelle

Szal na drutach przerabiany ściegiem francuskim, w paski i z pikotkami, z włóczki DROPS BabyMerino.

DROPS 194-28
DROPS design: model nr bm-054
Grupa włóczek A
----------------------------------------------------------

Wymiary:
Wysokość: ok. 38 cm, mierząc po środku.
Szerokość ok. 200 cm wzdłuż górnej części szala.
Materiał:
DROPS BABY MERINO od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
150 g kolor 19, szary
100 g kolor 22, jasny szary
50 g kolor 26, jasny stary róż
50 g kolor 27, stary róż

----------------------------------------------------------
ZANIM ZACZNIEMY:

PRÓBKA:
23 oczek na szerokość i 45 rzędów na wysokość ściegiem francuskim = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 – 80 cm długości.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Baby Merino
DROPS Baby Merino
100% Wełna
od 14.08 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 98.56zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

----------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przerabiać wszystkie rzędy na prawo (1 ściągacz francuski = 2 rzędy na prawo).

----------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

----------------------------------------------------------

SZAL - SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką, ściegiem francuskim – patrz powyżej. Przerabiać narzuty na prawo, aby powstały dziurki.

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 9 oczek kolorem jasny szary i przerobić 1 rząd na prawo.
W następnym rzędzie przerabiać następująco:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).

Przerobić w sumie 5 razy RZĘDY 1-2 = 29 oczek. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!

RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe, *1 narzut, 2 oczka razem na prawo, 1 narzut, 1 oczko prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 8 razy i zakończyć przerabiając 3 oczka prawe (= dodanych 10 oczek) = 39 oczek.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka) = 41 oczek.

Przerobić w sumie 10 razy RZĘDY 1-2 = 81 oczek.

RZĄD 5 (= na prawej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 2 oczka razem na prawo, *1 narzut, 2 oczka razem na prawo, 1 narzut, 1 oczko prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 25 razy i zakończyć przerabiając 3 oczka prawe (= dodanych 27 oczek) = 108 oczek.
RZĄD 6 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka) = 110 oczek.

Przerobić w sumie 15 razy RZĘDY 1-2 = 170 oczek.

RZĄD 7 (= na prawej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe, *1 narzut, 2 oczka razem na prawo, 1 narzut, 1 oczko prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 55 razy i zakończyć przerabiając 3 oczka prawe (= dodanych 57 oczek) = 227 oczek.
RZĄD 8 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka) = 229 oczek.

Przerabiać teraz na przemian 1 ściągacz francuski kolorem jasny stary róż i 1 ściągacz francuski kolorem jasny szary. Aby nitki przesuwały się wzdłuż robótki, przerabiać 2 nitkami na początku rzędu.
Zacząć kolorem jasny stary róż i przerabiać następująco:
RZĄD 9 (= na prawej stronie robótki): dwoma kolorami: 1 narzut i 1 oczko prawe – w kolorze paska: 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).
RZĄD 10 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).

*Dalej przerabiać kolorem jasny szary i przerabiać RZĘDY 9-10. Dalej przerabiać kolorem jasny stary róż i przerobić RZĘDY 9-10 *. Przerabiać od *-* w sumie 10 razy = 11 ściągaczy francuskich kolorem jasny stary róż i 10 ściągaczy francuskich kolorem jasny szary. Jest 313 oczek. Odciąć i wrobić nitkę w kolorze jasny stary róż.

Dalej przerabiać kolorem jasny szary.
RZĄD 11 (= na prawej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut, 2 oczka razem na prawo, *1 narzut, 2 oczka razem na prawo, 1 narzut, 1 oczko prawe*, powtórzyć od *-* w sumie 102 razy i zakończyć przerabiając 4 oczka prawe (= dodane 104 oczka) = 417 oczek.
RZĄD 12 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka) = 419 oczek.

Teraz przerabiać na przemian 1 ściągacz francuski kolorem szarym i 1 ściągacz francuski kolorem jasny szary. Aby nitki przesuwały się wzdłuż robótki, przerabiać 2 nitkami na początku rzędu.
Zacząć kolorem szarym i przerabiać następująco:
RZĄD 13 (= na prawej stronie robótki): dwoma kolorami: 1 narzut i 1 oczko prawe. W kolorze paska: 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).
RZĄD 14 (= na lewej stronie robótki): 1 narzut, 1 oczko prawe, 1 narzut i przerobić pozostałe oczka na prawo (= zostają dodane 2 oczka).

* Dalej przerabiać kolorem jasny szary i przerobić RZĘDY 13-14. Dalej przerabiać kolorem szarym i przerobić RZĘDY 13-14 *.
Przerabiać od *-* w sumie 5 razy = 6 ściągaczy francuskich kolorem szarym i 5 ściągaczy francuskich kolorem jasny szary. Jest 463 oczka. Odciąć i wrobić nitkę w kolorze jasny szary.

Dalej przerabiać kolorem szarym i przerobić jeszcze w sumie 25 razy RZĘDY 1-2 = 25 ściągaczy francuskich kolorem szarym. Jest 563 oczka. Odciąć i wrobić nitkę w kolorze szarym.

ZAMYKANIE ROBÓTKI PIKOTKAMI:
Dalej przerabiać kolorem stary róż i zamykać luźno na prawej stronie robótki następująco:
1 oczko prawe, * wbić prawy drut między 2 pierwszymi oczkami na lewym drucie (tzn. między oczkami, a nie w oczka), wykonać 1 narzut na prawym drucie, przeciągnąć nitkę między oczkami i zdjąć narzut na lewy drut*, przerobić od *-* w sumie 3 razy (= 3 nowe oczka na lewym drucie), zamknąć na prawo 6 następnych oczek, jedno po drugim (= 1-sze oczko na prawym drucie + 3 narzuty i 2 oczka z lewego drutu). Dalej powtarzać od *-* i zamknąć 6 oczek w taki sam sposób na całej długości, aż jest za mało oczek na nową pikotkę, zamknąć pozostałe oczka. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez ostatnie oczko, zacisnąć i zakończyć.
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS 194-28

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (25)

country flag Simone Mashlan wrote:

Hello, I am asking regarding the Yarn Overs at the beginning of rows to make the pretty edge - on the next row following Yarn over Knit one Yarn Over , do I knit into the back of yarn over created stich, my edge is looking untidy and not pretty, I am keeping my tension uniform so that would not affect it ? Many thanks for your advise.

23.02.2023 - 10:11

DROPS Design answered:

Dear Mrs Mashlan, this video shows how to start a row with a yarn over and how to knit it on next row, so that you will see how it will look like, this might help you. Happy knitting!

23.02.2023 - 14:27

country flag Joan wrote:

Hej Pind 9. Der skal i starten af pinden strikkes med begge tråde. Skal omslaget også laves med begge tråde?

14.07.2022 - 13:11

DROPS Design answered:

Hej Joan. Ja det ska det. Mvh DROPS Design

14.07.2022 - 13:18

country flag Lena Brønsholt wrote:

Hej :-) Kan det passe, at man skal STARTE med at slå om på pind? - Ingen kantm.? Mvh. Lena...

17.01.2021 - 11:03

DROPS Design answered:

Hej Lena, ja det stemmer :)

18.01.2021 - 16:04

country flag Amy Frances Braica wrote:

What is the overall yardage for this project?

01.01.2021 - 05:40

DROPS Design answered:

Dear Amy. The overall yardage for this project is 1337 yds. Happy knitting!

02.01.2021 - 13:37

country flag Milena wrote:

Buongiorno, volevo acquistare il filato DROPS BABY MERINO per fare lo scialle Mabelle, ma siccome sono una principiante , potreste spiegarmi il significato nella parte finale del ferro 2 e del ferro 10? FERRO 2 (= rovescio del lavoro): 1 maglia gettata, 1 maglia diritto, 1 maglia gettata e lavorare le restanti maglie sul ferro a diritto (= 2 maglie aumentate). cosa significa = 2 maglie aumentate? Ringrazio ed auguro buon lavoro

09.11.2020 - 13:48

DROPS Design answered:

Buongiorno Milena, è il numero di aumenti sul ferro: lavorando 2 gettati sul ferro vengono aumentate 2 maglie. Buon lavoro!

10.11.2020 - 10:21

country flag Miranda wrote:

In row 5, "Make 1 yarn over, knit 1, 1 yarn over, knit 2 together" gives me 4 stitches. *-* 25 times gets100 stitches , then knit 3 stitches. Altogether is only 107 stitches, but instruction says 108 stitches. What have I missed?

03.10.2020 - 17:56

DROPS Design answered:

Dear Miranda, you make 2 yarn overs at the beg of the row then 25 yarn overs when repeating from *to* = 27 yarn overs = 27 increases. There were 81 sts + 27=108 sts. Happy knitting!

05.10.2020 - 09:26

country flag Martine wrote:

Bonjour AU rang 4 on fini avec 81 maiiles et au rang 5 on doit avoir 108 mailles on augmente de 27 mailles mais on augmente que de 26 et on se retrouve avec 107 mailles pourriez vous m aider svp merci

05.03.2020 - 17:22

country flag Janet Fennings wrote:

I did get the text online!!! It still says the same thing online

01.08.2019 - 09:14

country flag Janet Fennings wrote:

My pattern doesn't say that!!! Before the repeats it says' Make 1 yarn over, knit1, 1 yarn over, knit 2 together, 1 yarn over, knit 2 together, 1 yarn over, knit 1. That needs 6 stitches not 3! Is the pattern wrong?

31.07.2019 - 15:27

DROPS Design answered:

Hello Janet. In case of any doubt, please always refer to the text online. Happy knitting!

01.08.2019 - 09:10

country flag Janet Fennings wrote:

Is there anybody there to answer my previous question please?

31.07.2019 - 12:05

DROPS Design answered:

Hello Janet. You start row 5 with 81 sts. You need 3 sts before you start the repeats (make 1 yarn over, knit 1, 1 yarn over, knit 2 together = 3 sts and 2 yarn overs); you then need 3 x 25 = 75 sts for the repeats. That makes a total of 78 sts; so you can then knit the remaining 3 sts. Happy knitting!

31.07.2019 - 14:38