DROPS Baby / 29 / 7

My Sweetie Slippers by DROPS Design

Kapciuszki na szydełku na chrzest lub inną okazję, z włóczki DROPS BabyAlpaca Silk. Od 15 do 23.

Tagi: kapcie,
  • My Sweetie Slippers / DROPS Baby 29-7 - Kapciuszki na szydełku na chrzest lub inną okazję, z włóczki DROPS BabyAlpaca Silk. Od 15 do 23.
DROPS Design: model nr bs-015-by
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
Rozmiary: 15/17 - 18/19 - 20/21 - 22/23
Długość stopy: 10-11-12-13 cm
Materiał:
DROPS BABYALPACA SILK od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
50 g dla każdego rozmiaru, kolor nr 1101, biały

SZYDEŁKO DROPS nr 3 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając 24 słupki na szerokość i 13 rzędów na wysokość otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
GUZIKI DROPS Z MASY PERŁOWEJ: wklęsłe (białe) NR 521: 2 szt. dla każdego rozmiaru.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!

70% Alpaka, 30% Jedwab
od 23.60 zł /50g
DROPS BabyAlpaca Silk uni colour DROPS BabyAlpaca Silk uni colour 23.60 zł /50g
włóczkowo
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 23.60zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA:
Na początku każdego okrążenia/rzędu oczek ścisłych zastąpić 1-sze oczko ścisłe przez 1 oczko łańcuszka. Gdy przerabiamy na okrągło, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w oczko łańcuszka na początku okrążenia. Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, zakończyć rząd przerabiając 1 oczko ścisłe w 3-cie oczko łańcuszka na początku poprzedniego rzędu.
Na początku każdego okrążenia/rzędu słupków zastąpić 1-szy słupek przez 3 oczka łańcuszka. Gdy przerabiamy na okrągło, zakończyć okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia. Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, zakończyć rząd przerabiając 1 słupek w oczko łańcuszka na początku poprzedniego rzędu.
Przerabiać w każde oczko (a nie między oczkami).

ZAMYKANIE OCZEK:
Zamykać na początku rzędu następująco: zastąpić 1 oczko ścisłe/słupek przez 1 oczko zamykające.
Zamykać na końcu rzędu następująco: obrócić robótkę, aż zostanie liczba oczek ścisłych/słupków do zamknięcia i przerobić następny rząd.

2 SŁUPKI PRZEROBIONE RAZEM:
Przerobić 1 słupek, ale nie wykonywać ostatniego narzutu (= 2 pętelki na szydełku), dalej przerobić następny słupek, a po ostatnim narzucie przeciągnąć nitkę przez wszystkie pętelki na szydełku (został zamknięty 1 słupek).

ŚCIEG RAKOWY:
Przerabiać oczka ścisłe od lewej do prawej strony.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1.
----------------------------------------------------------

LEWY KAPEĆ:
UWAGA NA WSKAZÓWKĘ i zacząć od podeszwy. Na szydełku nr 3 wykonać 18-20-22-26 oczek łańcuszka (w tym 1 zwrotne oczko łańcuszka) włóczką BabyAlpaca Silk.
Przerobić 1-szy rząd następująco: 1 oczko ścisłe w 2-gie oczko łańcuszka od szydełka, 1 oczko ścisłe w każde z 16-18-20-24 następnych oczek łańcuszka = 18-20-22-26 oczek ścisłych. Obrócić. W następnym rzędzie przerobić 3 oczka ścisłe w pierwsze oczko ścisłe, 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe aż zostaje 1 oczko ścisłe i 3 oczka ścisłe w ostatnie oczko ścisłe = 22-24-26-30 oczek ścisłych. Dalej przerabiać oczkami ścisłymi w tę i z powrotem (1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe), aż zostaje 1 rząd zanim dł. robótki wyniesie 3-4-4-5 cm. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Zamknąć teraz 2 oczka ścisłe z każdej strony – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK = 18-20-22-26 oczek ścisłych, a dł. robótki wynosi ok. 3-4-4-5 cm. Odciąć i wrobić nitkę. Umieścić 1 nitkę marker w każdy róg = 4 nitki markery. Dalej przerabiać słupkami wokół podeszwy następująco:
OKRĄŻENIE 1: zaczynając na środku tyłu (= na środku jednego krótkiego boku) - przerobić 1 oczko zamykające w pierwsze oczko, 3 oczka łańcuszka (zastępują 1-szy słupek), 2-3-3-4 słupki do rogu, 2 słupki w róg, 18-20-22-26 słupków wzdłuż boku, 2 słupki w róg, 5-7-7-9 słupków wzdłuż drugiego krótkiego boku (= róg), 2 słupki w róg, 18-20-22-26 słupków wzdłuż boku, 2 słupki w róg i 2-3-3-4 słupki do środka tyłu, zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia = 54-62-66-78 słupków.
OKRĄŻENIE 2: przerabiać jak w okrążeniu 1, ale 2 słupki w każdym rogu z przodu (na wierzchu) kapcia (od strony palców) powinny być przerobione razem – patrz 2 SŁUPKI PRZEROBIONE RAZEM powyżej = 52-60-64-76 słupków.
Dalej przerobić 2-2-3-3 okrążenia słupków (przerobić 1 słupek w każdy słupek) bez zamykania oczek. Wys. robótki wynosi teraz ok. 3-3-4-4 cm.

PASEK:
Pamiętać o WSKAZÓWCE! Zaczynając na prawej stronie robótki, przerobić 2 rzędy słupków w tę i z powrotem ponad 5-5-5-7 słupkami na środku z tyłu kapcia i zakończyć ostatni rząd przerabiając 33-34-35-36 oczek łańcuszka. Obrócić robótkę. Przerobić 1 słupek w 4-te oczko łańcuszka od szydełka, 1 słupek w następny słupek, 1 oczko łańcuszka, ominąć 1 słupek (= dziurka na guzik), 1 słupek w każde z 27-28-29-30 ostatnich oczek łańcuszka i 1 słupek w każdy z 5-5-5-7 ostatnich słupków. Odciąć i wrobić nitkę.

WIERZCH KAPCIA:
Pamiętać o WSKAZÓWCE! Zaczynając na prawej stronie robótki przerobić 1 słupek w każdy z 7-9-9-11 słupków na środku z przodu (na wierzchu) kapcia. Dalej przerabiać w tę i z powrotem wg schematu A.1. Powtarzać rzędy 1 i 2 schematu A.1, aż wierzch kapcia ma dł. ok. 4-4-5-5 cm. Odciąć i wrobić nitkę. Doszyć wierzch kapcia do jego boków, drobnym starannym ściegiem.

BRZEG:
Przerobić 1 okrążenie ŚCIEGIEM RAKOWYM – patrz objaśnienia powyżej, wokół otworu kapcia i wokół słupków na kostce. Odciąć i wrobić nitkę.

JĘZYK / PĘTELKA NA PASEK:
Przerobić 1 oczko ścisłe w każde z 5 oczek ścisłych na środku na wierzchu kapcia (przerobić 1-szy rząd za oczkami ściegiem rakowym). Dalej przerabiać oczkami ścisłymi, aż długość tej części wynosi ok. 6 cm. Złożyć na pół na lewą stronę robótki i przyszyć po wewnętrznej stronie kapcia, drobnym starannym ściegiem.
Przyszyć guzik na środku od spodu kapcia, w odległości ok. 0,5 cm od góry.

PRAWY KAPEĆ:
Przerabiany jak lewy, tylko w odwrotnym układzie. Inaczej mówiąc, przerabiać w taki sam sposób, aż zostaną przerobione 2 pierwsze rzędy słupków na kostce. Przerabiać teraz 1 rząd oczek zamykających na prawej stronie robótki, zanim zaczniemy przerabiać 33-34-35-36 oczek łańcuszka na pasek. Zakończyć lewy kapeć tak samo jak prawy.

Schemat

symbols = 1-szy rząd jest wyjaśniony powyżej
symbols = 1 motyw powtarzany na wysokość
symbols = 1 oczko łańcuszka
symbols = 1 słupek w oczko
symbols = 1 słupek wokół oczka łańcuszka
diagram
signature

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Baby 29-7) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (2)

country flag Martine 07.08.2019 - 13:49:

Bonjour, Une question annexe: le forum est indisponible depuis un certain temps.... Est-ce général? Merci d'avance.

user icon DROPS Design 08.08.2019 kl. 09:04:

Bonjour Martine, le forum francophone est effectivement actuellement indisponible pour des raisons techniques, si vous avez une question, vous pouvez volontiers utiliser cet espace ou contacter votre magasin DROPS, même par mail ou téléphone, merci pour votre compréhension.

country flag Ulrike 30.04.2019 - 22:16:

Hallo Drops, ich habe das Unterteil des Schühchens gehäkelt. Am Knöchelriemen scheitert es. Ich verstehe nicht, wie ich anfangen muss, da man ja in der hinteren Mitte steht. Dann komme ich auch mit den Luftmaschen nicht zurecht. Da steht 1 Stäbchen in die 4. LM ab Nadel, dann ein stb in das nächste Stäbchen. Da sind dich erst nur LM oder. Können sie mir den Knöchelriemen bitte etwas verdeutlichen? Danke

user icon DROPS Design 02.05.2019 kl. 09:18:

Liebe Ulrike, das Knöchelriemchen wird über die mittleren 5-5-5-7 Maschen gehäkelt: markieren Sie die mittlere Maschen und beginnen Sie in die 2.-2.-2.3. Masche vor dieser mittelren Maschen, dann 1 Stb in den nächsten 5-5-5-7 M, (hinten am Schühchen), dann häkeln Sie 33-34-35-36 Luftmaschen (einschl. 3 Wende-Lm) und jetzt 1 Reihe Stb über diese Lm häkeln: 1 Stb in die 4. Lm ab der Nadel, 1 Stb in das nächste Stb, 1 Lm, 1 Stb für den Knopfloch überspringen und 1 Stb in jede Lm bis zur Ende der Reihe (= die 27-28-29-30 Lm + die 5-5-5-7 Stb). Viel Spaß beim häkeln!

Dodaj komentarz do modelu DROPS Baby 29-7

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.