Frosty Cables by DROPS Design

Komplet DROPS: koc i poduszka z warkoczami, z włóczki „Polaris”.

DROPS 163-2
DROPS design: Model nr po-076
Grupa włóczek F lub E + E
----------------------------------------------------------
KOC:
Wymiary: ok. 80 x 130 cm (bez frędzli)
Materiał:
DROPS POLARIS od Garnstudio
1500 g kolor nr 01, ecru

DRUTY Z ŻYŁKĄ (80 cm) DROPS nr 20 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 5,5 o. x 7 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

PODUSZKA:
Wymiary ok. 45 x 45 cm – poszewka pasuje na poduszkę o wymiarach 50 x 50 cm, ponieważ musi być lekko naciągnięta, aby wzór ładnie się prezentował.
Materiał:
DROPS POLARIS od Garnstudio
600 g kolor nr 01, ecru

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 ou 80 cm) DROPS nr 20 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 5,5 o. x 7 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


100% Wełna
od 15.30 zł /100g
DROPS Polaris uni colour DROPS Polaris uni colour 15.30 zł /100g
Kokonki.pl
Zamów
DROPS Polaris mix DROPS Polaris mix 17.90 zł /100g
Kokonki.pl
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 321.30zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy od A.1-A.3 (= koc) i schematy A.4-A.6 (= poduszka). Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

WSKAZÓWKA DO ZMIANY MOTKA:
Aby zmienić kłębek przerabiając włóczką Polaris, należy podzielić nitkę na 2 części na końcu motka na dł. 15 ost. cm – odciąć jedną część i zrobić to samo na pocz. drugiego motka. Złożyć razem 15 pierwszych i 15 ost. cm, nitka ma w ten sposób normalną grubość i przerabiać. Dzięki temu zmiana motka będzie niewidoczna.
----------------------------------------------------------

KOC:
Przerabiany w tę i z powrotem na drutach z żyłką, aby zmieścić wszystkie oczka.
Na drutach z żyłką nr 20 nabrać 52 o. włóczką Polaris. Przer. 3 ściągacze ściegiem francuskim - patrz powyżej. Dalej przer. schemat A.1. Gdy schemat A.1 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość jest 64 o. Dalej przer. wg schematu A.2. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI i PATRZ WSKAZÓWKA DO ZMIANY MOTKA.
Na wys. ok. 122 cm od dołu robótki – dopasować, aby zostało przerobione 3 lub 5 rz. za dużymi warkoczami, przer. schemat A.3. Gdy schemat A.3 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość jest 52 o. Przer. 3 ściągacze francuskie i LUŹNO zamknąć wszystkie o. na prawo na prawej stronie robótki.

FRĘDZLE:
Zamocować frędzle co 2 o. wzdłuż rzędów nabierania i zamykania o. następująco: odciąć 2 nitki włóczki Polaris o dł. 40 cm, złożyć je na pół i otrzymaną pętelkę przeciągnąć przez oczko, końcówki nitek przełożyć przez pętelkę i zacisnąć.
----------------------------------------------------------

PODUSZKA:
Poszewka na poduszkę jest przerabiana w jednej części (prostokąt), na koniec składamy ją na pół i zszywamy wzdłuż 3 boków. Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką, aby zmieścić wszystkie oczka.
Na drutach z żyłką nr 20 nabrać 29 o. włóczką Polaris. Przer. 4 ściągacze ściegiem francuskim - patrz powyżej. *Przer. schemat A.4. Gdy schemat A.4 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość, na drucie jest 35 o. Dalej przer. schemat A.5. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy dł. poszewki wynosi ok. 36 cm – dopasować, aby zostało przerobione 3 lub 5 rz. za długimi warkoczami, przer. schemat A.6 = 29 o. na drucie*. Przer. 4 ściągacze francuskie, umieścić 1 marker (= środek – składać tutaj) i przer. 4 ściągacze francuskie.
Następnie powt. jeszcze 1 raz od *-*- UWAGA: dopasować, aby schemat A.5 miał taką samą długość co 1-sza część. Przer. 4 ściągacze ściegiem francuskim i LUŹNO zamknąć na prawo na prawej stronie robótki.

WYKOŃCZENIE:
Złożyć robótkę na środku, na wysokości markera, lewą stroną do lewej. Zszyć 2 boki brzeg do brzeg, wkłuwając igłę w skrajne pętelki oczek. Do środka włożyć poduszkę i zszyć ost. bok poszewki/pokrowca.

Schemat

symbols = 1 o.p. na prawej stronie robótki, o.l. na lewej stronie robótki
symbols = 1 o.l. na prawej stronie robótki, o.p. na lewej stronie robótki
symbols = 1 narzut, w nast. rzędzie przer. oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo (wkłuwając drut z tyłu robótki), aby uniknąć dziur
symbols = zdjąć 2 o. na drut pomocniczy za robótką, 2 o.p., 2 o. z drutu pomocniczego przer. na prawo
symbols = zdjąć 3 o. na drut pomocniczy za robótką, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przer. na prawo
symbols = zdjąć 3 o. na drut pomocniczy przed robótką, 3 o.p., 3 o. z drutu pomocniczego przer. na prawo
symbols = 2 o. razem na prawo
symbols = zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 1 o.p., przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
symbols = brak oczka, ominąć to pole
diagram
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 163-2) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

5) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

6) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

7) Jak wybrać właściwy rozmiar?

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

8) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

9) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

10) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

11) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

13) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

14) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

15) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

16) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

17) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

18) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

19) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

20) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

21) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

22) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

23) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

24) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

25) Dlaczego ubranie się mechaci?

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (21)

country flag Yvette wrote:

Goedemiddag, Ik heb nog niet zo veel ervaring in het lezen van telpatronen en mijn vraag gaat dan ook over telpatroon A.2. Van de grote kabels staan 20 rijen afgebeeld, terwijl van de rest van het patroon 12 rijen zijn afgebeeld. Hoe moet ik dat interpreteren? Hoe brei ik de resterende 8 rijen naast de grote kabels die niet zijn afgebeeld? Alvast hartelijk dank voor uw antwoord.

18.08.2019 - 18:12

DROPS Design answered:

Dag Yvette,

De telpatronen herhalen zich in de hoogte, maar over de kabels heb je een andere herhaalfrequentie, dus je begint gewoon weer op de eerste rij over de rest van de steken, terwijl de kabel nog een stukje in de hoogte doorloopt.

01.09.2019 - 13:54

country flag Bente wrote:

Hei, jeg skulle gjerne hatt tips på hvordan jeg kan gjøre det for å lage dette større, ca 120x180?

29.04.2019 - 09:49

DROPS Design answered:

Hei Bente. Du kan feks gjenta deler av diagrammene i bredden. Hele diagram A.2 måler 80 cm i bredden, og du må legge til 40 cm, for å få 120 cm. Dvs du kan legge til tilsvarende en halv rapport til av A.2. Det blir opp til deg hvilke flettekombinasjoner du vil legge til, men feks kan du strikke dobbelt så mange av de små flettene på midten. Når det gjelder lengden er det bare å fortsette flettemønsteret til ferdige mål. Garnforbuket kan du regne ut ved å finne ut hvor mange gram som går med til hver kvadratcm, og gange opp med det nye arealet. God fornøyelse

29.04.2019 - 13:48

country flag Sharon wrote:

If I use my 15mm needles would it present any problems that I cant Foresee? I dont want my stitches any looser than they look on my 15mm needle test. I have 30 balls, so Its fine if it uses more yarn and Ill need to add more stitches to make it the same size. Thanks in advance for your advice.

14.04.2019 - 21:16

DROPS Design answered:

Dear Sharon, with needes that are smaler than the suggested, your fabric will be denser, less fleaxible, it will have less drape. The piece will need more yarn, and more stitches as well. However it probably will hold up to time somewhat better. Please do a swatch and determine the necessary changes in the stitch count. Happy Knitting!

15.04.2019 - 21:33

country flag Corinne wrote:

Bonjour, j'ai une question concernant la quantité de laine à prévoir pour le coussin. Je pense que la quantité prévue de 600 g est une erreur ? Merci pour votre réponse

10.02.2019 - 03:33

DROPS Design answered:

Bonjour Corinne! C'est correct. Ce fil appartient au group de fils F, il est donc tres epais. Bon tricot!

11.02.2019 - 07:30

country flag Corinne wrote:

Bonjour, j'ai une question concernant la quantité de laine à prévoir pour le coussin. Je pense que la quantité prévue de 600 g est une erreur ? Merci pour votre réponse

10.02.2019 - 03:26

DROPS Design answered:

Bonjour Corine, il faut bien 600 g DROPS Polaris, soit 6 pelotes de 100 g sur la base de l'échantillon pour réaliser le coussin. Bon tricot!

11.02.2019 - 12:21

country flag Karolina wrote:

Hi :) I just want to make sure, needles nr 20 means needles size 20mm?

05.02.2018 - 12:51

DROPS Design answered:

Dear Karolina, that's correct, you need here needle size 20 mm. Happy knitting!

05.02.2018 - 13:21

country flag Melinda Fülöp wrote:

Hej Nu har jag stickat de 12 första varven. Men hur fortsätter jag sen?? Jag förstår att jag ska börja om igen, men varven till flätmönstret stämmer inte. Det är 3 varv till man ska göra flätan medan det i början av mönstret är 5 varv till flätan

01.08.2017 - 16:02

DROPS Design answered:

Hej! Du ska upprepa de 12 varven i diagrammet, det blir då alltid 5 varv mellan flätvridningarna.

02.08.2017 - 13:38

country flag Melinda Fülöp wrote:

Förlåt mig men verkar trög. Börjar man varv två från början eller 6 maskor in?

12.07.2017 - 19:20

DROPS Design answered:

Hei Melinda. Du begynner fra begynnelsen av diagrammet. De 6 maskene i hver sidene av diagrammet er de maskene du økte på 1.pinne (kastene). På 1.rad av A.1 har du økt med 12 masker (52 + 12), så når du starter på 2.rad har du 64 masker og starter med 5 masker rett fra vrangsiden. God Fornøyelse!

13.07.2017 - 08:23

country flag Melinda Fülöp wrote:

Hej igen. En ny fråga. Hur stickar jag varv 2 på diagram A1?? Visar diagrammet med de ökade maskorna som man gör i första varvet?? Tack på förhand

12.07.2017 - 09:49

DROPS Design answered:

Ja, de ökade maskorna finns med och du stickar räta och aviga maskor precis som diagrammet visar. Kom ihåg att alla varv ses från rätsidan.

12.07.2017 - 17:39

country flag Melinda Fülöp wrote:

Hej Visst är det så att när man har stickat rätsidan att det på avigsidan bara stickas aviga maskor?

09.07.2017 - 20:49

DROPS Design answered:

Diagrammen visar alla varv sett från rätsidan. Dvs. från avigsidan ska du sticka rm över rm och am över am enligt diagrammet.

10.07.2017 - 17:19

Dodaj komentarz do modelu DROPS 163-2

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.