DROPS Baby Merino
DROPS Baby Merino
100% Wełna
od 17.60 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 35.20zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS Super Sale

Blue Pebbles

Sweter na drutach dla niemowląt i małych dzieci, przerabiany od góry do dołu, z rękawami typu saddle shoulder, z włóczki DROPS BabyMerino. Od rozmiaru wcześniak do 2 lat.

DROPS Baby 43-4
DROPS Design: model bm-125-by
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
(<0) 0/1 - 1/3 - 6/9 - 12/18 miesięcy (2 lata)
Na wzrost w cm:
(40/44) 48/52 - 56/62 - 68/74 - 80/86 (92)

MATERIAŁ:
DROPS BABY MERINO od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
(100) 100-150-150-150 (200) g kolor 37, jasna lawenda

GUZIKI DROPS NR 627: 3 szt. dla każdego rozmiaru, na otwór na środku tyłu.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3 – 40 cm długości.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 2,5 – 40 cm długości.
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 3.
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 2,5.
Można zastosować technikę MAGIC LOOP – będziemy wtedy potrzebować tylko drutów z żyłką o długości 80 cm dla każdego rozmiaru.

PRÓBKA:
24 oczka na szerokość i 32 rzędy na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm.
UWAGA: Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Baby Merino
DROPS Baby Merino
100% Wełna
od 17.60 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 35.20zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przerabiać we wszystkich rzędach na prawo.
1 ściągacz francuski = 2 rzędy na prawo.

DODAWANIE OCZEK-1 (saddle shoulder, rękawy i karczek, na prawej stronie robótki):
PRZED MARKEREM:
Nowe oczko będzie nachylone w prawą stronę.
Nowe oczko będzie przekręcone, nachylone w prawą stronę.
Za pomocą lewego drutu nabrać oczko między 2 oczkami poprzedniego rzędu, od tyłu do przodu i przerobić to oczko na prawo, wkłuwając drut z przodu oczka.
ZA MARKEREM:
Nowe oczko będzie przekręcone, nachylone w lewą stronę.
Za pomocą lewego drutu nabrać oczko między 2 oczkami poprzedniego rzędu, od przodu do tyłu i przerobić to oczko na prawo, wkłuwając drut z tyłu oczka.

DODAWANIE OCZEK-2 (saddle shoulder, na lewej stronie robótki):
PRZED MARKEREM:
Nowe oczko będzie przekręcone, nachylone w prawą stronę (widok na prawej stronie robótki).
Za pomocą lewego drutu nabrać oczko między 2 oczkami poprzedniego rzędu, od przodu do tyłu i przerobić to oczko na lewo, wkłuwając drut z tyłu oczka.
ZA MARKEREM:
Nowe oczko będzie przekręcone, nachylone w lewą stronę (widok na lewej stronie robótki).
Za pomocą lewego drutu nabrać oczko między 2 oczkami poprzedniego rzędu, od tyłu do przodu i przerobić to oczko na lewo, wkłuwając drut z przodu oczka.

ZAMYKANIE OCZEK (rękawy):
Zaczynając 3 oczka przed markerem, przerobić 2 oczka razem na prawo, 2 oczka prawe (marker znajduje się między tymi 2 oczkami), zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe i przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem (= zostają zamknięte 2 oczka).

DZIURKI NA GUZIKI (na brzegi/obszycia na środku tyłu):
Wykonać dziurki na guziki na początku rzędu na prawej stronie robótki następująco: przerobić 2 oczka prawe, wykonać 1 narzut i przerobić 2 oczka razem na prawo. W następnym rzędzie (na lewej stronie robótki) przerobić narzut na prawo, powstanie otwór/dziurka.
Pierwszą dziurkę na guzik wykonać, gdy wysokość wykończenia dekoltu wynosi 1½ cm, kolejne 2 dziurki na guziki rozmieścić co (2) 2-2½-2½-3 (3) cm.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SWETER – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Wykończenie dekoltu i karczek są przerabiane od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką, od środka tyłu, do końca pęknięcia. Następnie łączymy robótkę i dalej przerabiamy na okrągło. W tym samym czasie dodajemy oczka na ramiona, rękawy i karczek. Dzielimy karczek na tył/przód i rękawy i dalej przerabiamy tył/przód na okrągło na drutach z żyłką. Rękawy są przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych.

SWETER:
Na drutach z żyłką nr 2,5 nabrać (70) 74-78-82-86 (94) oczka włóczką DROPS Baby Merino. Przerobić 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki. Dalej przerabiać kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco: 4 oczka ŚCIEGIEM FRANCUSKIM – patrz powyżej, * 2 oczka prawe, 2 oczka lewe*, przerabiać od *-* aż zostaje 6 oczek, przerobić 2 oczka prawe i zakończyć przerabiając 4 oczka ściegiem francuskim. Dalej przerabiać ściągaczem tak samo przez (2) 2-2-3-3 (3) cm – pamiętać o DZIURKACH NA GUZIKI na początku rzędu na prawej stronie robótki – patrz powyżej.
Gdy ściągacz jest zakończony, przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki, w tym samym czasie równomiernie dodając (6) 10-10-14-14 (14) oczek (nie dodawać ponad oczkami obszyć z każdej strony) = (76) 84-88-96-100 (108) oczek.
Przerobić 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki (przerabiać oczka obszyć na prawo).

KARCZEK:
Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 3. Umieścić 1 marker za oczkami obszycia na środku tyłu; mierzymy długość karczku od tego markera!
Dodatkowo umieścić 4 nowe markery, bez przerabiania, umieszczając każdy marker między 2 oczkami; markery te wskazują miejsca, gdzie będą dodawane oczka na ramiona i powinny być w innym kolorze niż marker na wykończeniu dekoltu.
Marker- 1: Zaczynając na środku tyłu odliczyć (15) 17-18-18-19-21 oczek (½ tyłu), umieścić marker przed następnym oczkiem.
Marker- 2: Odliczyć (10) 10-10-14-14 (14) oczek od markera 1 (ramię), umieścić marker przed następnym oczkiem.
Marker- 3: Odliczyć (26) 30-32-32-34 (38) oczek od markera 2 (przód), umieścić marker przed następnym oczkiem.
Marker- 4: Odliczyć (10) 10-10-14-14 (14) oczek od markera 3 (ramię), umieścić marker przed następnym oczkiem.
Zostaje (15) 17-18-18-19 (21) oczek za markerem-4 (½ tyłu).
Przesuwać te markery w miarę postępu robótki.

DODAWANIE OCZEK NA RAMIONA/RĘKAWY SADDLE SHOULDER:
Przed dalszą pracą nad robótka uważnie przeczytać dalszą część opisu – w pierwszym rzędzie na prawej stronie robótki dodać 4 oczka na ramiona następująco:
przerabiać dżersejem z 4 oczkami obszycia przodu ściegiem francuskim z każdej strony.
Dodawać PRZED markerami-1 i -3 i ZA markerami -2 i -4 – patrz DODAWANIE OCZEK-1. Dodajemy tylko oczka na przodzie i tyłach. Liczba oczek ramion nie zmienia się.
W następnym rzędzie na lewej stronie robótki dodać 4 oczka następująco:
dodawać PRZED markerami -4 i -2 i ZA markerami -3 i -1 – patrz DODAWANIE OCZEK-2.
Dodajemy oczka w każdym rzędzie, ale inaczej na prawej stronie robótki i na lewej stronie robótki, aby oczka były pochylone we właściwą stronę.
Dalej przerabiać tak samo, dodając w sumie (10) 10-10-12-12 (12) razy w każdym rzędzie (jednocześnie na prawej stronie robótki i na lewej stronie robótki) = (116) 124-128-144-148 (156) oczek. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Po dodaniu wszystkich oczek, długość robótki od markera na wykończeniu dekoltu wynosi ok. (3) 3-3-4-4 (4) cm. Teraz będziemy dodawać oczka na rękawy – w tym samym czasie połączyć robótkę na środku tyłu jak w opisie poniżej. Patrz DODAWANIE OCZEK NA RĘKAWY i OTWÓR NA ŚRODKU TYŁU przed dalszą pracą nad robótką!

DODAWANIE OCZEK NA RĘKAWY:
Dalej przerabiać dżersejem z 4 oczkami obszycia ściegiem francuskim z każdej strony.
W TYM SAMYM CZASIE w następnym rzędzie na prawej stronie robótki dodać 4 oczka na rękawy następująco:
dodawać ZA markerami -1 i -3 i PRZED markerami -2 i -4 – pamiętać o DODAWANIU OCZEK-1.
Dodajemy tylko oczka na rękawach, liczba oczek na przodzie i tyłach nie zmienia się. Dodawać tak samo w sumie (10) 12-11-9-9 (10) razy co 2 rzędy (w każdym rzędzie na prawej stronie robótki).
Długość robótki od markera na wykończeniu dekoltu wynosi ok. (9) 11-10-9-9 (10) cm. Teraz dodawać oczka na karczek.
Po dodaniu oczek i połączeniu robótki na okrągło na środku tyłu (jak w opisie poniżej), jest (152) 168-168-176-180 (192) oczka. Następnie dodajemy oczka na karczek.

OTWÓR NA ŚRODKU TYŁU:
W TYM SAMYM CZASIE gdy długość robótki od rzędu nabierania oczek wynosi (6) 6-7-7-8 (8) cm, pęknięcie z tyłu jest zakończone. Przerabiać na prawej stronie robótki do 4 oczek obszycia na końcu rzędu. Ułożyć 4 oczka obszycia na początku rzędu ponad tymi 4 ostatnimi oczkami, część z dziurkami na guziki jest na wierzchu. Przerobić każde 2 kolejne oczka obszyć razem na prawo (zamknięte 4 oczka). Dalej przerabiać na okrągło (po połączeniu robótki na okrągło, dalej dodawać oczka na rękawy co 2 okrążenia zamiast w każdym rzędzie na prawej stronie robótki). W pierwszym okrążeniu po połączeniu robótki na okrągło, przerobić 4 oczka obszycia na lewo. Dalej przerabiać wszystkie oczka dżersejem. UWAGA: przesunąć początek okrążenia, aby znajdował się teraz na środku tych 4 oczek.

DODAWANIE OCZEK NA KARCZEK:
ROZMIAR (<0):
= (152) oczka. Dalej przerabiać dżersejem, ale bez dodawania oczek, aż długość robótki od markera na wykończeniu dekoltu wynosi 10 cm. Przejść do części ‘Podział robótki na tył/przód i rękawy’ poniżej.

ROZMIARY 0/1 - 1/3 - 6/9 - 12/18 miesięcy (2 lata):
Przesunąć 4 markery, aby znajdowały się teraz w pierwszym i ostatnim oczku przodu i tyłu, inaczej mówiąc powinny być 34-32-32-32 (34) oczka na rękawy, między oczkami z markerem.
W następnym okrążeniu dodać 8 oczek, dodając jednocześnie przed i za każdym z oczek z markerem – pamiętać o DODAWANIU OCZEK-1.
Teraz dodajemy oczka na przodzie, tyle i na rękawach.
Dodawać tak samo w sumie 1-3-4-5 (5) razy co 2 okrążenia = 176-192-208-220 (232) oczka.
Po dodaniu wszystkich oczek, długość robótki od markera na wykończeniu dekoltu wynosi ok. 11-12-12-13 (13) cm. Dalej przerabiać aż długość robótki od markera wynosi 11-12-12-13 (14) cm.

PODZIAŁ ROBÓTKI NA TYŁ/PRZÓD i RĘKAWY:
Przerobić (21) 24-27-29-31 (33) pierwsze oczka (½ tyłu), zdjąć (34) 40-42-46-48 (50) następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać (4) 4-6-6-8 (8) oczek (bok pod rękawem), przerobić (42) 48-54-58-62 (66) oczek (przód), zdjąć (34) 40-42-46-48 (50) następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać (4) 4-6-6-8 (8) oczek (bok pod rękawem), przerobić (21) 24-27-29-31 (33) ostatnie oczka (½ tyłu).
Kończyć tył/przód i rękawy oddzielnie. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD.

TYŁ & PRZÓD:
= (92) 104-120-128-140 (148) oczek. Umieścić 1 marker na środku oczek nabranych pod jednym z rękawów. Przerabiać dżersejem do markera – okrążenia zaczynają się teraz tutaj. Dalej przerabiać dżersejem, aż długość robótki od jej podziału wynosi (5) 8-11-12-14 (16) cm. Przerobić 1 okrążenie na prawo, w tym samym czasie równomiernie dodając (12) 16-16-20-20 (20) oczek = (104) 120-136-148-160 (168) oczek.
Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 2,5 ściągaczem (2 oczka prawe, 2 oczka lewe) przez 3 cm. Luźno zakończyć.
Całkowita długość swetra od ramienia wynosi ok. (20) 24-28-30-33 (36) cm.

RĘKAWY:
Wziąć z powrotem (34) 40-42-46-48 (50) oczek z nitki z jednej strony robótki i przełożyć je na druty pończosznicze nr 3 i nabrać 1 oczko w każde z (4) 4-6-6-8 (8) oczek nabranych pod rękawem = (38) 44-48-52-56 (58) oczek. Umieścić 1 marker na środku (4) 4-6-6-8 (8) oczek pod rękawem. Zaczynając od markera, przerabiać na okrągło dżersejem, przez 1 cm. Zamknąć teraz 2 oczka pod rękawem (za wyjątkiem rozmiarów <0 i 0/1 miesięcy) – patrz ZAMYKANIE OCZEK. Zamykać tak samo w sumie (0) 2-2-3-4 (4) razy co 3 okrążenia = (38) 40-44-46-48 (50) oczek. Dalej przerabiać, aż długość rękawa od podziału robótki wynosi (4) 8-10-13-15 (18) cm. Zostaje ok. 3 cm do końca; przymierzyć sweter i dopasować długość rękawa do swoich potrzeb.
Przerobić 1 okrążenie na prawo, w tym samym czasie równomiernie zamykając (2) 0-0-2-0 (2) oczka = (36) 40-44-44-48 (48) oczek. Dalej przerabiać na drutach pończoszniczych nr 2,5 i przerabiać ściągaczem (2 oczka prawe, 2 oczka lewe) przez 3 cm. Luźno zakończyć. Długość rękawa od podziału robótki wynosi ok. (7) 11-13-16-18 (21) cm.
Drugi rękaw wykonać tak samo.

WYKOŃCZENIE:
Przyszyć guziki na obszyciu na środku tyłu.

Ten wzór został skorygowany.

Aktualizacja on-line: 18.11.2022
DODAWANIE OCZEK NA RĘKAWY: ...dodawać ZA markerami -1 i -3 i PRZED markerami -2 i -4 – pamiętać o DODAWANIU OCZEK-1.

Schemat

symbols = kierunek robótki
symbols = dodawanie oczek na ramiona/rękawy typu saddle shoulder
symbols = dodawanie oczek na rękawy
symbols = dodawanie oczek na karczek
diagram
diagram

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS Baby 43-4

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (14)

country flag Olivia napisała::

Hallo, ich stricke zum ersten Mal einen Pullover. Nun habe ich gleich eine Frage zum Anfang. In der Anleitung steht "Anschlag: (70) 74-78-82-86 (94) Maschen auf Rundnadel Nr. 2,5 mit DROPS Baby Merino. 1 Rück-Reihe links stricken. Die Rückreihe soll also links gestrickt werden, aber was ist mit der Hinreihe? Wird die rechts gestrickt oder zählt die Aufnahme als Hinreihe? Über eine Antwort würde ich mich freuen. Danke und Grüße!

25.02.2024 - 04:09

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Olivia, bei diesem Pullover stricken Sie zuerst 1 Reihe links, diese Reihe ist eine Rückreihe; die nächste Reihe wird dann eine Hinreihe sein, und wird mit Bündchen gestrickt. Viel Spaß beim stricken!

26.02.2024 - 08:59

country flag Anne Christine napisała::

Hei, får ikke antall masker på ermet til å stemme. Starter med 14 masker, (str 18 mndr) øker 9 ganger (nå til sammen 32 masker) Bærestykkeøkning 5 ganger. Vil det da ikke være 42 masker til ermet? I oppskriften skal man sette 48 masker til ermet på en tråd?

06.11.2023 - 15:12

Odpowiedź DROPS Design :

Hei Anne Christine. Det er bare å følge maskeantallet som er oppgitt i oppskriften. Noen ganger vil man ta masker fra forstykket/bakstykket og sette det til erme (etter man er ferdig økt) og det er gjort i denne oppskriften. mvh DROPS Design

13.11.2023 - 09:47

country flag Signe napisała::

Det ville være rart, hvis der havde været et foto af bagsiden også, da det jo er der en væsentlig del af blusens detaljer er.

02.09.2023 - 14:11

country flag Renee napisała::

Jag förstår inte riktigt hur jag ska lägga mina sista 4 och första 4 rätstickade maskor på varandra och sedan sticka ihop det. Jag är på delan vid ärmökning och sprund mitt bak och mitt arbete (1-3mån) mäter 7cm från upplggningskant. Det finns ingen video som visar hur man stickar ihop det och de första två varv efter det. Jag förstår inte hur man gör på en rundsticka.

20.08.2023 - 22:04

Odpowiedź DROPS Design :

Hei. Når arbeidet måler 7 cm fra skal kantmaskene strikkes sammen, samtidig skal det strikkes rundt. Fra retten, strikk 4 masker riller, deretter glattstrikk til det gjenstår 4 masker på slutten av pinnen. Legg de 4 rillemaskene fra begynnelsen av pinnen ved siden av 4 rille maskene på slutten av pinne.Nå skal du strikke 1. rillemaske fra begynnelsen av pinnen sammen med 4. siste maske på pinnen (2 masker sammen = 1 maske), så strikker du 2. maske sammen med 3. siste maske, deretter 3. maske sammen med nest siste maske og til slutt siste maske sammen med 4. maske. Du har nå strikket 2 og 2 masker sammen og samtidig felt 4 masker. De 8 rillemaskene = 4 masker.

21.08.2023 - 14:20

country flag Carmen Arteaga napisała::

Hola tengo la misma duda que Line.no entiendo como se cierra el borde de la abertura de espalda, no hay un video explicativo? muchas gracia , muy lindos patrones

20.05.2023 - 22:36

Odpowiedź DROPS Design :

Hola Carmen, no, no tenemos vídeos explicativos de esta parte. Para cerrar el borde de la apertura, colocar la cenefa de los ojales sobre la cenefa de los botones. Ahora, trabajar juntos el 1º punto de la cenefa de los ojales junto con el último punto de la cenefa de los botones, trabajar juntos el 2º punto de la cenefa de los ojales con el penúltimo punto de la cenefa de los botones. Continuar de esta manera hasta haber trabajado todos los puntos juntos.

21.05.2023 - 19:03

country flag Maria napisała::

Hi, tension mentions the dimension but not the needles. What needles does one knit 24stitchesx32rows to achieve 10x10?

19.11.2022 - 14:51

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Maria, the smaller needles are only used for the rib. The gauge is worked with the needles for the main pattern, that is, the 3mm needles. Happy knitting!

21.11.2022 - 00:42

country flag Lynn napisała::

Hallo zusammen, Bei den Ärmelzunahmen schreibt ihr (wenn ich es richtig verstehe), dass man nach dem 1. und 3. und vor dem 2. und 4. Makierer zunehmen soll, so wie es in Zunahmetipp 2 beschrieben ist. Zunahmetipp 2 bezieht sich aber auf links zugenommene Maschen und ich stricke hier ja rechts in Runden (ich habe bereits zur Runde geschlossen). Ist das richtig so? Oder muss ich mich an Zumahmetipp 1 halten? Vielleicht könnt ihr helfen! Danke im Voraus, Viele Grüße, Lynn

27.09.2022 - 15:28

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Lynn, Zunahmetipp-2 gilt nur wenn man in Reihen strickt = wie man bei den Rückreihen zunimmt, wenn Sie in Runden stricken, dann folgen Sie Zunahmetipp-1 bei jeder Runde (= immer bei den Hinreihen). Stimmt aber Ihre Maschenprobe? Die Arbeit wird nach 3-4 cm in Runden gearbeitet, dh nach Ärmelzunahmen. Viel Spaß beim stricken!

27.09.2022 - 16:05

country flag Mathilda Byrne napisała::

Could you please explain this part of the pattern? 4 stitches in GARTER STITCH – read description above, * knit 2, purl 2 *, work from *-* until there are 6 stitches left, knit 2 and 4 stitches in garter stitch. I assume I do the garter k2, p2 until there is 6 stitches left, but then Im confused by the next part could you help please?

27.09.2022 - 14:51

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Mrs Byrne, start row with 4 sts in garter stitch, then work ribbing (K2,P2) over all stitches until 6 sts remain before end of row, and finish with K2, 4 sts in garter stitch. From WS work: 4 sts in garter stitch, (P2, K2) until 6 sts remain, finish row with P2, and 4 sts in garter stitch. Happy knitting!

27.09.2022 - 15:59

country flag Line napisała::

Est-ce que vous pourriez m'envoyer un vidéo-tutoriel pour savoir comment procéder pour: Poser les 4 mailles de bordure devant au début du rang au-dessus de ces 4 dernières mailles, en plaçant celle avec les boutonnières au-dessus. Tricoter ensemble 2 par 2 à l'endroit les mailles des deux bordures (on diminue 4 mailles). Merci !

14.09.2022 - 16:04

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Line, nous n'avons pas encore de vidéo pour cette technique, vous devez maintenant diminuer les mailles de l'une des bordure de boutonnage (et non celles de la bordure devant, correction faite, merci pour votre retour), ainsi, vous allez poser les 4 mailles de la bordure sur les 4 mailles de l'autre bordure et tricoter ces mailles ensemble 2 par 2 à l'endroit: tricotez la 1ère m de chacune des bordure ensemble, puis la 2ème m de chacune des bordures ensemble, et ainsi de suite. En espérant que ce soit un peu plus clair ainsi. Bon tricot!

14.09.2022 - 16:37

country flag Line napisała::

Lorsqu'on est rendu à faire augmentation des manches, doit-on faire selon les indications avec augmentation-1 qui donne information des augmentations à l'endroit. ?

14.09.2022 - 03:19

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Line, vous devez suivre augmentation-1. Merci de l'avoir notifie. Nous allons corriger cela. Bon tricot!

14.09.2022 - 08:11