DROPS Super Sale - 7 bawełnianych włóczek w promocji przez cały marzec!
DROPS Merino Extra Fine
100% Wełna
od 16.10 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 48.30zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS Super Sale

Dream in Blue Cardigan

Niemowlęcy i dziecięcy sweter rozpinany na drutach, przerabiany od góry do dołu, z reglanowymi rękawami, z włóczki DROPS Merino Extra Fine. Od 0 do 4 lat.

Zakreślony rozmiar:
DROPS Baby 42-6

#dreaminbluecardigan

DROPS Design: model nr me-077-by
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------

ROZMIARY:
0/1 - 1/3 - 6/9 - 12/18 miesięcy (2 - 3/4) lata
Na wzrost w cm:
48/52 - 56/62 - 68/74 - 80/86 (92 - 98/104)

MATERIAŁ:
DROPS MERINO EXTRA FINE od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
150-150-200-200 (200-250) g kolor 39, stalowy błękit

GUZIKI DROPS nr 627: 5-5-5-5 (6-6) szt.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 4 - 80 cm długości.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3 - 80 cm długości.
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 4.
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 3.
Można zastosować technikę MAGIC LOOP – wtedy będziemy potrzebować tylko DRUTÓW Z ŻYŁKĄ 80 cm długości, dla każdego rozmiaru.

PRÓBKA:
21 oczek na szerokość i 28 rzędów na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm.
UWAGA: Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

Może Ci się również spodobać...

DROPS Merino Extra Fine
100% Wełna
od 16.10 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 48.30zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

0
0

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przerabiać we wszystkich rzędach na prawo.
1 ściągacz francuski = przerobić 2 rzędy na prawo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1. Schemat przedstawia wszystkie rzędy, widok na prawej stronie robótki.

ZAMYKANIE OCZEK (rękawy):
Zamknąć 1 oczko z każdej strony markera następująco: przerabiać aż zostaje 3 oczka przed markerem, przerobić 2 oczka razem na prawo, 2 oczka prawe (marker znajduje się między tymi 2 oczkami), zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe i przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem.

DZIURKI NA GUZIKI:
Wykonać dziurki na guziki na obszyciu prawego przodu (gdy sweter jest nałożony). Przerabiać na prawej stronie robótki aż zostaje 3 oczka i kończyć rząd następująco: wykonać 1 narzut, przerobić 2 oczka razem na prawo i 1 oczko prawe. W następnym rzędzie przerobić narzut na prawo, powstanie otwór/dziurka.
1-szą dziurkę wykonać, gdy wysokość ściągacza wykończenia dekoltu wynosi 1½-2 cm. Kolejnych 4-4-4-4 (5-5) dziurek na guziki rozmieścić co ok. 5-6-6½-7 (6½-7) cm.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SWETER – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Wykończenie dekoltu i karczek są przerabiane w tę i z powrotem na drutach z żyłką. Następnie dzielimy karczek na tył/przody i rękawy i dalej przerabiamy tył/przody w tę i z powrotem. Rękawy są przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych.

WYKOŃCZENIE DEKOLTU:
Na drutach z żyłką nr 3 nabrać 65-69-73-77 (81-87) oczek włóczką DROPS Merino Extra Fine.
Przerabiać 1 rząd na lewo na lewej stronie robótki z 5 oczkami obszycia przodu ŚCIEGIEM FRANCUSKIM – patrz powyżej, z każdej strony.
Dalej przerabiać ściągaczem następująco: 5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim, *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*, powtarzać od *-* aż zostaje 6 oczek, 1 oczko prawe i 5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim. Pamiętać o DZIURKACH NA GUZIKI – patrz powyżej.
Gdy wysokość ściągacza wynosi 2 cm, zacząć przerabiać na drutach z żyłką nr 4. Umieścić 1 marker za obszyciem przodu, na początku rzędu; długość karczku będzie mierzona od tego markera!

KARCZEK:
Przerabiać kolejny rząd na prawej stronie robótki następująco:
5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim, 5-6-7-8 (8-10) oczek prawych, 1 narzut, schemat A.1, 1 narzut, 6-6-6-6 (8-8) oczek prawych, 1 narzut, A.1, 1 narzut, 13-15-17-19 (19-21) oczek prawych, 1 narzut, A.1, 1 narzut, 6-6-6-6 (8-8) oczek prawych, 1 narzut, A.1, 1 narzut, 5-6-7-8 (8-10) oczek prawych i kończyć przerabiając 5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim.
Dodanych zostało 8 oczek na reglan. W następnym rzędzie przerabiać oczka przekręcone w miejscu narzutów na lewo, dalej przerabiać dżersejem. Dalej przerabiać tak samo i dodawać tak samo w sumie 11-13-14-15 (17-18) razy z każdej strony schematu A.1 w każdym rzędzie na prawej stronie robótki = 153-173-185-197 (217-231) oczek.
ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy długość robótki od markera wynosi 9-10-11-12 (13-14) cm, podzielić karczek na tył/przody i rękawy następująco:
5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim, przerobić 19-22-24-26 (29-32) oczka dżersejem, zdjąć 32-36-38-40 (44-46) następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać 6-6-8-8 (6-6) oczek, przerobić 41-47-51-55 (61-65) oczek dżersejem, zdjąć 32-36-38-40 (44-46) następnych oczek na nitkę na rękaw, nabrać 6-6-8-8 (6-6) oczek, przerobić 19-22-24-26 (29-32) oczka dżersejem i 5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim.

TYŁ & PRZODY:
= 101-113-125-133 (141-151) oczek.
Dalej przerabiać w tę i z powrotem dżersejem z 5 oczkami obszycia przodu ściegiem francuskim z każdej strony, aż długość tyłu/przodów od podziału robótki wynosi 10-13-14-16 (18-21) cm. Teraz równomiernie dodać 10-12-14-14 (16-16) oczek na prawej stronie robótki (nie dodawać oczek ponad obszyciami przodów) = 111-125-139-147 (157-167) oczek.
Wziąć teraz druty z żyłką nr 3 i przerabiać ściągaczem, zaczynając na lewej stronie robótki następująco:
5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim, *1 oczko lewe, 1 oczko prawe*, powtarzać od *-* aż zostaje 6 oczek, 1 oczko lewe i 5 oczek obszycia przodu ściegiem francuskim.
Zakończyć, gdy wysokość ściągacza wynosi 3 cm. Całkowita długość swetra od ramienia wynosi ok. 24-28-30-33 (36-40) cm.

RĘKAWY:
Wziąć z powrotem 32-36-38-40 (44-46) oczek z nitki z jednej strony robótki i przełożyć je na druty pończosznicze nr 4 oraz nabrać 1 oczko w każde z 6-6-8-8 (6-6) oczek nabranych pod rękawem = 38-42-46-48 (50-52) oczka. Umieścić 1 marker na środku nowych oczek pod rękawem. Zaczynając od markera, przerabiać na okrągło dżersejem.
Gdy długość rękawa od podziału robótki wynosi 2 cm, zamknąć 1 oczko z każdej strony markera - patrz ZAMYKANIE OCZEK!
Zamykać tak samo w sumie 2-3-5-5 (5-5) razy co 3-3-2-2½ (3-4) cm = 34-36-36-38 (40-42) oczka.
Gdy długość rękawa wynosi 8-11-12-15 (18-23) cm, równomiernie dodać 4-4-4-4 (6-6) oczek = 38-40-40-42 (44-48) oczek.
Dalej przerabiać na drutach pończoszniczych nr 3 i przerabiać ściągaczem (1 oczko prawe, 1 oczko lewe) przez 2 cm. Zakończyć. Długość rękawa wynosi ok. 10-13-14-17 (20-25) cm.
Drugi rękaw wykonać tak samo.

Schemat

1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki = 1 oczko prawe na prawej stronie robótki, oczko lewe na lewej stronie robótki
1 oczko lewe na prawej stronie robótki, oczko prawe na lewej stronie robótki = 1 oczko lewe na prawej stronie robótki, oczko prawe na lewej stronie robótki
Diagram for DROPS Baby 42-6
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Dodaj komentarz do modelu DROPS Baby 42-6

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (96)

country flag Ghada napisała::

Hi there , I finished the yoke and about to split for body and sleeves. My question is the A1 part included with stitches on the sleeves or with the body.

13.03.2026 - 05:22

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Ghada, A.1 is divided into body and sleeve, you will work the first sts at the beg of A.1 for front piece and the last for left sleeve, then the first for sleeve and the last for back piece etc... if you get the correct number of stitches for the size, just follow the number of stitches stated to get correct measurements/division. Happy knitting!

13.03.2026 - 07:47

country flag Anto napisała::

Bonjour, Pour les jetés tricotés en maille torses envers, s'agit-il uniquement du 1er rang de l'empiècement ? Ou faut-il tricoter en maille torse envers chaque nouveau jeté à chaque rang ? Merci d'avance.

27.02.2026 - 22:59

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Mme Anto, les jetés que l'on fait pour les augmentations du raglan vont tous être tricotés torse à l'envers sur l'envers pour éviter un trou. Bon tricot!

02.03.2026 - 08:01

country flag Béatrice napisała::

Bonjour, Je tricote ce modèle en taille 1/3 mois. Si je calcule le nombre de mailles à obtenir sur le raglan, je ne trouve pas 173 mailles mais 171 : 59 (sans les bordures) + 8 (1ère augmentation) + 104 (8x13). A quoi correspondent les deux mailles qui manquent ? Merci pour votre réponse.

16.02.2026 - 19:42

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Béatrice, vous montez 69 mailles en taille 1/3 mois et vous augmentez 13 fois 8 mailles pour le raglan, vous aurez ainsi: 69+(13x8)=173 mailles. Bon tricot!

17.02.2026 - 15:21

country flag Sam napisała::

Hi, I was wondering if you'd recommend a cast off for the body? Usually I would use an Italian bind off but I don't know how that will work with the band stitches? Thanks!

07.02.2026 - 16:10

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Sam, you can cast off in rib, since you have rib edges, here is a video on how to work this cast off type. Happy knitting!

08.02.2026 - 19:46

country flag Marion napisała::

Hallo, ich habe es schon geschafft. Ich hatte die fünf Maschen A1 nicht begriffen und deshalb nicht berücksichtigt. Ist mir bei einem anderen Kommentar klar geworden, mein Fehler. Danke, liebe Grüße aus Wien

05.02.2026 - 23:43

country flag Marion napisała::

Bei mir stimmen leider die Maschen bei der Zunahme, der Passe nicht Ich habe 77 Maschen angeschlagen Und hab dann die Zunahme Fünf Kraus acht glatt zwei Umschläge 6 glatt zwei Umschläge 19 glatt zwei Umschläge 6 glatt zwei Umschläge 8 glatt zwei Umschläge Dann hab ich da leider noch zehn Maschen über und dann kommen erst die fünf Krausen Randmaschen. Das geht bei mir leider nicht auf

05.02.2026 - 22:57

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Marion, Sie haben die Rapporte A.1 übersehen, die werden zwischen den Umschlägen gestrickt. Also: 5 M kraus re, 8 M re, 1 Umschlag, 5 M A.1, 1 Umschlag, 6 M re, 1 Umschlag, 5 M A.1, 1 Umschlag, 19 M re, 1 Umschlag, 5 M A.1, 1 Umschlag, 6 M re, 1 Umschlag, 5 M A.1, 1 Umschlag, 8 M re, 5 M kraus re = 77 M + 8 Umschläge. Viel Spaß beim Weiterstricken!

05.02.2026 - 23:37

country flag Nix napisała::

Hi! Please help me out here - it doesn’t make sense! I am trying to knit for an infant (0-1) - it said cast on 69 stitches. Then, when starting to knit the yoke, the raglan, it says: 5+5+1+6+1+13+1+6+1+5+5. (I am not counting the 8 increases). That is 49 stitches, not 69! Where have 20 stitches been gone? If I knit like that - I’ll have 20 extra stitches left on my needles!

03.02.2026 - 17:33

Odpowiedź DROPS Design :

Hi Nix, For the 0-1 size you should cast on 65 stitches. Then (without the yarn overs) you work 5 band-stitches, knit 5, work A.1 (5 stitches), knit 6, work A.1 , knit 13, work A.1, knit 6, work A.1, knit 5 and 5 band-stitches. 5 + 5 + 5 + 6 + 5 + 13 + 5 + 6 + 5 + 5 + 5 = 65 stitches. Regards, Drops Team.

05.02.2026 - 06:47

country flag Christine napisała::

Bei der Passe: Bei der 1. Reihe mit den Umschlägen und A1 geht das Muster nicht auf. Nach dem letzten Umschlag soll man noch 6 Maschen rechts stricken und mit den Blendenmaschen enden. Bei mir sind mehr Maschen übrig. Kann ich sie einfach bis zur Blende glatt rechts stricken oder stimmen dann die Maße nicht mehr? Danke für Ihre Hilfe.

01.02.2026 - 09:22

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Christine, die Maschenzahl muss aufgehen, ansonsten wird die Jacke schief und unsymmetrisch. Haben Sie vielleicht an einer Stelle einen Angabe überlesen? Schauen Sie am besten noch einmal genau hin. Sie können sich auch die Mustersätze A.1 mit Markierungsfäden kennzeichnen., dann wird es etwas einfacher, die einzelnen Blöcke aus Maschen abzuzählen. Die Maschenzahl der Anleitung geht auf jeden Fall auf. Viel Spaß beim Weiterstricken!

02.02.2026 - 11:52

country flag Truus napisała::

Sorry; ik zie nu dat ik 2x te vaak gemeerderd heb. Alles oké dus :))

06.12.2025 - 21:07

country flag Hanna napisała::

Ich verstehe die Anleitung bei der Passe nicht. Was bedeutet das? Nach den ersten Zunahmen: Wie zuvor glatt rechts..und A.1 weiterstricken und dabei beidseitig jedes A.1 in jeder Hinreihe InsgesamtX in der Höhe ztunehmen?

05.12.2025 - 18:23

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Hanna, bei der Passe wird man vor und nach jedem A.1 (wie bei der 1. Reihe erklärt) in jeder 2. Reihe = in jeder Hinreihe zunehmen. A.1 = die 5 Maschen (2 links, 1 rechts, 2 links, bei den Hinreihen / 2 rechts, 1 links, 2 rechts bei den Rückreihen), die man am jedem Übergang zwischen Vorder- Rückenteil und Ärmel strickt. Die neuen Maschen werden Glattrechts gestrickt. Viel Spaß beim Stricken!

08.12.2025 - 07:32