DROPS Alpaca
DROPS Alpaca
100% Alpaka
od 11.18 zł /50g
DROPS Delight
DROPS Delight
75% Wełna, 25% Poliamid
Wycofane z produkcji
znajdź alternatywę
DROPS Super Sale
DROPS 211-20
DROPS design: model de-212
Grupa włóczek A
----------------------------------------------------------

WYMIARY:
Wysokość: wzdłuż oczka środkowego = ok. 56 cm
Szerokość: od jednego do drugiego boku, wzdłuż górnej części szala = ok. 184 cm.

MATERIAŁ:
DROPS ALPACA od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
150 g kolor 0100, ecru
I:
DROPS DELIGHT od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
100 g kolor nr 05, beż/szary/róż

PRÓBKA:
18 oczek na szerokość i 42 rzędy na wysokość (tj. 21 widocznych oczek na wysokość) ściegiem angielskim = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 4 – 80 cm.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Alpaca
DROPS Alpaca
100% Alpaka
od 11.18 zł /50g
DROPS Delight
DROPS Delight
75% Wełna, 25% Poliamid
Wycofane z produkcji
znajdź alternatywę

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

----------------------------------------------------------

OCZKO ŚCIEGIEM ANGIELSKIM:
Oczko ściegiem angielskim to jedno oczko (luźno zdejmowane z jednego drutu na drugi) z narzutem, który jest przerabiany razem (w następnym rzędzie) – narzut nie jest liczony jako oddzielne oczko. UWAGA! W rzędach z dodawaniem oczek nie ma narzutów na dodawanych oczkach, będziemy więc przerabiać te oczka same, bez narzutu.

DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI:
Przerobić narzut i oczko razem na prawo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie i przerabiać oczko i narzut jeszcze jeden raz razem na prawo = 3 oczka (= zostają dodane 2 oczka).

DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI:
Przerobić narzut i oczko razem na lewo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie i przerabiać oczko i narzut jeszcze jeden raz razem na lewo = 3 oczka (= zostają dodane 2 oczka).

DODAĆ 4 OCZKA:
* Przerobić narzut i oczko razem na prawo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie*, powtarzać od *-* w sumie 2 razy, przerobić oczko i narzut razem na prawo jeszcze 1 raz = 5 oczek (= dodane 4 oczka).


----------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

----------------------------------------------------------

SZAL – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką, na przemian włóczką Delight i Alpaca.

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 4 nabrać 7 oczek włóczką Alpaca i przerabiać następująco:

RZĄD 1 (= na lewej stronie robótki): 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 2 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko – patrz powyżej, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko – patrz powyżej (= oczko środkowe, umieścić 1 marker w to oczko i przesuwać go w miarę postępu robótki, aby wyróżnić miejsce, gdzie będą dodawane oczka), wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.

RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Patrz OCZKA ŚCIEGIEM ANGIELSKIM powyżej. Przerobić: 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka. Wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim (= przerobić razem na lewo oczko i jego narzut)*, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.

RZĄD 5 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim (= przerobić razem na prawo oczko i jego narzut)*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 6 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko i 1 oczko brzegowe na prawo (= dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.

RZĄD 7 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!

RZĄD 8 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.

RZĄD 9 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 10 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko przed oczkiem środkowym, wykonać 1 narzut i zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko (= oczko środkowe), powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.

RZĄD 11 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 12 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.

RZĄD 13 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 14 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko przed oczkiem środkowym, wykonać 1 narzut i zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko (= oczko środkowe), powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.

RZĄD 15 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

Powtarzać rzędy 4-15, aż długość robótki wzdłuż oczka środkowego wynosi ok. 56 cm.

ZAKAŃCZANIE ROBÓTKI:
Aby zamykane oczka nie ściągały robótki, zamykać narzuty oddzielnie, jak zwykłe oczka (1 oczko + 1 oczko z narzutem są zamykana jak 3 oczka). Jeżeli brzeg dalej jest zbyt ścisły, zamykać na drutach o jeden rozmiar większych. Zakończyć.

Ten wzór został skorygowany.

Aktualizacja on-line: 26.02.2021
...RZĄD 10 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *... RZĄD 14 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *...
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS 211-20

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (13)

country flag Maria wrote:

Cuando dice aumentar 4 puntos centrales pero se ven 3 en la foto??

15.01.2024 - 05:24

DROPS Design answered:

Hola Maria, puedes ver la respuesta debajo.

22.01.2024 - 23:53

country flag Maria wrote:

Los aumentos centrales son de 4 puntos pero en la foto resultan de 3 en el lado derecho?

14.01.2024 - 21:11

DROPS Design answered:

Hola Maria, el patrón es correcto: son 4 aumentos. Por lo tanto, de 1 punto salen 5. El punto central (3º) está marcado porque es el punto central del chal.

14.01.2024 - 23:22

country flag Gohlke wrote:

Hallo, eine Frage zu Ihrer schönen Anleitung: \r\nIn den Reihen 10 und 14 werden in der Mitte Maschen zugenommen für die Formgebung.\r\nWarum werden in der Reihe 6 keine Maschen zugenommen?? Das wäre logisch, weil dann die Zunahme in der Mitte regelmäßig verteilt wären. In Ihrer Anleitung ist zwischen der 10. und 14. Reihe ein Zwischenraum von 3 Reihen und zwischen der 14. und 10. Reihe (bei Wiederholung) ein Zwischenraum von 7 Reihen. Danke im Voraus für eine Antwort.

01.12.2022 - 11:53

country flag Ariane wrote:

Bonjour! C’est un modèle vraiment superbe et très amusant à réaliser. Petite question cependant: l’augmentation de 4 mailles dans la maille centrale doit s’effectuer aux rangs 10 et 14 (et au rang 2 seulement au début). Pourquoi pas une augmentation de 4 mailles au rang 6 également? Merci d’avance.

15.11.2022 - 00:33

DROPS Design answered:

Bonjour Ariane et merci, on augmente les 4 mailles au milieu aux rangs 10 et 14 seulement pour obtenir la forme et les dimensions souhaitées. Bon tricot!

15.11.2022 - 09:36

country flag Pia Ashling wrote:

Hejsa ! Jeg har problemer med pind nr 3 - uanset hvordan jeg bærer mig ad, kan jeg ikke få det til at passe ? Jeg tror det er udtagningerne det går galt med for jeg kan ikke gennemskue hvornår jeg skal strikke en patentmaske dvs maske+ omslag og hvornår jeg skal strikke en udtagningsmaske uden omslag ? Hvordan ser man forskel ? Mvh, Pia A

01.08.2021 - 13:26

DROPS Design answered:

Hei Pia. En patentmaske er en maske (som er tatt løst av pinnen) med et tilhørende kast som masken strikkes sammen med (på neste pinne). På pinne med økning, er det ikke noe kast om maskene som er økt. Det betyr at disse maskene strikkes alene – uten kast. I oppskriften økes det på pinne 2, 4, 6, 8 osv, det er de pinnene det strikkes med Alpaca. Vi skal prøve å få laget en video på starten av dette sjalet. mvh DROPS design

16.08.2021 - 11:20

country flag Ineke wrote:

Klopt het dat in de naalden 10 en 14 een averechte patentsteek moet worden gebreid? Er is nu 1 nld recht patent(nld9), daarna 3 nldn averecht patent( nld10 t/m12) dan weer 1 recht patent en weer 3 averecht patent. Terwijl het begin is 2 recht patent, 2 averecht patent. Het lijkt mij de bedoeling dat het 2 om 2 doorgaat, zodat je aan beide zijden strepen in rechte steken ziet. Dan zou in nld 10 en 14 de patentsteek recht gebreid moeten worden. Al vast hartelijk dank voor uw antwoord.

13.09.2020 - 14:06

DROPS Design answered:

Dag Ineke,

Ja, ik denk inderdaad dat je gelijk hebt en dat naalden 10 en 14 in rechte Engelse patentsteek gebreid moeten worden. Ik zal het doorgeven aan de ontwerpafdeling om na te kijken en te corrigeren. Hopelijk kan je zo eerst verder.

18.11.2020 - 21:24

country flag Héliane Terache wrote:

Bonjour, Je souhaiterais avoir une précision : dans ce modèle, aux rangs 10 et 14, dans le corps du tricot, s'agit-il vraiment de tricoter les mailles côtes anglaises à l'envers ? Ne doivent-elles pas se tricoter - maille et son jeté - à l'endroit pour respecter la logique de la côte anglaise ? Sauf, bien sûr, si le châle ne suit pas l'exécution de la côte anglaise traditionnelle... Merci d'avance pour votre aide. Héliane Terache.

11.06.2020 - 14:35

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Terache, effectivement, on tricote ici en côtes anglaises bicolores, autrement dit, on va tricoter alternativement 2 rangs sur l'endroit et 2 rangs sur l'envers, les côtes anglaises vont donc se tricoter alternativement ensemble à l'endroit ou ensemble à l'envers en fonction du rang. cette vidéo montre comment tricoter ce type de côtes anglaises. Bon tricot!

11.06.2020 - 16:07

country flag Michelina wrote:

Scialle infinity

26.02.2020 - 20:50

country flag Joop wrote:

Hoppas den är tillgänglig snart!!!!!

13.02.2020 - 11:08

country flag Clarisse wrote:

Génial, j'adore...moderne, magnifique !

16.01.2020 - 21:05