WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:
----------------------------------------------------------
OCZKO ŚCIEGIEM ANGIELSKIM:
Oczko ściegiem angielskim to jedno oczko (luźno zdejmowane z jednego drutu na drugi) z narzutem, który jest przerabiany razem (w następnym rzędzie) – narzut nie jest liczony jako oddzielne oczko. UWAGA! W rzędach z dodawaniem oczek nie ma narzutów na dodawanych oczkach, będziemy więc przerabiać te oczka same, bez narzutu.
DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI:
Przerobić narzut i oczko razem na prawo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie i przerabiać oczko i narzut jeszcze jeden raz razem na prawo = 3 oczka (= zostają dodane 2 oczka).
DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI:
Przerobić narzut i oczko razem na lewo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie i przerabiać oczko i narzut jeszcze jeden raz razem na lewo = 3 oczka (= zostają dodane 2 oczka).
DODAĆ 4 OCZKA:
* Przerobić narzut i oczko razem na prawo, ale nie spuszczać ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut na prawym drucie*, powtarzać od *-* w sumie 2 razy, przerobić oczko i narzut razem na prawo jeszcze 1 raz = 5 oczek (= dodane 4 oczka).
----------------------------------------------------------
ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:
----------------------------------------------------------
SZAL – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany od góry do dołu, w tę i z powrotem na drutach z żyłką, na przemian włóczką Delight i Alpaca.
SZAL:
Na drutach z żyłką nr 4 nabrać 7 oczek włóczką Alpaca i przerabiać następująco:
RZĄD 1 (= na lewej stronie robótki): 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 2 (= na prawej stronie robótki): 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko – patrz powyżej, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko – patrz powyżej (= oczko środkowe, umieścić 1 marker w to oczko i przesuwać go w miarę postępu robótki, aby wyróżnić miejsce, gdzie będą dodawane oczka), wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Patrz OCZKA ŚCIEGIEM ANGIELSKIM powyżej. Przerobić: 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka. Wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim (= przerobić razem na lewo oczko i jego narzut)*, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.
RZĄD 5 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim (= przerobić razem na prawo oczko i jego narzut)*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 6 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko i 1 oczko brzegowe na prawo (= dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.
RZĄD 7 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
RZĄD 8 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.
RZĄD 9 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 10 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko przed oczkiem środkowym, wykonać 1 narzut i zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko (= oczko środkowe), powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.
RZĄD 11 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 12 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA LEWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodane 4 oczka). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na lewej stronie robótki.
RZĄD 13 (= na lewej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
RZĄD 14 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko przed oczkiem środkowym, wykonać 1 narzut i zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 4 OCZKA w następne oczko (= oczko środkowe), powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, 1 oczko brzegowe na prawo (= w sumie dodanych 8 oczek). Nie obracać robótki, kolejny rząd jest również przerabiany na prawej stronie robótki.
RZĄD 15 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Delight. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko lewe ściegiem angielskim *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.
Powtarzać rzędy 4-15, aż długość robótki wzdłuż oczka środkowego wynosi ok. 56 cm.
ZAKAŃCZANIE ROBÓTKI:
Aby zamykane oczka nie ściągały robótki, zamykać narzuty oddzielnie, jak zwykłe oczka (1 oczko + 1 oczko z narzutem są zamykana jak 3 oczka). Jeżeli brzeg dalej jest zbyt ścisły, zamykać na drutach o jeden rozmiar większych. Zakończyć.
Ten wzór został skorygowany. Kliknij tutaj, aby zobaczyć korektę/y.
Aktualizacja on-line: 26.02.2021
...RZĄD 10 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *... RZĄD 14 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać włóczką Alpaca. Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, DODAĆ 2 OCZKA NA PRAWEJ STRONIE ROBÓTKI w następne oczko, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe ściegiem angielskim *...
Hallo, eine Frage zu Ihrer schönen Anleitung: \r\nIn den Reihen 10 und 14 werden in der Mitte Maschen zugenommen für die Formgebung.\r\nWarum werden in der Reihe 6 keine Maschen zugenommen?? Das wäre logisch, weil dann die Zunahme in der Mitte regelmäßig verteilt wären. In Ihrer Anleitung ist zwischen der 10. und 14. Reihe ein Zwischenraum von 3 Reihen und zwischen der 14. und 10. Reihe (bei Wiederholung) ein Zwischenraum von 7 Reihen. Danke im Voraus für eine Antwort.
01.12.2022 - 11:53Bonjour! C’est un modèle vraiment superbe et très amusant à réaliser. Petite question cependant: l’augmentation de 4 mailles dans la maille centrale doit s’effectuer aux rangs 10 et 14 (et au rang 2 seulement au début). Pourquoi pas une augmentation de 4 mailles au rang 6 également? Merci d’avance.
15.11.2022 - 00:33DROPS Design answered:
Bonjour Ariane et merci, on augmente les 4 mailles au milieu aux rangs 10 et 14 seulement pour obtenir la forme et les dimensions souhaitées. Bon tricot!
15.11.2022 - 09:36Hejsa ! Jeg har problemer med pind nr 3 - uanset hvordan jeg bærer mig ad, kan jeg ikke få det til at passe ? Jeg tror det er udtagningerne det går galt med for jeg kan ikke gennemskue hvornår jeg skal strikke en patentmaske dvs maske+ omslag og hvornår jeg skal strikke en udtagningsmaske uden omslag ? Hvordan ser man forskel ? Mvh, Pia A
01.08.2021 - 13:26DROPS Design answered:
Hei Pia. En patentmaske er en maske (som er tatt løst av pinnen) med et tilhørende kast som masken strikkes sammen med (på neste pinne). På pinne med økning, er det ikke noe kast om maskene som er økt. Det betyr at disse maskene strikkes alene – uten kast. I oppskriften økes det på pinne 2, 4, 6, 8 osv, det er de pinnene det strikkes med Alpaca. Vi skal prøve å få laget en video på starten av dette sjalet. mvh DROPS design
16.08.2021 - 11:20Klopt het dat in de naalden 10 en 14 een averechte patentsteek moet worden gebreid? Er is nu 1 nld recht patent(nld9), daarna 3 nldn averecht patent( nld10 t/m12) dan weer 1 recht patent en weer 3 averecht patent. Terwijl het begin is 2 recht patent, 2 averecht patent. Het lijkt mij de bedoeling dat het 2 om 2 doorgaat, zodat je aan beide zijden strepen in rechte steken ziet. Dan zou in nld 10 en 14 de patentsteek recht gebreid moeten worden. Al vast hartelijk dank voor uw antwoord.
13.09.2020 - 14:06DROPS Design answered:
Dag Ineke,
Ja, ik denk inderdaad dat je gelijk hebt en dat naalden 10 en 14 in rechte Engelse patentsteek gebreid moeten worden. Ik zal het doorgeven aan de ontwerpafdeling om na te kijken en te corrigeren. Hopelijk kan je zo eerst verder.
18.11.2020 - 21:24Bonjour, Je souhaiterais avoir une précision : dans ce modèle, aux rangs 10 et 14, dans le corps du tricot, s'agit-il vraiment de tricoter les mailles côtes anglaises à l'envers ? Ne doivent-elles pas se tricoter - maille et son jeté - à l'endroit pour respecter la logique de la côte anglaise ? Sauf, bien sûr, si le châle ne suit pas l'exécution de la côte anglaise traditionnelle... Merci d'avance pour votre aide. Héliane Terache.
11.06.2020 - 14:35DROPS Design answered:
Bonjour Mme Terache, effectivement, on tricote ici en côtes anglaises bicolores, autrement dit, on va tricoter alternativement 2 rangs sur l'endroit et 2 rangs sur l'envers, les côtes anglaises vont donc se tricoter alternativement ensemble à l'endroit ou ensemble à l'envers en fonction du rang. cette vidéo montre comment tricoter ce type de côtes anglaises. Bon tricot!
11.06.2020 - 16:07Scialle infinity
26.02.2020 - 20:50Hoppas den är tillgänglig snart!!!!!
13.02.2020 - 11:08Génial, j'adore...moderne, magnifique !
16.01.2020 - 21:05Vacker 😍
29.12.2019 - 18:01Genial, para combinar con todo por el combinado de colores...muy ponible, me encanta!!!
20.12.2019 - 10:01