DROPS / 151 / 8

Ladylike by DROPS Design

Czapka i szal DROPS ściegiem francuskim z ażurowym brzegiem, wykonane 2 nitkami włóczki „Kid-Silk”.

DROPS design: Model nr ks-080
Grupa włóczek A + A
-----------------------------------------------------------
CZAPKA:
Rozmiar: uniwersalny
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
25 g kolor nr 01, ecru
25 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 20 o. x 28 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

SZAL:
Wymiary:
Szerokość na górze: ok. 145 cm
Dugo: ok. 40 cm
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
75 g kolor nr 01, ecru
75 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 lub 80 cm) DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

(Patrz objasnienia...)

Tagi:

fason: czapka typu krasnal, rzędy skrócone, rodzaj wzoru: szaliki, zestawy, technika: ścieg ażurowy,

Porady & Pomoc

Wszystkie nasze wzory zawierają instrukcje video, które pozwolą Wam szybko ukończyć projekt!

Znajdziecie je tutaj!

Możecie również zobaczyć instrukcje krok po kroku w zakresie najbardziej popularnych technik na druty i szydełko w Kursach DROPS!

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem na drutach z żyłką):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

DODAWANIE OCZEK:
Aby dodać 1 o. należy wykonać 1 narzut, w nast. rzędzie przer. narzuty przekręcone na prawo, aby uniknąć dziur.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

RZĘDY SKRÓCONE 1:
Przer. rzędy skrócone, aby nadać właściwy kształt ażurowemu brzegowi:
zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić, zamknąć 6 pierwszych o. i przer. na prawo wszystkie o. w rzędzie = 1 seria des rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 2:
Zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki.
Przer. 2 ściągacze francuskie (= 4 rz. na prawo) przez wszystkie 68 o., połowa szala jest gotowa.
Dalej przer. następująco, zacząć na lewej stronie robótki: przer. 2 o.p., obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny przez wszystkie o. = 1 seria rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 3:
Zacząć na prawej stronie robótki, przer. wszystkie o. na prawo i nabrać 6 o. na końcu rz., obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny na prawo przez wszystkie o. w rzędzie = 1 seria rzędów skróconych.

ZAMYKANIE OCZEK:
Aby zamknąć 1 o. należy przer. 2 o. razem na prawo.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 100 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. dżersejem przez 3 cm z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony - patrz powyżej. Przer. 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki (= rząd załamania) i dalej przer. dżersejem z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony przez 3 cm – dopasować, aby nast. rząd był przerabiany na prawej stronie robótki. Dalej przer. na drutach z żyłką nr 5 i przer. 1 ściągacz francuski, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie zamknąć 16 o. w 1-szym rz. = 84 o. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD!
Dalej przer. ściegiem francuskim, w tę i z powrotem, aż dł. robótki wynosi 20 cm. W nast. rzędzie na prawej stronie robótki przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 42 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 21 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 11 o. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Wyłożyć dolną cześć czapki na lewą stronę robótki zaginając w miejscu załamania i doszyć brzeg do czapki drobnym starannym ściegiem – nie zaciskać.
Następnie zszyć czapkę na środku tyłu w odl. 1 o. od brzegu, aby szew nie był zbyt gruby. Wys. czapki wynosi ok. 26 cm (w tym 3 cm brzegu na dole).
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany ściegiem francuskim z ażurowym obszyciem, w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 5 nabrać 14 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. 1 ŚCIĄGACZ FRANCUSKI - patrz powyżej (1-szy rz. = na prawej stronie robótki).
Dalej przer. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): 3 o.p., umieścić 1 marker, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.1 (= 11 o.) = jest 15 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): Przer. A.1 przez 12 pierwszych o., marker, przer. pozostałe o. na prawo, obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): Przer. na prawo do markera, 1 narzut – PATRZ DODAWANIE OCZEK, marker, A.1 przez 12 ost. o. = 17 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 13 pierwszych o., marker, przer. narzuty przekręcone na prawo i przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.1 ponad 13 ost. o. = 18 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 14 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut (PATRZ DODAWANIE OCZEK), marker, A.1 przez 14 ost. o. = 20 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 15 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, A.1 przez 15 ost. o. = 21 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 16 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut, marker, A.1 przez 16 ost. o. = 23 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 17 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o.
Przerobiony został teraz 1 raport wg schematu A.1 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o.).
Dalej przer. na przemian 1 raport wg schematu A.1 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.1, jest o 3 o. więcej przed markerem). ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat A.1 i RZĘDY SKRÓCONE 1 zostały przerobione w sumie 18 razy na wysokość, mamy 57 o. ściegiem francuskim przed markerem i 11 o. w ażurowym brzegu za markerem = w sumie 68 o.

Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 2 - patrz powyżej. Po wykonaniu rzędów skróconych 2, przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej = jest 74 o.
Dalej przer. w tę i z powrotem przez wszystkie o. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.2 (= 17 o.) = 73 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 16 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 16 ost. o. = 71 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 15 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 15 ost. o. = 70 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 14 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 14 ost. o. = 68 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 13 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 13 ost. o. = 67 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 12 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer., aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 12 ost. o. = 65 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 11 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Przerobiony został 1 raport wg schematu A.2 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o. w rz.).
Dalej przer. na przemian 1 raport schematu A.2 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.2, mamy o 3 o. mniej przed markerem).
Gdy schemat A.2 oraz RZĘDY SKRÓCONE 3 zostaną przerobione w sumie 18 razy na wysokość, jest 14 o. Przer. 1 ściągacz francuski przez wszystkie oczka i luźno zakończyć.
Szerokość szala wynosi ok. 145 cm, a długość po środku ok. 40 cm.

Schemat

= 1 o.p. na prawej stronie robótki
= 1 o.p. na lewej stronie robótki
= 2 o. razem na prawo
= 1 narzut między 2 o., w nast. rzędzie przer. narzut na prawo

Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS 151-8.