DROPS Kid-Silk
DROPS Kid-Silk
75% Moher, 25% Jedwab
od 16.60 zł /25g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 66.40zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS Super Sale

Ladylike

Czapka i szal DROPS ściegiem francuskim z ażurowym brzegiem, wykonane 2 nitkami włóczki „Kid-Silk”.

DROPS 151-8
DROPS design: Model nr ks-080
Grupa włóczek A + A
-----------------------------------------------------------
CZAPKA:
Rozmiar: uniwersalny
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
25 g kolor nr 01, ecru
25 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 20 o. x 28 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

SZAL:
Wymiary:
Szerokość na górze: ok. 145 cm
Dugo: ok. 40 cm
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
75 g kolor nr 01, ecru
75 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 lub 80 cm) DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Kid-Silk
DROPS Kid-Silk
75% Moher, 25% Jedwab
od 16.60 zł /25g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 66.40zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem na drutach z żyłką):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz" francuski = 2 rz. na prawo.

DODAWANIE OCZEK:
Aby dodać 1 o. należy wykonać 1 narzut, w nast. rzędzie przer. narzuty przekręcone na prawo, aby uniknąć dziur.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

RZĘDY SKRÓCONE 1:
Przer. rzędy skrócone, aby nadać właściwy kształt ażurowemu brzegowi:
zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić, zamknąć 6 pierwszych o. i przer. na prawo wszystkie o. w rzędzie = 1 seria des rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 2:
Zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki.
Przer. 2 ściągacze francuskie (= 4 rz. na prawo) przez wszystkie 68 o., połowa szala jest gotowa.
Dalej przer. następująco, zacząć na lewej stronie robótki: przer. 2 o.p., obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny przez wszystkie o. = 1 seria rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 3:
Zacząć na prawej stronie robótki, przer. wszystkie o. na prawo i nabrać 6 o. na końcu rz., obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny na prawo przez wszystkie o. w rzędzie = 1 seria rzędów skróconych.

ZAMYKANIE OCZEK:
Aby zamknąć 1 o. należy przer. 2 o. razem na prawo.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 100 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. dżersejem przez 3 cm z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony - patrz powyżej. Przer. 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki (= rząd załamania) i dalej przer. dżersejem z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony przez 3 cm – dopasować, aby nast. rząd był przerabiany na prawej stronie robótki. Dalej przer. na drutach z żyłką nr 5 i przer. 1 ściągacz francuski, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie zamknąć 16 o. w 1-szym rz. = 84 o. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD!
Dalej przer. ściegiem francuskim, w tę i z powrotem, aż dł. robótki wynosi 20 cm. W nast. rzędzie na prawej stronie robótki przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 42 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 21 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 11 o. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Wyłożyć dolną cześć czapki na lewą stronę robótki zaginając w miejscu załamania i doszyć brzeg do czapki drobnym starannym ściegiem – nie zaciskać.
Następnie zszyć czapkę na środku tyłu w odl. 1 o. od brzegu, aby szew nie był zbyt gruby. Wys. czapki wynosi ok. 26 cm (w tym 3 cm brzegu na dole).
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany ściegiem francuskim z ażurowym obszyciem, w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 5 nabrać 14 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. 1 ŚCIĄGACZ FRANCUSKI - patrz powyżej (1-szy rz. = na prawej stronie robótki).
Dalej przer. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): 3 o.p., umieścić 1 marker, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.1 (= 11 o.) = jest 15 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): Przer. A.1 przez 12 pierwszych o., marker, przer. pozostałe o. na prawo, obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): Przer. na prawo do markera, 1 narzut – PATRZ DODAWANIE OCZEK, marker, A.1 przez 12 ost. o. = 17 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 13 pierwszych o., marker, przer. narzuty przekręcone na prawo i przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.1 ponad 13 ost. o. = 18 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 14 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut (PATRZ DODAWANIE OCZEK), marker, A.1 przez 14 ost. o. = 20 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 15 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, A.1 przez 15 ost. o. = 21 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 16 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut, marker, A.1 przez 16 ost. o. = 23 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 17 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o.
Przerobiony został teraz 1 raport wg schematu A.1 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o.).
Dalej przer. na przemian 1 raport wg schematu A.1 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.1, jest o 3 o. więcej przed markerem). ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat A.1 i RZĘDY SKRÓCONE 1 zostały przerobione w sumie 18 razy na wysokość, mamy 57 o. ściegiem francuskim przed markerem i 11 o. w ażurowym brzegu za markerem = w sumie 68 o.

Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 2 - patrz powyżej. Po wykonaniu rzędów skróconych 2, przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej = jest 74 o.
Dalej przer. w tę i z powrotem przez wszystkie o. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.2 (= 17 o.) = 73 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 16 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 16 ost. o. = 71 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 15 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 15 ost. o. = 70 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 14 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 14 ost. o. = 68 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 13 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 13 ost. o. = 67 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 12 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer., aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 12 ost. o. = 65 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 11 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Przerobiony został 1 raport wg schematu A.2 i zamknięte 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o. w rz.).
Dalej przer. na przemian 1 raport schematu A.2 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.2, mamy o 3 o. mniej przed markerem).
Gdy schemat A.2 oraz RZĘDY SKRÓCONE 3 zostaną przerobione w sumie 18 razy na wysokość, jest 14 o. Przer. 1 ściągacz francuski przez wszystkie oczka i luźno zakończyć.
Szerokość szala wynosi ok. 145 cm, a długość po środku ok. 40 cm.

Ten wzór został skorygowany.

Aktualizacja on-line: 02.07.2024
Opis został zaktualizowany - korekta na końcu, przed rzędami skróconymi-3.

Schemat

symbols = 1 o.p. na prawej stronie robótki
symbols = 1 o.p. na lewej stronie robótki
symbols = 2 o. razem na prawo
symbols = 1 narzut między 2 o., w nast. rzędzie przer. narzut na prawo
diagram
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS 151-8

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (80)

country flag Catherine Charles napisała::

Bonjour, Il y a une erreur après le rang 12 des rangs raccourcis 3, il est indiqué qu’on a « augmenté » 3 mailles alors qu’on en a effectivement DIMINUÉ 3 vu qu’on a passé le milieu du châle et qu’on diminue progressivement les rangs. Merci de corriger.

02.07.2024 - 10:08

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Mme Charles et merci pour votre retour, la correction a été faite. Bonne continuation!

02.07.2024 - 10:33

country flag Paris napisała::

Bonjour J’ai fait la bordure en suivant le diagramme A1 Ensuite une série de rangs raccourcis 1 Si bien que j’arrive encore à 17 mailles Même si je fais 18 fois ça va me faire une bande ajourée Il y a quelque chose que je ne comprends pas au moment de faire les rangs raccourcis . Merci de votre réponse Joli modèle .

23.06.2024 - 16:37

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Mme Paris, lorsque le diagramme A.1 a été tricoté, tricotez les 4 rangs des rangs raccourcis ainsi: (1 rang sur l'endroit sur toutes les mailles, sur l'envers: tricotez les 17 premières mailles seulement, tournez et tricotez les 17 mailles sur l'endroit, tournez, rabattez les 6 premières mailles au début du rang sur l'envers, tournez et tricotez toutes les mailles à l'endroit). Au rang suivant, reprenez le diagramme A.1 et les augmentations comme vous avez fait la 1ère fois. Continuez ainsi en tricotant A.1 (avec les augm.) et les 4 rangs raccourcis pour former un joli arrondi. Bon tricot!

24.06.2024 - 09:52

country flag Marie napisała::

Bonsoir,est il obligatoire de tricoter ce modèle sur des aiguilles circulaires? Merci pour votre réponse.

16.10.2023 - 19:50

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Marie, le bonnet et le châle se tricotent tous deux en allers et retours sur aiguille circulaire, vous pouvez donc utiliser des aiguilles droites, vos mailles seront juste (beaucoup) plus serrées, pensez à bien conserver la bonne tension. Retrouvez plus d'infos sur les aiguilles circulaires ici. Bon tricot!

17.10.2023 - 09:20

country flag Lisbeth napisała::

Hej. Flot sjal, men kan man gøre det højere, fx ved af sætte 3 ekstra masker på før mærketråd (6 masker).

01.05.2023 - 15:12

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Lisbeth, ja det kan du gøre :)

03.05.2023 - 07:52

country flag STEPHANIE MAETZ napisała::

Bonjour, Sur le dernier rang impair du diagramme A2 ne manque t il pas 2 mailles ensembles endroit et 1 jeter? Merci de votre réponse

14.12.2022 - 11:31

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Mme Maetz, au 10ème rang de A.2 on a 12 mailles, au 11ème rang, on va tricoter 1 m end, (2 m ens à l'end, 1 jeté)x4, 2 m ens à l'end, 1 m end = il reste 11 mailles pour le dernier rang. Bon tricot!

14.12.2022 - 13:14

country flag Ayse napisała::

I cannot see the diagrams on the page. Are they not loading properly or gone missing?

20.11.2022 - 18:22

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Ayse, the diagrams can be seen just fine on our end. If you have trouble visualizing them, it may be a problem with high Internet traffic on our website, weak Internet connection or incompability with a browser. We suggest trying again at a later time to see if they load and, if this doesn't work, try using another browser. Happy knitting!

21.11.2022 - 00:51

country flag Christine napisała::

Bonjour, Il faudrait préciser dans vos explications que les rgs raccourcis 2 et 3 sont fait uniquement dans le point mousse tout en tricotant la bordure comme depuis le début. Ce n'est pas du tout intuitif pour les débutantes et absolument pas indiqué. Cordialement

21.10.2022 - 08:12

country flag Jo Wallace napisała::

I love the finished item, but am terribly confused by so much of the pattern. I do hope you can help me to knit it.....I think I have struggled through the shawl to Row 12 (hopefully correctly) I have 23 stitches on. Do I then go up to Short Row 1 and knit on the same stitches? I've tried this but it doesn't look right to me. And I don't know how to knit vertically. I would do value your help, and hope I'm not a lost cause. Thank you. Jo

20.08.2022 - 13:56

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Mrs Wallace, once you have worked the first 12 fows, you now work one repeat of the short-rows-1, ie starting from RS work all stitches a sbefore, turn and work the first 17 sts from WS, turn and work these 17 sts from RS, turn, cast off the first 6 sts, work to the end of the row. Now (work as before with A.1 and increasing on row 3, 7 and 11, then work the short rows-1), repeat from (to) until you have worked A.1 17more times (18 times in total from beg), there are now 68 sts on needle. Happy knitting!

22.08.2022 - 09:39

country flag Adrienne Owen napisała::

Hi there,after working the middle turn,short rows 2, I dont have the lacy tips around the edge of this part,they recommence after the turn.Have I misread the pattern? Thank you for your advise,it is a beautiful garment anyway.

05.06.2022 - 23:04

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Mrs Owen, that's correct, when working the short rows-2 you just work in garter stitch without the lacy edge. Happy knitting!

07.06.2022 - 08:48

country flag Elisabete napisała::

Olá. Iniciei a segunda parte do xaile onde uso o esquema a2. Notei que assim a ultima carreira fica com 4 buracos originados pelas lacadas em vez dos cinco habituais . Estou a interpretar mal ? Estou a adorar o efeito do xaile

22.08.2021 - 01:36

Odpowiedź DROPS Design :

Bom dia, No esquema a2, há 5 laçadas, pelo que também deverá haver cinco buracos. A diminuição antes da 1.ª laçada é relativa ao corpo do xaile. Esperamos que termine rapidamente este bonito xaile. Bons tricôs!

23.08.2021 - 10:08