DROPS / 151 / 8

Ladylike by DROPS Design

Czapka i szal DROPS ściegiem francuskim z ażurowym brzegiem, wykonane 2 nitkami włóczki „Kid-Silk”.

DROPS design: Model nr ks-080
Grupa włóczek A + A
-----------------------------------------------------------
CZAPKA:
Rozmiar: uniwersalny
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
25 g kolor nr 01, ecru
25 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 20 o. x 28 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

SZAL:
Wymiary:
Szerokość na górze: ok. 145 cm
Dugo: ok. 40 cm
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
75 g kolor nr 01, ecru
75 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 lub 80 cm) DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

75% Moher, 25% Jedwab
od 19.10 zł /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 76.40zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem na drutach z żyłką):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

DODAWANIE OCZEK:
Aby dodać 1 o. należy wykonać 1 narzut, w nast. rzędzie przer. narzuty przekręcone na prawo, aby uniknąć dziur.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

RZĘDY SKRÓCONE 1:
Przer. rzędy skrócone, aby nadać właściwy kształt ażurowemu brzegowi:
zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić, zamknąć 6 pierwszych o. i przer. na prawo wszystkie o. w rzędzie = 1 seria des rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 2:
Zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki.
Przer. 2 ściągacze francuskie (= 4 rz. na prawo) przez wszystkie 68 o., połowa szala jest gotowa.
Dalej przer. następująco, zacząć na lewej stronie robótki: przer. 2 o.p., obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny przez wszystkie o. = 1 seria rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 3:
Zacząć na prawej stronie robótki, przer. wszystkie o. na prawo i nabrać 6 o. na końcu rz., obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny na prawo przez wszystkie o. w rzędzie = 1 seria rzędów skróconych.

ZAMYKANIE OCZEK:
Aby zamknąć 1 o. należy przer. 2 o. razem na prawo.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 100 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. dżersejem przez 3 cm z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony - patrz powyżej. Przer. 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki (= rząd załamania) i dalej przer. dżersejem z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony przez 3 cm – dopasować, aby nast. rząd był przerabiany na prawej stronie robótki. Dalej przer. na drutach z żyłką nr 5 i przer. 1 ściągacz francuski, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie zamknąć 16 o. w 1-szym rz. = 84 o. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD!
Dalej przer. ściegiem francuskim, w tę i z powrotem, aż dł. robótki wynosi 20 cm. W nast. rzędzie na prawej stronie robótki przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 42 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 21 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 11 o. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Wyłożyć dolną cześć czapki na lewą stronę robótki zaginając w miejscu załamania i doszyć brzeg do czapki drobnym starannym ściegiem – nie zaciskać.
Następnie zszyć czapkę na środku tyłu w odl. 1 o. od brzegu, aby szew nie był zbyt gruby. Wys. czapki wynosi ok. 26 cm (w tym 3 cm brzegu na dole).
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany ściegiem francuskim z ażurowym obszyciem, w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 5 nabrać 14 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. 1 ŚCIĄGACZ FRANCUSKI - patrz powyżej (1-szy rz. = na prawej stronie robótki).
Dalej przer. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): 3 o.p., umieścić 1 marker, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.1 (= 11 o.) = jest 15 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): Przer. A.1 przez 12 pierwszych o., marker, przer. pozostałe o. na prawo, obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): Przer. na prawo do markera, 1 narzut – PATRZ DODAWANIE OCZEK, marker, A.1 przez 12 ost. o. = 17 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 13 pierwszych o., marker, przer. narzuty przekręcone na prawo i przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.1 ponad 13 ost. o. = 18 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 14 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut (PATRZ DODAWANIE OCZEK), marker, A.1 przez 14 ost. o. = 20 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 15 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, A.1 przez 15 ost. o. = 21 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 16 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut, marker, A.1 przez 16 ost. o. = 23 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 17 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o.
Przerobiony został teraz 1 raport wg schematu A.1 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o.).
Dalej przer. na przemian 1 raport wg schematu A.1 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.1, jest o 3 o. więcej przed markerem). ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat A.1 i RZĘDY SKRÓCONE 1 zostały przerobione w sumie 18 razy na wysokość, mamy 57 o. ściegiem francuskim przed markerem i 11 o. w ażurowym brzegu za markerem = w sumie 68 o.

Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 2 - patrz powyżej. Po wykonaniu rzędów skróconych 2, przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej = jest 74 o.
Dalej przer. w tę i z powrotem przez wszystkie o. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.2 (= 17 o.) = 73 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 16 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 16 ost. o. = 71 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 15 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 15 ost. o. = 70 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 14 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 14 ost. o. = 68 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 13 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 13 ost. o. = 67 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 12 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer., aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 12 ost. o. = 65 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 11 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Przerobiony został 1 raport wg schematu A.2 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o. w rz.).
Dalej przer. na przemian 1 raport schematu A.2 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.2, mamy o 3 o. mniej przed markerem).
Gdy schemat A.2 oraz RZĘDY SKRÓCONE 3 zostaną przerobione w sumie 18 razy na wysokość, jest 14 o. Przer. 1 ściągacz francuski przez wszystkie oczka i luźno zakończyć.
Szerokość szala wynosi ok. 145 cm, a długość po środku ok. 40 cm.

Schemat

= 1 o.p. na prawej stronie robótki
= 1 o.p. na lewej stronie robótki
= 2 o. razem na prawo
= 1 narzut między 2 o., w nast. rzędzie przer. narzut na prawo

Potrzebujsz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 151-8) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (61)

Ann Hollevoet 06.01.2019 - 17:41:

Beste, wat een mooie sjaal. zou ik zo graag breien, maar ik raak niet wijs uit het patroon. Het deel van de verkorte toeren snap ik niet. patroon breien zou me nog net lukken denk ik. groeten, Ann

DROPS Design 13.01.2019 kl. 10:54:

Dag Ann,

Verkorte toeren betekent dat je de toeren niet helemaal tot het einde breit, maar ergens halverwege het werk keert en terug breit. In het patroon staat aangegeven tot hoever je precies moet breien voordat je het werk keert.

Vendela 03.03.2018 - 17:42:

Hej! Mönstret blir jättefint men när jag kommit förbi hälften och gör M2 med vändningar 3 så blir uddarna helt symmetriska, uddarna med M1 och vändningar 1 fick ett extra varv där jag maskade av som inte blir lika när jag lägger upp nya maskor. Är det ett mönsterfel eller är det jag som gör något tokigt?

DROPS Design 08.03.2018 kl. 16:35:

Hej Vendela, det är svårt att säga... Då A.1 och A.2 stickas åt var sitt håll, så vill det bli lite annorlunda... testa evt att göra små provlappar enligt diagrammet. Lycka till!

JACQUES BRIGITTE 03.02.2018 - 11:31:

Bonjour, Merci pour les explications. Je vais donc recommencer en espérant obtenir le nombre de mailles nécessaires. Cordialement

JACQUES BRIGITTE 02.02.2018 - 13:54:

Bonjour, Je ne comprends pas la construction de votre châle. Je viens de terminer la série A1 et rangs raccourcis 1, répétée 18 fois. Lorsque vous parlez des 57 m au point mousse, je n'ai sur mon aiguille que les 11 m de la bordure ajourée et les 6 m au point mousse. Pourriez-vous m'aider ? Merci. Cordialement

DROPS Design 02.02.2018 kl. 15:35:

Bonjour Mme Jacques, quand vous répétez A.1 en hauteur, vous devez continuer à augmenter comme auparavant (à chaque fois que l'on reprend A.1, on a 3 m en plus avant le marqueur, soit 6 m avant le marqueur au début du 2ème A.1 en hauteur, 9 m avant le marqueur au début du 3ème A.1 en hauteur et ainsi de suite, soit 18 fois A.1 en hauteur x 3 augmentations à chaque A.1 = 54 augmentations + les 3 m du début = 57 m avant le marqueur. Bon tricot!

Olga 13.01.2017 - 09:47:

Bonjour, Je n'ai pas compris comment les mailles du 1er rang (châle) sont comptés: 3 m end + 11 m de diagramme A.1 = 14. Porque il y a 15 dans la description? Merci d'avance.

DROPS Design 13.01.2017 kl. 13:27:

Bonjour Olga, A.1 se tricote sur 11 m, mais à la fin du 1er rang, vous avez 12 m. Bon tricot!

Isolde 16.08.2016 - 21:24:

Liebes Drops Design Team, da habe ich mich wohl missverständlich ausgedrückt. Bei dem Punkt "verkürzte Reihen-2" steht: ...nun wurde bis zur Mitte des Tuchs gestrickt. Wie folgt weiterstricken,beginnend mit einer Rückreihe: 2M. re stricken, ..... - wird mit einem neuen Faden auf der Diagramm-Seite begonnen oder wie fängt man mit einer Rückreihe an, wenn man mit einer Rückreihe (Mitte des Tuchs) geendet hat. Das verstehe ich nicht.

DROPS Design 27.08.2016 kl. 15:36:

Liebe Isolde, bei verkürzten Reihen wird mitten in der Reihe gewendet. Am besten schauen Sie sich unsere Tutorials zu dem Thema an.

Isolde 13.08.2016 - 10:50:

Verstehe nicht ganz, wie ich bei "verkürzte Reihe -2" mit einer Rückreihe nach der Mitte des Tuches beginnen soll, denn man endet mit 2 Krausrippen mit einer Rückreihe. Wird keine Hinreihe gestrickt und man beginnt auf der Seite mit dem Musterdiagramm mit einem neuen Faden?

DROPS Design 15.08.2016 kl. 09:05:

Antwort siehe unten

Isolde 13.08.2016 - 10:19:

Verstehe nicht ganz, wie ich bei "verkürzte Reihe -2" mit einer Rückreihe nach der Mitte des Tuches beginnen soll, denn man endet mit 2 Krausrippen mit einer Rückreihe. Wird keine Hinreihe gestrickt und man beginnt auf der Seite mit dem Musterdiagramm mit einem neuen Faden?

DROPS Design 15.08.2016 kl. 09:04:

Liebe Isolde, ich bin nicht sicher, ob ich Ihre Frage richtig verstanden habe: VERKÜRZTE REIHE-1 endet doch mit einer Rückreihe und VERKÜRZTE REIHE-2 beginnt mit einer Hin-R.

Sonia Maria Arrache Correia 27.06.2016 - 21:47:

O que significa as abreviações: m/p, ms/pts,

DROPS Design 28.06.2016 kl. 16:43:

A abreviatura m/p é para 1 malha ou 1 ponto A abreviatura ms/pts é para várias malhas ou pontos

RAVIA Sylvie 14.02.2016 - 20:15:

Je vous remercie pour la réponse que vous m'avez donné. C'était donc bien ce que j'avais compris mais je n'en étais pas sûre.

Dodaj komentarz do modelu DROPS 151-8

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.