DROPS Extra / 0-857

Fill Me Up, Santa by DROPS Design

Świąteczna skarpeta DROPS na drutach i na szydełku, z włóczki „Karisma”.

DROPS design: Model nr u-661
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------
Wysokość: ok. 35 cm
Długość stopy: ok. 29 cm
Materiał:
DROPS KARISMA Garnstudio
100 g kolor nr 48, ciemnoczerwony
50 g kolor nr 21, średni szary
50 g kolor nr 01, ecru
50 g kolor nr 47, zielony leśny

DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 3,5 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 22 o. x 30 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
SZYDEŁKO DROPS nr 3 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając otrzymać 1 kwadrat o wymiarach ok. 9 x 9 cm.
----------------------------------------------------------

(Patrz objasnienia...)

Mamy setki bezpłatnych wzorów na Boże Narodzenie. Znajdziecie je tutaj!
Rodzaj włóczki
Deals od

Porady & Pomoc

Dziękujemy za wybór DROPS Design!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wzory były proste i czytelne.

W tym celu, do każdego z naszych wzorów dołączamy bardzo pomocne instrukcje video, które znajdziecie na dole strony.

Proponujemy również kursy, dzięki którym krok po kroku zapoznacie się z niektórymi technikami wykorzystywanymi w naszych wzorach. Znajdziecie je tutaj!

ŚCIEG FRANCUSKI (na okrągło na drutach pończoszniczych):
Przer.: * 1 okr. na prawo,1 okr. na lewo *, powt. od *-*.

ŻAKARD & ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A-1 i A-2. Przerabiać A-1 dżersejem.

ZAMYKANIE OCZEK:
Zacząć 1 o. przed oczkiem z markerem, zdjąć 2 o. jak do ich przerobienia razem na prawo, 1 o.p., przełożyć oczka zdjęte nad przerobionym oczkiem.
----------------------------------------------------------

ŚWIĄTECZNA SKARPETA:
Zacząć od 2 kwadratów na szydełku na piętę, następnie połączyć kwadraty ze sobą. Następnie wykonać stopę, a na końcu górną część skarpety.

KWADRAT NA PIĘTĘ:
Na szydełku nr 3 wykonać 6 oł włóczką Karisma kolor zielony leśny i zamknąć w pierścień podstawy 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: 1 oł (= 1 oś), 11 oś w pierścień podstawy, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia = 12 oś.
OKR. 2: Zmienić kolor nitki na ecru. 4 oł (= 1 sł + 1 oł), * 1 sł w nast. oczko, 1 oł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia = 12 sł oddzielonych 1 oł.
OKR. 3: 3 oł (= 1 sł), 2 sł razem połączone górą (tj. przer. 1 sł ale nie wykonywać ost. narzutu, przer. nast. sł i po ost. narzucie przeciągnąć nitkę przez 3 o. na szydełku), * 3 oł, 3 sł razem połączone górą (tj. przer. 1 sł ale nie wykonywać ost. narzutu i przer. nast. sł ale nie wykonywać ost. narzutu, przer. ost. sł ale po ost. narzucie przeciągnąć nitkę przez 4 o. na szydełku) *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 3 oł i 1 oz w górę 1-szego pęczka sł na pocz. okrążenia.
OKR. 4: Zmienić nitkę na zielony leśny. 1 oł, następnie 4 oś w każdy łuk całe okrążenie, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia.
OKR. 5: Zmienić nitkę na średni szary. 3 oł (= 1 sł), 1 sł + 2 oł + 2 sł w to samo oczko, * 2 oł, ominąć 4 oś, 2 oś w łuk przed 4 nast. oś, 3 oł, ominąć 4 oś, 2 oś w łuk przed 4 nast. oś, 2 oł, ominąć 4 oś **, 2 sł + 2 oł + 2 sł w łuk przed 4 nast. oś *, powt. od *-* jeszcze 2 razy i od *-** 1 raz, zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
OKR. 6: Przer. oz do 1-szego łuku w rogu, 3 oł (= 1 sł), 2 sł + 2 oł + 3 sł w łuk w rogu, * 3 sł w każdy z 3 nast. łuków, 3 sł + 2 oł + 3 sł * w łuk w rogu, powt. od *-* w sumie 3 razy, 3 sł w każdy z 3 ost. łuków i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia. Odciąć i wrobić nitki.
Wykonać drugi kwadrat w taki sam sposób.
Ułożyć 2 kwadraty jeden na drugim lewą stroną do lewej i na szydełku nr 3 połączyć je razem kolorem średni szary (wzdłuż 2 boków): 1 oś w łuk w rogu 1-szego kwadratu, 1 oł, 1 oś w łuk w rogu drugiego kwadratu, 3 oł, 1 oś między 2 pierwszymi pęczkami sł 1-szego kwadratu, 1 oł, 1 oś między 2 pierwszymi pęczkami sł drugiego kwadratu, 3 oł, 1 oś między 2 nast. pęczkami sł 1-szego kwadratu, 1 oł, 1 oś między 2 nast. pęczkami sł drugiego kwadratu, itd. Odciąć i wrobić nitkę.

STOPA:
Nabrać teraz oczka wzdłuż pięty i nabrać oczka na wierzch świątecznej skarpety. Zaczynając na środku, tam gdzie 2 kwadraty zostały połączone razem, nabrać kolorem średnim szarym: 1 o. w oś w róg jednego kwadratu, 1 o. w łuk w tym samym rogu, następnie nabrać 1 o. w każdy z 15 sł kwadratu i 1 o. w łuk w nast. rogu, następnie nabrać 32 o. na druty (= wierzch stopy), dalej nabrać 1 o. w róg drugiego kwadratu, 1 o. w każdy z 15 sł kwadratu, 1 o. w róg i 1 o. w 3 oł (jesteśmy teraz znów tam gdzie zaczęliśmy) = 68 o. Rozłożyć oczka na druty pończosznicze: po 17 o. na każdym drucie. Umieścić jeden marker w ost. oczko 1-szego drutu i drugi marker w 1-sze o. 4-tego drutu. Przer. 1 okr. na lewo kolorem ciemnoczerwonym, dalej przer. dżersejem w paski na okrągło następująco: * 3 okr. kolorem ciemnoczerwonym, 1 okr. kolorem średnim szarym *, powt. od *-*. W TYM SAMYM CZASIE, w 3-cim okr. dżersejem (= ost. okrążenie kolorem czerwonym) zamknąć 2 o. w miejscu każdego markera – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK. Powt. zamykanie oczek jeszcze 2 razy co 4 rz. = 56 o. Dalej przer. paski, aż dł. robótki od nabieranych oczek wynosi ok. 13 cm – zatrzymać się za 3 okr. kolorem czerwonym.
Zmienić na nitkę w kolorze ecru i przer. ŚCIEGIEM FRANCUSKIM - patrz powyżej. W TYM SAMYM CZASIE, w 3-cim okr. (tj. w 2-gim okr. na prawo) zamknąć 7 o. przerabiając razem na prawo każde 7-me i 8-me o. = 49 o. Zamknąć jeszcze 5 razy 7 o. co 4 okr. = 14 o. – UWAGA: w każdym okr. z zamykaniem o. przer. o 1 o. mniej zanim przerobimy 2 o. razem na prawo. Przeciągnąć 1 nitkę przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć.

GÓRNA CZĘŚĆ SKARPETY:
Zacząć na środku tyłu skarpety, między 2 kwadratami pięty (z przeciwnej strony oczek nabranych na stopę) i nabrać oczka kolorem ciemnoczerwonym następująco: 1 o. w przejściu na środku tyłu, 1 o. w łuk w tym samym rogu, 1 o. w każdy z 15 sł kwadratu, 2 o. w róg, 1 o. w przejście przed oczkami wierzchu stopy, 1 o. w każde z 32 o. wierzchu stopy, 1 o. w przejście za oczkami wierzchu stopy, 2 o. w łuk w rogu kwadratu, 1 o. w każdy z 15 sł, 1 o. w łuk w rogu i 1 o. w przejście na środku tyłu (jesteśmy teraz znów tam, gdzie zaczęliśmy) = 72 o.
Zmienić nitkę na średni szary, przer. 1 okr. na lewo, wziąć ponownie kolor ciemnoczerwony i przer. dżersejem wg schematu A-1, aż dł. robótki wynosi ok. 22 cm od nabranych o. – dopasować za 3-4 okr. kolorem ciemnoczerwonym za 1 okr. z kropkami. Zmienić nitkę na ecru i przer. schemat A-2, zanim oczka zostaną luźno zamknięte.

WYKOŃCZENIE NA SZYDEŁKU:
Wykonać następujące wykończenie na górze skarpety wzorem wachlarzy kolorem ecru następująco: 1 oś w 1-sze o. na środku z tyłu górnej części skarpety, * ominąć 2 o., 10 sł w nast. oczko, ominąć 2 o., 1 oś w nast. oczko *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w oś na pocz. okrążenia (zamiast 1 oś w nast. oczko) = 12 wachlarzy.

Przer. następujące wykończenie kolorem zielonym na górze skarpety – przer. z góry na dół w miejsce przejścia między rz. ecru i tymi kolorem czerwonym następująco: 1 oś w 1-sze o., * 4 oł, 1 sł w 1-sze z 4 oł, ominąć 3 o. na skarpecie, 1 oś w nast. oczko *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w oś na pocz. okrążenia. Przer. takie samo wykończenie wokół kwadratu na szydełku na piętę i w 1-szy ściągacz francuski wokół palców - patrz zdjęcie.

ZAWIESZKA:
Przer. 1 oś kolorem czerwonym, w przejście między częścią kolorem ecru na górze skarpety i wykończeniem kolorem zielonym, w odl. ok. 1 cm od środka tyłu na przodzie skarpety, następnie przer. 2 oł, 1 oś w 1-sze z 2 oł, * 1 oł, 1 oś w poprzednie oś*, powt. od *-* aż dł. zawieszki wynosi ok. 5 cm, zamknąć 1 oś, w odl. ok. 1 cm od środka tyłu na tyle świątecznej skarpety.

OKRĄGŁY KWIAT Z WYKOŃCZENIEM PIKOTKĄ:
Wykonać 6 oł kolorem zielonym i zamknąć na okrągło 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: 1 oł (= 1 oś), 11 oś w pierścień podstawy, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia = 12 oś.
OKR. 2: 4 oł (= 1 sł + 1 oł), * 1 sł w nast. oczko, 1 oł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia = 12 sł oddalonych od siebie o 1 oł.
OKR. 3: Zmienić kolor na ecru, 1 oś w 1-sze oł, * 3 oł, 1 oś w 1-sze z 3 oł, 1 oś w nast. oł na kwiacie *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 1-sze oś na pocz. okrążenia.

MAŁY KWIAT:
Wykonać 6 oł kolorem ciemnoczerwonym i zamknąć w pierścień podstawy 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: 1 oł (= 1 oś), 11 oś w pierścień podstawy, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia = 12 oś.
OKR. 2: 4 oł (= 1 sł + 1 oł), * 1 sł w nast. oczko, 1 oł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia = 12 sł oddzielonych 1 oł.
OKR. 3: Zmienić kolor na ecru, 1 oś w 1-sze oł, * 2 oł, 1 oś w nast. oł na kwiacie *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 1-sze oś na pocz. okrążenia.
Wykonać dowolną ilość kwiatów w różnych kolorach i doszyć na skarpecie – patrz zdjęcie.

SERCE:
Wykonać 10 oł kolorem ecru.
RZ. 1: 1 sł w 4-te oł od szydełka, 1 sł w każde z 6 nast. oł = 8 sł, obrócić robótkę.
RZ. 2 i 3: 3 oł (= 1 sł), 1 sł w każdy z 7 nast. sł, obrócić robótkę = 8 sł.
RZ. 4: Przer. wzdłuż 2 boków następująco: 3 oł (= 1 sł), ominąć 2 sł, 1 oś w nast. sł, 3 oł, ominąć 2 sł, 1 oś w nast. sł, 3 oł, 1 oś w 3-cie oł na pocz. poprzedniego okrążenia (= w róg), 3 oł, 1 oś w dół 1-szego sł, 3 oł, 1 oś w dół nast. sł, 3 oł i 1 oś w dół ost. sł, obrócić robótkę.
RZ. 5: Ominąć 1-szy łuk, 11 sł w nast. łuk, 1 oś w oś między 2 nast. łukami, 11 sł w nast. łuk i zakończyć przerabiając 1 oś w ost. oczko w rzędzie.
OKR. 6: Zmienić kolor na szary średni i przer. 1 okr. oś wokół serca (= 1 oś w każde oś i 3 oś w dolną część serca).
Wykonać dowolną ilość serc w różnych kolorach i doszyć je na skarpecie – patrz zdjęcie.

Schemat

= ciemnoczerwony
= ecru
= 1 o.p.
= 1 o.l.
= 2 o. razem na prawo
= 2 narzuty, w nast. okrążeniu przer. 1-szy narzut na prawo i spuścić 2-gi narzut z drutu

Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS Extra 0-857.