DROPS Baby / 25 / 14

Camille by DROPS Design

Czapeczka DROPS na szydełku, wzorem wachlarzy z włóczki „BabyAlpaca Silk”. ROZMIAR od 0-4 lat.

DROPS design: Model nr bs-010-by
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
Rozmiary: 0/1 - 1/3 - 6/9 - 12/18 miesięcy (2 - 3/4) lata
Obwód głowy: ok. 34/38 - 40/42 - 42/44 - 44/46 (48/50 - 50/52) cm
Materiał:
DROPS BABYALPACA SILK od Garnstudio
50 g dla każdego rozmiaru, kolor nr 1306, pudrowy
50 g dla każdego rozmiaru, kolor nr 0100, ecru

SZYDEŁKO DROPS nr 3,5 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem strukturalnym 22 sł x 8 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
---------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!

70% Alpaka, 30% Jedwab
od 23.60 zł /50g
DROPS BabyAlpaca Silk uni colour DROPS BabyAlpaca Silk uni colour 23.60 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 47.20zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA:
Zastąpić 1-sze oś na początku każdego okr./rz. oś przez 1 oł. Zakończyć każde okrążenie przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia. Zakończyć każdy rząd przerabiając 1 oś w 3-cie oł na pocz. poprzedniego rzędu.
Zastąpić 1-szy sł na początku każdego okr./rz. sł przez 3 oł. Zakończyć każde okrążenie przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia. Zakończyć każdy rząd przerabiając 1 sł w oł na pocz. poprzedniego rzędu.

RZĘDY ŚCIEGIEM STRUKTURALNYM:
* 1 rz. oczek ścisłych (oś) na lewej stronie robótki, 1 rz. słupków (sł) na prawej stronie robótki *, powt. od *-* (1 rz. oś + 1 rz. sł = 1 rz. ściegiem strukturalnym).

DODAWANIE OCZEK:
Pour dodać 1 oś/sł, przer. 2 oś/sł w to samo oczko.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1.
----------------------------------------------------------

CZAPECZKA:
Przerabiana najpierw na okrągło, zaczynając od środka tyłu, dalej wykonujemy górną część czapki w tę i z powrotem.
Na szydełku nr 3,5 wykonać 4 oł kolorem pudrowy i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: PATRZ WSKAZÓWKA! 12 sł w pierścień podstawy.
OKR. 2: 1 oś w każdy sł = 12 oś.
OKR. 3: 2 sł w każde oś = 24 sł.
OKR. 4: 1 oś w każdy sł = 24 oś.
OKR. 5: *1 sł w 1-sze oś, 2 sł w nast. oś*, powt. od *-* całe okrążenie = 36 sł.
OKR. 6: 1 oś w każdy sł = 36 oś.
OKR. 7: *1 sł w każde z 2 pierwszych oś, 2 sł w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 48 sł.
OKR. 8: 1 oś w każdy sł = 48 oś.
Zakończyć tutaj w rozmiarze 0/1 + 1/3 miesiące.
OKR. 9: *1 sł w każde z 3 pierwszych oś, 2 sł w nast. oś*, powt. od *-* całe okrążenie = 60 sł.
OKR. 10: 1 oś w każdy sł = 60 oś.
Zakończyć tutaj w rozmiarze 6/9 + 12/18 miesięcy.
OKR. 11: *1 sł w każde z 4 pierwszych oś, 2 sł w nast. oś*, powt. od *-* całe okrążenie = 72 sł.
OKR. 12: 1 oś w każdy sł = 72 oś.
Zakończyć tutaj w rozmiarze 2 + 3/4 lata.

WSZYSTKIE ROZMIARY:
Umieścić 1 marker na początku okrążenia i kolejny marker za 6-6-6-8 (8-8) o. (widok na prawej stronie robótki).
Zacząć na prawej stronie robótki, w miejscu markera na pocz. okrążenia i przer. 1 sł w każde oś, aż do 2-giego markera, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie dodać 20-26-20-28 (20-22) sł – PATRZ DODAWANIE OCZEK = uzyskujemy 62-68-74-80 (84-86) sł (nie przer. ponad 6-6-6-8 (8-8) oś między 2 markerami).
Dalej przer. RZĘDY ŚCIEGIEM STRUKTURALNYM, w tę i z powrotem – patrz powyżej, aż dł. robótki wynosi ok. 8-9-10-11 (12-13) cm od markerów – dopasować za 1 rz. oś na lewej stronie robótki. Zakończyć.

RZĄD AŻUROWY NA TASIEMKĘ:
Wykonać następujący brzeg na dole czapki, kolorem pudrowym następująco: zacząć na prawej stronie robótki i przer. oś wzdłuż jednego z krótszych boków, na dole czapki (1 oś w każdy rząd oś i 2-3 oś w każdy rząd sł), 1 oś w każde z 6-6-6-8 (8-8) oś między 2 markerami na środku i dalej przer. oś wzdłuż drugiego krótkiego boku (1 oś w każdy rząd oś i 2-3 oś w każdy rząd sł). Obrócić i przer. jeszcze 1 rz. oś, W TYM SAMYM CZASIE, dopasować liczbę o. aby była to liczba podzielna przez 5 + 1. Dalej przer. kolejny rząd następująco: 1 oł, 1 oś w każde z 2 pierwszych oś, *ominąć 2 oś, 2 oł, 1 oś w każde z 3 nast. oś*, powt. od *-* aż zostaje 4 o., ominąć 2 oś, 2 oł i 1 oś w każde z 2 ost. oś.
Przer. 2 rz. oś, w tę i z powrotem (1 oś w każde oś i 2 oś w każdy łuk). Zakończyć.

TASIEMKA:
Odciąć 4 nitki w kolorze ecru o dł. 2,5 m każda. Zwinąć je razem, aż zaczną stawiać opór, złożyć na pół, puścić a zwiną się same. Na każdym końcu zawiązać supeł. Przewlec tasiemkę przez otwory w ażurowym rzędzie.

BRZEG WZOREM WACHLARZY:
Kolorem ecru przer. 1 rz. oś na lewej stronie robótki z przodu czapki, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie dodać o. aby dopasować ich liczbę do 64-70-76-82 (88-94) oś – PATRZ DODAWANIE OCZEK. Dalej przer. BRZEG WZOREM WACHLARZY wg schematu A.1 następująco:
RZ. 1 (= na prawej stronie robótki): 1 oł, 1 oś w 1-sze oś, *3 oł, ominąć 2 o., 1 oś w nast. oczko*, powt. od *-* przez cały rząd = 21-23-25-27 (29-31) łuków, obrócić.
RZ. 2 (= na lewej stronie robótki): 3 oł (= 1 sł), 3 sł + 2 oł + 3 sł w 1-szy łuk, *1 sł w nast. łuk, 3 sł + 2 oł + 3 sł w nast. łuk*, powt. od *-* przez cały rząd i zakończyć przerabiając 1 sł w 1-sze oś na pocz. poprzedniego rzędu = 11-12-13-14 (15-16) pęczków sł z 1 sł między każdym pęczkiem sł, obrócić.
RZ. 3 (= na prawej stronie robótki): 3 oł (= 1 sł), 3 sł + 2 oł + 3 sł w łuk 1-szego pęczka sł, *1 sł w nast. sł, 3 sł + 2 oł + 3 sł w łuk na środku nast. pęczka sł *, powt. od *-* przez cały rząd i zakończyć przerabiając 1 sł w 3-cie oł na pocz. poprzedniego rzędu, zakończyć.

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 07.05.2019
Korekta - WSZYSTKIE ROZMIARY: Zacząć na prawej stronie robótki, w miejscu markera na pocz. okrążenia i przer. 1 sł w każde oś, aż do 2-giego markera...

Schemat

= 1 oś
= 1 oł
= 1 sł

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Baby 25-14) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (35)

ANGELIQUE THOMAS 15.02.2021 - 16:05:

Bonjour j'aimerais savoir pourl'augmentation du 10em tour , je suis a 60m en fesant le tour de bride il me reste le 6 derniere brides j'augmente de 2 b dans chaque mail sauf la dernier qui est de 1b je ferme en ms qui me fait 68 b en tout pars la suite je continue pour en ms le otur d'apres et je reprend sur le tour suivant avec 68 brides si j'ai bien compris c'est ça , car augmenter jusque 74 je comprend pas trop merci d'avance angelique

DROPS Design 16.02.2021 kl. 10:09:

Bonjour Mme Thomas, on n'augmente pas au 10ème tour (ni aucun des tours en mailles serrées), - vous devez avoir 60 mailles serrées que vous crochetez sur les 60 brides du 9ème tour = on augmente 12 mailles par tour. Au 11ème tour, augmentez comme indiqué (= 2 brides dans chaque 5ème bride), vous avez 72 mailles. Au 12ème tour, crochetez 1 ms dans chaque bride = 72 ms. Bon crochet!

Eva 27.01.2021 - 22:26:

Dobrý den. Nevychází mi střídání rub-líc. Háčkuji do 8. řady. Poté začínáme z rubové strany DS (celkem 62) a poté se mají háčkovat plastické řady- začínají KS. Jenže KS mají být taky z rubové strany, což při otočení práce nevychází...

DROPS Design 28.01.2021 kl. 16:15:

Dobrý den, Evo, díky za postřeh - máte pravdu, v návodu byla chyba. Text už je opraven: po dokončení 8. řady pokračujete z LÍCOVÉ strany (viz odstavec VŠECHNY VELIKOSTI). Hodně zdaru! Hana

Valerie 16.09.2020 - 04:58:

J'ai 60 mailles en tout au 10 ème tour (taille 6/9 mois) Comment arriver a 74 mailles avec 20 augmentations* ? *:d'après explications :tailles:0/1+1/3 mois=6-6 marqueurs et 20-26 augm 6/9 mois 12/18 mois=6-8 marqueurs et 20-28 augm... Or 74 ms+20 augm=94 brides non?

DROPS Design 16.09.2020 kl. 09:06:

Bonjour Valérie, vous avez 60 m au tour 10 et ne crochetez pas les 6 mailles entre les marqueurs = 1 bride dans les 6 premières m + 1 bride dans chacune des 48 m suivantes (= il reste 6 m avant le marqueur) en augmentant 20 m = 68 brides + les 6 premières du tour = 74 m - et les 6 m entre les marqueurs n'ont pas été crochetées (= milieu dos, côté nuque). Bon crochet!

Jules 09.09.2020 - 17:38:

145 of DROPS design patterns are being SOLD at outrageous prices on Etsy by a shop calling themselves Schemes Creations - I have a link but it will not allow me to add it - buyers are paying for these and they do not realise there is no need to. The shop needs a takedown notice and soon.

DROPS Design 10.09.2020 kl. 11:55:

Dear Jules, thanks for your feedback, you are welcome to help us by reporting them. Thank you! Happy crocheting!

Charlotte 07.05.2020 - 15:09:

"ALLA STL: Börja från rätsidan vid markören i v början och virka 1 st i varje fm fram till den andra markören SAMTIDIGT som det ökas 20-26-20-28 (20-22) st jämnt fördelat över dessa m." Hur virkar jag 1st i varje fm och samtidigt öka med 20st? Ska ökningen göras genom att vända arb och virka 20st ovanpå maskorna mellan markörerna? Eller ska jag göra 3 eller 4st i varjeav de 6fm mellan markörerna? Kan ni förklara denna delen tydligare?

DROPS Design 11.05.2020 kl. 08:56:

Hei Charlotte. Les ØKETIPS i oppskriften, der står det beskrevet hvordan du skal øke. Eller les her: ØKETIPS: Det økes 1 fastmaske/stav ved å hekle 2 fastmasker/staver i samme maske. God Fornøyelse!

Irene Rameckers 07.10.2019 - 11:55:

Kunt u mij de diameter zeggen van het rondje na de eerste 8 touren?

DROPS Design 11.10.2019 kl. 20:28:

Dag Irene,

De stekenverhouding geeft aan dat 8 toeren in de hoogte met structuurpatroon, 10 cm is. Dan zou je dus op een diameter van ongeveer 20 cm komen.

Thelma 15.09.2019 - 18:27:

One more question, so before the increase I have 72sc. Then after the increase row, should I have total 86dc or 94dc in the end of that row? Because you say I should do 1dc in every sc to the second marker, that is 8sc right? meaning i should do 8dc right? Then in the next 64sc do 86dc evenly throughout those 64sc to the end. Then it will be 94dc in the end(counting the 8dc between the markers with) , right? I dont know why, but how this is put up is so confusing haha

DROPS Design 16.09.2019 kl. 11:21:

Dear Thelma, at the end of the first row, there will be 94 sts but you won't work anymore the first 8 stitches at the beg of the row (= between both markers) = you are now working over 86 sts only (from 2nd marker from RS to 1st marker from RS, then turn and work next row from WS from the first marker to the 2nd marker and so on). Happy crocheting!

Thelma 15.09.2019 - 17:35:

One more question, so before the increase I have 72sc. Then after the increase row, should I have total 86dc or 94dc in the end of that row? Because you say I should do 1dc in every sc to the second marker, that is 8sc right? meaning i should do 8dc right? Then in the next 64sc do 86dc evenly throughout those 64sc to the end. Then it will be 94dc in the end(counting the 8dc between the markers with) , right? I dont know why, but how this is put up is so confusing haha

Thelma 15.09.2019 - 16:59:

Hi again, also I dont understand when you say: (do not work over the 6-6-6-8 (8-8) sc between the 2 markers). Should i skip those 8sc between the marker and make my next dc in the sc after that or what does that mean? That would make a strange hole in the bonnet right? And also I find it confusing on how many rows i should be continuing on doing after the first part I dont understand what row you are talking about at what time. Is the ALL SIZES just one row of dc? And then the texture row

DROPS Design 16.09.2019 kl. 11:19:

Dear Thelma, as said previously, you will crochet the first 8 sts on the row (= between markers) only on first row, then only crochet over the remaining 64 sts inc 22 sts = 86 sts. From RS you will crochet this row with dc, then turn and work textured rows = 1 row with sc from WS, 1 row with dc from RS, and repeat these 2 rows. Happy crocheting!

Thelma 15.09.2019 - 16:45:

Hello, I find this pattern very confusing when you come to the ALL SIZES section. I dont understand where to increase? For the biggest size I now have 72 sc. Then you say for my size I should increase 22dc evenly. Then you say it should be 86dc at the end of that round? That doesnt add up. Do you mean I should increase evenly over the 64sc(72sc -8 sc between the markers) or do i increase evenly over the 8sc. Wouldnt that make a strange bump? Can you clarify this part for me

DROPS Design 16.09.2019 kl. 11:16:

Dear Thelma, on this row, you first crochet the first 8 stitches (inserting one marqueur at the beg of round + 1 marker after these 8 sts = 64 sts remain; then work the next 64 sts increasing 22 sts evenly = 86 sts, and continue working back and forth over these 86 sts, ie you won't crochet the 8 sts from the beg of the row anymore. Happy crocheting!

Dodaj komentarz do modelu DROPS Baby 25-14

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.