DROPS Extra / 0-843

DROPS Extra 0-843 by DROPS Design

Łapka kuchenna DROPS na szydełku z włóczki „Safran” lub „DROPS ♥ You #7”.

DROPS design: Model nr E-192
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
Wymiary: średnica ok. 21 cm.
Na 2 sztuki:
Materiał:
DROPS SAFRAN od Garnstudio
50 g kolor nr 03, zielona mięta
50 g kolor nr 11, intensywny żółty
50 g kolor nr 28, pomarańczowy

LUB:
DROPS ♥ You #7 od Garnstudio
50 g kolor nr 08, wanilia
50 g kolor nr 06, jasnoniebieski
50 g kolor nr 19, jasnoturkusowy

SZYDEŁKO DROPS nr 3 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając 24 sł otrzymać próbkę o szer. 10 cm.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!

100% Bawełna
od 6.60 zł /50g
DROPS Safran uni colour DROPS Safran uni colour 6.60 zł /50g
włóczkowo
Zamów

100% Bawełna
4.30 zł /50g
DROPS ♥ You #7 DROPS ♥ You #7 4.30 zł /50g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 19.80zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA SZYDEŁKO:
Zastąpić 1-sze oś na pocz. każdego okr. przerabiając 1 oł i zakończyć każde okr. przerabiając 1 oz w oł na pocz. okr. Zastąpić 1-szy sł na pocz. każdego okr. przerabiając 3 oł i zakończyć każde okr. przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr.
----------------------------------------------------------

ŁAPKA:
Wykonać 1 przód i 1 tył i je połączyć razem.

PRZÓD:
Na szydełku nr 3 wykonać 4 oł kolorem intensywny żółty i zamknąć w pierścień podstawy wykonując 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: 3 oł (= 1 sł), 11 sł w pierścień podstawy i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr. = 12 sł.
OKR. 2: 4 oł (= 1 sł + 1 oł), * 1 sł w nast. sł, 1 oł *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr. = 12 sł a między nimi 1 oł.
OKR. 3: 1 oz w 1-sze oł, * 3 oł, 1 oś w nast. oł *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 3 oł i 1 oz w oz na pocz. okr. = 12 łuków.
OKR. 4: Zagiąć łuki do siebie i przer. 1 oł, 1 oś w oł 2-giego okr. (tj. przer. z tyłu poprzedniego okr. z łukami), * 3 oł, 1 oś w nast. oł 2-giego okr., powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 3 oł i 1 oz w 1-sze oś na pocz. okr. = 12 łuków.
OKR. 5: Przer. oz do środka 1-szego łuku 4-tego okr., 1 oś, * 4 oł, 1 oś w nast. łuk (4-tego okr.) *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 4 oł i 1 oz w 1-sze oś na pocz. okr. = 12 łuków.
OKR. 6: 1 oł, w każdy łuk przer.: 1 oś, 1 oł, 1 psł, 1 sł, 1 psł, 1 oł i 1 oś. Zamknąć przerabiając 1 oz oł na pocz. okr. = 12 wypełnionych łuków.
OKR. 7: Przer. oz do sł na górze 1-szego wypełnionego łuku, 1 oś w sł, * 6 oł, 1 oś w sł nast. wypełnionego łuku*, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 6 oł i 1 oz w oś na pocz. okr. = 12 łuków.
OKR. 8: 1 oz w 1-szy łuk, 3 oł (= 1 sł), 7 sł w ten sam łuk, następnie 8 sł w każdy łuk, zakończyć okr. przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr. = 96 sł.
OKR. 9: 1 oł (= 1 oś), 1 oś w każdy sł, zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okr. = 96 oś.
OKR. 10: 5 oł (= 1 sł + 2 oł), * ominąć 1 oś, 1 sł w nast. sł, 2 oł *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr. = 48 sł z 2 oł między każdym z nich.
OKR. 11: 1 oz w 1-szy łuk, 1 oł (= 1 oś), 2 oś w każdy z nast. łuków całe okr., zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okr. = 95 oś.
OKR. 12: 1 oł (= 1 oś), 1 oś w to samo o., * 2 oś w nast. oś, 1 oś w każde z 4 nast. oś *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 2 oś w nast. oczko i 1 oś w każde z 3 ost. oś i 1 oz w oł na pocz. okr. = 115 oś.
OKR. 13: 3 oł (= 1 sł), 1 sł w każde z 3 nast. oś, 1 oł, * ominąć 1 oś, 1 sł w każde z 4 nast. oś, 1 oł *, powt. od *-* całe okr., ominąć ost. oś i zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okr. = 23 pęczki sł z 1 oł między nimi.
OKR. 14: 1 oł (= 1 oś), 1 sł w nast. sł, 3 oł, 1 oz w 1-sze z tych 3 oł (= 1 pikotka), 1 sł w nast. sł, 1 oś w nast. sł, ominąć oł, * 1 oś w nast. sł, 1 sł w nast. sł, 1 pikotka, 1 sł w nast. sł, 1 oś w nast. sł, ominąć oł *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 1 oz w oł na pocz. okr..
OKR. 15: Przer. oz do góry 1-szj pikotki, 1 oś w górę pikotki, * 7 oł, 1 oś w górę nast. pikotki *, powt. od *-* całe okr. i zakończyć przerabiając 7 oł i 1 oz w oś na pocz. okr. = 23 łuki. Odciąć i wrobić nitki.

TYŁ:
Na szydełku nr 3 wykonać 4 ołna mięta i zamknąć w pierścień podstawy wykonując 1 oz w 1-sze oł. PRZECZYTAJ WSKAZÓWKĘ!
OKR. 1: 12 sł w pierścień podstawy.
OKR. 2: 2 oś w każdy sł = 24 oś.
OKR. 3: Przer. 1 sł w każde oś = 24 sł.
OKR. 4: 2 oś w każdy sł = 48 oś.
OKR. 5: Przer. 1 sł w każde oś = 48 sł.
OKR. 6: * 1 oś w każdy z 2 pierwszych sł, 2 oś w nast. sł *, powt. od *-* całe okr. = 64 oś.
OKR. 7: Przer. 1 sł w każde oś = 64 sł.
OKR. 8: * 1 oś w każdy z 3 pierwszych sł, 2 oś w nast. sł *, powt. od *-* całe okr. = 80 oś.
OKR. 9: Przer. 1 sł w każde oś = 80 sł.
OKR. 10: * 1 oś w każdy z 4 pierwszych sł, 2 oś w nast. sł *, powt. od *-* całe okr. = 96 oś.
OKR. 11: Przer. 1 sł w każde oś = 96 sł.
OKR. 12: * 1 oś w każdy z 5 pierwszych sł, 2 oś w nast. sł *, powt. od *-* całe okr. = 112 oś.
OKR. 13: Przer. 1 sł w każde oś, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie dodać 3 sł (przer. 2 sł w to samo oczko, aby dodać 1 sł) = 115 sł.
OKR. 14: 1 oś w każdy sł = 115 oś.
OKR. 15: Przer. 1 sł w każde oś = 115 sł. Odciąć i wrobić nitki. UWAGA: tył powinien mieć takie same wymiary jak przód. Jeśli to konieczne, dopasować rozmiar przerabiając 1 okr. mniej lub 1 okr. więcej przerabiając 1 oś lub sł (= 1 oś lub 1 sł w każde o.).

WYKOŃCZENIE:
Ułożyć przod (prawą stroną do siebie) na tyle i je połączyć razem na szydełku kolorem pomarańczowym, wbijając szydełko przez 2 warstwy następująco: wbijać szydełko w łuki przodu, W TYM SAMYM CZASIE, wbić szydełko w każdy sł tyłu i przer. 1 oś w każdy sł w taki sposób, aby było 5 oś w każdy łuk całe okr., zakończyć przerabiając 1 oz w 1-sze oś na pocz. okr. Przer. 12 oł (na zawieszkę), zakończyć przerabiając 1 oz w oz na końcu okr., 1 oś w każde oś całe okr., zakończyć przerabiając 1 oz w oz zawieszki. Odciąć i wrobić nitki.
Jeśli to konieczne wykonać także kilka szwów na środku.

Potrzebujsz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS Extra 0-843) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (8)

Anja Spindler 27.04.2015 - 13:30:

Hallo, in der Häkelinfo der Anleitung befindet sich ein Fehler. Da steht: die erste fM jeder Runde wird mit 1 fM ersetzt... Es sollte aber heisen: die erste fM jeder Runde wird mit 1 LM ersetzt! LG Anja

DROPS Design 27.04.2015 kl. 15:11:

Vielen Dank für den Hinweis, das wird gleich korrigiert! Viel Spaß beim Weiterhäkeln!

Smits 06.04.2015 - 15:31:

Ik heb het patroon toegekregen waarvoor dank MAAR ik heb enkel de uitleg voor het haken van de voor- en achterkant en heb geen idee hoe ik die bloem in het midden moet beginnen maken. Er staat enkel haak 4 l en zonnebloem. Kan u mij daarmee helpen aub. Bedankt.

DROPS Design 07.04.2015 kl. 11:44:

Het patroon is compleet. Zonnebloem is de naam van de kleur geel. Als u de voorkant haakt zoals aangegeven staat, ziet u vanzelf de bloem in het midden ontstaan, die wordt niet los gehaakt maar is onderdeel van de voorkant.

Kat 20.03.2015 - 21:51:

Can you tell me what this is supposed to be ? Is it a trivet or a placemat or a doiley ? Pretty.

DROPS Design 21.03.2015 kl. 10:42:

Dear Kat, it is a pot holder, thank you. Happy crocheting!

Bi 05.03.2015 - 23:39:

Ik heb namen voor dit smakvolle ding. Een Pannenzon of Passenzon of Zonnebloem voor Paasdag...

Tove Dunseth 09.09.2013 - 18:53:

Den ser fin ut. fikk lyst å hekle et par.

Alice Wemper 11.03.2013 - 23:09:

Ich verstehe nicht was mit "den Lm-Bogen gegen sich falten" in der 4. Runde der Vorderseite gemeint ist und finde auch nichts dazu in Büchern und dem Internet. Wäre sehr dankbar, wenn man das ausführlicher erklären könnte.

DROPS Design 12.03.2013 kl. 12:30:

Liebe Alice, Sie klappen den Bogen quasi etwas weg, um an die Maschen der 2. Rd zu gelangen.

Kaja 16.12.2012 - 00:03:

Tagumine pool 3. RING: tee 2 sm igasse ks-sse = 24 sm. peab olema 1 sm igasse ks-sse

Margreet 02.06.2012 - 21:05:

De tweede is bijna af! (1 bolletje van elke kleur is genoeg voor 2 stuks). Leuk om even tussendoor te haken, mooi patroon.

Dodaj komentarz do modelu DROPS Extra 0-843

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.