DROPS Air
DROPS Air
65% Alpaka, 28% Poliamid, 7% Wełna
od 17.18 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 103.08zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS Super Sale

Spring Water

Szal na drutach przerabiany od góry do dołu, dwukolorowym ściegiem angielskim, z włóczki DROPS Air.

DROPS 214-19
DROPS Design: model nr ai-286
Grupa włóczek C
-------------------------------------------------------

WYMIARY:
Wysokość: po środku = ok. 45 cm.
Szerokość: mierząc wzdłuż góry szala rozłożonego na płasko = ok. 130 cm. Podczas noszenia wyciągnie się jeszcze.

MATERIAŁ:
DROPS AIR od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
150 g kolor 01, ecru
150 g kolor 26, beż

PRÓBKA:
14 oczek na szerokość i 36 rzędów na wysokość, ściegiem angielskim = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - 80 cm długości.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.
-------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Air
DROPS Air
65% Alpaka, 28% Poliamid, 7% Wełna
od 17.18 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 103.08zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

DODAWANIE 8 OCZEK:
Dodawać w oczko prawe na prawej stronie robótki kolorem ecru – nie dodawać oczek zbyt ścisło. * Przerobić razem na prawo oczko i jego narzut, ale nie spuszczając ich z lewego drutu, wykonać 1 narzut *, powtarzać od *-* w sumie 4 razy i przerobić jeszcze 1 raz razem na prawo oczko i jego narzut. Następnie spuścić oczko i jego narzut z lewego drutu = 9 oczek na prawym drucie (= dodanych 8 oczek). W następnym rzędzie przerabiać oczka ściegiem angielskim, to oczko, które było przerabiane kilka razy składa się teraz z 5 oczek prawych z 4 narzutami, po jednym między każdym z nich.

WSKAZÓWKA-1:
Gdy nie wiesz jakim kolorem wykonywać kolejny rząd, należy sprawdzić kolor oczek brzegowych i narzutów poprzedniego rzędu.

DWUKOLOROWY ŚCIEG ANGIELSKI:

RZĄD 1 (= na lewej stronie robótki): przerabiany kolorem beż następująco:
Przerobić 1 oczko brzegowe na prawo, *wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, 1 oczko prawe*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo i przerobić 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

RZĄD 2 (= na prawej stronie robótki): przerabiany kolorem ecru następująco:
1 oczko brzegowe ściegiem francuskim, przerobić razem na prawo 1 oczko + jego narzut, *wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić razem na prawo 1 oczko + jego narzut *, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka (nie licząc narzutu), wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić razem na prawo 1 oczko + jego narzut i przerobić 1 oczko brzegowe na prawo.
Zsunąć oczka z powrotem na drugi koniec drutu, aby przerabiać kolejny rząd z tej samej strony i zmienić kolor - patrz WSKAZÓWKA-1.

RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): przerabiany kolorem beż następująco:
1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, przerabiać razem na lewo narzut + jego oczko*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka (nie licząc narzutu), wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo i przerobić 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę i zmienić kolor.

RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): przerabiany kolorem ecru następująco:
1 oczko brzegowe na prawo, *przerabiać razem na lewo 1 oczko + jego narzut, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka (nie licząc narzutu), przerabiać razem na lewo 1 oczko + jego narzut i 1 oczko brzegowe na prawo.
Zsunąć oczka z powrotem na drugi koniec drutu, aby przerabiać kolejny rząd z tej samej strony i zmienić kolor.

RZĄD 5 (= na lewej stronie robótki): przerabiany kolorem beż następująco:
1 oczko brzegowe na prawo, * wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić razem na prawo 1 oczko + narzut *, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, wykonać 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo i przerobić 1 oczko brzegowe na prawo. Obrócić robótkę.

Powtarzać RZĘDY 2–5.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SZAL – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiany w tę i z powrotem na drutach z żyłką, aby zmieścić wszystkie oczka. Przerabiamy dwukolorowym ściegiem angielskim – patrz powyżej – w tym samym czasie równomiernie dodajemy oczka na prawej stronie robótki (prawa strona szala to ta, na której oczka prawe są przerobione kolorem ecru).

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 5 nabrać 55 oczek kolorem beż. Przerobić 1 rząd na prawo na prawej stronie robótki. Przerabiać kolejny rząd na lewej stronie robótki następująco:
RZĄD 1 (= na lewej stronie robótki): przerobić RZĄD 1 DWUKOLOROWEGO ŚCIEGU ANGIELSKIEGO – patrz powyżej.
RZĄD 2 (= na prawej stronie robótki): dalej przerabiać kolorem ecru i przerabiać RZĄD 2 dwukolorowego ściegu angielskiego, dodając oczka w tym samym czasie – patrz DODAWANIE 8 OCZEK powyżej, w 1-sze i w ostatnie oczko prawe w rzędzie = 71 oczek.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): przerabiać RZĄD 3 dwukolorowego ściegu angielskiego kolorem beż; przerabiać dodawane oczka poprzedniego rzędu ściegiem angielskim.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): przerabiać RZĄD 4 dwukolorowego ściegu angielskiego kolorem ecru.
RZĄD 5 (= na lewej stronie robótki): przerabiać RZĄD 5 dwukolorowego ściegu angielskiego kolorem beż.

Powtarzać rzędy 2 - 5 ściegiem angielskim bez dodawania oczek, aż długość robótki od rzędu nabierania oczek wynosi 5 cm i przerabiać kolejny rząd na prawej stronie robótki kolorem ecru tak samo. Patrz WSKAZÓWKA powyżej!

PRZED DALSZĄ PRACĄ NAD ROBÓTKĄ UWAŻNIE PRZECZYTAĆ DALSZĄ CZĘŚĆ OPISU!
Dodawać teraz w 5 oczek prawych tego samego rzędu, W TYM SAMYM CZASIE przerabiać dwukolorowym ściegiem angielskim jak wcześniej. Umieścić 1 marker w każde z kolejnych oczek prawych (widok na prawej stronie robótki = oczka prawe są w kolorze ecru): 6-te, 12-te, 18-te, 24-te i 30-te oczko prawe. Przesuwać markery w oczku prawym na środku dodawanych oczek, aby były w jednej linii jedne nad drugimi.

Przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej i DODAĆ 8 OCZEK w każde z oczek prawych z markerem = dodanych 40 oczek = 111 oczek.
Dalej przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej, aż długość robótki wynosi ok. 13 cm (8 cm od poprzedniego dodawania oczek), a kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki kolorem ecru.

Przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej i DODAĆ 8 OCZEK w każde z 5 oczek prawych z markerem = dodanych 40 oczek = 151 oczek.
Dalej przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej, aż długość robótki wynosi ok. 21 cm (8 cm od poprzedniego dodawania oczek), a kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki kolorem ecru.

Przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej i DODAĆ 8 OCZEK w każde z 5 oczek prawych z markerem = dodanych 40 oczek = 191 oczek.
Dalej przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej, aż długość robótki wynosi ok. 29 cm (8 cm od poprzedniego dodawania oczek), a kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki kolorem ecru.

Przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej i DODAĆ 8 OCZEK w każde z 5 oczek prawych z markerem = dodanych 40 oczek = 231 oczek.
Dalej przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej, aż długość robótki wynosi ok. 37 cm (8 cm od poprzedniego dodawania oczek), a kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki kolorem ecru.
Przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej i DODAĆ 8 OCZEK w każde z 5 oczek prawych z markerem = dodanych 40 oczek = 271 oczek.

Dalej przerabiać ściegiem angielskim jak wcześniej, aż długość robótki wynosi ok. 45 cm (8 cm od poprzedniego dodawania oczek), a kolejny rząd powinien być przerabiany na prawej stronie robótki kolorem beż.

KOŃCZENIE ROBÓTKI:
Zamykać kolorem beż. Aby zamykane oczka nie ściągały robótki, zamykać narzuty jak zwykłe oczka (1 oczko + 1 oczko z narzutem powinny być zamykane jak 3 oczka). Jeżeli brzeg dalej jest zbyt ścisły do zamykania użyć grubszych drutów. Odciąć i wrobić nitki.

Ten wzór został skorygowany.

Aktualizacja on-line: 02.03.2021
Korekta: ...Umieścić 1 marker w każde z kolejnych oczek prawych (widok na prawej stronie robótki = oczka prawe są w kolorze ecru): 6-te, 12-te, 18-te, 24-te i 30-te oczko prawe...
Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Dodaj komentarz do modelu DROPS 214-19

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (12)

country flag Cristina wrote:

Ciao e grazie per il vostro lavoro. In altri modelli a coste inglesi e anche nei vostri video di lavoro a coste inglesi, le maglie+gettato vengono sempre lavorare a dritto. In questo modello invece vengono lavorare su 2 e 5 Ferri a dritto e su 3 e 4 Ferri a rovescio. È corretto? Grazie

20.08.2021 - 19:39

DROPS Design answered:

Buongiorno Cristina, le istruzioni sono corrette, la lavorazione è leggermente diversa dagli altri modelli. Buon lavoro!

21.08.2021 - 10:42

country flag Christina wrote:

Hello, Drops team! The description says to make 5 increases in the stiches with markers, it is 5×8 = 40 increased stiches. It is said to insert 5 markers in the following stisches: the1-st, the 6th, 12th, 18th, 24th and 30th knitted stitch. In total, there are 6 stiches, not 5.

02.03.2021 - 06:27

DROPS Design answered:

Dear Christina, you are right, there is a mistake in the English pattern, you shouldn't add a marker in the first stitch, only: =6th, 12th, 18th, 24th and 30th. Thanks for noticing, pattern will be update asap. Happy knitting!

02.03.2021 - 08:02

country flag Ann wrote:

Nu ger jag upp! Har stickat o rivit upp 4 ggr nu! Efter ökningarna får jag inte ihop patentstickningen! Det ska ju vara varannan maska ”enkel” o varannan ska vara maska med omslag. Men efter att ha gjort 8 maskors ökning (i en maska) stämmer ju inte det!!! Hur gör man ???

08.02.2021 - 21:40

DROPS Design answered:

Hei Ann. Litt usikker på hvor det blir feil hos deg, men du skal ha økt med 8 masker i 1 maske = 9 masker (= 5 nye masker og 4 kast). Når disse skal strikkes på neste pinne strikkes de som 3. PINNE (se forklaring under HELPATENT I 2 FARGER) = 1 rett med kast, neste maske strikkes som vrang, så rett med kast, vrang, rett med kast, vrang, rett med kast, vrang, rett med kast. Da går de inn i patentmøsntret. God Fornøyelse!

15.02.2021 - 12:45

country flag Else wrote:

Hvordan når 3 række er med Vrang videoen er ikke har nu prøvet 3 gange kan ikke efter 2 Pind med udtagning få det pænt

25.08.2020 - 14:53

DROPS Design answered:

Hei Else. Usikker på hva du mener med spørsmålet ditt. Hva er det som ikke blir pent? Det vil alltid bli et lite hull der man øker. Hvilken vrang video refererer du til? mvh DROPS design

31.08.2020 - 13:30

country flag Mari Samuelsson wrote:

Hej! Jag skulle gärna vilja sticka detta mönster, men när jag läser finns det inte mer instruktioner än stickfasthet. Jag tror att ni kanske missat att lägga in stickbeskrivningen på svenska?

17.08.2020 - 19:41

DROPS Design answered:

Hej Mari. Tack för info, nu finns mönstret även på svenska! Mvh DROPS Design

18.08.2020 - 11:08

country flag Ann Kristin wrote:

Forslag til navn: Feathers

24.07.2020 - 09:14

country flag Valérie wrote:

Joli chaufre-épaules

05.07.2020 - 16:33

country flag Elisa wrote:

Gli aumenti creano un fiore, un tulipano.

09.06.2020 - 10:34

country flag Viviana wrote:

Particolare

08.06.2020 - 21:00

country flag Carmen-Gabriela wrote:

Schöner kuscheliger Allrounder:)

07.06.2020 - 17:58