DROPS Design: Model li-103
Garngruppe B
-------------------------------------------------------
GARN TIL HELE SÆTTET:
Størrelse: S/M - L/XL
Materialer:
DROPS LIMA fra Garnstudio (tilhører Garngruppe B)
250-250 g farve 2923, okker
GARN TIL HUE:
Størrelse: S/M - L/XL
Passer til hovedmål: ca 54/56 - 58/60 cm
Materialer:
DROPS LIMA fra Garnstudio (tilhører Garngruppe B)
100-150 g farve 2923, okker
GARN TIL HALS:
Størrelse: S/M - L/XL
MÅL: Omkreds øverst: ca 52-57 cm. Omkreds nederst: ca 94-102 cm. Højde: 26-26 cm.
Materialer:
DROPS LIMA fra Garnstudio (tilhører Garngruppe B)
150-150 g farve 2923, okker
-------------------------------------------------------
TILBEHØR TIL ARBEJDET:
HUE:
STRIKKEFASTHED:
21 masker i bredden og 28 pinde i højden med glatstrik = 10 x 10 cm.
PINDE:
DROPS STRØMPEPINDE NR 4.
DROPS RUNDPINDE NR 4: Længde på 40 cm.
DROPS RUNDPINDE NR 3: Længde på 40 cm til rib.
Pinde nr er kun vejledende. Får du for mange masker på 10 cm, skift til tykkere pinde. Får du for få masker på 10 cm, skift til tyndere pinde.
HALS:
STRIKKEFASTHED:
21 masker i bredden og 28 pinde i højden med glatstrik = 10 x 10 cm.
PINDE:
DROPS RUNDPINDE NR 4: Længde på 60 cm.
DROPS RUNDPINDE NR 3: Længde på 60 cm til rib.
Pinde nr er kun vejledende. Får du for mange masker på 10 cm, skift til tykkere pinde. Får du for få masker på 10 cm, skift til tyndere pinde.
Har du lavet denne eller nogle af vore andre modeller? Del dine billeder i sociale medier og mærk dem med #dropsdesign, så vi kan se dem!
![]() |
DROPS Lima 65% Uld, 35% Alpaca |
fra 15.50 kr /50g | |||||||||
|
|||||||||||
![]() |
Pinde & Hæklenåle |
![]() |
= ret fra retsiden, vrang fra vrangen |
![]() |
= vrang fra retsiden, ret fra vrangen |
![]() |
= lav 1 omslag mellem 2 masker |
![]() |
= tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, strik 1 ret, løft den løse maske over masken som blev strikket |
![]() |
= tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, strik 2 ret sammen, løft den løse maske over maskerne som blev strikket sammen |
Tak for at du vælger DROPS Design! Vi gør vores bedste for at det skal være let af følge vores opskrifter
Af den grund har alle modeller specifikke instruktions-videoer som hjælp. Vi har også maske-for-maske instruktioner til forskellige teknikker som du finder her!
For at få hjælp med en opskrift, vil vi bede dig om at tage kontakt med butikken hvor du har købt dit garn. Du er garanteret kvalificeret hjælp hos alle vore DROPS forhandlere, som er specialiserede på DROPS opskrifter.
Alle vore opskrifter er nøje gennemgået og korrekturlæst, men vi er nødt til at tage forbehold for eventuelle fejl. Alle opskrifter er oversat fra de Norske opskrifter og du kan altid tjekke originalopskriften for mål og udregninger.
Gå til originalopskriften for model DROPS 192-16.
Kommentarer (5)
Skriv din kommentar her!
Merci de m'avoir répondu aussi rapidement le modèle " béret : drops 150-47 taille unique tour de tête environ 54/56 bien amicalement ...Mme busata
Je ne comprends pas le 4eme rangs ,doit avoir deux mailles de plus, alors qu'il faut diminuer deux mailles bien amicalement yvette
Superbe bonnet béret, tricoté en 2 jours, j'adore
Jeg lurer på hva som menes når det står i oppskriften \"vrang fra retten, rett fra vrangen\". Luen golden leaves strikkes på rundpinne så det handler vel ikke om \"rett\" side og \"vrang\" side ift plagget.. Håper på svar!
Encore un joli béret. Il faudra que je le rajoute à ma collection sans faute. Joli point et coloris jaune éclatant pour braver le froid de l'hiver.
Kommentere opskrift DROPS 192-16
Vi vil gerne høre din mening om denne model!
Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar.
Din mailadresse vil ikke synes. Obligatoriske felter er markeret med *.
Hvad kan du gøre med vores opskrifter? Du kan dele DROPS modellerne online, ved at bruge opskrifternes originalbillede, materiale, navn og nummer. Det er IKKE TILLADT at på nogen måde reproducere en opskrift digitalt. Garnbutikker er velkommen til at bruge DROPS opskriftsbibliotek for markedsføring af vores sortiment. Man må printe opskrifterne ud i alle de kopier man ønsker. Det eneste vi forlanger er at man ikke ændrer eller lægge til noget i det printede originaldokument. Opskrifterne skal i henhold til DROPS filosofi deles ud til kunderne helt gratis. Forlag som ønsker at publicere en opskrift i et blad, hæfte eller bog er velkomment til at tage kontakt med os for mere information. Salg af tøj fra DROPS opskrifter er tilladt så længe det sælges enkeltvis eller efter bestilling. Yderligere kommerciel brug af opskrifterne er ikke tilladt. Det skal tydeligt fremgå at tøjet er lavet efter en model af DROPS Design. Ved brug af tøjmærker hvor DROPS Design indgår skal der stå følgende tekst “A DROPS DESIGN made by …..”. Brug af DROPS billeder for markedsføring af salgsaktiviteter er kun tilladt i forbindelse med brug/salg af DROPS produkter. Billedet må ikke blive beskåret eller ændret og logo'en skal være tydelig.
Vi reserverer os alle rettigheder til at trække denne tilladelse tilbage uden yderligere forklaring.