Colours in the Dark by DROPS Design

Szal w paski DROPS z rzędami skróconymi, z włóczek „Delight” i „Alpaca”.

DROPS 171-34
DROPS design: Model nr de-160
Grupa włóczek A
----------------------------------------------------------
Wymiary: długość na środku ok. 47 cm, szerokość na górze ok. 180 cm
Materiał:
DROPS DELIGHT od Garnstudio
200 g kolor nr 18, jesienny las
I:
DROPS ALPACA od Garnstudio
200 g kolor nr 8903, czarny

DRUTY Z ŻYŁKĄ (80 cm) DROPS nr 4 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 21 o. x 41 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


75% Wełna, 25% Poliamid
od 15.30 zł /50g
DROPS Delight print DROPS Delight print 15.30 zł /50g
Zamów

100% Alpaka
od 11.35 zł /50g
DROPS Alpaca uni colour DROPS Alpaca uni colour 11.35 zł /50g
Zamów
DROPS Alpaca mix DROPS Alpaca mix 11.95 zł /50g
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 106.60zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

WSKAZÓWKA:
Za każdym razem, gdy zawracamy w środku rzędu, zdjąć 1-sze o. na prawo, zacisnąć nitkę i przer. rząd powrotny, dzięki temu unikniemy dziur w miejscach przejść.
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany z góry na dół ściegiem francuskim - patrz powyżej, w tę i z powrotem, na drutach z żyłką aby zmieścić wszystkie oczka. Na drutach z żyłką nr 4 nabrać 7 o. włóczką Alpaca.

RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): przer. 2 o. ściegiem francuskim, *1 narzut, 1 o. ściegiem francuskim*, powt. od *-* w sumie 4 razy, zakończyć przerabiając 1 o. ściegiem francuskim = 11 o.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): przer. wszystkie o. na prawo, nie przer. oczek przekręconych w miejscu narzutów; powstaną otwory/dziurki.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): przer. 1 o. ściegiem francuskim, 2 o. razem na prawo, 1 narzut (dzięki temu robótka będzie identyczna z 2 stron), 2 o. ściegiem francuskim, 1 narzut, umieścić 1 czerwony marker, 2 o. ściegiem francuskim, 1 narzut, umieścić 1 niebieski marker, 2 o. ściegiem francuskim, 1 narzut, zakończyć przerabiając 2 o. ściegiem francuskim = 14 o. (= 2 markery).
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): przer. wszystkie o. na prawo, nie przer. oczek przekręconych w miejscu narzutów; powstaną otwory/dziurki.
RZĄD 5 (= na prawej stronie robótki): przer. 1 o. ściegiem francuskim, 2 o. razem na prawo, 1 narzut, *przer. ściegiem francuskim do markera, 1 narzut (= 1 dodane o. przed markerem)*, powt. od *-* w sumie 2 razy, przer. ściegiem francuskim aż zostaje 2 o., 1 narzut (= w sumie 3 dodane o.), zakończyć przerabiając 2 o. ściegiem francuskim.
Powt. rz. 4 i 5, tj. dodawać 3 o. w każdym rzędzie na prawej stronie robótki, aż dł. robótki wynosi 8 cm – mierzyć wzdłuż środka, dopasować, aby kolejny rząd znajdował się na prawej stronie robótki. Dalej przer. następująco:

RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): 1 o. ściegiem francuskim, 2 o. razem na prawo, 1 narzut, przer. 2 razy każde z 2 nast. o. (= 2 dodane o.), *przer. ściegiem francuskim do markera, 1 narzut*, powt. od *-* w sumie 2 razy, przer. ściegiem francuskim aż zostaje 2 o., 1 narzut (= w sumie 5 dodanych o.), zakończyć przerabiając 2 o. ściegiem francuskim.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): przer. wszystkie o. na prawo, nie przer. oczek przekręconych w miejscu narzutów; powstaną otwory/dziurki. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!

CZĘŚĆ 1:
Dalej przer. włóczką Delight.
Przer. 1 rz. na prawo na prawej stronie robótki przez wszystkie o. i dodawać o. następująco: 2 o.p., 1 narzut (= 1 dodane o.), przer. na prawo do czerwonego markera, 1 narzut (= 1 dodane o., dodajemy o. za markerem), przer. na prawo do niebieskiego markera, 1 narzut (= 1 dodane o., dodajemy o. za markerem), przer. na prawo aż zostaje 3 o., 1 narzut, 2 o. razem na prawo, 1 o. ściegiem francuskim. Przer. 1 rz. na prawo (= na lewej stronie robótki). Dalej dodawać o. tak samo, W TYM SAMYM CZASIE przer. rzędy skrócone na klin następująco:

UWAGA: gdy przerabiamy rzędy skrócone dodawać o. tylko w miejscu przerobionych markerów, tj. przer. 1 o. za markerem, aby można było dodawać przez wykonanie 1 narzutu. Za 2 o. brzeg. oczka są dodawane jak wcześniej, w każdym rzędzie na prawej stronie robótki.

PRZED DALSZĄ PRACĄ NAD ROBÓTKĄ UWAŻNIE PRZECZYTAĆ DALSZĄ CZĘŚĆ OPISU!
Przer. rzędy skrócone i klin JEDNOCZEŚNIE:
RZĘDY SKRÓCONE:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo aż zostaje 4 o., obrócić (te oczka nie są już przerabiane).
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): przer. wszystkie o. na prawo – PATRZ WSKAZÓWKA.
RZĄD 3: przer. na prawo aż zostaje 8 o. (w tym les 4 pierwsze o.), obrócić (te oczka nie są już przerabiane).
RZĄD 4: przer. rząd powrotny na prawo.
Przer. o 4 o. mniej w każdym rzędzie na prawej stronie robótki (= co 2 rz.) aż zostaje 5-7 o., powinno zostać 4 lub więcej o., aby można było ost. raz obrócić robótkę. Przer. ost. rząd na lewej stronie robótki.
KLIN:
Przer. 1 klin po prawej stronie (widok na prawej stronie robótki) zaczynając na prawej stronie robótki następująco:
RZ. 1-4: przer. rzędy skrócone i dodawać o. jak wcześniej.
RZĄD 5 (= na prawej stronie robótki): przer. i dodawać o. jak wcześniej aż zostaje 10 o. przed czerwonym markerem, obrócić.
RZĄD 6 (= na lewej stronie robótki): przer. rząd powrotny na prawo.
Z uwagi na rzędy skrócone nie będzie zawsze możliwe wykonanie klina. Przer. go tylko wtedy, gdy wykonujemy rzędy skrócone ponad 10 o. przed czerwonym markerem.
Powt. dodawanie o., rzędy skrócone i klin. Po przerobieniu rzędów skróconych, przer. 2-gą CZĘŚĆ następująco:

CZĘŚĆ 2:
Dalej przer. włóczką Alpaca i przer. 1 rz. na prawo na prawej stronie robótki przez wszystkie o. oraz dodawać o. następująco:
1 o.p., 2 o. razem na prawo, 1 narzut, przer. na prawo do czerwonego markera, 1 narzut (= 1 dodane o., dodajemy o. przed markerem), przer. na prawo do niebieskiego markera, 1 narzut (= 1 dodane o., tzn. dodawać przed markerem), przer. na prawo aż zostaje 2 o., 1 narzut (= 1 dodane o.), 2 o.p. Dalej dodawać o. tak samo, W TYM SAMYM CZASIE przer. rzędy skrócone i klin następująco:

Dodawane o. będą po skosie w stosunku do CZĘŚCI 1. UWAGA: gdy przerabiamy rzędy skrócone dodawać o. tylko w miejscu przerobionych markerów, tj. przer. 1 o. za markerem, aby wykonać 1 narzut. Dalej dodajemy o. przed 2 o. brzeg. na końcu każdego rzędu na prawej stronie robótki jak wcześniej, w każdym rzędzie na prawej stronie robótki.

PRZED DALSZĄ PRACĄ NAD ROBÓTKĄ UWAŻNIE PRZECZYTAĆ DALSZĄ CZĘŚĆ OPISU!
Przer. rzędy skrócone, W TYM SAMYM CZASIE wykonać klin:
RZĘDY SKRÓCONE:
RZĄD 1 (= na lewej stronie robótki): przer. na prawo aż zostaje 6 o., obrócić (te oczka nie są już przerabiane).
RZĄD 2 (= na prawej stronie robótki): przer. rząd powrotny na prawo i dodawać o. jak wcześniej.
RZĄD 3: przer. na prawo aż zostaje 12 o. (w tym 6 pierwszych o.), obrócić (te oczka nie są już przerabiane).
RZĄD 4: przer. rząd powrotny na prawo i dodawać o. jak wcześniej.
Przer. o. 6 o. mniej w każdym rzędzie na lewej stronie robótki (= co 2 rz.) aż zostaje 7-11 o., powinno zostać 6 o. lub więcej po obróceniu robótki ost. raz. Przer. ost. rząd na prawej stronie robótki. Przer. 1 rz. na prawo na lewej stronie robótki przez wszystkie oczka.
KLIN:
Przer. 1 klin po lewej stronie (widok na prawej stronie robótki), zaczynając na lewej stronie robótki następująco:
RZ. 1-4: przer. rzędy skrócone i dodawać o. jak wcześniej.
RZĄD 5 (= na lewej stronie robótki): przer. i dodawać o. jak wcześniej aż zostaje 10 o. przed niebieskim markerem, obrócić.
RZĄD 6 (= na prawej stronie robótki): przer. rząd powrotny na prawo.
Powt. dodawanie o., rzędy skrócone i klin. Po przerobieniu rzędów skróconych, przer. kolejną CZĘŚĆ następująco:

CZĘŚĆ 3:
Dalej przer. włóczką Delight.
Przer. jak CZĘŚĆ 1 ale gdy wykonujemy rzędy skrócone, przer. o 8 o. mniej co 2 rz., aż zostaje 9-15 o., powinno zostać 8 lub więcej o. po obróceniu robótki ost. raz.

CZĘŚĆ 4:
Dalej przer. włóczką Alpaca.
Przer. jak CZĘŚĆ 2 ale gdy wykonujemy rzędy skrócone, przer. o 10 o. mniej co 2 rz., aż zostaje 11-19 o., powinno zostać 10 lub więcej o. po obróceniu robótki ost. raz.

CZĘŚĆ 5:
Dalej przer. włóczką Delight. Przer. jak CZĘŚĆ 1, ale gdy wykonujemy rzędy skrócone, przer. o 12 o. mniej co 2 rz., aż zostaje 13-23 o., powinno zostać 12 lub więcej o. po obróceniu robótki ost. raz.

CZĘŚĆ 6:
Dalej przer. włóczką Alpaca. Przer. jak CZĘŚĆ 2, ale gdy wykonujemy rzędy skrócone, przer. o 14 o. mniej co 2 rz., aż zostaje 15-27 o., powinno zostać 14 lub więcej o. po obróceniu robótki ost. raz.

Dł. robótki wynosi teraz ok. 46 cm (mierząc na środku tyłu).

Przer. 1 ściągacz francuski włóczką Delight i dodawać o. jak wcześniej w rzędzie na prawej stronie robótki. Luźno zakończyć.

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 171-34) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (25)

country flag Katharina wrote:

Ich möchte diese Form des Tuches in einem einfarbigen Garn stricken. Würde sich da die Anleitung verändern (wegen der verkürzten Reihen) oder können Sie eine andere gute Anleitung für diese Tuchform empfehlen?

21.11.2023 - 11:02

DROPS Design answered:

Liebe Katharina, leider können wir nicht jede Anleitung nach jeder Anfrage anpassen, aber hier finden Sie alle unsere Tücher, gerne schmökern Sie alle Modellen, Filtern können auch helfen. Viel Spaß beim stricken!

21.11.2023 - 16:00

country flag Catia Nicoli wrote:

Ho dimenticato di inserire l'indirizzo per la notifica. Catia Nicoli

09.11.2023 - 08:48

country flag Catia Nicoli wrote:

Buongiorno, nella parte 1 delle spiegazioni si legge: Lavorare 4 m in meno ad ogni ferro .... finché non rimangono da 5 a 7 m, devono restare 4 o più m dopo aver girato il lavoro l’ultima volta." In tal modo non mi restano maglie per eseguire il tassello, arrivando a 10 m dal segno rosso. Quindi, le 5-7 maglie, si intendono dal ferro blu o è necessario prima lavorare su tutti i ferri accorciati, riprendendoli? Grazie per la risposta, Catia

09.11.2023 - 08:46

DROPS Design answered:

Buonasera Catia, c'è la possibilità che non si riesca a lavorare il tassello. Buon lavoro!

19.11.2023 - 19:45

country flag Gerda Wittrup wrote:

Tak for hurtigt svar på mit spørgsmål, om der både skulle strikkes forkortede pinde og kiler i del 3-6 eller kun forkortede pinde. K Desværre kunne jeg ikke bruge svaret. På ingen af billederne ligger sjalet strakt ud, så jeg han se teknikkerne. Men jeg kan jo spørge igen. Venlig hilsen Gerda

13.08.2022 - 22:25

DROPS Design answered:

Hei Gerda. Du skal strikke del 3-6 slik som del 1 og 2, og i del 1 og 2 er det beskrevet at man skal strikke både forkortede pinner og kile. Så svar på ditt spørsmål fra 08/08 og 13/08 er ja, det strikkes både forkortede pinner og kile. mvh DROPS Design

15.08.2022 - 11:12

country flag Gerda wrote:

Skal der strikkes kile i alle dele.? Eller er det kun forkortede pinde efter de første to. Et foto af sjalet udstrakt eller en tegning ville have været en hjælp. Venlig hilsen

08.08.2022 - 23:28

DROPS Design answered:

Hej Gerda, du ser det udstrakte sjal på billede nummer 2 :)

09.08.2022 - 11:00

country flag Doris Schmid wrote:

Wo ist der Strickanfang (Mitte Rücken oder auf der Seite)? Wäre hilfreich zu wissen. Habe meine Arbeit schon viermal aufgetrennt, da asymetrisch. Muss das so sein, oder habe ich was falsch gemacht? Ein Foto wäre hilfreich. Stricke zum ersten Mal diagonal, ansonsten grössere Erfahrung im Stricken. Danke für Ihre Hilfe.

17.06.2022 - 16:20

DROPS Design answered:

Liebe Doris, die Arbeit wird ja zuerst asymetrisch aussehen, weill Sie verkürzten Reihen stricken, dh schauen Sie mal das 2. Bild oben, ganz oben (ca die Mitte) = Anfang in Schwarz, dann stricken Sie die verkürzten Reihen an einer Seite mit Delight, dann verkürzten Reihen an der anderen Seite mit Alpaca usw Bilder von anderen Strickerinnen können Sie mal aufs Ravelry sehen. Viel Spaß beim stricken!

20.06.2022 - 07:29

country flag Elena wrote:

Non capisco cosa devo fare nella parte 1, sotto TASSELLO. Non capisco come devo fare i ferri da 1 a 4 e ferro 5. Non ci sono riferimenti. Grazie

30.10.2021 - 12:10

DROPS Design answered:

Buongiorno Elena, deve ripetere i 4 ferri descritti sopra. Buon lavoro!

30.10.2021 - 14:19

country flag Charlotte Dalum Nielsen wrote:

Jeg har strikket forkortede pinde til der nu er 10 masker tilbage, før den røde mærketråd. Men forstår ikke, for der står først, at der skal være mellem 5 og 7 masker tilbage. Når man så skal lave kilen, har man så samme maske antal resten af pinden? Hele det afsnit giver desværre ikke mening. Kan man evt lave en video med hele den del af arbejdsgangen med de forkortede pinde samt kile?

27.10.2021 - 16:42

DROPS Design answered:

Hej, Vi skriver kilen og de forkortede pinde på ønskelisten over videoer. Har du set tidligere spørgsmål og svar?

28.10.2021 - 15:31

country flag EMILY wrote:

Hi again, When we work 6th row of the first gusset we continue with the other colour , or we repeat short rows and gusset , so many times as it is needed until t 5-7 stc sremain in the needle . ifit is not difficult a video would be very helpful to us. thanks in advance

18.10.2019 - 10:47

DROPS Design answered:

Dear Emily, Part-1 is worked with Delight, ie you work short rows and gusset with Delight; then you will change to Alpaca when working Part-2. Happy knitting!

18.10.2019 - 11:41

country flag EMILY wrote:

PLEASE CAN YOU EXPLAIN ME HOW DO WE KNIT THE GUSSET ROWS. ALSO I;M CONFUSED IF YO IS BEFORE OR AFTER RED MARKER, AND BLUE MARKER.

18.10.2019 - 10:25

DROPS Design answered:

Dear Emily, when you work the gusset on the first part, work as follows: Row 1 to 4 = short rows, Row 5: work and increase as before until 10 sts remain before red marker, Row 6: work return row. Repeat these 6 rows. You will work row 5 and 6 only when you work at least the 10 stitches before red marker. Happy knitting!

18.10.2019 - 11:39

Dodaj komentarz do modelu DROPS 171-34

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.