DROPS / 151 / 46

Cloud Nine by DROPS Design

Dywan DROPS na szydełku, z włóczki „Polaris”.

DROPS design: Model nr po-068
Grupa włóczek F
-----------------------------------------------------------
Wymiary: średnica ok. 105-125 cm
Materiał:
DROPS POLARIS od Garnstudio
1000-1700 g kolor nr 07, fiolet

SZYDEŁKO DROPS nr 12 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ok. 6 sł otrzymać próbkę o szerokości 10 cm.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!

100% Wełna
od 13.90 zł /100g
DROPS Polaris uni colour DROPS Polaris uni colour 13.90 zł /100g
włóczkowo
Zamów
DROPS Polaris mix DROPS Polaris mix 16.20 zł /100g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 139.00zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

WSKAZÓWKA 1:
Zastąpić 1-sze oś na początku każdego rz. oś przez 1 oł. Zakończyć każde okrążenie oś przerabiając 1 oz w oł na pocz. okrążenia.

WSKAZÓWKA 2:
Zastąpić 1-szy sł na początku każdego okr. sł przez 3 oł. Zakończyć każde okrążenie sł przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.

WSKAZÓWKA :
Dywan może być mniejszy, jeśli zatrzymamy się za okrążeniem samymi sł, na końcu wykonując brzeg wzorem wachlarzy.
----------------------------------------------------------

DYWAN OK. 105 cm:
Na szydełku nr 12 wykonać 4 oł włóczką Polaris i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: PATRZ WSKAZÓWKA 1. 10 oś w pierścień podstawy.
OKR. 2: PATRZ WSKAZÓWKA 2. 2 sł w każde oś = 20 sł.
OKR. 3: * 1 sł w nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 30 sł.
OKR. 4: 1 sł, * 3 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 3 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 15 łuków .
OKR. 5: 1 sł w każdy sł i 2 sł w każdy łuk całe okrążenie = 45 sł.
OKR. 6: * 1 sł w każdy z 2 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 60 sł.
OKR. 7: 1 sł, * 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 30 łuków .
OKR. 8: 1 sł w każdy sł i 2 sł w każdy łuk przez całe okrążenie = 90 sł.
OKR. 9: * 1 sł w każdy z 8 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 100 sł.
OKR. 10: 1 sł, * 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 50 łuków .
OKR. 11: * 1 sł w każdy z 9 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie – UWAGA: każdy łuk poprzedniego okrążenia jest tutaj liczony jak 1 sł = 110 sł.
OKR. 12: * 1 sł w każdy z 10 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 120 sł.
OKR. 13: 1 sł, * 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 60 łuków .
OKR. 14: * 1 sł w każdy z 5 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie – UWAGA: każdy łuk poprzedniego okrążenia jest tutaj liczony jako 1 sł = 140 sł.
OKR. 15: * 1 sł w każdy z 13 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 150 sł.

BRZEG ŚCIEGIEM WACHLARZY:
Przer. * 3 sł w 1-szy sł, 1 oł, 3 sł w ten sam sł, 2 oł, ominąć 4 nast. sł*, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 30 wachlarzy. Zakończyć. Średnica robótki wynosi teraz ok. 105 cm.

DYWAN 125 CM:
Przer. jak dywan 105 cm do OKR. 15 włącznie i dalej przer. następująco:
OKR. 16: 1 sł, * 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 75 łuków.
OKR. 17: * 1 sł w każdy z 9 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie – UWAGA: każdy łuk poprzedniego okrążenia jest tu liczony jako 1 sł = 165 sł.
OKR. 18: * 1 sł w każdy z 10 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 180 sł.
OKR. 19: 1 sł, * 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 2 oł, ominąć 1 sł i przer. 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 90 łuków.
OKR. 20: * 1 sł w każdy z 8 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie – UWAGA: każdy łuk poprzedniego okrążenia jest tu liczony jako 1 sł = 200 sł.
OKR. 21: * 1 sł w każdy z 19 nast. sł, 2 sł w nast. sł *, powt. od *-* całe okrążenie = 210 sł.

BRZEG ŚCIEGIEM WACHLARZY:
Przer. * 3 sł w 1-szy sł, 1 oł, 3 sł w ten sam sł, 2 oł, ominąć 4 nast. sł*, powt. od *-* całe okrążenie i zakończyć przerabiając 1 oz w 1-szy sł na początku okrążenia = 42 wachlarze. Zakończyć. Średnica robótki wynosi teraz ok. 125 cm.

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 07.11.2016
BRZEG ŚCIEGIEM WACHLARZY: Przer. * 3 sł w 1-szy sł, 1 oł, 3 sł w ten sam sł, 2 oł, ominąć 4 nast. sł*, powt. od *-* całe okrążenie ...

Potrzebujsz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 151-46) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (26)

Vmorin 08.02.2020 - 10:27:

Bonjour, Pour la bordure, commence t-on par 3ml ? Si oui, les brides se font-elles à la base des 3ml ou dans la première Bride du rang précédent ? Aussi, il semble que je n'arrive pas à la fin et à fermer le rang à la 5e bride après l'arceau précédent...est-ce normal N

DROPS Design 10.02.2020 kl. 07:59:

Bonjour Mme Vmorin, tout à fait (= cf INFO CROCHET 2), on va donc commencer le tour par: 3 ml, 2 B dans la 1ère B, 1 ml, 3B dans la même B, 2 ml, sauter les 3 B suivantes et continuer ensuite en répétant de *à* tout le tour. Vérifiez bien que votre nombre de mailles est bien divisible par 5 pour que la bordure tombe juste. Bon crochet!

Irene Claudete 11.12.2019 - 13:32:

Olá,parabéns pelo ótimo trabalho. Tem qualidade ,fácil de entender. Agradeço a oportunidade de,aprender e me superar cada vez mais...!

Rose-Marie Björkan 31.10.2019 - 10:29:

Hej! Tänkte höra om jag vill göra mattan ännu större, hur går jag vidare med ökningarna då? Första gången jag virkar en rund matta efter beskrivning, och måste säga att den är otroligt välgjord och lätt att följa, fint blir det också😊

DROPS Design 01.11.2019 kl. 09:52:

Hej Rose-Marie, vad kul att höra :) Vi har tyvärr inget mönster på en större matta. Men kanske du kan försöka med samma ökningar som sista 3 varven... Lycka till :)

Ayse 01.09.2019 - 19:14:

Hi, I couldn't understand the explanation for row 6. 1 dc + 2 dc on 1 dc makes 66 sts in the end. But it should 60.

DROPS Design 02.09.2019 kl. 10:48:

Dear Ayse, you will repeat a total of 15 times (1 dc in next 2 dc, 2 dc in next dc) so that you will have 15 x 4 dc = 60 dc. Happy crocheting!

Irene Claudete 15.05.2019 - 12:15:

Ótimo, bem explicado segui o esquema . Obrigado .

Aurélia 28.01.2019 - 16:09:

Après vérification je me suis trompée : c’est bien 6 brides dans la même maille :) oops désolé

Aurélia 28.01.2019 - 16:02:

Bonjour merci pour le modèle mais il semblerait que les corrections apportées à la fin pour la bordure éventail soit toujours erronée. A mon avis il faut faire 3 brides dans une maille - 1 maille - puis 3 brides dans la maille à côté - 2 mailles on saute 4 brides et on recommence car 6 brides dans une maille me semble trop serré mais je débute, peut être ai je tort. Merci en tout cas.

EILEEN 28.05.2018 - 03:12:

Hi from Ireland .May i say a big thank you for this wonderful pattern and in uk terms . I shall be making the rug from t-shirt yarn with a big size 15 hook. This shall be my first rug i have ever made as this is why i came across your FAB pattern ..... So Thank you ...

Irina Lech 24.05.2018 - 13:42:

Hallo, haben Sie zu der Anleitung auch eine Fortsetzung?

DROPS Design 24.05.2018 kl. 15:15:

Liebe Frau Lech, der Teppich kann bis Runde 15 (= Teppich 105 cm) oder bis Runde 21 (= Teppich 125 cm) + Muschelkante. Viel Spaß beim häkeln!

Eilen 26.03.2018 - 07:04:

Hvis man ønsker teppet litt større? Hva gjør man da etter omg 21. 😊

Dodaj komentarz do modelu DROPS 151-46

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.