DROPS / 225 / 33

Frosted Cobbles by DROPS Design

Czapka na szydełku z włóczek DROPS Sky i DROPS Kid-Silk, z oczkami nakładanymi. Od S do XL.

  • Frosted Cobbles / DROPS 225-33 - Czapka na szydełku z włóczek DROPS Sky i DROPS Kid-Silk, z oczkami nakładanymi. Od S do XL.
  • Frosted Cobbles / DROPS 225-33 - Czapka na szydełku z włóczek DROPS Sky i DROPS Kid-Silk, z oczkami nakładanymi. Od S do XL.
  • Frosted Cobbles / DROPS 225-33 - Czapka na szydełku z włóczek DROPS Sky i DROPS Kid-Silk, z oczkami nakładanymi. Od S do XL.
  • Frosted Cobbles / DROPS 225-33 - Czapka na szydełku z włóczek DROPS Sky i DROPS Kid-Silk, z oczkami nakładanymi. Od S do XL.
DROPS Design: model nr sk-151
Grupy włóczek B + A
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
S/M – L/XL
Obwód głowy: 54/56 – 58/60 cm

MATERIAŁ:
DROPS SKY od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
100-100 g kolor nr 01, biały
I:
DROPS KID-SILK od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
50-50 g kolor nr 01, ecru

PRÓBKA:
16 słupków na szerokość i 9,5 rzędu na wysokość 1 nitką każdego rodzaju = 10 x 10 cm.

SZYDEŁKO DROPS nr 4.
Podany rozmiar szydełka jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większego szydełka. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszego szydełka.

-------------------------------------------------------
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj
-------------------------------------------------------


74% Alpaka, 18% Poliamid, 8% Wełna
od 17.00 zł /50g
DROPS Sky uni colour DROPS Sky uni colour 17.00 zł /50g
włóczkowo
Zamów
DROPS Sky mix DROPS Sky mix 17.00 zł /50g
włóczkowo
Zamów

75% Moher, 25% Jedwab
od 20.30 zł /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 20.30 zł /25g
włóczkowo
Zamów
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 20.30 zł /25g
włóczkowo
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 54.30zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:
-------------------------------------------------------
OCZKA ŁAŃCUSZKA:
Jeżeli oczka łańcuszka są przerabiane samym czubkiem szydełka, mogą się okazać zbyt małe; 1 oczko łańcuszka powinno mieć taką samą długość jaką szerokość ma 1 słupek.

WSKAZÓWKA:
Na początku każdego okrążenia słupków przerobić 3 oczka łańcuszka, które zastąpią pierwszy słupek, tzn. że na początku okrążenia będziemy omijać pierwszy słupek/oczko łańcuszka poprzedniego okrążenia. Okrążenie kończmy przerabiając 1 oczko zamykające w 3-cie oczko łańcuszka na początku okrążenia.
Na początku każdego okrążenia oczek ścisłych przerobić 1 oczko łańcuszka, zastępuje pierwsze oczko ścisłe. Okrążenie kończymy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka na początku okrążenia.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2.

ZAMYKANIE OCZEK:
Przerabiać 2 oczka ścisłe razem następująco:
Wbić szydełko w pierwsze oczko, przeciągnąć nitkę, wbić szydełko w następne oczko i przeciągnąć nitkę (= 3 pętelki na szydełku), wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 3 pętelki na szydełku (= zamknięte 1 oczko).

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:
-------------------------------------------------------

CZAPKA – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiana na okrągło, z oczkami nakładanymi.

CZAPKA:
Na szydełku nr 4 wykonać 78-84 oczka łańcuszka – patrz OCZKA ŁAŃCUSZKA, 1 nitką każdego rodzaju (= 2 nitki razem), zamknąć na okrągło przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka. Przerobić 3 oczka łańcuszka (= 1 słupek) – patrz WSKAZÓWKA.
Przerabiać schemat A.1 na okrągło. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy długość robótki wynosi 12 cm, obrócić robótkę i przerabiać w przeciwnym kierunku. Strona, która była na prawej stronie robótki (= ta z widocznymi oczkami nakładanymi) jest teraz po wewnętrznej stronie. Dalej przerabiać na okrągło, oczkami nakładanymi. Oczka nakładane z początku robótki będą znajdować się na prawej stronie robótki, gdy brzeg zostanie wyłożony.
Przerabiać 1 okrążenie słupków (= 1 słupek w każdy słupek). Dalej przerabiać od strzałki w schemacie A.1. Gdy długość robótki wynosi 25-27 cm, przerabiać schemat A.2 ponad każdym schematem A.1. Gdy schemat A.2 jest zakończony zostaje 26-28 oczek.
W następnym okrążeniu przerabiać każde 2 kolejne oczka ścisłe razem – patrz ZAMYKANIE OCZEK (= zamkniętych 13-14 oczek) = 13-14 oczek ścisłych.
Przerobić 1 okrążenie oczek ścisłych.
W następnym okrążeniu przerabiać każde 2 kolejne oczka ścisłe razem, aż zostaje 1-0 oczko i zakończyć przerabiając 1-0 oczko ścisłe = 7-7 oczek ścisłych. Odciąć nitki i przeciągnąć je przez wszystkie oczka, zacisnąć i zakończyć.
Długość czapki wynosi 32-34 cm (ok. 22-24 cm z 10 cm wyłożeniem).

Ten wzór został skorygowany. .

Aktualizacja on-line: 18.10.2021
PRÓBKA: 16 słupków na szerokość i 9,5 rzędu na wysokość 1 nitką każdego rodzaju = 10 x 10 cm.

Schemat

symbols = to okrążenie zostało już wykonane! Zacząć od strzałki
symbols = zacząć tutaj
symbols = 1 słupek podwójny nakładany: przerobić 1 słupek podwójny na prawej stronie robótki, wokół 1 słupka/ 1 słupka podwójnego nakładanego poprzedniego okrążenia (nie przerabiać wkłuwając szydełko pod 2 pętelki oczka, ale wokół oczka)
symbols = 1 słupek w oczko poprzedniego okrążenia
symbols = przerobić 2 słupki razem następująco: * wykonać 1 narzut, wbić szydełko w następne oczko, przeciągnąć nitkę, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 2 pierwsze pętelki na szydełku *, przerabiać jeszcze 1 raz od *-*, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 3 pętelki na szydełku (= zamknięte 1 oczko)
diagram
signature

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 225-33) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (4)

country flag Mayke 18.10.2021 - 10:51:

Hi, is it possible there is a mistake in the gauge swatch? It says (Dutch version) 8dc = 10cm, but I am really far from that stitch count. I think for a 4mm needle 8dc = 10cm seems odd, I need to roughly double the number of stitches. I also think that if 8dc = 10cm, and you start with a round of 78/84 st, the hat will become quite big...

user icon DROPS Design 18.10.2021 kl. 16:15:

Dear Mayke, there was a mistake in the tension, it should have been 16 sts dc (US-English) = 10 cm, a correction will be added, thanks for your feedback. Happy crochetingn!

country flag Louise Palmans 06.10.2021 - 22:33:

Voor deze band te maken heb ik de maat S/M gebruikt, maar ik merkte al rap dat het te smal was om over mijn hoofd te trekken. Ook toen ik L/XL probeerde had ik hetzelfde probleem. Hoe kan dit? Ik heb namelijk heel los gehaakt?

user icon DROPS Design 07.10.2021 kl. 10:16:

Dag Louise,

Heb je een proeflapje gemaakt en de stekenverhouding gecontroleerd? Misschien is het nodig om een naald in een maat groter te gebruiken.

country flag Elke Lutter 05.10.2021 - 12:20:

Wo sind die Diagramme?

user icon DROPS Design 06.10.2021 kl. 07:17:

Liebe Frau Lutter, hier sind Sie wieder! Danke für Ihren Geduld und viel Spaß beim häkeln!

country flag Linda Norton 29.08.2021 - 18:02:

I love your patterns but I’m a beginner knitter and just starting crochet- it is hard for me to read the instructions from the British instructions- do you have instructions written differently?

user icon DROPS Design 29.08.2021 kl. 20:33:

Dear Linda, at the roll down menue you can change teh language, and the pattern is written in British as well asin American English, so you can choose whichever you feel more comfortable reading. Happy Stitching!

Dodaj komentarz do modelu DROPS 225-33

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.