DROPS Nord
DROPS Nord
45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna
od 13.90 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 27.80zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

DROPS SS24
DROPS 223-47
DROPS design: model no-046
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
35/37 – 38/40 – 40/42
Długość stopy: ok. 22-24-27 cm

MATERIAŁ:
DROPS NORD od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
100-100-100 g kolor 12, pudrowy róż

PRÓBKA:
26 oczek na szerokość i 34 rzędy na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 2,5
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------

DROPS Nord
DROPS Nord
45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna
od 13.90 zł /50g
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 27.80zł.

Koszt włóczki dotyczy materiału niezbędnego do wykonania wyrobu w najmniejszym z podanych rozmiarów i najtańszej włóczki.
Czy chcesz zrealizować swój projekt jeszcze taniej? Koniecznie zobacz zakładkę Store Deals!

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1 – schemat jest przerabiany dżersejem.

ZAMYKANIE OCZEK NA PIĘTĘ:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): przerabiać na prawo, aż zostaje 7-8-8 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): przerabiać na lewo, aż zostaje 7-8-8 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić 1 oczko lewe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): przerabiać na prawo, aż zostaje 6-7-7 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): przerabiać na lewo, aż zostaje 6-7-7 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić 1 oczko lewe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
Dalej zamykać oczka tak samo, tak aby było o 1 oczko mniej przed każdym zamykanym oczkiem, aż na drucie będzie 14-14-16 oczek.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SKARPETKI – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych, od góry do dołu.

SKARPETKI (GÓRNA CZĘŚĆ):
Na drutach pończoszniczych nr 2,5 nabrać 180-198-216 oczek 2 nitkami włóczki Nord. Usunąć jedną z nitek i dalej przerabiać tylko 1 nitką. Przerobić teraz 1 okrążenie następująco: * zdjąć 1 oczko na prawy drut bez przerobienia, przerobić 1 oczko prawe i przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem *, powtarzać od *-* przez całe okrążenie = 90-99-108 oczek.
Dalej przerabiać wg schematu A.1 dżersejem (= 10-11-12 razy przez całe okrążenie).
ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat jest zakończony zostaje 60-66-72 oczka, a długość robótki wynosi ok. 2½ cm. Umieścić 1 marker w 1-sze oczko w ostatnim okrążeniu, od teraz mierzyć od tego markera. Dalej przerabiać ściągaczem 2 oczka prawe/1 oczko lewe, aż długość robótki od markera wynosi 5 cm.
Teraz wykonać rząd zagięcia następująco:
Zagiąć początek robótki na lewą stronę robótki (między drutami), aby móc nabrać oczka w 1-szym okrążeniu ściągacza za schematem A.1 (teraz robótka jest ułożona lewą stroną do lewej, zakładka jest pod drutami, a falbanka nad drutami).
Przerobić 1 okrążenie na prawo, w tym samym czasie przerobić razem na prawo oczko prawe pierwszego okrążenia ściągacza z następnym oczkiem prawym w okrążeniu (inaczej mówiąc będziemy dołączać każde 3-cie oczko pierwszego okrążenia z oczkami okrążenia, które właśnie przerabiamy).
Obrócić robótkę na lewą stronę robótki, aby falbanka znalazła się teraz na zewnątrz/wierzchu robótki, to jest teraz prawa strona skarpetki. Przerobić 1 okrążenie na prawo (ponieważ okrążenie jest przerabiane w innym kierunku, może być mała dziurka w przejściu, na końcu można ją zszyć).
Przerobić 1 okrążenie na prawo, równomiernie zamykając 6-8-10 oczek = 54-58-62 oczka.
Umieścić kolejny marker, od niego będzie mierzona robótka.

Dalej przerabiać dżersejem (tj. na prawo z tej strony skarpetki), aż długość robótki wynosi 3 cm od ostatniego markera (= tego po obróceniu robótki).

PIĘTA:
Zostawić teraz 26-28-30 pierwszych oczek na drutach na piętę i zdjąć 28-30-32 ostatnie oczka na nitkę/drut pomocniczy (= wierzch stopy). Przerabiać oczka pięty dżersejem, w tę i z powrotem, przez 5-5½-6 cm. Umieścić kolejny marker do mierzenia długości stopy.
Teraz wykonać ZAMYKANIE OCZEK NA PIĘTĘ – patrz powyżej. Po zamknięciu oczek na piętę nabrać 13-14-16 oczek z każdej strony pięty i wziąć z powrotem 28-30-32 oczka z nitki/drutu pomocniczego = 68-72-80 oczek. Umieścić 1 marker z każdej strony 28-30-32 oczek wierzchu stopy.

STOPA:
Dalej przerabiać na okrągło, dżersejem, W TYM SAMYM CZASIE zamykając z każdej strony następująco: przerobić razem przekręcone na prawo 2 ostatnie oczka przed 1-szym markerem wierzchu stopy i przerobić razem na prawo 2 pierwsze oczka za ostatnim markerem wierzchu stopy. Powtarzać zamykanie oczek w sumie 8-8-10 razy co 2 okrążenia = 52-56-60 oczek.
Przerabiać aż długość robótki od markera na pięcie wynosi 18-19-21 cm (= zostaje 4-5-6 cm do końca). Umieścić 1 marker z każdej strony, tak aby było 26-28-30 oczek na wierzch i na spód stopy.
Dalej przerabiać dżersejem, W TYM SAMYM CZASIE zamykając na palce z każdej strony 2 markerów następująco:
Przed markerem: przerobić 2 oczka razem na prawo.
Za markerem: przerobić 2 oczka przekręcone razem na prawo.
Powtarzać zamykanie oczek z każdej strony w sumie 4-7-9 razy co 2 okrążenia i 6-3-2 razy w każdym okrążeniu = zostaje 12-16-16 oczek.
W następnym okrążeniu przerobić każde 2 kolejne oczka razem na prawo = 6-8-8 oczek.
Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć. Drugą skarpetkę wykonać w taki sam sposób.

WYKOŃCZENIE:
Wykonać mały szew, aby zamknąć dziurkę na górnej części skarpetki, tak gdzie została obrócona robótka.

Schemat

symbols = 1 oczko prawe
symbols = zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
diagram

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Chcesz o coś zapytać? Zobacz listę często zadawanych pytań (FAQ)

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

Jeżeli nie wiesz jaki rozmiar wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie swetra, który już masz, który lubisz i którego rozmiar Ci odpowiada. Następnie musisz porównać jego wymiary z miarami na schematycznym rysunku swetra.

Schematyczny rysunek swetra znajduje się na dole wzoru.

Patrz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

Mechacenie jest naturalnym procesem, który zachodzi nawet w przypadku najbardziej ekskluzywnych włókien. Jest to naturalna oznaka zużycia, której trudno uniknąć i która jest najbardziej widoczna na fragmentach odzieży najbardziej narażonych na tarcie, takich jak ramiona i mankiety swetra.

Twoje ubranie będzie wyglądać jak nowe, gdy usuniesz zmechacenia/kłaczki za pomocą grzebienia do dzianin lub golarki.

Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych.
W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Może Ci się również spodobać...

Rosy Ruffles

Natalia, Poland

Rosy Ruffles

Emilia, Poland

Rosy Ruffles

vincenzadesigns, United States

Rosy Ruffles

Kristine, Latvia

Rosy Ruffles

𝙱𝚊𝚛, Switzerland

Rosy Ruffles

ttallan, Canada

Rosy Ruffles

May, Philippines

Rosy Ruffles

Marysia, Germany

Dodaj komentarz do modelu DROPS 223-47

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Komentarze / Pytania (14)

country flag Marie-Helené Öberg napisała::

Hej! Tycker dessa sockor är så himla söta. Men jag skulle vilja sticka dem i ännu mindre storlek. Till en tjej som är 5. Hur gör jag då?

23.06.2024 - 06:29

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Marie-Helene, vi skriver dem på ønskelisten :) Prøv at følge en opskrift på sokker til barn i samme strikkefasthed og så strikke selve volangen ind :)

25.06.2024 - 14:00

country flag Heidi Nielsen napisała::

Har netop strikket et par fine strømper med flæser 🥰 Men forstår ikke hvorfor der skal slåes masker op med 2 tråde?

10.03.2024 - 11:11

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Heidi, det gør du for at få kanten mere elastisk (men det er naturligvis frivilligt ;) )

13.03.2024 - 15:12

country flag Deborah napisała::

Hello, I've just ordered several balls your wool and so selected several of your free patterns to knit with my purchases, these socks being one of them. I saved the patterns, by tapping the heart, but the problem is i dont know where or how to find my saved/ liked patterns! Help please!

26.06.2023 - 16:57

Odpowiedź DROPS Design :

Dear Deborah, you can find them by clicking on the heart in the top right corner - after entering your email, all your saved patterns will be displayed. Happy knitting!

26.06.2023 - 18:33

country flag Josie napisała::

Bonjour, j'apprends le tricot en circulaire, est-ce que je peux réaliser ces chaussettes en faisant le magic loop ? Merci et belle journée à vous.

26.05.2023 - 13:54

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Josie, tout à fait, vous pouvez tricoter toutes les petites pièces (chaussettes, mitaines, moufles, etc...) en rond sur aiguille circulaire à l'aide du magic loop au lieu des aiguilles doubles pointes. Bon tricot!

26.05.2023 - 15:18

country flag Thea napisała::

Når man er ferdig med vrangbordet og snur arbeidet for å fortsette med glattstrikk, så kan man unngå hul der ved å lage et kast om pinnen eller anvende samme teknikk man bruker når man strikker med vendepinner ("german short rows" ). Da slipper man å sy etterpå.

24.01.2023 - 12:08

country flag Undine napisała::

Socken in so weichem Garn zu stricken, noch dazu mit Handwäsche (!) ist doch eigentlich nicht wirklich praktikabel? Ich hätte Reste in Drops Nord und Flora, aber die kalte Wäsche mit der Hand ist doch für Socken kaum hygienisch, oder ? Sonst stricke ich immer mit Drops Fabel, aber die Reste locken... Was schlagen Sie vor :-(

22.01.2023 - 13:06

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Undine, wenn Sie die Socken etwas robuster stricken möchten, benutzen Sie DROPS Fabel, so können Sie die Socken, im Schonwaschgang, in der Waschmaschine waschen. Viel Spaß beim stricken!

23.01.2023 - 09:34

country flag Luna napisała::

'Etter hælfellingen strikkes det opp 13-14-16 masker på hver side av hælen' Hvordan gjør man dette steget? Jeg har aldri strikket sokker før og finner ingen video som viser hvordan man gjør dette.

30.10.2021 - 00:30

Odpowiedź DROPS Design :

Hej Luna, jo du finder videoen nederst i opskriften: Hvordan strikke hæl til en sokk - vi begynder at strikke masker op efter 7 minutter.

01.11.2021 - 11:10

country flag Susan Beschorner napisała::

Nachdem ich das Bündchen zusammen gestrickt habe und weiter stricke habe ich nur linke Maschen. Was mache ich falsch? Liebe Grüße. Susan

09.10.2021 - 14:07

Odpowiedź DROPS Design :

Liebe Frau Beschorner, nachdem die Bruchkante gestricktk wird, wenden Sie die Arbeit von innen nach außen, dh Sie stricken jetzt von der Vorderseite = glatt rechts, die Seite, die früher Innenseite war. So wird am ende der Rüschrand bei der Außenseite sein. Viel Spaß beim stricken!

11.10.2021 - 07:16

country flag Tinou napisała::

Bonjour, Pour le pied après avoir relevé les 13 mailles, il faut diminuer 1m de chaque côté des 28m du dessus du pied tous les 2rangs cela veut dire de faire 1 dim et faire ensuite 1 rg sans dim ou 1 dim à chaque rg? Merci de votre réponse

21.09.2021 - 12:55

Odpowiedź DROPS Design :

Bonjour Tinou, pour diminuer tous les 2 tours, procédez ainsi: *tricotez 1 tour en diminuant 2 mailles comme indiqué, tricotez 1 tour sans diminuer*, répétez de *-* 8 fois au total = il vous reste 52 mailles (et vous avez tricoté 16 tours). Bon tricot!

21.09.2021 - 16:06

country flag Julia napisała::

Hab die Erklärung mit den Fäden schon in der Anleitung gefunden; hat sich schon erledigt :)

27.08.2021 - 18:02