Rosy Ruffles by DROPS Design

Skarpetki na drutach od góry do dołu, z falbankami, z włóczki DROPS Nord. Od 35 do 42.

DROPS 223-47
DROPS design: model no-046
Grupa włóczek A
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
35/37 – 38/40 – 40/42
Długość stopy: ok. 22-24-27 cm

MATERIAŁ:
DROPS NORD od Garnstudio (należy do Grupy włóczek A)
100-100-100 g kolor 12, pudrowy róż

PRÓBKA:
26 oczek na szerokość i 34 rzędy na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 2,5
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny! Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna
od 13.90 zł /50g
DROPS Nord uni colour DROPS Nord uni colour 13.90 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
DROPS Nord mix DROPS Nord mix 14.10 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 27.80zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1 – schemat jest przerabiany dżersejem.

ZAMYKANIE OCZEK NA PIĘTĘ:
RZĄD 1 (= na prawej stronie robótki): przerabiać na prawo, aż zostaje 7-8-8 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 2 (= na lewej stronie robótki): przerabiać na lewo, aż zostaje 7-8-8 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić 1 oczko lewe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 3 (= na prawej stronie robótki): przerabiać na prawo, aż zostaje 6-7-7 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
RZĄD 4 (= na lewej stronie robótki): przerabiać na lewo, aż zostaje 6-7-7 oczek, zdjąć następne oczko jak do przerobienia na lewo, przerobić 1 oczko lewe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem, obrócić robótkę.
Dalej zamykać oczka tak samo, tak aby było o 1 oczko mniej przed każdym zamykanym oczkiem, aż na drucie będzie 14-14-16 oczek.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

SKARPETKI – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiane na okrągło na drutach pończoszniczych, od góry do dołu.

SKARPETKI (GÓRNA CZĘŚĆ):
Na drutach pończoszniczych nr 2,5 nabrać 180-198-216 oczek 2 nitkami włóczki Nord. Usunąć jedną z nitek i dalej przerabiać tylko 1 nitką. Przerobić teraz 1 okrążenie następująco: * zdjąć 1 oczko na prawy drut bez przerobienia, przerobić 1 oczko prawe i przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem *, powtarzać od *-* przez całe okrążenie = 90-99-108 oczek.
Dalej przerabiać wg schematu A.1 dżersejem (= 10-11-12 razy przez całe okrążenie).
ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat jest zakończony zostaje 60-66-72 oczka, a długość robótki wynosi ok. 2½ cm. Umieścić 1 marker w 1-sze oczko w ostatnim okrążeniu, od teraz mierzyć od tego markera. Dalej przerabiać ściągaczem 2 oczka prawe/1 oczko lewe, aż długość robótki od markera wynosi 5 cm.
Teraz wykonać rząd zagięcia następująco:
Zagiąć początek robótki na lewą stronę robótki (między drutami), aby móc nabrać oczka w 1-szym okrążeniu ściągacza za schematem A.1 (teraz robótka jest ułożona lewą stroną do lewej, zakładka jest pod drutami, a falbanka nad drutami).
Przerobić 1 okrążenie na prawo, w tym samym czasie przerobić razem na prawo oczko prawe pierwszego okrążenia ściągacza z następnym oczkiem prawym w okrążeniu (inaczej mówiąc będziemy dołączać każde 3-cie oczko pierwszego okrążenia z oczkami okrążenia, które właśnie przerabiamy).
Obrócić robótkę na lewą stronę robótki, aby falbanka znalazła się teraz na zewnątrz/wierzchu robótki, to jest teraz prawa strona skarpetki. Przerobić 1 okrążenie na prawo (ponieważ okrążenie jest przerabiane w innym kierunku, może być mała dziurka w przejściu, na końcu można ją zszyć).
Przerobić 1 okrążenie na prawo, równomiernie zamykając 6-8-10 oczek = 54-58-62 oczka.
Umieścić kolejny marker, od niego będzie mierzona robótka.

Dalej przerabiać dżersejem (tj. na prawo z tej strony skarpetki), aż długość robótki wynosi 3 cm od ostatniego markera (= tego po obróceniu robótki).

PIĘTA:
Zostawić teraz 26-28-30 pierwszych oczek na drutach na piętę i zdjąć 28-30-32 ostatnie oczka na nitkę/drut pomocniczy (= wierzch stopy). Przerabiać oczka pięty dżersejem, w tę i z powrotem, przez 5-5½-6 cm. Umieścić kolejny marker do mierzenia długości stopy.
Teraz wykonać ZAMYKANIE OCZEK NA PIĘTĘ – patrz powyżej. Po zamknięciu oczek na piętę nabrać 13-14-16 oczek z każdej strony pięty i wziąć z powrotem 28-30-32 oczka z nitki/drutu pomocniczego = 68-72-80 oczek. Umieścić 1 marker z każdej strony 28-30-32 oczek wierzchu stopy.

STOPA:
Dalej przerabiać na okrągło, dżersejem, W TYM SAMYM CZASIE zamykając z każdej strony następująco: przerobić razem przekręcone na prawo 2 ostatnie oczka przed 1-szym markerem wierzchu stopy i przerobić razem na prawo 2 pierwsze oczka za ostatnim markerem wierzchu stopy. Powtarzać zamykanie oczek w sumie 8-8-10 razy co 2 okrążenia = 52-56-60 oczek.
Przerabiać aż długość robótki od markera na pięcie wynosi 18-19-21 cm (= zostaje 4-5-6 cm do końca). Umieścić 1 marker z każdej strony, tak aby było 26-28-30 oczek na wierzch i na spód stopy.
Dalej przerabiać dżersejem, W TYM SAMYM CZASIE zamykając na palce z każdej strony 2 markerów następująco:
Przed markerem: przerobić 2 oczka razem na prawo.
Za markerem: przerobić 2 oczka przekręcone razem na prawo.
Powtarzać zamykanie oczek z każdej strony w sumie 4-7-9 razy co 2 okrążenia i 6-3-2 razy w każdym okrążeniu = zostaje 12-16-16 oczek.
W następnym okrążeniu przerobić każde 2 kolejne oczka razem na prawo = 6-8-8 oczek.
Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć. Drugą skarpetkę wykonać w taki sam sposób.

WYKOŃCZENIE:
Wykonać mały szew, aby zamknąć dziurkę na górnej części skarpetki, tak gdzie została obrócona robótka.

Schemat

symbols = 1 oczko prawe
symbols = zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, przerobić 1 oczko prawe, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 223-47) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Do każdego z naszych wzorów dołączamy specjalnie dobrane instrukcje video.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (10)

country flag Thea wrote:

Når man er ferdig med vrangbordet og snur arbeidet for å fortsette med glattstrikk, så kan man unngå hul der ved å lage et kast om pinnen eller anvende samme teknikk man bruker når man strikker med vendepinner ("german short rows" ). Da slipper man å sy etterpå.

24.01.2023 - 12:08

country flag Undine wrote:

Socken in so weichem Garn zu stricken, noch dazu mit Handwäsche (!) ist doch eigentlich nicht wirklich praktikabel? Ich hätte Reste in Drops Nord und Flora, aber die kalte Wäsche mit der Hand ist doch für Socken kaum hygienisch, oder ? Sonst stricke ich immer mit Drops Fabel, aber die Reste locken... Was schlagen Sie vor :-(

22.01.2023 - 13:06

DROPS Design answered:

Liebe Undine, wenn Sie die Socken etwas robuster stricken möchten, benutzen Sie DROPS Fabel, so können Sie die Socken, im Schonwaschgang, in der Waschmaschine waschen. Viel Spaß beim stricken!

23.01.2023 kl. 09:34

country flag Luna wrote:

'Etter hælfellingen strikkes det opp 13-14-16 masker på hver side av hælen' Hvordan gjør man dette steget? Jeg har aldri strikket sokker før og finner ingen video som viser hvordan man gjør dette.

30.10.2021 - 00:30

DROPS Design answered:

Hej Luna, jo du finder videoen nederst i opskriften: Hvordan strikke hæl til en sokk - vi begynder at strikke masker op efter 7 minutter.

01.11.2021 kl. 11:10

country flag Susan Beschorner wrote:

Nachdem ich das Bündchen zusammen gestrickt habe und weiter stricke habe ich nur linke Maschen. Was mache ich falsch? Liebe Grüße. Susan

09.10.2021 - 14:07

DROPS Design answered:

Liebe Frau Beschorner, nachdem die Bruchkante gestricktk wird, wenden Sie die Arbeit von innen nach außen, dh Sie stricken jetzt von der Vorderseite = glatt rechts, die Seite, die früher Innenseite war. So wird am ende der Rüschrand bei der Außenseite sein. Viel Spaß beim stricken!

11.10.2021 kl. 07:16

country flag Tinou wrote:

Bonjour, Pour le pied après avoir relevé les 13 mailles, il faut diminuer 1m de chaque côté des 28m du dessus du pied tous les 2rangs cela veut dire de faire 1 dim et faire ensuite 1 rg sans dim ou 1 dim à chaque rg? Merci de votre réponse

21.09.2021 - 12:55

DROPS Design answered:

Bonjour Tinou, pour diminuer tous les 2 tours, procédez ainsi: *tricotez 1 tour en diminuant 2 mailles comme indiqué, tricotez 1 tour sans diminuer*, répétez de *-* 8 fois au total = il vous reste 52 mailles (et vous avez tricoté 16 tours). Bon tricot!

21.09.2021 kl. 16:06

country flag Julia wrote:

Hab die Erklärung mit den Fäden schon in der Anleitung gefunden; hat sich schon erledigt :)

27.08.2021 - 18:02

country flag Julia wrote:

Wird die ganze Arbeit mit 2 Fäden gestrickt oder nur ein Teil ?

27.08.2021 - 17:59

DROPS Design answered:

Liebe Julia, es wird nur mit 2 Fäden angeschlagen, dann werden die Socken nur einfädig gestrickt. Viel Spaß beim stricken!

30.08.2021 kl. 07:09

country flag Lindsey Hope wrote:

When the pattern asks-to use two strands, is that two strands of the spun wool or working with two balls of wool

03.07.2021 - 23:55

DROPS Design answered:

Dear Lindsey, we mean two balls of wool, or use the inner and the outer end of the same ball. Happy Knitting!

04.07.2021 kl. 00:48

country flag Brugere wrote:

Bonjour, Je ne comprends vraiment pas le tour pour relever les mailles pour faire l ourlet " attacher avec 1ml et chaque 3mls" pouvez vous m expliquer SVP merci merci cordialement

09.04.2021 - 14:25

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Brugere, tricotez une maille de l'aiguille avec 1 maille du 1er tour des côtes, sautez 2 m du 1er tour des côtes et continuez ainsi tout le tour (chacune des mailles de l'aiguille est tricotée avec 1 maille endroit du 1er tour des côtes.) Bon tricot!

09.04.2021 kl. 14:43

country flag Martina Terzic wrote:

1 Runde rechts stricken und dabei gleichzeitig jede Rechtsmasche der ersten Rippenmuster-Runde mit der nächsten Masche rechts zusammenstricken (d.h. jede 3. Runde der ersten Rippenmuster-Runde wird an der aktuellen Runde befestigt). Muss es nicht heissen:jede 3.MASCHE der ersten Rippenmuster...

23.03.2021 - 18:04

DROPS Design answered:

Liebe Frau Terzic, Sie sind ja recht, es sollte Masche hier anstatt Runde; eine Korrektur erfolgt :) Viel Spaß beim weiterstricken!

24.03.2021 kl. 07:32

Dodaj komentarz do modelu DROPS 223-47

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Z galerii #dropsfan

Rosy Ruffles

𝙱𝚊𝚛, Switzerland

Rosy Ruffles

ttallan, Canada

Rosy Ruffles

May, Philippines

Zobacz więcej