Winter Smiles Hat by DROPS Design

Czapka na drutach / czapka typu hipster na drutach, wykonana ściągaczem, z włóczki DROPS Air. Temat: Boże Narodzenie.

DROPS 214-67
DROPS Design: model nr ai-335
Grupa włóczek C lub A + A
-------------------------------------------------------

ROZMIARY:
S/M – L/XL
Na obwód głowy ok.: 54/56 – 56/58 cm.
Długość z 10 cm wyłożeniem: ok. 24 – 26 cm.

MATERIAŁ:
DROPS AIR od Garnstudio (należy do Grupy włóczek C)
100-100 g kolor 05, brąz

LUB:
100-100 g kolor 26, beż
100-100 g kolor 12, zielony mech
100-100 g kolor 30, zielona szałwia

PRÓBKA:
20 oczek na szerokość i 27 rzędów na wysokość, dżersejem = 10 x 10 cm.

DRUTY:
DRUTY POŃCZOSZNICZE DROPS nr 3,5.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 – 40 cm długości.
Podany rozmiar drutów jest orientacyjny. Jeżeli masz za dużo oczek na 10 cm, użyj większych drutów. Jeżeli jest za mało oczek na 10 cm, użyj mniejszych drutów.

-------------------------------------------------------

Naprężenie nici i próbka – Tutaj dowiesz się dlaczego i jak powinniśmy ją zmierzyć
Alternatywna włóczka – Tutaj znajdziesz jak zamienić włóczkę na inną
Grupy włóczek A-F – Użyj tego samego wzoru i zamień włóczkę tutaj
Ile alternatywnej włóczki użyć – Wypróbuj nasz zamiennik włóczek tutaj

-------------------------------------------------------


65% Alpaka, 28% Poliamid, 7% Wełna
od 21.90 zł /50g
DROPS Air mix DROPS Air mix 21.90 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
DROPS Air uni colour DROPS Air uni colour 21.90 zł /50g
Włóczykijki
Zamów
needles Druty i szydełka Zamów
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 43.80zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

-------------------------------------------------------

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

-------------------------------------------------------

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1.

-------------------------------------------------------

ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:

-------------------------------------------------------

CZAPKA – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiana od dołu do góry, na okrągło, najpierw na drutach z żyłką, a jak będzie za mało oczek na druty z żyłką, zacząć przerabiać na drutach pończoszniczych.

CZAPKA:
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 108-120 oczek włóczką Air i przerobić 1 okrążenie na lewo.
Dalej przerabiać na okrągło, ściągaczem (1 oczko prawe, 1 oczko lewe).
ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Dalej przerabiać, aż długość robótki wynosi 27-29 cm; zostaje ok. 7 cm do końca.
Przerobić teraz w sumie 9-10 razy schemat A.1 (= 12 oczek) na szerokość.
Gdy schemat A.1 jest zakończony zostaje 18-20 oczek.
Przerobić każde 2 kolejne oczka razem na prawo = 9-10 oczek.
Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe oczka, zacisnąć i zakończyć.
Długość czapki wynosi ok. 34-36 cm. Wyłożyć ok. 10 cm na dole czapki na prawą stronę robótki (zakładka, wyłożenie).

Schemat

symbols = 1 oczko prawe
symbols = 1 oczko lewe
symbols = 2 oczka razem na prawo
diagram

Potrzebujesz pomocy do tego wzoru?

Dziękujemy za wybór wzoru DROPS Design! Jesteśmy dumni z tego, że udostępniamy bezbłędne i czytelne wzory. Wszystkie wzory są tłumaczone z języka norweskiego i zawsze można odnieść się do oryginalnego wzoru (DROPS 214-67) aby sprawdzić wymiary i obliczenia.

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

signature-image signature

Czy masz jakieś problemy z tym wzorem? Poniżej znajdziesz listę pomocnych źródeł, które pomogą Ci szybko ukończyć swój projekt - a może przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

Proponujemy również kursy, które krok po kroku pokazują różne techniki dziewiarskie i które znajdziecie tutaj.

1) Dlaczego próbka jest taka ważna?

Od próbki zależą ostateczne wymiary robótki, zwykle jest podawana w rozmiarze 10 x 10 cm. Podaje się ją następująco: liczba oczek na szerokość x liczba rzędów na wysokość – np. 19 oczek x 26 rzędów = 10 x 10 cm.

Próbka/naprężenie nici jest sprawą bardzo indywidualną; niektórzy przerabiają robótkę luźno, a niektórzy ciasno. Dlatego należy dopasować swój sposób pracy do rozmiaru drutów. Rozmiar drutów podany we wzorze jest orientacyjny! Musisz wybrać taki rozmiar drutów/szydełka (większy lub mniejszy), aby otrzymana przez CIEBIE próbka, była zgodna z próbką we wzorze. Jeżeli twoja próbka nie będzie zgodna z tą podaną we wzorze, będziesz mieć inne zużycie włóczki, a twoja robótka będzie miała wymiary inne niż te określone we wzorze.

Od próbki również zależy również, jaką włóczką można zastąpić inną włóczkę. Jeżeli tylko próbki dla obu tych włóczek będą się zgadzać, można zastępować jedną włóczkę drugą włóczką.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz instrukcję video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

2) Co to są grupy włóczek?

Wszystkie nasze włóczki zostały podzielone na grupy (od A do F) ze względu na ich grubość i próbkę – do grupy A należą najcieńsze włóczki, a do grupy F najgrubsze. W ten sposób łatwo jest znaleźć alternatywną włóczkę dla tego samego wzoru. Wszystkie włóczki w ramach tej samej grupy mają taką samą próbkę i mogą byś stosowane zamiennie. Jednak warto pamiętać, że gotowy produkt wykonany z innej włóczki niż oryginalnie we wzorze może mieć inną strukturę i wygląd.

Kliknij tutaj i zobacz zestawienie naszych włóczek wg grup

do góry

3) Czy mogę użyć innej włóczki niż ta podana we wzorze?

Gdy zmieniasz włóczkę, najważniejszą sprawą jest to, aby próbka, którą z niej wykonasz, była taka sama jak ta podana dla oryginalnej włóczki we wzorze. W ten sposób wymiary gotowego produktu będą takie same jak na schematycznym rysunku na dole opisu we wzorze. Najłatwiej otrzymasz taką samą próbkę, zastępując oryginalną włóczkę inną włóczką z tej samej Grupy włóczek. Można również przerabiać kilkoma nitkami cieńszej włóczki, które w sumie będą odpowiadać grubszej włóczce i otrzymamy w obydwu przypadkach taką samą próbkę. Wypróbuj nasz zamiennik włóczek. Zalecamy, aby zawsze wykonywać próbkę.

UWAGA: gdy zmienimy włóczkę, gotowe ubranie może wyglądać inaczej niż na zdjęciu, będzie też inne w dotyku, ze względu na indywidualne właściwości każdej z włóczek.

Zobacz kurs DROPS: Czy mogę użyć innej włóczki niż ta wskazana we wzorze?

do góry

4) Jak używać zamiennika włóczek?

Na górze w każdym naszym wzorze znajdziesz link do zamiennika włóczek, bardzo przydatnego narzędzia, jeżeli chcesz wykonać wzór z innej włóczki niż podana we wzorze. Po wpisaniu rodzaju włóczki, którą chcesz zastąpić, jej ilości (dla twojego rozmiaru) i liczby nitek, zamiennik zaproponuje ci alternatywne włóczki, dla takiej samej próbki. Dodatkowo zobaczysz ile nowej włóczki będziesz potrzebować i czy trzeba będzie przerabiać kilkoma nitkami jednocześnie. Większość naszych włóczek występuje w motkach po 50g (niektóre mają 25g lub 100g).

Jeżeli wzór jest wykonywany wieloma kolorami, każdy kolor powinien być zastępowany oddzielnie. Podobnie, jeżeli wzór jest przerabiany kilkoma nitkami różnych włóczek (np. 1 nitką włóczki Alpaca i 1 nitką włóczki Kid-Silk), będziesz musiała znaleźć zamiennik/alternatywę dla każdej włóczki z osobna.

Kliknij tutaj i zobacz nasz zamiennik włóczek

do góry

5) Dlaczego otrzymana próbka ma inny rozmiar mimo zastosowania drutów podanych we wzorze?

Numer drutów podany we wzorze jest orientacyjny, najważniejsze, aby utrzymywać odpowiednie naprężenie nici/rozmiar próbki. A ponieważ jest to sprawą bardzo indywidualną, musisz tak dopasować rozmiar drutów, aby TWOJA próbka była taka sama jak we wzorze – rozmiar drutów może różnić się o 1, a nawet 2 rozmiary, w górę lub w dół. Dlatego zawsze zalecamy, aby wykonywać próbki testowe.

Jeżeli twoja próbka różni się od tej podanej we wzorze, wymiary ukończonego ubrania mogą różnić się od wymiarów podanych na schematycznym rysunku na dole wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak zmierzyć próbkę

Zobacz video DROPS: Jak wykonać próbkę

do góry

6) Dlaczego wzór jest wykonywany od góry do dołu?

Wykonywanie ubrania od góry do dołu ułatwia dopasowanie robótki do swoich potrzeb. Na przykład, łatwiej jest przymierzyć ubranie podczas pracy nad nim, jak również dopasować długość karczku i pokrojów rękawów.

We wzorze podane są kolejne etapy pracy, krok po kroku, zgodnie z kolejnością działań. Schematy są dopasowane do próbki/naprężenia nici i są przerabiane jak zwykle.

do góry

7) Dlaczego rękawy są krótsze w większych rozmiarach?

Całkowita szerokość ubrania (od mankietu do mankietu) jest większa w większych rozmiarach, mimo że rękawy są krótsze. W większych rozmiarach główka rękawa jest dłuższa i ramiona są szersze, dlatego rękawy będą dobrze dopasowane w każdym rozmiarze.

do góry

8) Co to jest powtórzenie schematu?

Schematy są często powtarzane, zarówno na szerokość jak i na wysokość. 1 powtórzenie w schemacie pokazuje sposób w jaki pojawia się on we wzorze. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 5 razy schemat A.1 na szerokość (na okrągło), to znaczy, że trzeba przerabiać schemat A.1 w sumie 5 razy, jeden za drugim na okrągło. Jeżeli jest napisane, aby przerobić 2 razy schemat A.1 na wysokość, wówczas przerabia się cały schemat jeden raz, a następnie powtarza go ponownie od początku i przerabia cały schemat jeszcze jeden raz.

do góry

9) Jak przerabiać na drutach zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest odczytywany od dołu do góry, od prawej do lewej strony. 1 kwadracik/pole = 1 oczko.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki i co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki. Gdy przerabiamy na lewej stronie robótki, będziemy przerabiać schemat odwrócony: czyli od lewej do prawej strony, prawe oczka są przerabiane na lewo, a lewe na prawo, itd.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki, a schemat jest przerabiany od prawej do lewej strony we wszystkich okrążeniach.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

do góry

10) Jak przerabiać na szydełku zgodnie ze schematem?

Schemat pokazuje wszystkie rzędy/okrążenia, a każde oczko jest pokazane na prawej stronie robótki. Jest przerabiany od dołu do góry, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy w tę i z powrotem, co drugi rząd jest przerabiany na prawej stronie robótki: od prawej do lewej strony, a co drugi rząd jest przerabiany na lewej stronie robótki: od lewej do prawej strony.

Gdy przerabiamy na okrągło, każdy rząd w schemacie jest przerabiany na prawej stronie robótki, od prawej do lewej strony.

Gdy przerabiamy schemat kołowy, zaczynamy przerabiać od środka i dalej przerabiamy na boki, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rząd po rzędzie.

Rzędy zazwyczaj zaczynają się od podanej liczby oczek łańcuszka (równoważnej do wysokości kolejnego oczka), będzie to również pokazane w schemacie lub wyjaśnione w opisie do wzoru.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

11) Jak przerabiać kilka schematów jednocześnie w tym samym rzędzie/okrążeniu?

W opisie, aby przerobić kilka schematów, jeden po drugim w tym samym okrążeniu/rzędzie, często jest napisane: „przerobić schemat A.1, A.2, A.3 w sumie 0-0-2-3-4 razy”. To oznacza, że należy przerobić schemat A.1 jeden raz, następnie schemat A.2 jest przerabiany jeden raz i schemat A.3 jest powtarzany (na szerokość) tyle razy ile jest przewidziane dla wykonywanego rozmiaru – w tym przypadku jest to: w rozmiarze S = 0 razy, M = 0 razy, L=2 razy, XL= 3 razy i XXL = 4 razy.

Schematy są przerabiane jak zwykle: zaczynamy od pierwszego rzędu w schemacie A.1, następnie przerabiamy pierwszy rząd schematu A.2 etc.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na drutach

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytywać schematy w robótce na szydełku

do góry

12) Dlaczego robótka rozpoczyna się od większej liczby oczek łańcuszka, niż jest później przerabiane?

Oczka łańcuszka są nieznacznie węższe od pozostałych oczek i aby początek/brzeg robótki nie był zbyt wąski, dodajemy na początku nieco więcej oczek łańcuszka. Liczba oczek zostanie dopasowana w kolejnym rzędzie, aby zgadzała się z wzorem i schematycznym rysunkiem.

do góry

13) Dlaczego dodajemy oczka przed brzegiem ściągaczem, gdy robótka jest przerabiana od góry do dołu?

Ściągacz jest bardziej elastycznym ściegiem i ściąga robótkę bardziej niż na przykład dżersej. Dodając oczka przed brzegiem ściągaczem unikniesz widocznej różnicy szerokości między ściągaczem, a resztą robótki.

do góry

14) Dlaczego dodajemy oczka w ostatnim rzędzie (zamykania oczek)?

Łatwo jest tak zamknąć oczka, aby robótka była zbyt ciasna, a wykonując narzuty podczas zamykania oczek (i jednocześnie zamykając je jak zwykłe oczka) unikniemy zbyt ścisłego brzegu.

Zobacz video DROPS: Zakańczanie robótki z narzutami

do góry

15) Jak dodawać/zamykać oczka na przemian, co 3-ci i 4-ty rząd/okrążenie?

W celu równomiernego dodania oczek (lub zamknięcia), dodajemy na przykład: na przemian co 3-ci i 4-ty rząd następująco: przerobić 2 rzędy i dodawać oczka w 3-cim rzędzie, przerobić 3 rzędy i dodawać oczka w 4-tym rzędzie. Powtarzać tą sekwencję, aż wszystkie oczka zostaną dodane.

Zobacz kurs DROPS: Dodawać lub zamykać 1 o. na przemian, co 3 i 4 rzędy

do góry

16) Dlaczego wzór nieznacznie różni się od tego co widać na zdjęciu?

Powtórzenia schematów powodują, że w różnych rozmiarach wygląd ubrania może się nieco różnić, w celu uzyskania właściwych proporcji. Jeżeli wykonujesz ubranie w innym rozmiarze niż jest na zdjęciu, może ono wyglądać nieco inaczej. Zostało to starannie opracowane i dopasowane, aby wygląd ubrania był taki sam we wszystkich rozmiarach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z opisem i wykonywać schematy dla twojego rozmiaru!

do góry

17) Czy można wykonać sweter rozpinany na okrągło, zamiast w tę i z powrotem?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę na okrągło zamiast w tę i z powrotem, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór. Będziesz musiała dodać tzw. oczka steek na środku przodu (zazwyczaj jest to 5 oczek) i dalej postępować zgodnie z opisem. Gdy normalnie obracasz robótkę, aby przerabiać na lewej stronie robótki, dalej przerabiaj ponad oczkami steek i przerabiaj na okrągło. Na końcu należy przeciąć robótkę, nabrać oczka na obszycia i zakryć przecięte brzegi.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać tzw. oczka ‘steek’ i przeciąć robótkę

do góry

18) Czy można wykonać sweter w tę i z powrotem zamiast na okrągło?

Jeżeli wolisz wykonywać robótkę w tę i zamiast powrotem zamiast na okrągło, możesz odpowiednio zmodyfikować wzór, aby przerabiać kolejne elementy robótki oddzielnie, a połączyć je na koniec. Podzielić oczka na tułów przez 2, dodać 1 oczko brzegowe z każdej strony (na szwy) i wykonywać tył i przód oddzielnie.

Zobacz kurs DROPS: Czy wzór na drutach z żyłką może być wykonany na prostych drutach?

do góry

19) Dlaczego pozostawiamy włóczki wycofane z produkcji w naszych wzorach?

Ponieważ różne włóczki mają różne właściwości i fakturę, zdecydowaliśmy się pozostawić we wzorach oryginalną włóczkę (już wycofaną z produkcji). Możesz bez trudu znaleźć odpowiednią włóczkę wśród obecnie dostępnych włóczek, używając naszego zamiennika włóczek lub wybierając włóczkę z tej samej Grupy włóczek.

Być może niektórzy sprzedawcy mają jeszcze na stanie włóczki wycofane z produkcji, albo ktoś ma w domu kilka motków takiej włóczki i chce znaleźć dla niej jakiś wzór.

Zamiennik włóczek wskaże ci alternatywną włóczkę, wraz z jej ilością.

do góry

20) Jak przerobić sweter damski na męski?

Jeżeli znalazłaś wzór, który ci się spodobał i który jest dostępny w rozmiarze damskim, bez trudu zamienisz go na sweter męski. Podstawową różnicą jest długość rękawów i tułowia. Przerabiaj na początku jak w rozmiarze damskim, którego obwód klatki piersiowej będzie odpowiedni dla mężczyzny. Dodatkowa długość tułowia będzie dodana bezpośrednio przed zamykaniem oczek na podkrój rękawa/główkę rękawa. Jeżeli wzór jest przerabiany z góry na dół, możesz dodać dodatkowe centymetry za podkrojem rękawa lub przed 1-szym zamykaniem oczek na rękawie.

Co do ilości włóczki, zależy od tego ile centymetrów dodasz, ale zawsze lepiej kupić o jeden motek za dużo, niż za mało.

do góry

21) Jak uchronić odzież z włoskiem przed gubieniem włókien/obłażeniem?

Wszystkie włóczki maja pewną nadwyżkę włókien (w wyniku produkcji), które mogą wychodzić, inaczej linieć lub obłazić. Szczotkowane (wyczesywane) włóczki (z większym włoskiem) mają więcej takich luźnych, zbędnych włókien, co sprzyja obłażeniu.

Mimo, że nie można zagwarantować, aby szczotkowana włóczka zupełnie nie gubiła nie nitek, możemy to zminimalizować postępując następująco:

1. Po zakończeniu pracy nad robótką (przed praniem) mocno ją wytrzepać, aby zbędne włókna wypadły. UWAGA: NIE używać rolki do ubrań, szczotki czy innych metod, które wyciągają włóczkę.

2. Umieścić ubranie w plastikowej torbie i umieścić w zamrażarce – temperatura spowoduje, że włóczka staną się mniej związane ze sobą, a ich nadmiar zostanie łatwiej usunięty.

3. Pozostaw ubranie w zamrażarce na kilka godzin, wyjmij je i wytrzep ponownie.

4. Pierz ubranie zgodnie z instrukcją prania, która znajduje się na etykiecie włóczki.

do góry

22) Gdzie jest mierzona długość robótki?

Schematyczny rysunek z podanymi wymiarami dostarcza wiedzy na temat całkowitej długości ubrania. Jeżeli weźmiemy sweter, to jego długość jest mierzona od najdalej wysuniętego punktu na ramieniu (zwykle najbliżej dekoltu) i dalej w dół do końca robótki. Długość NIE jest mierzona od brzegu ramienia. Podobnie, długość karczku jest mierzona od najdalszego punktu na ramieniu i dalej w dół, do miejsca, gdzie karczek jest dzielony na tułów i rękawy.

Długość swetra nie jest mierzona wzdłuż obszyć przodów, chyba że we wzorze jest określone inaczej. Wyznaczając długość robótki, mierzyć zawsze po wewnętrznej stronie obszyć przodów.

Zobacz kurs DROPS: Jak odczytać miary w schemacie

do góry

23) Jak dowiedzieć się ile motków włóczki będziemy potrzebować?

Wymagana ilość włóczki jest podana w gramach, np. 450 g. Aby obliczyć ile motków włóczki będziemy potrzebować, najpierw należy sprawdzić ile gramów włóczki jest w 1 motku (25g, 50g lub 100g). Informacja ta jest dostępna po kliknięciu na dany rodzaj włóczki na naszych stronach. Następnie należy podzielić wymaganą ilość włóczki przez ciężar 1 motka. Na przykład, jeżeli motek waży 50g (większość włóczek ma właśnie taki ciężar), obliczenie przedstawia się następująco: 450 / 50 = 9 motków.

do góry

Czy kupiłaś włóczkę DROPS na wykonanie tego projektu? Zatem masz prawo do uzyskania fachowej porady w sklepie, gdzie włóczka została kupiona. Listę sklepów DROPS znajdziesz tutaj!
Dalej nie masz odpowiedzi na swoje pytanie? Zjedź niżej i zadaj pytanie jednemu z naszych ekspertów, który postara Ci się pomóc. Nastąpi to w ciągu 5-10 dni roboczych. W międzyczasie możesz zobaczyć pytania i odpowiedzi pozostawione do tego wzoru przez innych użytkowników strony lub dołączyć do grupy DROPS Workshop na facebooku, aby uzyskać pomoc od innych dziewiarek!

Komentarze / Pytania (48)

country flag Letizia wrote:

Hi, I started knitting just a few months ago and I need help with pattern interpretation. Every row is a round, and I start from the bottom right. However the pattern has only 12 stitches and I casted 108. Stitches. What do I have to do with the remaining stitches ? Do I have to work rib? (Knit 1 purl 1)? Thank you

18.01.2023 - 10:00

DROPS Design answered:

Dear Letizia, when you have to work A.1 you will repeat the 12 sts in A.1 in the round, ie repeat 9 times A.1 on the round (9x12=108 sts) - you can add a marker between each repeat to help you checking your number of stitches. Then work every row in A.1 reading it from the right towards the left. When A.1 is done there are 2 sts left in each A.1 x 9 repeats = 18 sts left. Happy knitting!

18.01.2023 kl. 16:31

country flag Ak wrote:

Ohjeessa on 3,5mm puikot tai käsialan mukaan. Pitääköhän ohjeessa oleva neuletiheys paikkansa, koska jouduin vaihtamaan puikot 6mm, jotta saisin saman tiheyden? Myös lankavyyhdissä mainitaan isompi puikkojen paksuus. 6mm puikoilla tulee työn jäljestä löysä.

12.01.2023 - 20:06

DROPS Design answered:

Myssy neulotaan ohuilla puikoilla, jotta siitä tulisi kiinteä. Mikäli saat oikean neuletiheyden puikoilla nro 6, sinun tulee neuloa työ kyseisillä puikoilla.

17.01.2023 kl. 18:33

country flag Grimault wrote:

Bonjour j'effectue le winter smiles hat sur 2 aiguilles normales. Arrivée au diagramme, les diminutions se trouvent toutes décalées, comment procéder svp ?

21.12.2022 - 12:02

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Grimault, lorsque vous tricotez un diagramme en rangs, vous devez lire les rangs sur l'endroit de droite à gauche et les rangs sur l'envers de gauche à droite, autrement dit, vous tricoterez ici sur l'envers les mailles endroit à l'endroit et les mailles envers à l'envers, et les 2 dernières mailles de chaque A.1 (vu sur l'envers) à l'envers. Bon tricot!

21.12.2022 kl. 13:09

country flag Ellie wrote:

Do you know exactly how much yarn is needed to knit the smaller size? I have one 50g ball of Air yarn and am looking for a nice hat pattern to use it up. I was thinking of trying this with a slightly shorter turn up.

22.10.2022 - 21:32

DROPS Design answered:

Dear Ellie, we don't have information on how much the hat weights, but it requires more than 1 ball of yarn. So we don't know if 1 ball will be enough to work the hat, even with a shorter edge. You could try working it and you could adjust the length to the amount of yarn left. You could also try the following patterns, which only require 50g of Air: https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=10589&cid=19; https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=9995&cid=19. Happy knitting!

24.10.2022 kl. 00:11

country flag Chloe wrote:

Hi, so for the needle to yarn gauge ratio I'm confused. Since your recommended needle size is 3.5mm but the drops air yarn only comes in gauge for 5mm needles. Is that what was still used here for this?

12.10.2022 - 01:29

DROPS Design answered:

Hi Chloe, The size of needles used will give a tighter or looser fabric. For this pattern we have chosen a smaller needle size to give a tighter and warmer hat. It also means that you need more stitches and rows on your 10 x 10 cm swatch. Hope this helps and happy knitting!

12.10.2022 kl. 06:54

country flag Anna Fedel wrote:

Hi . I can never find a hat pattern to fit my husband's head. Could you please advise me how to increase stitches to achieve a larger size? Thanks

22.07.2022 - 22:25

DROPS Design answered:

Dear Anna, generally, it will depend on the model you are working. For this model, the pattern has a 12-stitch repeat. You will need to add a multiple of 12 stitches for your desired size. When you want to make a bigger size, it's better to work a rib pattern model (like this one) so it will adjust better to the head. Happy knitting!

24.07.2022 kl. 17:13

country flag Elizabeth wrote:

Hello. I started the hat by casting on 126 stitches, as that gave me the circumference I needed. I have now knit about 6 inches. But I re-read the pattern and only now realized I need a multiple of 12. I have 6 stitches too many. I don’t want to start over if I can fix it. Can you instruct me how to decrease back to 120 stitches without messing up the ribbing? Thank you.

23.05.2022 - 18:50

DROPS Design answered:

Dear Elizabeth, we are unfortunately unable to adjust every pattern to every single request, you are welcome to check out any similar pattern that matches your tension/size to inspire you or contact your yarn store for any individual assistance. Thanks for your comprehension.

24.05.2022 kl. 07:57

country flag Ginette Hamon wrote:

Bonjour, y a t’il une erreur avec l’échantillon? Je l’ai fait avec les 3.5mm et cela me donne 8 cm ,j’ai recommencé avec des 3 mm et j’ai 9cm. J’ai aussi essayé avec des 3.5mm mais en doublant le fil et là j’ai du 10 cm. La vendeuse à la boutique de laine m’a pourtant confirmé que le patron est avec un fil simple, du pourquoi je me pose la question si il y a une erreur. Merci

26.02.2022 - 23:36

DROPS Design answered:

Bonjour, ce chapeau est travaillé avec un seul fil. L´échantillon indiqué est correct, mais il se peut que vous ayez besoin d'une taille d'aiguille différente pour obtenir le même échantillon (cela dépend de la personne). Bon tricot!

27.02.2022 kl. 16:55

country flag Mette wrote:

Hej. Jeg forstår ikke diagrammet. Jeg er nu nået til de 27 cm på rundpinde. Skal jeg så skifte til strømpinde nu inden jeg går igang med diagrammet? Jeg er helt nybegynder og selvom jeg har set de små film som er lagt ud, aner jeg ikke hvordan jeg kommer videre herfra. Nogen der kan hjælpe mig? Venlig hilsen Mette

19.02.2022 - 15:00

DROPS Design answered:

Hei Mette. Du kan fint bruke rundpinne så lenge du har nok masker til å greie å strikke rundt. Når du begynner på diagram A.1 vil du minske masker på hver 2. omgang, og etter noen omganger med fellinger må du bytte til settpinner. Før du starter på diagrammet kan du sette maskemarkører/merketråder mellom hver rapport av diagrammet. Da er det lettere å følge diagrammet, siden du strikker det 9 ganger pr omgang og du vil da alltid felle de 2 første maskene etter merketråden på hver 2. omgang. mvh DROPS Design

21.02.2022 kl. 12:01

country flag Laurence wrote:

Bonjour, j’essaie déjà plusieurs fois de faire le bon échantillon mais c’est toujours trop petit. La taille des aiguilles mentionnée, est ce US ou Europe? Aussi, si j’arrive bien à mes 10cm de largeur mais que j’ai moins en hauteur est-ce grave ou puis je quand même prendre ces aiguilles?

17.02.2022 - 10:34

DROPS Design answered:

Bonjour Laurence, si vous suivez les explications en français, la taille des aiguilles est en système métrique, autrement dit des aiguilles 3,5 mm - Si vous avez la bonne largeur mais pas la bonne hauteur, il vous faudra probablement tricoter des rangs supplémentaires pour que le diagramme (haut du bonnet) ait la bonne longueur et que vous ayez la longueur finale souhaitée pour le bonnet. Plus d'infos sur l'échantillon dans notre FAQ. Bon tricot!

17.02.2022 kl. 10:56

Dodaj komentarz do modelu DROPS 214-67

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

Z galerii #dropsfan

Winter Smiles Hat

Caroline, Finland

Winter Smiles Hat

suetylee, United Kingdom

Winter Smiles Hat

María, Norway

Zobacz więcej