DROPS Super Sale - SPARA 30% på 6 garn under hela juni!
Product image DROPS Alpaca yarn
DROPS Alpaca
100% Alpacka
från 49.00 kr /50g
Garnet till detta mönstret kostar 343.00kr.

Garnkostnaden beräknas utifrån mönstrets minsta storlek och garnets billigaste variant. Letar du efter ett ännu bättre pris? Du kanske hittar det i DROPS Deals!

DROPS AW2425
Markera storlek:
DROPS 175-14

#andromedacardigan

DROPS Design: Modell z-779
Garngrupp A
-----------------------------------------------------------
Storlek: S/M – L/XL – XXL/XXXL
Garnåtgång:
DROPS ALPACA från Garnstudio (tillhör garngrupp A)
350-350-400 g färg 2917, turkos

DROPS STRUMPSTICKOR OCH RUNDSTICKA (60 eller 80 cm) NR 3 – eller de stickor du måste använda för att få 24 maskor och 48 varv rätstickning på 10 cm på bredden och 10 cm på höjden.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hur du kan byta garn här
Garngrupp A till F – Använd samma mönster och byt garn här
Garnåtgång vid alternativt garn – Använd vår garn-konverterare här

-------------------------------------------------------

Du kanske även tycker om...

Product image DROPS Alpaca
DROPS Alpaca
100% Alpacka
från 49.00 kr /50g
Garnet till detta mönstret kostar 343.00kr.

Garnkostnaden beräknas utifrån mönstrets minsta storlek och garnets billigaste variant. Letar du efter ett ännu bättre pris? Du kanske hittar det i DROPS Deals!

Instruktioner

ÖKNINGSTIPS:
Sticka till det är 1 maska kvar före markören. Gör 1 omslag, sticka 2 rätmaskor (markören sitter mellan dessa 2 maskor) och gör 1 omslag. På nästa varv stickas omslagen vridna så att det inte blir hål (de ökade maskorna stickas i slätstickning).

RÄTSTICKNING (stickas runt):
Sticka *1 varv rätt och 1 varv avigt*, upprepa *-*.

RÄTSTICKNING (stickas fram och tillbaka):
Maskorna stickas räta på alla varv.
---------------------------------------------------------

CIRKELKOFTA:
Koftan stickas runt från mitten av motivet (ryggen), sedan fram och tillbaka i varje sida. Ärmarna stickas var för sig och sys i till slut.

Lägg upp 7 maskor med Alpaca och fördela dem på 4 strumpstickor nr 3. Det stickas efter A.1 (= 7 rapporter av A.1 på varvet). Sätt en markör i början av varvet. Sticka till varvet markerat med pilen för önskad storlek. Det är nu 273 maskor på varvet. Gör ärmhål så här: sticka de första 58 maskorna på varvet (= 1½ rapport), maska av de nästa 39-46-53 maskorna, sticka de nästa 117-103-89 maskorna, maska av de nästa 39-46-53 maskorna, sticka de sista 20 maskorna. På nästa varv läggs det upp 39-46-53 nya maskor över de avmaskade = 273 maskor i alla storlekar. Sticka färdigt A.1.

När A.1 har stickats 1 gång på höjden upprepas A.1X över A.1. För varje gång A.1X stickas på höjden, har det ökats 6 maskor på varje sida av varje rapport, de nya maskorna stickas sedan som de yttersta maskorna i A.1X. Sticka A.1X totalt 2-3-4 ggr på höjden (det ökas 84 maskor varje gång A.1X stickas) = 441-525-609 maskor.

VÄNSTER FRAMSTYCKE:
Sedan stickas det så här: Sätt de första 63-75-87 maskorna på en tråd (= 1 rapport), behåll de nästa 153-187-217 maskorna på stickan, sätt resten av maskorna på en tråd. Nu stickas det fram och tillbaka över maskorna på stickan. Sticka A.2 mitt över bladen i A.1X och RÄTSTICKNING mellan bladen som förut – se förklaring ovan. I slutet på varje varv sätts de 2 sista maskorna över på tråden (de stickas inte, vänd). Fortsätt tills det återstår 41-75-49 maskor på stickan (A.2 har nu stickats 2-2-3 ggr på höjden). Sätt de sista 41-75-49 maskorna på tråden.

HÖGER FRAMSTYCKE:
Sätt tillbaka de sista 153-187-217 maskorna på varvet på stickan, och sticka som vänster framstycke över dessa maskorna.

Sedan stickas alla maskorna från trådarna räta från rätsidan tillbaka in på rundsticka 3, det plockas också upp maskor mellan de 2 och 2 maskorna som sattes på trådarna i varje sida så här: Hämta upp tråden mellan 2 maskor, vrid tråden och sätt denna öglan på höger sticka (dvs mellan 2 och 2 maskor ökas det 1 maska och hål i övergångarna undviks) = 553-637-777 maskor. Sticka 6 varv rätstickning över alla maskor, och maska av löst.

ÄRMAR:
Ärmen stickas runt på strumpstickor nerifrån och upp, byt till kort rundsticka när det är tillräckligt många maskor.
Lägg upp 46-50-56 maskor på strumpstickor 3 med Alpaca. Sticka A.3 över alla maskorna. När A.3 har stickats 1 gång på höjden stickas det vidare med slätstickning. Sätt 1 markör i början av varvet = mitt under ärmen. När arbetet mäter 6-10-4 cm ökas det 1 maska på varje sida av markören mitt under ärmen – LÄS ÖKNINGSTIPS. Öka med 3-2-2 cm mellanrum totalt 15-21-25 ggr = 76-92-106 maskor. När ärmen mäter 55-56-56 cm maskas det av. Sticka en ärm till på samma sätt.

MONTERING:
Sy i ärmarna.

Detta mönster har uppdaterats.

Uppdaterad online: 06.02.2017
Diagram A.3 är uppdaterat

Diagram

rätmaska = rätmaska
avigmaska = avigmaska
1 omslag mellan 2 maskor, på nästa varv stickas omslaget rätt eller avigt, det ska bli hål = 1 omslag mellan 2 maskor, på nästa varv stickas omslaget rätt eller avigt, det ska bli hål
1 omslag mellan 2 maskor, på nästa varv stickas omslaget vridet rätt eller avigt, det ska inte bli hål = 1 omslag mellan 2 maskor, på nästa varv stickas omslaget vridet rätt eller avigt, det ska inte bli hål
sticka 2 maskor räta tillsammans = sticka 2 maskor räta tillsammans
lyft 1 maska, sticka 1 rätmaska, drag den lyfta maskan över maskan som stickades = lyft 1 maska, sticka 1 rätmaska, drag den lyfta maskan över maskan som stickades
lyft 1 maska, sticka 2 maskor räta tillsammans, drag den lyfta maskan över maskorna som stickades tillsammans. = lyft 1 maska, sticka 2 maskor räta tillsammans, drag den lyfta maskan över maskorna som stickades tillsammans.
Diagram for DROPS 175-14
Diagram for DROPS 175-14
Har du en fråga? Se en lista på ofta ställda frågor (F&Q)

Stickfasthet är det som avgör de slutliga måtten på ditt arbetet, och mäts ofta per 10 x 10 cm. Det anges såhär: antal maskor på bredden x antal varv på höjden - till exempel: 19 maskr x 26 varv i slätstickning = 10 x 10 cm.

Stickfasthet är väldigt individuellt; vissa stickar löst och andra stickar stramt. Du justerar din stickfastheten med storleken på stickorna, det är därför som den storleken på stickor som uppges endast är vägledande! Du måste själv justera detta upp eller ner så att DIN stickfasthet stämmer överens med stickfastheten i mönstret. Om du stickar med en annan stickfasthet än den angivna så kommer du att få en annan garnåtgång och andra mått på ditt arbetet än det som står i mönstret.

Stickfasthet är också det som avgör vilka garn som kan bytas mot varandra: så länge du uppnår samma stickfasthet kan du utan problem byta garn.

Se DROPS leksjon: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Stickfasthet - provlapp

Garnåtgången uppges alltid i antal gram, t.ex. 450 g. För att räkna ut hur många nystan du behöver måste du först veta hur många gram det är i 1 nystan (25 g, 50 g eller 100 g). Du hittar information om vikten på varje nystan om du klickar dig in på varje garn. Sedan kan du dela antal gram du behöver på antal gram i varje nystan. T.ex.: Om du stickar med garn i 50 g-nystan (vilket är det vanligaste) tar du 450 / 50 = 9 nystan.

Det som är viktigt när man byter till ett annat garn är att stickfastheten hålls. Så länge du uppnår samma stickfasthet får du samma mått som står i måttskissen. Det är lättare att uppnå samma stickfasthet med garn från samma garngrupp. Du kan också använda fler trådar av ett tunnare garn för att uppnå samma stickfasthet som med ett tjockare garn.Här kan du prova vår konverterare. Vi rekommenderar att du alltid stickar en provlapp.

Var OBS på att vid byte av garn kan plagget få ett annat utseende än på bilden då olika garn ofta har olika struktur och egenskaper.

Se DROPS lektion: Kan jag använda ett annat garn än det som uppges i mönstret?

Alla våra garn är uppdelade i garngrupper (från A till F) efter tjocklek och stickfasthet – grupp A innehåller de tunnaste garnerna och grupp F de tjockaste. Detta gör det enklare för dig att hitta ett alternativt garn till våra mönster, om du skulle vilja det. Alla garner inom samma grupp har samma stickfasthet och kan enkelt ersätta varandra. Olika garn har dock olika struktur och egenskaper vilket kommer att ge slutresultatet ett unikt utseende och känsla.

Klicka här för en översikt över garnen i de olika garngrupperna

Längst upp på alla våra mönster hittar du en länk till vår konverterare, som är ett verktyg du kan använda om du vill använda ett annat garn än det som föreslås i mönstret. Genom att fylla i det garn som du önskar ersätta, antal gram (i din storlek) och antal trådar så får du fram alternativa garn med samma stickfasthet. Du får besked om hur mycket du behöver i de alternativa garnen och om du behöver använda fler trådar. De flesta nystan innehåller 50 g (vissa 25 g eller 100 g).

Om det är fler färger i mönstret så måste varje färg konverteras separat. Ifall mönstret stickas eller virkas med fler trådar av olika garner (t.ex. 1 tråd Alpaca och 1 tråd Kid-Silk) får du konvertera varje garn individuellt för att hitta alternativ.

Klicka här för att se vår konverterare

Eftersom de olika garnen har olika egenskaper och struktur har vi valt att behålla originalgarnet i våra mönster. Du kan enkelt hitta bra alternativ till varje mönster genom att antingen välja ett annat garn i samma garngrupp, eller använda vår garnkalkulator.

Det är också möjligt att garn som har utgått fortfarande finns kvar hos vissa återförsäljare, eller att någon har ett par nystan liggande som de gärna vill hitta ett mönster till.

Genom att använda vår garnkalkulator får du upp både alternativa garn, och mängd du behöver i den nya kvaliteten.

Om du tycker att det är svårt att bestämma vilken storlek du ska göra kan det vara en bra idé att mäta ett plagg du redan har och gillar storleken på. Jämför sedan måtten med måtten i mönstrets måttskiss och välj den storlek som passar bäst.

Du hittar måttskissen längst ner i mönstret.

Se DROPS-lektion: Så här läser du en måttskiss

Storleken på stickan som står uppgivet i mönstret är endast vägledande, det som är viktigt är att den uppgivna stickfastheten stämmer. Eftersom stickfasthet är väldigt individuellt så måste du själv justera storleken så att DIN stickfasthet stämmer överens med det som står i mönstret – kanske måste du avvika en eller två storlekar från det som står i mönstret, och det gör ingenting. Vi rekommenderar att du stickar provlappar.

Om du har fel stickfasthet så riskerar du att måtten på plagget inte stämmer överens med måtten på måttskissen.

Se DROPS lektion: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Hur kontrollerar man stickfastheten / gör provlapp

Att sticka ovanifrån och ner ger mer flexibilitet och plats för personliga justeringar. Det är också enklare att prova plagget under arbetets gång, samt att justera längden på fram- och bakstycke och ärmar.

Mönstret är noga förklarat i den ordning det stickas/virkas i. Om mönstret innehåller diagram är dessa i stickriktningen och ska läsas på vanligt sätt.

Ett stickdiagram visar varje varv och varje maska från rätsidan. Det ska stickas nerifrån och upp från höger till vänster. 1 ruta = 1 maska.

När man stickar fram och tillbaka, stickas vartannat varv i diagrammet från rätsidan och vartannat från avigsidan. När det stickas från avigsidan måste diagrammet stickas motsatt: alltså från vänster till höger, rätmaskor stickas avigt och avigmaskor stickas räta osv.

När det stickas runt på rundsticka/strumpsticka stickas varje varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster).

Se DROPS lektion: Hur man läser stickdiagram

Det är enkelt att virka enligt diagram, varje symbol virkas i den ordning som det visas i diagrammet. Det virkas från vänster till höger, nedifrån och upp eller i cirkel från mitten och ut.

När man virkar fram och tillbaka virkas vartannat varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster) och vartannat varv virkas från avigsidan (från vänster till höger).

När man virkar runt, virkas varje varv i diagrammet från rätsidan - alltså från höger till vänster.

När man virkar enligt ett cirkeldiagram börjar man i mitten av cirkeln och jobbar sig från höger till vänster, varv efter varv utåt.

Varven börjar gärna med x antal luftmaskor (som motsvarar höjden på nästa maska), detta är antingen inritat i diagrammet, eller så står det förklarat i mönstret.

Se DROPS lektion: Hur man läser virkdiagram

Om ett mönster har flera diagram som stickas efter varandra på bredden, kan det ofta vara skrivet på detta sätt: ”Sticka A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gånger”. Detta betyder att A.1 och A.2 stickas en gång i alla storlekar och A.3 stickas det antal gånger som står i varje storlek (S=0, M=0, L=2, XL=3, XXL=4 gånger).

Diagrammen läses som vanligt: börja med första varvet i A.1, sedan första varvet i A.2, första varvet i A.3 osv.

Se DROPS lektion: Hur läser man stickdiagram

Se DROPS lektion: Hur läser man virkdiagram

I de större storlekarna kommer den totala vidden (från handled till handled) att vara större än i de mindre storlekarna, även om själva ärmen är kortare. De större storlekarna har längre ärmkupa samt bredare axelvidd. Detta resulterar i en bra passform i alla storlekar.

Hela plaggets längd, som är uppgivet på måttskissen, mäts från innerst vid halskanten (på axeln) och ner till nederkanten på plagget. Det mäts alltså INTE från ytterst på axeln.

På en kofta mäts längden aldrig längs framkanten, om inte detta är tydligt förklarat. Mät alltid längden på insidan av framkantmaskorna.

Se DROPS lektion: Hur man läser en måttskiss

Diagram upprepas ofta både på bredden och på höjden. Ett diagram består ofta av 1 rapport. Om det står att A.1/rapporten ska upprepas 5 gånger på varvet så följer du A.1 och börjar från början igen totalt 5 gånger efter varandra. Om det står att det ska stickas 2 rapporter av A.1 på höjden så ska du sticka hela diagram A.1 färdigt och sedan börja på nytt och sticka hela diagrammet en gång till.

Luftmaskor fyller lite mindre än andra maskor, så för att uppläggningskanten inte ska bli för stram så gör vi fler luftmaskor i början av arbetet. Detta antal justeras redan på nästa varv.

Resår är mer elastiskt än slätstickning och drar därför ihop sig mer. Genom att öka maskor före resåren undviker man att det blir en markant skillnad på bredden på resåren jämfört med resten av fram- och bakstycket.

Det är lätt hänt att avmaska för stramt, och för att kompensera för detta lägger vi ofta in omslag som också avmaskas för att nederkanten inte ska bli för stram.

Se DROPS video: Hur man maskar av med omslag

För att få en jämn ökning kan det t.ex ökas på växelvis var 3:e och var 4:e varv så här: Sticka 2 varv och öka på det 3:e, sticka 3 varv och öka på det 4:e. Detta upprepas till ökningarna är färdiga.

Se DROPS leksjon: Öka/Minska växelvis på var 3:e och 4:e varv

Om du föredrar att sticka runt istället för att sticka fram och tillbaka kan du självklart göra det. Då måste du själv lägga in uppklippningsmaskor (vanligtvis 5 st) mitt fram, förutom det så kan du följa mönstret som vanligt. När du egentligen skulle ha vänt arbetet och stickat tillbaka, stickar du istället över uppklippningsmaskorna och fortsätter att sticka runt.

Se DROPS video: Hur man klipper upp för ärmhål

Om du föredrar att sticka tröjan fram och tillbaka i flera delar och sy ihop den till slut kan du göra det även om mönstret är skrivet för att sticka på rundsticka. Dela maskantalet på 2 och lägg till en kantmaska på varje sida som du kan sy ihop den i.

Se DROPS leksjon: Kan jag anpassa ett mönster för rundsticka så att jag kan sticka fram och tillbaka?

Mönsterrapporterna på plagget kan vara lite olika i de olika storlekarna pga. olika proportioner. Om du inte gör samma storlek som på bilden, kan det kanske avvika något – detta är noga övervägt och justerat så att det totala intrycket av plagget är samma i alla storlekar.

Följ mönster och diagram för din storlek!

Har du hittat ett mönster på en fin dammodell, så är de inte så svårt att göra om den till herrstorlek om du önskar det. Den största skillnaden är längden på ärmar och fram- och bakstycke. Välj den storlek i måttskissen som passar bäst över bröstet. Den extra längden stickas/virkas precis innan man maskar av till ärmkulle/ärmhål. Om arbetet är stickat/virkat ovanifrån och ned så stickas/virkas ärmen lite längre innan man gör den första minskningen på ärmen.

När det gäller extra garnåtgång så är detta väldigt individuellt, men köp hellre ett nystan för mycket än ett för lite.

Alla garner innehåller överskottsfibrer (från produktionen) som kommer att fälla eller ludda lite. Borstat garn har flera av dessa lösa överskottsfibrer, vilket ger dem större tendenser till att fälla.

Även om man naturligtvis inte kan garantera att borstade garner kan bli 100 % fria från överskottsfibrer så är det möjligt att få plagget att fälla mindre genom att följa dessa steg:

1. När plagget är färdigt (innan du tvättar det) kan du skaka det, så att alla lösa fibrer faller av. OBS: Använd ALDRIG en klädrulle, borste eller liknande som drar i garnet.

2. Lägg plagget i en plastpåse i frysen – temperaturen kommer att få fibrerna att hålla fast mindre i varandra, så de lösa fibrerna kommer att ramla av.

3. Låt det ligga i frysen några timmar innan du tar ut det och skakar det igen.

4. Tvätta plagget enligt tvättråden på banderollen.

Pilling/noppor är en naturlig process som händer även med de mest fina och exklusiva fibrerna. Det är ett naturligt tecken på användning och slitage som är svårt att undvika. Det är mest synligt i områden med hög friktion av ditt plagg som under ärmarna och på handlederna.

Du kan få ditt plagg att se ut som nytt genom att ta bort pilling/noppor med en elektrisk noppborttagare.

Hittar du fortfarande inte svar på din fråga? Scrolla då ner och ställ en fråga så att en av våra experter kan försöka hjälpa dig. Du får vanligtvis svar inom 5-10 dagar..
Under tiden kan du läsa tidigare frågor och svar till detta mönster eller gå med i DROPS Workshop på Facebook för att få hjälp av andra stickare/virkare!
Har du gjort detta mönster?
Tagga då dina bilder med #dropspattern #andromedacardigan eller skicka in de till #dropsfan galleriet.

Kommentera mönster DROPS 175-14

Vi vill gärna ha din åsikt om denna modell!

Om du har en fråga kring den, kom ihåg att välja rätt kategori i menyn under, så får du snabbare svar! Obligatoriska fält är markerade med *.

Kommentarer / Frågor (118)

country flag Anni skrev:

525-75-187-187=84. Mitä tehdään 84 silmukalle? Onko ne keskellä alhaalla? Jos jokaisen neulotun rivin lopussa jätetään 2s apulangalle, tällä neuvotulla silmukkajaolla lehtikuviot jäävät 2s alle ennenkuin ehtii tehdä ohjeen mukaiset kaksi mallikertaa piirrosta a2. Molemmissa 187 silmukan jaossa on 37s lehtikuvion kärkeen alussa ja vähenee liian nopeasti jos pitää ottaa 2 silmukkaa apulangalle joka kierroksen lopussa?

10.06.2025 - 20:18

country flag Andrea Sikora skrev:

Hallo ich habe mich an diese schöne Jacke gewagt und alles hat bisher geklappt jetzt bin ich bei muster A2 und komme mit den hin und rück reihen nicht klar . Wenn ich die Rückseiten laut Diagramm stricke ist vorn ein anderes Bild

08.02.2025 - 06:13

DROPS Design svarede:

Liebe Frau Sikora, bei den Rückreihen stricken Sie die Maschen mit den "-" rechts = krausrechte Maschen und die leere Kästen stricken Sie links (Glattrechts), so wird sich das Blatt genauso wiezuvor bilden. Viel Spaß beim Stricken!

10.02.2025 - 09:20

country flag Nina Lapeyre skrev:

Quand on fait les emmanchure pourquoi il n'y a pas le meme nombre de mailles puis a la fin du pull si on augmente de 6 m de chaque coté aprés a.1x plus les augmentations des feuilles on a plus de m que prévue comment les répartir merci de votre réponse

03.11.2024 - 13:20

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Lapeyre, quand vous tricotez A.1X, vous continuez à tricoter comme avant la feuille et les mailles point mousse, mais avant et après chaque feuille, vous aurez 1 maille en plus que dans le diagramme, car le diagramme monte le premier motif de A.1x que l'on tricote, comme on augmente à chaque fois, la fois suivante que l'on tricote A.1x on a plus de mailles, mais on continue à augmenter comme avant et on continue la feuille comme avant. Bon tricot!

04.11.2024 - 09:20

country flag Elvira Gustke skrev:

Ich habe eine Frage,muss der Ärmel 55 cm lang sein? Ich finde es viel zu lang für diese schöne Jacke. Mfg Fr.Gustke

21.10.2024 - 11:10

DROPS Design svarede:

Liebe Frau Gustke, also in S/M ist der Ärmel 55 cm lang, aber gerne können Sie die Länge je nach Wunsch anpassen, am besten ziehen Sie die Jacke sowie den Ärmel (vor abketten) an, und so könnnen Sie bis die gewünschte Länge stricken. Viel Spaß beim Stricken!

21.10.2024 - 15:36

country flag Catherine skrev:

Catherine, je vous remercie pour cette réponse et vous souhaite une bonne soirée

20.09.2024 - 17:14

country flag Catherine skrev:

Pourquoi doit on rabattre les 39 mailles si au tour suivant nous devons monter 39 mailles?

20.09.2024 - 13:25

DROPS Design svarede:

Bonjour Catherine, on va former les emmanchures ainsi: on rabat les mailles de l'emmanchure, on continue le tour comme avant, on rabat les mailles de la 2ème emmanchure et on termine tour. Au tour suivant, on monte autant de mailles que l'on a rabattu au tour précédent pour former ainsi un trou autour duquel on va ensuite coudre les manches. Bon tricot!

20.09.2024 - 16:39

country flag Astrid skrev:

Hallo, könnte die grafische Darstellung der Muster A1 - A3 größer dargestellt werden. Wenn die Seite 4 ausgedruckt wird ist diese Vorlage so klein, dass die Musterübersicht nicht verwendbar ist. Ich bin nicht der Typ der ständig mit elektronischen Medien strickt. Vielen Dank

15.09.2024 - 12:19

country flag Astrid skrev:

Hallo, könnte die grafische Darstellung der Muster A1 - A3 größer dargestellt werden. Wenn die Seite 4 ausgedruckt wird ist diese Vorlage so klein, dass die Musterübersicht nicht verwendbar ist. Ich bin nicht der Typ der ständig mit elektronischen Medien strickt. Vielen Dank

15.09.2024 - 12:19

DROPS Design svarede:

Liebe Astrid, leider können wir die Diagramme wegen technischen Gründen nicht vergrössern, das können Sie aber sicher durch den Drucker. Viel Spaß beim Stricken!

16.09.2024 - 08:44

country flag Katrin skrev:

Liebes Drops-Team, begeistert habe ich mich an dieses Modell begeben, stoße in der Anleitung für mich aber leider auf eine Unklarheit . Stricke ich erst 2 x A1x und beginne danach mit den Vorderteilen? Liebe Grüße

02.08.2024 - 12:05

DROPS Design svarede:

Liebe Katrin, in S stricken Sie insgesamt 2 Mal A.1x in der Höhe = es sind 441 Maschen auf der Nadel, dann stricken Sie jedes Vorderteil separat. Viel Spaß beim Stricken!

02.08.2024 - 14:39

country flag Petra skrev:

Prosím Vás, při pletení předních dílu se pokračuje aby vzorek byl pořád po lícové straně a nebo rubové?

30.07.2024 - 09:18

DROPS Design svarede:

Dobrý den, Petro, u tohoto svetru se plete vzorek stále z lícové strany - vzhledem k tomu, že jeho rubová strana není příliš odlišná a nepůsobí nijak rušivě, není důvod ho "prohazovat". Navíc okraje svetru "padnou" pokaždé trochu jinak, nemají přesně daný ohyb (jako bývá třeba u čepic nebo límců) a zastupují i přední díly, je proto lepší mít vzorek kontinuálně na lícové straně. Hodně zdaru! Hana

30.07.2024 - 13:39