FAQ: Příze

1) Z jakých druhů vláken se příze DROPS vyrábí?

2) Co je polyamid?

3) Jaký druh informací mohu získat ze štítku na přízi DROPS?

4) Co to jsou skupiny přízí DROPS?

5) Mohu použít jinou přízi než jaká je uvedena u daného modelu?

6) Co znamená, že je příze “Superwash”?

7) Co znamená “certifikát Oeko-Tex®”?

8) Kde se příze DROPS vyrábí?

9) Proč jsou vaše příze tak cenově dostupné?

10) Jak přesné jsou barevné odstíny vzorkovnice na webu?

11) Co je mikron? Co znamená super fine/ extra fine?

12) Proč se barvy na klubkách mých print přízí liší?

13) Můj oblíbený obchod nemá požadovaný odstín, co mám dělat?

14) Jak dohledám číslo šarže konkrétní barvy?

15) Proč moje příze líná?

16) Proč se na mé pletenině tvoří žmolky?

1) Z jakých druhů vláken se příze DROPS vyrábí?

Příze může být vyrobena z velkého množství přírodních a syntetických vláken. DROPS přináší především příze vyrobené z vlny, bavlny, alpaky, lnu, mohéru a hedvábí. Každý typ vlákna má své vlastní kvality a často se mísí, aby se využily ty nejlepší vlastnosti každého z nich. Hrubší příze má tu výhodu, že je pevnější a odolnější a jemnější vlákna nabízejí větší měkkost a pohodlí. Zde něco o hlavních vláknech, která nabízíme:

Alpaka:
Alpakové rouno je přírodní vlákno získané z alpaky a svou strukturou je podobné vláknu ovčí vlny. Jeho měkkost je způsobena malým průměrem vlákna, podobně jako u merino vlny. Je to měkké, odolné, luxusní a hedvábné přírodní vlákno. Příze vyrobená z vláken alpaky tak snadno neplstnatí ani nežmolkuje a může být lehká či těžší, v závislosti na způsobu předení. I když je podobná ovčí vlně, je teplejší, nekouše a neobsahuje lanolin, díky čemuž je hypoalergenní. Alpaky dodáváme ve 22 přírodních barvách s více než 300 odstínech od havraní černé přes hnědočernou, hnědou, bílou, stříbrnou a starorůžovou.

Mohér:
Toto vlákno pochází z angorských koz a je považováno za luxusní vlákno. Mohérová příze je teplá jako vlna, ale mnohem lehčí; je odolná, dobře se barví a neplstnatí. Mohérová vlákna mají také svůj osobitý lesk tím, jakým způsobem odrážejí světlo. Přestože se jedná o hrubé vlákno, mohér se obvykle spřádá do velmi nadýchané příze, což má za následek vzdušné a lesklé oděvy.

Vlna:
Vlněná vlákna pocházejí z ovčí kůže a jsou to poměrně drsná vlákna. Dvě pozoruhodné vlastnosti vlny jsou její náchylnost k teplu a její plstnatost, což je způsobeno šupinatým povrchem vlákna. Vzhled vlny se různí v závislosti na plemeni ovcí.
Vlna z ovcí Merino je považována za nejjemnější typ vlny pro své charakteristické vlastnosti jako jsou jemnou kučeravost a měkkost. Veškerá merino vlna v přízích DROPS má svůj původ v Jižní Americe a pochází z ovcí, které nebyly podrobeny mulesingu.
Panenská vlna je vlna vyrobená přímo ze zvířecího rouna a nerecyklovaná z existujících vlněných oděvů. Vlna určená pro praní v pračce je vlna chemicky upravená, aby se minimalizovala vnější chlupatá vrstva vláken, a proto je vhodná pro praní v pračce (viz Superwash).

Hedvábí:
Hedvábné vlákno je jemné dlouhé vlákno vyrobené z kukly housenky můry známé jako bourec morušový. Vedle kultivovaného bource morušového se získává také divoké hedvábí neboli tussah ze zámotků divokého bource. Hedvábné vlákno je jedno z nejpevnějších přírodních vláken a vytváří úžasnou pletací přízi. Velmi dobře se mísí s jinými vlákny, zejména s vlnou. Hedvábí se krásně barví i přírodními barvivy.

Rostlinná vlákna:
Existuje několik druhů rostlinných vláken, které se nacházejí v buněčných stěnách rostlin. Ze všech odrůd jsou dvě uznávány jako hlavní pletací nebo textilní vlákna. Těmi jsou bavlna a len.
Bavlna je vlákno obklopující semena bavlněného lusku a je tvořeno téměř čistou celulózou. Bavlna je obvykle bílé barvy, ale existují i zelené a hnědé odrůdy. Bavlněné vlákno se nejčastěji spřádá do příze nebo nitě a používá se k výrobě měkké, prodyšné textilie, která je vhodná pro letní oblečení a doplňky. Příze je slabší než hedvábí či len, avšak pevnější než vlna.
Mercerizovaná bavlna je bavlna, která prošla mercerační úpravou. Tato úprava dodává bavlněným tkaninám a nitím lesk, která je lesklejší než běžná bavlna. Je také pevnější, přijímá barvivo o něco snadněji, činí přízi odolnější vůči plísním a tolik nežmolkuje. Také se tolik nesráží a drží lépe svůj tvar než "běžná" bavlna.
Len je vlákno získané ze stonku rostliny lnu, které je odolnější a pevnější než jakékoli jiné vlákno. Lněné vlákno je poměrně měkké, rovné a lesklé a s věkem krásně zraje. Len je mnohem pohodlnější na nošení než bavlna, především v horkých teplotách, protože lépe absorbuje vlhkost a rychleji schne.

Mezi další materiály používané v našich přízích patří syntetická vlákna, jako je akryl, viskóza, polyamid (nylon) a polyester. Tato vlákna se používají většinou k posílení pevnosti příze (jako u naší ponožkové příze DROPS Fabel) nebo pro vytvoření speciální struktury (jako u naší foukané příze DROPS Air).

2) Co je polyamid?

Polyamidové vlákno, běžně známé jako nylon, je velmi pevné, odolné, lehké, snadno se udržuje (lze prát a sušit v pračce) a elastické, díky čemuž je ideální pro smíchání s jinými vlákny pro výrobu odolné příze jako jsou ponožky.

Polyamid je ve srovnání s polyesterem měkčí a pružnější, ale také absorbuje více vody a pomaleji schne.

3) Jaký druh informací mohu získat ze štítku na přízi DROPS?

Všechny štítky příze DROPS obsahují informace o složení vláken (vlna, bavlna atd.), hmotnosti v gramech, metráži, pokyny pro praní a symboly (vysvětleno zde), číslo barvy, číslo šarže barvení a skupinu přízí.

4) Co to jsou skupiny přízí DROPS?

Všechny příze DROPS jsou klasifikovány do 6 různých skupin tloušťky (A až F) . Příze ve stejné skupině mají podobnou hustotu úpletu/zkušební vzorek, a proto mohou být zaměňovány v pletacích vzorech; délka se však může lišit. Při nahrazování příze za jinou proto vždy přepočítejte metráž potřebnou pro daný vzor abyste věděli, jaké množství příze budete potřebovat.

5) Mohu použít jinou přízi než jaká je uvedena u daného modelu?

Ano, pokud má příze podobnou hustotu úpletu/zkušební vzorek. Vždy si nejdříve upleťte zkušební vzorek abyste měli jistotu, že získáte stejný počet ok na šířku a řad na výšku, jak je uvedeno ve vzoru.

Pamatujte, že různé příze s různou texturou dodají oděvu odlišný vzhled. Metráž/délka se také může lišit, takže při nahrazování za jinou přízi vždy přepočítejte potřebnou metráž abyste věděli, jaké množství budete nakonec potřebovat.

Přečtěte si více o tom, jak vypočítat množství alternativní příze – a jak nahradit 1 vlákno jedné příze dvěma či vícero od jiného druhu, zde.

6) Co znamená, že je příze “Superwash”?

Vlna superwash je speciální vlněný výrobek, který byl upraven nebo zpracován způsobem, který umožňuje jeho praní v pračce. Mnoho lidí se bojí pracovat s vlnou kvůli její srážlivosti (ačkoli někteří vlnu srážejí záměrně) a vlna superwash jim umožňuje pracovat se skvělými vlákny bez obav (více zde).

7) Co znamená “certifikát Oeko-Tex®”?

Oeko-Tex® Standard 100 byl představen na začátku 90. let jako reakce na potřeby široké veřejnosti týkající se textilií, které nepředstavují žádné zdravotní riziko. Oeko-Tex® Standard 100 je celosvětově jednotný testovací a certifikační systém pro textilní suroviny, přechodné a finální produkty ve všech fázích výroby. Test na škodlivé látky zahrnuje látky, které jsou zakázány nebo regulovány zákonem, chemikálie, o kterých je známo, že jsou škodlivé zdraví, a parametry, které jsou zahrnuty jako preventivní opatření k ochraně zdraví.

Další informace najdete na www.oeko-tex.com

8) Kde se příze DROPS vyrábí?

O tom, kde se všechny příze DROPS vyrábí, se můžete dočíst v barevné vzorkovnici příslušné příze a v našem ceníku.

9) Proč jsou vaše příze tak cenově dostupné?

Jakožto největší severoevropská značka přízí pro ruční pletení a pletacích vzorů, máme jedinečné příležitosti pracovat s těmi nejlepšími surovinami a dosáhnout tedy úspor, z nichž máte prospěch. Proto můžete nakoupit přízi DROPS o 20-30% levněji než podobné produkty!

10) Jak přesné jsou barevné odstíny vzorkovnice na webu?

Při získávání fotografií pro barevnou vzorkovnici se snažíme dosáhnout nejvyšší úrovně přesnosti barev. Bohužel nemůžeme zaručit, jak budou obrázky vypadat na obrazovce vašeho počítače. Každý monitor zobrazuje barvy jinak, některé barvy mohou vypadat tmavší, než ve skutečnosti jsou, a některé barvy mohou být na některých obrazovkách sytější. Pokud zjistíte, že mnoho barev příze vypadá na obrazovce jinak než skutečná barva klubek, upravte si nastavení na svém monitoru.

11) Co je mikron? Co znamená super fine/ extra fine?

Jemnost vláken příze se měří v mikronech (tisícinách milimetrů). Super fine (super jemná) vlna z alpaky měří 26-28 mikronů. Fine (jemná) merino vlna má tloušťku menší než 21,5 mikronů a extra fine (extra jemné) merino měří pod 19,5 mikronů. Čím nižší počet mikronů, tím jemnější a choulostivější vlákno, čím vyšší počet mikronů, tím odolnější vlákno vůči opotřebení.

Důvod, proč jsou mikrony u vláken přízí důležité, je ten, že z příze se nakonec stane něco jiného a jak jemná nebo hrubá příze je, částečně určí, k čemu ji použijeme. To je důvod, proč doporučujeme nejměkčí příze (jako DROPS Baby Merino) pro kojenecké oblečení, nebo proč jsme se rozhodli použít odolnější přízi, jako je DROPS Snow, na sedací podložku nebo pantofle.

12) Proč se barvy na klubkách mých print přízí liší?

Důvod, proč dvě klubka stejně tištěné (print) příze vypadají odlišně, může být 1) že každé klubko bylo barveno v jiné várce a má tedy odlišnou šarži; 2) že klubka byla obarvena technikou zvanou „magic print“ (ta, která se používá například v DROPS Delight), čímž poskytuje jedinečné vzory a hladké barevné přechody mezi klubky. To také znamená, že se v rámci jedné šarže mohou objevit světlejší či tmavší obměny odstínů. Toto není vada, ale součást charakteru příze.

13) Můj oblíbený obchod nemá požadovaný odstín, co mám dělat?

Pokud váš DROPS obchod nemá přízi v požadovaném odstínu, zkuste kontaktovat DROPS Super Store (obchod se zlatým odznakem) – zde vám zajistí dostatečné množství příze nad rámec skladových zásob. Seznam všech obchodů DROPS zde.

14) Jak dohledám číslo šarže konkrétní barvy?

Vždy se snažte nejprve kontaktovat svůj obchod DROPS. Pokud nemají požadovanou šarži, doporučujeme, abyste se zeptali ostatních pletařek a háčkařek na DROPS Workshop in Facebook nebo Ravelry, které mohou mít totožnou šarži doma ve svých zásobách klubek, a byly by ochotny se o ně podělit.

15) Proč moje příze líná?

Příze líná, protože není dostatečně spředena, aby udržela všechna vlákna pohromadě. Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která se mohou, v závislosti na způsobu předení, uvolnit a v různé míře línat či žmolkovat. Kartáčované příze ("chlupatější" příze) jako DROPS Melody mají více těchto volných vláken než jiné příze, a proto více línají. Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není tedy možné zaručit, že nedojde k žádnému línání.

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

  • Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.
  • Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.
  • Oděv vyperte podle pokynů na štítku příze. Oděvy vyrobené z chlupatějších přízí je obvykle potřeba po vyprání protřepat, aby se chlupy odloučily a přebytečná vlákna mohla odpadnout.

16) Proč se na mé pletenině tvoří žmolky?

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejvybranějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.