sustainability

Udržitelnost

Naše společnost chce podporovat udržitelnost a chránit životní prostředí při všem, co děláme, stejně jako respektovat práva zvířat a lidí. Jedním z prvních kroků, který jsme tímto směrem učinili, je sledování původu surovin i procesu výroby našich produktů. Jsme si dobře vědomi všech obtíží, kterým budeme čelit, a připouštíme, že vždy bude co zlepšovat, ale uděláme vše pro to, abychom měřili a omezovali naši ekologickou stopu a zvyšovali udržitelnost. Chceme být udržitelnou společností, která přebírá zodpovědnost a stále pracuje na dalším rozvoji v těchto oblastech.

Partneři

Společnost DROPS Design vytvořila seznam podmínek, které musí dodavatelé dodržovat a které zahrnují mezinárodní standardy v oblasti lidských práv, zaměstnaneckých práv, ochrany životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat a boje proti korupci. Tyto zásady vycházejí z úmluv OSN a Mezinárodní organizace práce a jsou naším minimálním standardem.

Naše dodavatelé jsou převážně z řad evropských výrobců, kteří se stejně jako Norsko (kde se nachází sídlo naší společnosti a centrální velkosklad), řídí taxonomií EU pro udržitelné hospodářství. Samozřejmě také dodržují předpisy EU týkající se lidských práv, dobrých životních podmínek zvířat a udržitelnosti. Máme také dodávky z Peru, odkud pochází naše alpaková příze, a i tam mají v těchto otázkách velmi podobné předpisy jako EU a aktivně pracují se sociální odpovědností. Naše jehlice a háčky pochází z Indie, kde náš dodavatel aktivně pracuje na zlepšování pracovních podmínek, bezpečnosti, rovných práv a vzdělávání svých zaměstnanců. Mají zdokumentovanou svou práci pro životní prostředí a udržitelnost, mimo jiné včetně opatření na úsporu energie a recyklaci vody.

Spolupracujeme s několika většími, uznávanými výrobci, které dobře známe a se kterými spolupracujeme již mnoho let. Jsme s nimi v neustálém kontaktu, pokud jde o jejich aktuální i připravované certifikace a zlepšování udržitelnosti, na které neustále pracují. Vždy jsme se snažili budovat dlouhodobé vztahy s dodavateli, abychom dosáhli co nejlepší a nejplynulejší spolupráce v této oblasti.

Celé znění našeho Etického kodexu najdete zde.

Suroviny

Pro všechny naše spotřebitele je důležitá sledovatelnost, aby věděli, odkud naše suroviny pocházejí. Pro zajištění co největší transparentnosti jsme se rozhodli uvádět v našich barevnicích jak zemi původu surovin, tak i zemi výroby všech našich přízí. Převážná část našeho sortimentu je vyrobena z přírodních vláken, která jsou biologicky odbouratelná. Některé příze, například ponožkové, mají přidaný polyamid, který je zpevňuje a přidává jim odolnost, takže oděvy vydrží déle.

Naše vlna pochází z Jižní Ameriky, kde je zaručeno, že ovce nejsou vystaveny mulesingu. Rozhodli jsme se nepoužívat vlnu z Austrálie, protože víme, že tam k mulesingu dochází, a vyhýbáme se kontroverzním vláknům, jako je angora, právě kvůli způsobu, jakým se zachází se zvířaty. Naše bavlna pochází z Turecka, Egypta, Pákistánu a Indie. Polyamidy objednáváme z Itálie a Německa. Hedvábí, které používáme, je morušové hedvábí Slivers z Číny, které je certifikováno jako cruelty-free, což znamená, že při výrobě hedvábí bourec morušový netrpí ani nejsou zabíjeny jeho larvy. Vlákna jsou získávána výhradně z hedvábného odpadu a kokonů, ze kterých již můry vylétly .

Některé z našich přízí byly ošetřeny technologií superwash, což znamená, že vlna prochází lázní s chlórem, který rozkládá drobné šupinky vlněných vláken, a poté je potažena velmi tenkou vrstvou pryskyřice, komerčně známé jako Hercosett. Díky tomu jsou vlněná vlákna odolná proti srážení a plstnatění. Množství pryskyřice je tak malé, že neovlivňuje složení vláken. Všechny příze, které jsou ošetřeny technologií superwash, mají certifikát OEKO-TEX® Standard 100, jsou vyráběny v EU a splňují tak legislativu EU týkající se emisí i dopadu na životní prostředí.

Mnoho našich výrobků má certifikaci OEKO-TEX® Standard 100, kterou vydává celosvětové sdružení nezávislých výzkumných a zkušebních ústavů pro bezpečnost výroby a udržitelnost textilního průmyslu. Organizace Oeko-Tex® byla založena v roce 1992 a je zaměřena na testování a certifikaci textilních výrobků. Pokud má výrobek tuto certifikaci, můžeme si být jisti, že každá složka výrobku prošla testem na škodlivé a dráždivé látky, a je tedy bezpečná pro vaše zdraví. Norma OEKO-TEX® Standard 100 rozděluje zkoumané výrobky do 4 tříd, přičemž 1. třída zahrnuje výrobky pro novorozence a děti do 3 let - je to tudíž třída s nejpřísnějšími nároky a limity.

Podrobnosti o certifikátu Oeko-tex najdete zde

Máme také řadu výrobků, které splňují normy REACH a ZDHC. Nařízení REACH zahrnuje omezení používání chemických látek a platí už od roku 2007; jeho cílem je pomoci chránit lidské zdraví a životní prostředí před riziky, která chemické látky představují.

Podrobnosti o nařízení REACH najdete tady

DROPS Design a naše aktivity v oblasti ochrany životního prostředí

Neustále se snažíme snižovat naši ekologickou stopu. Společnost DROPS Design jako první v oboru zveřejnila bezplatné on-line návody, aby snížila spotřebu papíru. Později jsme se rozhodli, že přestaneme tisknout naše návody v katalozích úplně a budeme je nabízet jen on-line. Tím jsme snížili spotřebu surovin a omezili dopravu. Nevyhazujeme a nikdy jsme nevyhazovali ani neničili přízi či jiné výrobky. Veškeré kartonové krabice, které jsme obdrželi od našich dodavatelů, používáme k balení a odesílání výrobků našim zákazníkům a totéž platí pro bedny a palety. Používáme pouze elektrické nákladní automobily, naši dopravci mají zdokumentovaný environmentální profil a pracují na snižování emisí.

DIY a slowfashion aneb Tvořivost a pomalá móda

Pomalá móda a udržitelná móda jsou protikladem všeho, co dnes módní průmysl představuje. Spotřeba v takovém množství a tak rychle, jak ji v současnosti provozujeme, vytváří problémy jak kvůli výrobě, tak později kvůli množství odpadu z oblečení, které už nechceme. Pomalá móda je takový přístup k módě, kde je v centru pozornosti reflexe a uvědomění a kde je kvalita důležitější než kvantita. Dáváme přednost menšímu počtu kusů vybraných oděvů (bez známé značky a ohromující cenovky, ale s vysokou hodnotou oděvu, který nosíte). Součástí pomalé módy je také znovuobjevení kreativity, radosti a řemeslné zručnosti, které by měly být přirozenou součástí módy a odívání. Tedy něčeho, na co v dnešní konzumní kultuře bohužel až příliš často zapomínáme. V módním průmyslu se vyhazuje obrovské množství oblečení, jakmile se v obchodech objeví nové kolekce - tomu se vyhneme, pokud si upleteme či uháčkujeme takové oblečení, které opravdu chceme. Z příze se dá vyrobit mnoho věcí, které nikdy nevyjdou z módy tak rychle, jako konfekční kolekce velkých módních řetězců.

Při výrobě vlastních oděvů začnete jinak vnímat čas i suroviny, které jsou s tvorbou oděvů spojeny. Za každým oděvem se skrývá myšlenka a uspokojení z toho, že jste něco vytvořili vlastníma rukama. To také znamená, že se o oděvy lépe staráte a používáte je po mnoho let. DROPS Design podporuje jak radost z tvoření a kreativitu, tak možnost měnit a upravovat vlastnoručně vyrobené oděvy, které už máte, a zvyšovat tak jejich životnost.