DROPS Extra / 0-948

Shaun by DROPS Design

Baranek DROPS na szydełku, ściegiem pętelkowym, z włóczki „BabyMerino”.

DROPS design: Model nr bm-014
Grupa włóczek A
-----------------------------------------------------------
BARANEK:
Wymiary: wys. ok. 10 cm
Materiał:
DROPS BABY MERINO od Garnstudio
100 g kolor nr 22, jasny szary
Resztki w kolorze czarnym i różowym

SZYDEŁKO DROPS nr 3
INNE: Trochę waty do wypchania

TRAWNIK:
Wymiary: ok. 60 x 35 cm
Materiał:
DROPS BIG MERINO od Garnstudio
400 g kolor nr 13, oliwka

SZYDEŁKO DROPS nr 5
----------------------------------------------------------

(Patrz objasnienia...)

Porady & Pomoc

Dziękujemy za wybór DROPS Design!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wzory były proste i czytelne.

W tym celu, do każdego z naszych wzorów dołączamy bardzo pomocne instrukcje video, które znajdziecie na dole strony.

Proponujemy również kursy, dzięki którym krok po kroku zapoznacie się z niektórymi technikami wykorzystywanymi w naszych wzorach. Znajdziecie je tutaj!

WSKAZÓWKA:
Zacząć każde okrążenie przerabiając 1 oł (to oczko nie zastępuje 1-szego o., ale jest wykonywane dodatkowo). Zakończyć przerabiając 1 oz w 1-sze o. na pocz. okrążenia.

ZAMYKANIE OCZEK:
Aby zamknąć 1 oś należy przer. 2 oś razem następująco: *wbić szydełko w nast. oś, przeciągnąć nitkę*, powt. od *-* jeszcze 1 raz, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez 3 pętelki na szydełku.

ŚCIEG PĘTELKOWY:
Przer. następująco: *nawinąć nitkę wokół lewego palca wskazującego, wbić szydełko w oczko, złapać nitkę z tyłu palca i ją przeciągnąć przez to oczko, jest teraz 2 pętelki na szydełku i jedna pętelka na palcu. Pociągnąć za koniec nitki, aby pętelka miała właściwy rozmiar. Złapać koniec nitki i przeciągnąć ją przez oczko na szydełku jak zazwyczaj*, powt. od *-*.

MAGICZNE KOŁO:
Podczas przerabiania na okrągło, używamy tej techniki, aby uniknąć dziury na środku (zamiast kółeczka z oł): wziąć końcówkę nitki i nawinąć ją jeden raz wokół palca wskazującego (od lewej do prawej) tworząc pętelkę. Przytrzymać pętelkę kciukiem i lewym palcem środkowym, położyć nitkę na lewym palcu wskazującym, włożyć szydełko w pętelkę, wykonać 1 narzut i przeciągnąć nitkę przez pętelkę, przer. 1 oł, dalej przer. oczka ścisłe wokół pętelki. Gdy przerobimy wymaganą liczbę oś, pociągnąć za koniec nitki, aby zacisnąć pętelkę.
----------------------------------------------------------
BARANEK:
Przerabiany od dołu, przer. od wewnątrz robótki, aby pętelki były na zewnątrz. Następnie wykonać podstawę i na końcu zamocować ją pod barankiem.

TUŁÓW & GŁOWA:
Na szydełku nr 3 wykonać 50 oł kolorem jasny szary włóczką Baby Merino. Zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oz w 1-sze oł.
OKR. 1: PATRZ WSKAZÓWKA! 1 oś w każde oł przez całe okrążenie.
OKR. 2: Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM - patrz powyżej, we wszystkie oś w okrążeniu = 50 o. pętelek.
OKR. 3-12: Jak okr. 2.
OKR. 13: 1 o. pętelka w 1-sze o., * ominąć 1 o., 1 o. pętelka w nast. oczko*, powt. od *-* całe okrążenie = 25 o. pętelek.
OKR. 14: Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM we wszystkie o. pętelki przez całe okrążenie = 25 o. pętelek.
OKR. 15: * 1 o. pętelka w każde z 3 pierwszych o., ominąć 1 o., 1 o. pętelka w każde z 2 nast. o., ominąć 1 o.*, powt. od *-* jeszcze 2 razy i zakończyć przerabiając 1 o. pętelkę w każde z 4 ost. o. = 19 o. pętelek.
OKR. 16: Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM we wszystkie o. pętelki przez całe okrążenie = 19 o. pętelek.

Przer. teraz szyję baranka w tę i z powrotem.
RZ. 17: (= od wewnątrz) przer. 12 o. pętelek zaczynając od końca poprzedniego okrążenia, obrócić.
RZ. 18: (= na zewnątrz) przer. 12 o. pętelek. Wziąć pętelki do siebie, aby znajdowały się na zewnątrz. Lub przer. jak wcześniej i następnie przeciągać pętelki na zewnątrz szydełkiem. Obrócić.
RZ. 19: (= od wewnątrz) przer. 12 o. pętelek, obrócić.
RZ. 20: (= na zewnątrz) przer. 12 o. pętelek. Wziąć pętelki do siebie, aby znajdowały się na zewnątrz. Lub przer. jak wcześniej i następnie przeciągać pętelki na zewnątrz szydełkiem. Obrócić.
RZ. 21: (= od wewnątrz) przer. 12 o. pętelek, obrócić.
RZ. 22: (= na zewnątrz) przer. 1 o. pętelkę w 1-sze o., * ominąć 1 o., 1 o. pętelka w nast. oczko *, powt. od *-* przez cały rząd = 6 o. pętelek. Zakończyć.

Przer. teraz głowę baranka na okrągło. Dalej przer. kolorem jasny szary od wewnątrz, zaczynając od lewej strony szyi.
OKR. 23: * Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM od strony oczek pętelek wykonanych w tę i z powrotem na szyję (= 6 o. pętelek) *. 1 oz w każde z o. pętelek z przodu szyi (= 7 oz). Powt. od *-* wzdłuż drugiej strony szyi i zakończyć przerabiając 1 o. pętelkę w każde z 6 o. pętelek z OKR. 22 = 25 o. wokół głowy.
OKR. 24: Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM we wszystkie oczka pętelki i oz we wszystkie oz przez całe okrążenie.
OKR. 25-26: Przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM we wszystkie oczka w okrążeniu = 25 o. pętelek.

Przer. teraz pyszczek oczkami ścisłymi następująco:
OKR. 27: PATRZ ZAMYKANIE OCZEK! 1 oś w każde z 4 nast. oś, zamknąć 1 oś, 1 oś w każde z 7 nast. oś, zamknąć 1 oś, 1 oś w każde z 10 nast. oś = 23 oś.
OKR. 28-30: 1 oś w każde oś przez całe okrążenie.
OKR. 31: 1 oś w każde z 4 nast. oś, zamknąć 1 oś, 5 oś, zamknąć 1 oś, 1 oś w każde z 10 nast. oś = 21 oś.
OKR. 32: * 1 oś w każde z 3 nast. oś, zamknąć 1 oś *, powt. od *-* jeszcze 3 razy, 1 oś w ost. oś = 17 oś.
OKR. 33: 1 oś w każde oś całe okrążenie.
OKR. 34: *1 oś w każde z 3 nast. oś, zamknąć 1 oś *, powt. od *-* jeszcze 2 razy i zakończyć przerabiając 1 oś w każde z 2 ost. oś = 14 oś.
OKR. 35: Przer. każde 2 kolejne oś razem przez całe okrążenie = 7 oś.
OKR. 36: 1 oś w każde oś przez całe okrążenie. Odciąć nitkę, przeciągnąć ją przez oczka wokół otworu i z przodu pyszczka i zacisnąć. Wrobić nitki i wyszyć oczy, nos i buzię kolorem czarnym.

PODSTAWA:
Przerabiana na okrągło, w spiralę, kolorem szarym na szydełku nr 5. Oczka pętelki są bardziej rozciągliwe niż zwykłe oczka ścisłe i aby podstawa była odpowiednia nie należy zbyt zaciskać przy jej wykonywaniu.
OKR. 1: Zacząć od MAGICZNEGO KOŁA – patrz powyżej, z 6 oś w koło.
OKR. 2: 2 oś w każde oś całe okrążenie = 12 oś.
OKR. 3: *1 oś w nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 18 oś.
OKR. 4: *1 oś w każde z 2 nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 24 oś.
OKR. 5: * 1 oś w każde z 3 nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 30 oś.
OKR. 6: *1 oś w każde z 4 nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 36 oś.
OKR. 7: *1 oś w każde z 5 nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 42 oś.
OKR. 8: * 1 oś w każde z 6 nast. oś, 2 oś w nast. oś *, powt. od *-* całe okrążenie = 48 oś.
OKR. 9: Przer. 1 oś w każde oś, W TYM SAMYM CZASIE dodać 2 o. = 50 oś.
Wypchać baranka watą. Umieścić podstawę pod baranem. Połączyć obie części razem oczkami zamykającymi wbijając szydełko w oczka ścisłe podstawy i oczko łańcuszka od spodu barana. Zakończyć. Jeżeli podstawa jest zbyt mała, można dalej równomiernie dodawać o. jak wcześniej za OKR. 8, i wtedy dopiero połączyć podstawę z baranem.

USZY:
Na szydełku nr 3 wykonać 4 oł kolorem jasny szary włóczką Baby Merino i zamknąć w pierścień podstawy przerabiając 1 oz w 1-sze oł. Przer. 3 oł i 13 sł w pierścień podstawy, zakończyć przerabiając 1 oz w 3-cie oł na pocz. okrążenia.
Kolorem różowym wyszyć małe kropki na uchu. Wrobić nitki i przyszyć ucho z boku głowy.
Wykonać drugie ucho tak samo.

TRAWNIK:
Na szydełku nr 5 wykonać 66 oł 2 nitkami w kolorze oliwka włóczką Baby Merino, obrócić. Przer. 1 oś w każde oł przez cały rząd. PATRZ ŚCIEG PĘTELKOWY! Dalej przer. ŚCIEGIEM PĘTELKOWYM w tę i z powrotem. UWAGA! pętelki powinny się znajdować wzdłuż z tej samej strony. Lub: przer. jak wcześniej i następnie przeciągnąć pętelki z jednej strony za pomocą szydełka. Przer. aż dł. robótki wynosi ok. 35 cm lub ma inny pożądany rozmiar. Zakończyć.

Powiązane modele

Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS Extra 0-948.