Little Fern by DROPS Design

Rätstickat set med byxor och kofta i DROPS Alpaca. Storlek 1 månad till 4 år.

DROPS Baby 14-27
Kofta och byxa:
Storlek: 1/3 - 6/9 - 12/18 mån (2 - 3/4) år
Stl i cl: 50/56- 62/68- 74/80 (86/92-98/104)
Material: DROPS Alpaca från Garnstudio
Kofta:
100-100-100 (150-150) gr nr 7300, lime
50-100-100 (100-100) gr nr 7120, ljusmint
DROPS Träknapp, nr 503: 3 st.
Byxa:
150-150-200 (200-250) gr nr 7120, ljusmint
Tillbehör: Resårband à ca 50-60 cm.

DROPS St nr 2,5 – eller det st.nr du måste ha för att få 26 m x 52 v i rätst på 10 x 10 cm

-------------------------------------------------------

Stickfasthet – Se hur och varför du mäter här
Alternativt garn – Se hur du kan byta garn här
Garngrupp A till F – Använd samma mönster och byt garn här
Garnåtgång vid alternativt garn – Använd vår garn-konverterare här

-------------------------------------------------------


100% Alpacka
från 42.95 kr /50g
DROPS Alpaca uni colour DROPS Alpaca uni colour 42.95 kr /50g
LindeHobby
Beställ 
DROPS Alpaca mix DROPS Alpaca mix 42.95 kr /50g
LindeHobby
Beställ 
needles Stickor och virknålar Beställ 
Garnet till detta mönstret kostar 257.7kr. Läs mer.

Instruktioner

Rätst (fram och tillbaka på st):
Sticka räta m på varje varv.

Sticktips (gäller koftan): Efter varje gång man har vänt mitt i plagget lyfts 1:a m efter att man har vänt, strama tråden och sticka vidare som innan, detta för att slippa hål vid alla övergångarna.

KOFTA:

Det startas på vänster framst, stickas vidare mot ärmen, bakst, den andra ärmen och till sist höger framst.
Lägg löst upp 70-76-86 (96-104) m på st 2,5 med ljusmint och sticka 10 räta v till framkant - varv 1 = rätsidan. Sedan stickas så här - läs Sticktips: * 2 räta v över de första 46-50-57 (65-70) m med lime (dvs sticka rm på rätsidan över de första 46-50-57 (65-70) m, vänd arb och sticka rm tillbaka), 2 räta v över de första 64-70-80 (90-98) m med lime, 2 räta v över alla 70-76-86 (96-104) m med ljusmint *, upprepa *-* tills arb mäter ca 16-18-19 (20,5-22) cm från uppläggn.kanten mätt på det bredaste. Nu sätts de yttersta 41-45-52 (60-65) m mot nederkanten på 1 tråd (= sidan) och det läggs upp 36-42-46 (60-70) nya m i början på v till ärm innan det fortsätts så här:
* 2 räta v över de första 41-47-51 (65-75) m med lime, 2 räta v över de första 59-67-74 (90-103) m med lime, 2 räta v över alla 65-73-80 (96-109) m med ljusmint. När arb mäter 16-17-18 (18-20) cm från där det las upp till ärm (mätt på det bredaste) avm de yttersta 36-42-46 (60-70) m nederst på ärmen. Sätt de 41-45-52 (60-65) m på tråden i sidan tillbaka på st och sätt 1 märktråd i arb. Sticka vidare som innan *-* på samma sätt som det förkl på framst.
När arb mäter 28-31-35 (37-40) cm från märktråden (mätt på det bredaste) sätts de yttersta 41-45-52 (60-65) m från nederkant på 1 tråd (= sidan). Lägg upp 36-42-46 (60-70) nya m till ärm och sticka vidare som innan *-* på samma sätt som det förkl på den andra ärmen tills det är stickat lika många v på denna ärmen som på den andra. Maska av de yttersta 36-42-46 (60-70) m nederst på ärmen och sätt de 41-45-52 (60-65) m på tråden i sidan tillbaka på st innan det fortsätts som innan igen. När det är stickat lika många v på höger framst som på vänster framst byts det till ljusmint och det stickas framkant så här: sticka 4 räta v över alla m, på nästa v från rätsidan avm för 3 knapphål så här (dvs från nederkant och upp mot halsen): sticka 43-47-55 (63-67) rm, 1 omslag, 2 rm tills, sticka 10-11-12 (13-15) rm, 1 omslag, 2 rm tills, sticka 10-11-12 (13-15) rm, 1 omslag, 2 rm tills och avsluta med 1 rm. Vänd och sticka rm tillbaka över alla m, sedan stickas det 4 räta v över alla m innan det maskas av löst.

Montering: Sy sömmen under ärmarna kant i kant med små fina stygn.

Halskant: Sticka upp 1 m i vartannat v (dvs i varje rätst ”rand”) runt halsen på st 2,5 med ljusmint = ca 88-95-102 (106-113) m. Sticka 3 räta v (varv 1 = avigsidan) samtidigt som det på 1:a v minskas jämnt fördelat till 62-64-66 (70-72) m. Sedan maskas det av med växelvis 1 rm och 1 am. Sy i knapparna.




BYXA:

Höger ben: Lägg upp 52-60-64 (70-74) m (inkl 1 kantm i varje sida) på st 2,5 med ljusmint och sticka rm på varje v. När arb mäter 4 cm sätts det 1 märktråd i arb (= uppvikning) - härifrån mäts nu arb! När arb mäter 4 cm ökas det 1 m i varje sida med 1½-2-2½ (3-4) cm mellanrum totalt 8 ggr = 68-76-80 (86-90) m. När arb mäter 18-21-24 (29-34) cm avm 2 m i varje sida. Fortsätt nu att avm 1 m i den ena sidan av arb (= mot mitt fram) på vartannat v totalt 2-4-6 (10-12) ggr = 62-68-70 (72-74) m. Fortsätt med rätst tills arb mäter 36-42-46 (52-58) cm från märktråden. Sedan stickas det slätst i 2 cm till linning innan det maskas av löst.

Vänster ben: Lägg upp och sticka som höger, men spegelvänt.

Montering: Vik höger ben dubbelt och sy inre bensöm innanför 1 kantm – Obs: på de 4 nedersta cm på benet sys sömmen med sömkanten utåt så att sömmen inte syns när kanten viks upp. Sy vänster ben på samma sätt. Sy ihop byxan fram och bak innanför 1 kantm och sy ihop öppningen mellan benen. Vik linningen överst dubbel mot avigsidan och sy fast med små fina stygn – lämna en öppning till att dra resåren genom. Vik upp de 4 nedersta cm på benen.




Groda: Se mönster under modell nr b13-25
Filt: Se mönster under modell nr b14-12

Diagram

diagram measurements

Behöver du hjälp med mönstret?

Tack för att du väljer ett mönster från DROPS Design. Vi arbetar hårt för att ge ut mönster som är korrekta och enkla att förstå. Alla mönster är översatta från norska och du kan alltid se originalmönstret (DROPS Baby 14-27) för mått och uträkningar.

Har du problem med att läsa mönstret? Se listan av alternativ som kan hjälpa dig att göra färdigt ditt projekt - eller varför inte lära dig något nytt.

signature-image signature

Har du problem med att läsa mönstret? Se listan av alternativ som kan hjälpa dig att göra färdigt ditt projekt - eller varför inte lära dig något nytt.

Vi har också steg-för-steg guider för olika tekniker som du hittar här.

1) Varför är stickfasthet/virkfasthet viktig?

Stickfasthet är det som avgör de slutliga måtten på ditt arbetet, och mäts ofta per 10 x 10 cm. Det anges såhär: antal maskor på bredden x antal varv på höjden - till exempel: 19 maskr x 26 varv i slätstickning = 10 x 10 cm.

Stickfasthet är väldigt individuellt; vissa stickar löst och andra stickar stramt. Du justerar din stickfastheten med storleken på stickorna, det är därför som den storleken på stickor som uppges endast är vägledande! Du måste själv justera detta upp eller ner så att DIN stickfasthet stämmer överens med stickfastheten i mönstret. Om du stickar med en annan stickfasthet än den angivna så kommer du att få en annan garnåtgång och andra mått på ditt arbetet än det som står i mönstret.

Stickfasthet är också det som avgör vilka garn som kan bytas mot varandra: så länge du uppnår samma stickfasthet kan du utan problem byta garn.

Se DROPS leksjon: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Stickfasthet - provlapp

till toppen

2) Vad är garngrupper?

Alla våra garn är uppdelade i garngrupper (från A till F) efter tjocklek och stickfasthet – grupp A innehåller de tunnaste garnerna och grupp F de tjockaste. Detta gör det enklare för dig att hitta ett alternativt garn till våra mönster, om du skulle vilja det. Alla garner inom samma grupp har samma stickfasthet och kan enkelt ersätta varandra. Olika garn har dock olika struktur och egenskaper vilket kommer att ge slutresultatet ett unikt utseende och känsla.

Klicka här för en översikt över garnen i de olika garngrupperna

till toppen

3) Kan jag använda ett annat garn än det som uppges i mönstret?

Det som är viktigt när man byter till ett annat garn är att stickfastheten hålls. Så länge du uppnår samma stickfasthet får du samma mått som står i måttskissen. Det är lättare att uppnå samma stickfasthet med garn från samma garngrupp. Du kan också använda fler trådar av ett tunnare garn för att uppnå samma stickfasthet som med ett tjockare garn.Här kan du prova vår konverterare. Vi rekommenderar att du alltid stickar en provlapp.

Var OBS på att vid byte av garn kan plagget få ett annat utseende än på bilden då olika garn ofta har olika struktur och egenskaper.

Se DROPS lektion: Kan jag använda ett annat garn än det som uppges i mönstret?

till toppen

4) Hur använder man konverteraren för garn?

Längst upp på alla våra mönster hittar du en länk till vår konverterare, som är ett verktyg du kan använda om du vill använda ett annat garn än det som föreslås i mönstret. Genom att fylla i det garn som du önskar ersätta, antal gram (i din storlek) och antal trådar så får du fram alternativa garn med samma stickfasthet. Du får besked om hur mycket du behöver i de alternativa garnen och om du behöver använda fler trådar. De flesta nystan innehåller 50 g (vissa 25 g eller 100 g).

Om det är fler färger i mönstret så måste varje färg konverteras separat. Ifall mönstret stickas eller virkas med fler trådar av olika garner (t.ex. 1 tråd Alpaca och 1 tråd Kid-Silk) får du konvertera varje garn individuellt för att hitta alternativ.

Klicka här för att se vår konverterare

till toppen

5) Varför får jag fel stickfasthet med rekommenderad sticka?

Storleken på stickan som står uppgivet i mönstret är endast vägledande, det som är viktigt är att den uppgivna stickfastheten stämmer. Eftersom stickfasthet är väldigt individuellt så måste du själv justera storleken så att DIN stickfasthet stämmer överens med det som står i mönstret – kanske måste du avvika en eller två storlekar från det som står i mönstret, och det gör ingenting. Vi rekommenderar att du stickar provlappar.

Om du har fel stickfasthet så riskerar du att måtten på plagget inte stämmer överens med måtten på måttskissen.

Se DROPS lektion: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Hur kontrollerar man stickfastheten / gör provlapp

till toppen

6) Varför är arbetet skrivit uppifrån och ner?

Att sticka ovanifrån och ner ger mer flexibilitet och plats för personliga justeringar. Det är också enklare att prova plagget under arbetets gång, samt att justera längden på fram- och bakstycke och ärmar.

Mönstret är noga förklarat i den ordning det stickas/virkas i. Om mönstret innehåller diagram är dessa i stickriktningen och ska läsas på vanligt sätt.

till toppen

7) Varför är ärmarna kortare i större storlekar?

I de större storlekarna kommer den totala vidden (från handled till handled) att vara större än i de mindre storlekarna, även om själva ärmen är kortare. De större storlekarna har längre ärmkupa samt bredare axelvidd. Detta resulterar i en bra passform i alla storlekar.

till toppen

8) Vad är 1 rapport?

Diagram upprepas ofta både på bredden och på höjden. Ett diagram består ofta av 1 rapport. Om det står att A.1/rapporten ska upprepas 5 gånger på varvet så följer du A.1 och börjar från början igen totalt 5 gånger efter varandra. Om det står att det ska stickas 2 rapporter av A.1 på höjden så ska du sticka hela diagram A.1 färdigt och sedan börja på nytt och sticka hela diagrammet en gång till.

till toppen

9) Hur stickar man enligt ett stickdiagram?

Ett stickdiagram visar varje varv och varje maska från rätsidan. Det ska stickas nerifrån och upp från höger till vänster. 1 ruta = 1 maska.

När man stickar fram och tillbaka, stickas vartannat varv i diagrammet från rätsidan och vartannat från avigsidan. När det stickas från avigsidan måste diagrammet stickas motsatt: alltså från vänster till höger, rätmaskor stickas avigt och avigmaskor stickas räta osv.

När det stickas runt på rundsticka/strumpsticka stickas varje varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster).

Se DROPS lektion: Hur man läser stickdiagram

till toppen

10) Hur virkar jag enligt ett virkdiagram?

Det är enkelt att virka enligt diagram, varje symbol virkas i den ordning som det visas i diagrammet. Det virkas från vänster till höger, nedifrån och upp eller i cirkel från mitten och ut.

När man virkar fram och tillbaka virkas vartannat varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster) och vartannat varv virkas från avigsidan (från vänster till höger).

När man virkar runt, virkas varje varv i diagrammet från rätsidan - alltså från höger till vänster.

När man virkar enligt ett cirkeldiagram börjar man i mitten av cirkeln och jobbar sig från höger till vänster, varv efter varv utåt.

Varven börjar gärna med x antal luftmaskor (som motsvarar höjden på nästa maska), detta är antingen inritat i diagrammet, eller så står det förklarat i mönstret.

Se DROPS lektion: Hur man läser virkdiagram

till toppen

11) Hur stickas/virkas flera diagram efter varandra på ett varv?

Om ett mönster har flera diagram som stickas efter varandra på bredden, kan det ofta vara skrivet på detta sätt: ”Sticka A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gånger”. Detta betyder att A.1 och A.2 stickas en gång i alla storlekar och A.3 stickas det antal gånger som står i varje storlek (S=0, M=0, L=2, XL=3, XXL=4 gånger).

Diagrammen läses som vanligt: börja med första varvet i A.1, sedan första varvet i A.2, första varvet i A.3 osv.

Se DROPS lektion: Hur läser man stickdiagram

Se DROPS lektion: Hur läser man virkdiagram

till toppen

12) Varför börjar man med fler luftmaskor än det ska virkas med?

Luftmaskor fyller lite mindre än andra maskor, så för att uppläggningskanten inte ska bli för stram så gör vi fler luftmaskor i början av arbetet. Detta antal justeras redan på nästa varv.

till toppen

13) Varför ökas det maskor innan resåren när plagget stickas ovanifrån och ner?

Resår är mer elastiskt än slätstickning och drar därför ihop sig mer. Genom att öka maskor före resåren undviker man att det blir en markant skillnad på bredden på resåren jämfört med resten av fram- och bakstycket.

till toppen

14) Varför ökas det i avmaskningskanten?

Det är lätt hänt att avmaska för stramt, och för att kompensera för detta lägger vi ofta in omslag som också avmaskas för att nederkanten inte ska bli för stram.

Se DROPS video: Hur man maskar av med omslag

till toppen

15) Hur ökar man växelvis på var 3:e och 4:e varv?

För att få en jämn ökning kan det t.ex ökas på växelvis var 3:e och var 4:e varv så här: Sticka 2 varv och öka på det 3:e, sticka 3 varv och öka på det 4:e. Detta upprepas till ökningarna är färdiga.

Se DROPS leksjon: Öka/Minska växelvis på var 3:e och 4:e varv

till toppen

16) Varför är mönstret lite annorlunda än det man ser på bilden?

Mönsterrapporterna på plagget kan vara lite olika i de olika storlekarna pga. olika proportioner. Om du inte gör samma storlek som på bilden, kan det kanske avvika något – detta är noga övervägt och justerat så att det totala intrycket av plagget är samma i alla storlekar.

Följ mönster och diagram för din storlek!

till toppen

17) Hur kan jag sticka en kofta runt istället för fram och tillbaka?

Om du föredrar att sticka runt istället för att sticka fram och tillbaka kan du självklart göra det. Då måste du själv lägga in uppklippningsmaskor (vanligtvis 5 st) mitt fram, förutom det så kan du följa mönstret som vanligt. När du egentligen skulle ha vänt arbetet och stickat tillbaka, stickar du istället över uppklippningsmaskorna och fortsätter att sticka runt.

Se DROPS video: Hur man klipper upp för ärmhål

till toppen

18) Kan man sticka tröjan fram och tillbaka istället för att sticka runt?

Om du föredrar att sticka tröjan fram och tillbaka i flera delar och sy ihop den till slut kan du göra det även om mönstret är skrivet för att sticka på rundsticka. Dela maskantalet på 2 och lägg till en kantmaska på varje sida som du kan sy ihop den i.

Se DROPS leksjon: Kan jag anpassa ett mönster för rundsticka så att jag kan sticka fram och tillbaka?

till toppen

19) Varför visar ni garn i era mönster som har utgått?

Eftersom de olika garnen har olika egenskaper och struktur har vi valt att behålla originalgarnet i våra mönster. Du kan enkelt hitta bra alternativ till varje mönster genom att antingen välja ett annat garn i samma garngrupp, eller använda vår garnkalkulator.

Det är också möjligt att garn som har utgått fortfarande finns kvar hos vissa återförsäljare, eller att någon har ett par nystan liggande som de gärna vill hitta ett mönster till.

Genom att använda vår garnkalkulator får du upp både alternativa garn, och mängd du behöver i den nya kvaliteten.

till toppen

20) Hur gör jag om en damstorlek till en herrstorlek?

Har du hittat ett mönster på en fin dammodell, så är de inte så svårt att göra om den till herrstorlek om du önskar det. Den största skillnaden är längden på ärmar och fram- och bakstycke. Välj den storlek i måttskissen som passar bäst över bröstet. Den extra längden stickas/virkas precis innan man maskar av till ärmkulle/ärmhål. Om arbetet är stickat/virkat ovanifrån och ned så stickas/virkas ärmen lite längre innan man gör den första minskningen på ärmen.

När det gäller extra garnåtgång så är detta väldigt individuellt, men köp hellre ett nystan för mycket än ett för lite.

till toppen

21) Hur undviker jag att långhårigt garn fäller?

Alla garner innehåller överskottsfibrer (från produktionen) som kommer att fälla eller ludda lite. Borstat garn har flera av dessa lösa överskottsfibrer, vilket ger dem större tendenser till att fälla.

Även om man naturligtvis inte kan garantera att borstade garner kan bli 100 % fria från överskottsfibrer så är det möjligt att få plagget att fälla mindre genom att följa dessa steg:

1. När plagget är färdigt (innan du tvättar det) kan du skaka det, så att alla lösa fibrer faller av. OBS: Använd ALDRIG en klädrulle, borste eller liknande som drar i garnet.

2. Lägg plagget i en plastpåse i frysen – temperaturen kommer att få fibrerna att hålla fast mindre i varandra, så de lösa fibrerna kommer att ramla av.

3. Låt det ligga i frysen några timmar innan du tar ut det och skakar det igen.

4. Tvätta plagget enligt tvättråden på banderollen.

till toppen

22) Var på plagget mäts längden?

Hela plaggets längd, som är uppgivet på måttskissen, mäts från innerst vid halskanten (på axeln) och ner till nederkanten på plagget. Det mäts alltså INTE från ytterst på axeln.

På en kofta mäts längden aldrig längs framkanten, om inte detta är tydligt förklarat. Mät alltid längden på insidan av framkantmaskorna.

Se DROPS lektion: Hur man läser en måttskiss

till toppen

23) Hur vet jag hur många nystan jag behöver?

Garnåtgången uppges alltid i antal gram, t.ex. 450 g. För att räkna ut hur många nystan du behöver måste du först veta hur många gram det är i 1 nystan (25 g, 50 g eller 100 g). Du hittar information om vikten på varje nystan om du klickar dig in på varje garn. Sedan kan du dela antal gram du behöver på antal gram i varje nystan. T.ex.: Om du stickar med garn i 50 g-nystan (vilket är det vanligaste) tar du 450 / 50 = 9 nystan.

till toppen

Har du köpt DROPS garn för att göra detta mönster? Då kan du få hjälp av butiken där du köpte garnet. Hitta en lista på DROPS återförsäljare här!
Hittar du fortfarande inte svar på din fråga? Scrolla då ner och ställ en fråga så att en av våra experter kan försöka hjälpa dig. Du får vanligtvis svar inom 5-10 dagar.. Under tiden kan du läsa tidigare frågor och svar till detta mönster eller gå med i DROPS Workshop på Facebook för att få hjälp av andra stickare/virkare!

Kommentarer / Frågor (69)

country flag Sba wrote:

Knittig size 6/9 month size, am I putting sts on holder at the widest or narrow edge where the neck is ? "Now put the outermost 41-45-52 (60-65) sts towards lower edge on a thread (= side) and cast on 36-42-46 (60-70) new sts on beginning of row for sleeve, before continuing as follows" Do I need to cut the tread?

14.04.2023 - 21:46

DROPS Design answered:

Dear Sba, you put on holder the stitches on the side, so on the wider edge. Yes, you need to cut the thread. Happy knitting!

16.04.2023 kl. 19:50

country flag Kristina wrote:

Hej, När man har satt maskor på tråd för att sedan börja på den fösta ärmen, klipper man då av trådarna? Eller ska de på något sätt följa med uppåt? Tacksam för svar! Med vänlig hälsning, Kristina

15.02.2023 - 07:30

DROPS Design answered:

Hej Kristina, du fortsætter med samme tråd når du strikker over ærmerne. Hvis du ikke har strikket maskerne først så kan du blive nødt til at klippe tråden :)

16.02.2023 kl. 13:57

country flag MARJON BENSCHOP wrote:

In dit mooie patroon mis ik de beschrijving van het rugpand. Kunt u dit patroon kompleet maken. Mijn hartelijke dank en groet, Marjon

06.01.2023 - 23:18

DROPS Design answered:

Dag Marjon,

De panden worden in een stuk gebreid en overdwars, beginnend bij midden voor. Je breit eerst een voorpand, dan brei je door over het achterpand en dan weer een voorpand. Vandaar dat de panden niet los beschreven staan.

08.01.2023 kl. 10:24

country flag Kerstin wrote:

Hej! Vilken färg ska jag använda när jag lägger upp nya maskor för att sticka ärmarna? Tack på förhand!

12.12.2022 - 11:42

DROPS Design answered:

Hej Kerstin, samme farve som du strikker bærestykket med :)

15.12.2022 kl. 08:59

country flag Kerstin wrote:

Hej! Tröjan Little Fern är klar och nu fattas bara halskanten. Kan inte förstå beskrivningen: \\\\\\\"sticka upp \\\\\\\" Menar man \\\\\\\"ta upp\\\\\\\" 1m i vartannat v runt halsen? Jag stickar i strl 6/9 mån. Nu har jag 90m i halsringningen. Då kan jag ju omöjligt få 95 m om jag skall ta upp 1 m i vartannat v. Jag förstår ingenting. Tacksam för hjälp!

03.08.2022 - 18:04

DROPS Design answered:

Hej Kerstin, ja du strikker 95 masker op rundt i halsen. Se gerne vores video hvordan man strikker op :)

05.08.2022 kl. 14:20

country flag Monica Ferrone wrote:

Por favor hay videos de tejido, quiero aprender pero es dificil para mi con utilizando solo lectura, con videos es mucho mas facil. Desde ya muchas gracias y espero sepan comprender, me encantan sus tejidos. felicitaciones. saludos desde argentina

18.05.2022 - 08:12

DROPS Design answered:

Hola Monica, puedes encontrar todos los vídeos relevantes para realizar esta labor debajo de las instrucciones del patrón y los diagramas.

22.05.2022 kl. 22:57

country flag Elise Rikkers wrote:

Ik heb een vraag over het patroon voor 2 jaar. De mouwinzet/wijdte mouw bij de oksel is veel te nauw. Ik heb de mouw zelf breder gebreid, dus geen 18 cm maar 20 cm maar dit lost het probleem niet op, hij blijft te nauw. De mouw is goed maar de inzet niet. Kan ik dit oplossen? of moet ik alles uithalen en minder steken dan 60 op de pas (zijkant) laten (waardoor de mouw lager begint). Ik hoop dat mijn vraag duidelijk is. Ik zou erg geholpen zijn met een reactie.

19.04.2022 - 21:33

DROPS Design answered:

Dag Elise,

Wat vervelend dat het te krap is. Om meer ruimte bij de oksel te maken, moet je inderdaad minder steken op een hulpdraad zetten. Op deze manier heb je meer steken aan de kant van de pas en wordt het armsgat groter. Het aantal op te zetten steken voor de mouw verminder je dan ook met het aantal steken dat je minder op de hulpdraad hebt gezet. Dus als je bijvoorbeeld 55 steken op een hulpdraad zet in plaats van de aangegeven 60 steken, dan zet je ook 5 steken minder op voor de mouw.

20.04.2022 kl. 10:40

country flag Mickan wrote:

Hej , jag har löst min fråga så den behöver ni inte svara på. Men jag undrar om det finns någon video på hur man syr sömmen under ärmarna kant i kant med små fina stygn, jag antar att den ska bli nätt och inte så klumpig.

04.03.2021 - 16:51

DROPS Design answered:

Hej Mickan, Ja vi har flere monteringsvideoer, vælg den som passer dig bedst montering sy ihop

05.03.2021 kl. 09:03

country flag Lisbet Sortkjær wrote:

I opskriften står at man skal bruge garn nr. 7300 Lime og nr. 7120 Lys mint, men de farver kan jeg ikke se findes i farvekortene for Drops Alpaca

30.12.2020 - 22:56

DROPS Design answered:

Hej Lisbet, de er desværre udgået, men vi har mange nye farver - se her: Alpaca Farvekort

07.01.2021 kl. 14:10

country flag Kim wrote:

My first time knitting newborn sweater. I’m confused about taking the stitches off the thread and knitting the other front panel? It seems like that should be the neck? There are only 41 stitches on the thread on that side? I don’t know what I did wrong?🤷🏽‍♀️

14.08.2020 - 05:39

DROPS Design answered:

Dear Kim, first row from RS is worked from the bottom edge of the jacket towards the neck, this means, the short rows are started from RS = there are more rows towards the bottom of the jacket - you then slip the first 41 sts at the beg of the next row from RS = the stitches for the side (will be worked later) and cast on 32 sts for the sleeve. Work the sleeve, then cast off the 32 sts and work the 41 sts back for back piece. Happy knitting!

14.08.2020 kl. 07:33

Kommentér oppskrift DROPS Baby 14-27

Vi vill gärna ha din åsikt om denna modell!

Om du har en fråga kring den, kom ihåg att välja rätt kategori i menyn under, så får du snabbare svar! Obligatoriska fält är markerade med *.

#dropsfan gallery

Little Fern

Linnea, Sweden

Little Fern

Elske, Netherlands

Little Fern

Christine, Denmark

Se mer