-------------------------------------------------------
WYKORZYSTYWANE TECHNIKI
-------------------------------------------------------
OCZKA ŁAŃCUSZKA:
Jeżeli przerabiamy samym czubkiem szydełka, oczko łańcuszka będzie zbyt małe. 1 oczko łańcuszka powinno mieć taką samą długość jaką szerokość ma 1 oczko ścisłe.
WSKAZÓWKA:
Każde okrążenie zaczyna się od 1 oczka łańcuszka; to oczko łańcuszka nie zastępuje pierwszego oczka ścisłego; kończyć każde okrążenie przerabiając 1 oczko zamykające w to oczko łańcuszka.
PRZERABIANIE OCZEK ŚCISŁYCH RAZEM:
Przerabiać 2 oczka ścisłe razem następująco: 1 oczko ścisłe w następne oczko, ale nie wykonywać ostatniego narzutu (= 2 pętelki na szydełku), przerobić 1 oczko ścisłe w następne oczko i ostatni narzut przeciągnąć przez 3 pętelki na szydełku.
-------------------------------------------------------
ROBÓTKĘ ROZPOCZYNAMY TUTAJ:
-------------------------------------------------------
MYSZKA DLA KOTA – SKRÓCONY OPIS ROBÓTKI:
Przerabiana na okrągło, od noska. Uszy i oczy są przerabiane w miarę postępu robótki. Wypychamy muszkę watą i wykonujemy ogon; na końcu wykonać wąsiki.
MYSZKA:
Na szydełku nr 3,5 wykonać 3 oczka łańcuszka włóczką Lima, kolorem ochra lub pudrowy róż – patrz OCZKA ŁAŃCUSZKA i WSKAZÓWKA powyżej. Zamknąć je w pierścień podstawy przerabiając 1 oczko zamykające w pierwsze oczko łańcuszka. Dalej przerabiać następująco: ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
OKRĄŻENIE 1: 3 oczka ścisłe wokół pierścienia podstawy.
OKRĄŻENIE 2: 2 oczka ścisłe w każde oczko ścisłe = 6 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 3: 2 oczka ścisłe w każde oczko ścisłe = 12 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 4: 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe = 12 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 5: *1 oczko ścisłe w pierwsze oczko ścisłe/ w następne oczko ścisłe, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 18 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 6: 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe = 18 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 7: *1 oczko ścisłe w każde z 2 pierwszych oczek ścisłych/ 2 następnych oczek ścisłych, 2 oczka ścisłe w następne oczko ścisłe*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 24 oczka ścisłe.
OKRĄŻENIE 8: w tym okrążeniu wykonać oczy, przerabiając 2 długie oczka ścisłe następująco:
dalej przerabiać kolorem ochra/pudrowy róż i przerobić 1 oczko ścisłe w każde z 8 pierwszych oczek ścisłych, wbić szydełko w następne oczko w okrążeniu 6 (tj. 2 okrążenia niżej), przeciągnąć nitkę kolorem ciemny szary, wziąć nitkę w kolorze ochra/pudrowy róż i przeciągnąć nitkę przez 2 pętelki na szydełku (= 1 oko/1 długie oczko ścisłe), dalej przerabiać kolorem ochra/pudrowy róż i przerobić 1 oczko ścisłe w każde z 6 następnych oczek ścisłych, wbić szydełko w następne oczko w okrążeniu 6 (tj. w przejściu 2 okrążenia niżej), przeciągnąć nitkę w kolorze ciemny szary, wziąć teraz nitkę w kolorze ochra/pudrowy róż i przeciągnąć ją przez 2 pętelki na szydełku (= 1 oko/1 długie oczko ścisłe), przerobić 1 oczko ścisłe w każde z 8 ostatnich oczek ścisłych = 24 oczka. Wrobić nitkę w kolorze ciemny szary po wewnętrznej stronie robótki (na lewej stronie robótki).
OKRĄŻENIA 9-10: dalej przerabiać kolorem ochra/pudrowy róż i przerabiać 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe = 24 oczka ścisłe.
OKRĄŻENIE 11: przerabiać w tym okrążeniu uszy następująco:
1 oczko ścisłe w każde z 7 pierwszych oczek ścisłych, ominąć 1 oczko ścisłe, w następne oczko ścisłe przerobić: 1 oczko ścisłe, 1 półsłupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 3 słupki podwójne, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 półsłupek i 1 oczko ścisłe (= ucho), ominąć 1 oczko ścisłe, przerabiać 1 oczko ścisłe w każde z 4 następnych oczek ścisłych, ominąć 1 oczko ścisłe, w następne oczko ścisłe przerobić: 1 oczko ścisłe, 1 półsłupek, 1 oczko łańcuszka, 1 słupek, 3 słupki podwójne, 1 słupek, 1 oczko łańcuszka, 1 półsłupek i 1 oczko ścisłe (= ucho), ominąć 1 oczko ścisłe i przerobić 1 oczko ścisłe w każde z 7 ostatnich oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 12: 1 oczko ścisłe w każde z 7 pierwszych oczek ścisłych, równomiernie 3 oczka ścisłe za uchem, 1 oczko ścisłe w każde z 4 oczek ścisłych między uszami, równomiernie 3 oczka ścisłe za uchem i 1 oczko ścisłe w każde z 7 ostatnich oczek ścisłych = 24 oczka ścisłe.
OKRĄŻENIA 13-14: 1 oczko ścisłe w każde oczko ścisłe = 24 oczka ścisłe.
OKRĄŻENIE 15: *1 oczko ścisłe w każde z 4 pierwszych/ 4 następnych oczek ścisłych, przerobić 2 następne oczka ścisłe razem – patrz PRZERABIANIE OCZEK ŚCISŁYCH RAZEM *, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 20 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 16: *1 oczko ścisłe w każde z 3 pierwszych oczek ścisłych / 3 następnych oczek ścisłych, przerobić 2 następne oczka ścisłe razem*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 16 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 17: *1 oczko ścisłe w każde z 2 pierwszych oczek ścisłych/ 2 następnych oczek ścisłych, przerobić 2 następne oczka ścisłe razem*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 12 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 18: *1 oczko ścisłe w każde z 2 pierwszych oczek ścisłych/ 2 następnych oczek ścisłych, przerobić 2 następne oczka ścisłe razem*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 9 oczek ścisłych. Wypchać myszkę watą.
OKRĄŻENIE 19: *1 oczko ścisłe w pierwsze oczko ścisłe/w następne oczko ścisłe, przerobić 2 następne oczka ścisłe razem*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 6 oczek ścisłych.
OKRĄŻENIE 20: przerobić każde 2 kolejne oczka ścisłe razem = 3 oczka ścisłe, nie odcinać nitki. Teraz wykonać ogon.
OGON:
Wykonać 30 oczek łańcuszka, obrócić, 1 oczko ścisłe w 3-cie oczko łańcuszka od szydełka, 1 oczko ścisłe w każde z 2 następnych oczek łańcuszka, *ominąć 1 oczko łańcuszka, 1 oczko ścisłe w każde z 3 następnych oczek łańcuszka*, powtarzać od *-* do końca rzędu, ominąć ostatnie oczko łańcuszka i zakończyć przerabiając 1 oczko zamykające pod spodem myszki. Odciąć i wrobić nitkę.
WĄSIKI:
Odciąć 3 nitki w kolorze ciemny szary o długości 10 cm każda. Przeciągnąć je przez nosek i zawiązać podwójny supełek. Wyrównać do odpowiedniej długości.
DELIKATNE FILCOWANIE W SUSZARCE:
Delikatnie sfilcować robótkę. To filcowanie nie doprowadzi do zmniejszenia rozmiarów robótki. Zwilżyć zabawkę letnią lub zimną wodą – nie namaczać. Włożyć mysz do pustej suszarki i zastosować suszenie na ciepło przez 20 - 30 minut. Nie suszyć zbyt długo, gdyż myszka może się zbiec. Dosuszyć w temperaturze otoczenia.
Hii! I loved this pattern, so easy and my cat loved it
25.11.2020 - 01:49Love this pattern - will be practicing my crochet skills by making toys for cat shelters Is there going to Be an alpaca party this year ?
23.11.2020 - 06:40DROPS Design answered:
Dear Allinson, we still do not know, please stay tuned. Happy crocheting!
23.11.2020 kl. 10:30