DROPS Super Sale - SPAR 30% på 6 garner hele juni!
Product image DROPS Fabel yarn
DROPS Fabel
75% Uld, 25% Polyamid
fra 22.00 kr /50g
Garnet til denne opskrift koster fra 88.00kr.

Prisen på garnet er udregnet efter den mindste størrelse og garnets billigste produkttype. Leder du efter endnu bedre pris? Det kan være du finder det her på DROPS Deals!

DROPS AW2425
DROPS 154-18

#arabiannightsshawl

DROPS Design: Model nr fa-266
Garngruppe A
-----------------------------------------------------------
Mål: ca 100 cm målt langs kortsiden (indtagningskanten).
Materialer:
DROPS FABEL fra Garnstudio
100 g f.nr 903, gul/rosa
100 g f.nr 911, fun lilac

DROPS RUNDP (60 cm) nr 4,5 – eller det p.nr du skal bruge for at få 20 m x 39 p retstrik på 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hvordan du bytter garn her
Garngruppe A til F – Brug samme opskrift og byt garn her
Garnforbrug ved alternativt garn – Brug vores garn-omregner her

-------------------------------------------------------

Du synes måske også om...

Product image DROPS Fabel
DROPS Fabel
75% Uld, 25% Polyamid
fra 22.00 kr /50g
Garnet til denne opskrift koster fra 88.00kr.

Prisen på garnet er udregnet efter den mindste størrelse og garnets billigste produkttype. Leder du efter endnu bedre pris? Det kan være du finder det her på DROPS Deals!

Instruktioner

SJAL:
Arb strikkes frem at tilbage på rundp for at få plads til alle m. Slå 3 m op på rundp 4,5 med gul/rosa og strik 2 p retstrik. Skift til fun lilac.
1.P: Strik 1 m ret, slå om, 1 m ret, slå om og 1 m ret.
2.P: Strik alle m ret.
3.P: Skift til gul/rosa og strik 2 m ret sammen (lidt løst), strik ret til der er 1 m tilbage, slå om og 1 m ret
4.P: Strik alle m ret.
5.P: Skift til fun lilac og strik til der er 2 m tilbage, slå om, 1 m ret, slå om og 1 m ret.
Derefter gentages 2.- 5.p. Strik således til der er ca 200 m på p eller til ønsket mål. Sørg for at du har nok garn til aflukningen og luk af efter 2. eller 4.p. For at få en elastisk kant lukkes der af således: * luk 2 m af, slå om og luk omslaget løst af *, gentag fra *-* p ud. Klip og hæft trådene.
Har du et spørgsmål? Se listen over ofte stillede spørgsmål (FAQ)

Strikkefastheden er afgørende for målene i dit færdige arbejde. Den bliver normalt måle pr 10 x 10 cm. Således bliver strikkefastheden opgivet: Antal masker i bredden x antal pinde i højden feks: 19 masker x 26 pinde = 10 x 10 cm.

Strikkefastheden er individuel; nogle strikker/hækler løst og andre fast. Du justerer strikkefastheden ved hjælp af tykkelsen på den nål/pind, som vi foreslår i opskriften som en guide! Prøv med en tykkere eller en tyndere pind for at få din strikkefasthed til at stemme med den som står i opskriften. Hvis du ikke overholder strikkefastheden, vil du få et andet garnforbrug og målene vil ikke stemme ifølge opskriften.

Strikkefastheden er også afgørende for hvilke garner som kan erstatte hinanden. Så længe du får samme strikkefasthed, så kan du erstatte garnet med noget andet.

Se DROPS lektion: Således måler du strikkefastheden

Se DROPS video: Strikkefasthed - Prøvelap

Garnforbruget bliver altid opgivet i antal gram, for eksempel 450 g. For at regne antal nøgler ud skal du først vide hvor mange gram som er i 1 nøgle (25g, 50g eller 100g). Du finder information om nøglets vægt, når du klikker dig ind på garnet. Nu skal du dele antal gram du skal bruge, med antal gram i hvert nøgle. For eksempel: Hvis du strikker med garn i 50g-nøgler (som er det mest almindelige) tager du 450 / 50 = 9 nøgler.

Det som er vigtigt når man bytter til et andet garn, er at strikke-/hæklefastheden forbliver den samme. Således får man samme mål som der står i valgt størrelse i måleskitsen nederst i opskriften. Det er lettere at opnå samme strikkefasthed hvis man bruger garn fra samme garngruppe. Det er også muligt at vælge flere tynde tråde for at erstatte et tykkere garn. Prøv vores garn-omregner. Vi anbefaler at altid lave en strikkeprøve.

Vær opmærksom på: at når du bytter til et andet garn, så vil tøjet både se og føles anderledes end det du ser på billedet, da alle garner har forskellige udtryk og egenskaber.

Se DROPS lektion: Kan jeg bruge et andet garn end hvad som står i opskriften?

Alle vore garner er sorteret i garngrupper fra A-F efter tykkelse og strikke-/hæklefasthed – A er de tyndeste garner, og F er de tykkeste. På den måde er det lettere for dig at finde et garnalternativ til hver opskrift om så ønskes. Alle garner i samme garngruppe har samme strikkefasthed og kan enkelt byttes ud med hinanden. Når det er sagt er det en god ide at bemærke at forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, som giver det færdige arbejde et unikt udseende.

Klik her for at få en oversigt over vore garngrupper

Øverst i hver opskrift finder du et link til vores garnomregner, som kan hjælpe dig med at skifte det garn ud som står i opskriften, med et andet garn. Ved at skrive den garnkvalitet ind du vil skifte ud, skrive garnforbruget (i din størrelse) og antal tråde som bruges i opskriften, så vil du få præsenteret nogle gode alternativer som kan bruges til samme strikkefasthed. Du vil også få information om hvor meget du skal bruge i de forskellige alternativer og om du skal bruge en eller flere tråde. De fleste nøgler er på 50g (nogle er på 25g eller 100g).

Hvis opskriften er med flere farver, skal du regne hver farve om separat. Og hvis opskriften er med flere garnkvaliteter (feks 1 tråd Alpaca og 1 tråd Kid-Silk) så skal du finde alternativer for hver kvalitet.

Klik her for at se vores omregner

Da forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, så har vi valgt at beholde originalgarnet i vores opskrifter. Ved at bruge vores garn-omregner får du let et udvalg af aktuelle garner, eller så kan du enkelt vælge et garn fra samme garngruppe.

Det er også muligt at nogle af vore forhandlere stadigvæk har det udgået garn på lager. Eller hvis du selv har nogle nøgler, så er det også lettere at finde aktuelle opskrifter som passer til.

Vores garn-omregner vil foreslå både alternative kvaliteter samt garnforbrug.

Synes du det er svært at vælge hvilken størrelse du skal lave, så kan det være en god ide at måle et stykke tøj hvor du synes om størrelsen og synes om at have på. Sammenlign målene med målene i måleskitsen og vælg den størrelse som passer dig bedst.

Du finder måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektionen: Hvordan man læser en måleskitse

Nummeret på pinden som bliver foreslået i opskriften, skal kun ses som en guide. Det som er vigtigt er er få samme strikkefasthed som der står i opskriften. Da strikkefastheden er meget individuel, så kan det være at du er nødt til at vælge et eller to numre tykkere eller en tyndere pind for at opnå korrekt strikkefasthed. Vi anbefaler altid at lave en strikkeprøve.

Arbejder du med en anden strikkefasthed end hvad der står i opskriften, vil du ikke få samme mål som der står i måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan måler man strikkefastheden

See DROPS video: Hvordan laver man en strikkeprøve

Når du strikker/hækler et arbejde oppefra og ned, får du større fleksibilitet og det er lettere at lave personlige justeringer. Det er også lettere at prøve tøjet under arbejdets gang, samt at justere længden på ryg & forstykke og ærmer.

Opskriften er nøje forklaret i samme rækkefølge som den strikkes/hækles. Diagrammerne er justeret så de strikkes på samme måde som ellers.

Diagrammet viser alle pinde/omgange og hver maske ses fra retsiden. Det skal strikkes nedenfra og op fra højre mod venstre. 1 rude = 1 maske.

Når man strikker frem og tilbage, strikkes hver 2. pind fra retsiden og hver 2. pind fra vrangen. Når man strikker fra vrangen skal diagrammet strikkes modsat, altså fra venstre mod højre, retmasker strikkes vrang og vrangmasker strikkes ret.

Når man strikker rundt skal alle omgange strikkes fra retsiden og diagrammet strikkes fra højre til venstre på alle omgange.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Diagrammet viser alle rækker/omgange og hver maske ses fra retsiden. Der hækles nedenfra og op fra højre til venstre.

Når man hækler frem og tilbage er hver 2.række hæklet fra retsiden fra højre mod venstre og hver 2.række er hæklet fra vrangen, fra venstre mod højre.

Når der hækles rundt, skal alle omgange i diagrammet hækles fra retsiden, fra højre til venstre.

Når der hækles efter et cirkeldiagram starter man i midten af diagrammet og hækler sig udover, med uret, omgang efter omgang.

Normalt starter man altid en ny række med et antal luftmasker (modsvarer højden af følgende masker), disse vil enten blive vist i diagrammet eller forklaret i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Når der skal strikkes/hækles flere diagrammer efter hinanden, vil der ofte stå således i opskrifterne: “strik/hækl A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gange". Det betyder at du skal strikke/hækle A.1 én gang, så A.2 én gang, og nu A.3 som skal gentages det antal gange som der står i bredden – i dette tilfælde: S = 0 gange, M = 0 gange, L=2 gange, XL= 3 gange og XXL = 4 gange.

Følg diagrammerne som du plejer, begynd med første række i A.1, så førtse række i A.2 osv.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Den totale bredde fra (håndled til håndled) vil være længere i de større størrelser, også selvom selve ærmet er kortere. De større størrelser har længere ærmekuppel samt bredere skuldervidde. Dette resulterer i en god pasform i alle størrelser.

Tøjets total længde som er opgivet i måleskitsen, måles fra inderst ved halskanten (på skulderen) og ned til nederste kant på tøjet. Der måles altså IKKE yderst på skulderen.

På en jakke måles længden aldrig langs med forkanten, med mindre det er tydeligt forklaret. Mål altid længden indenfor forkantmaskerne.

Se DROPS lektion: Hvordan læses en måleskitse

Diagrammer bliver ofte gentaget i både bredden og i højden. Et diagram består ofte af 1 rapport. Hvis der står at A.1/rapporten skal gentages 5 gange rundt på pinden, så følger du A.1 og starter forfra igen ialt 5 gange efter hinanden. Når der står at A.1/rapporten skal gentages 2 gange i højden, så følger man hele A.1 og starter forfra igen én gang til.

Luftmasker bliver ofte lidt kortere og fylder ikke helt så meget som andre hæklede masker. For at kanten i rene luftmasker ikke skal blive for stram, slår vi derfor ofte flere luftmasker op til at begynde med. Antallet masker vil blive justere på næste række, så det passer til opskriften og til målene i måleskitsen.

Ribkanten er mere elastisk og vil trække sig lidt sammen i forhold til det glatstrikkede. Ved at tage ud før ribben, så undgår du en for stor forskel mellem krop og kant.

Man kan let komme til at lukke af lidt for stramt. Ved at lave omslag om pinden samtidig som man lukker af (samtidigt som omslagene også bliver lukket af) så undgår man at aflukningskanten bliver for stram.

Se DROPS video: Hvordan lukkes der af med omslag

For at få en jævn ud- eller indtagning, kan man tage ud på feks hver 3. og 4.pind således: Strik 2 pinde, tag ud på 3.pind, strik 3 pinde og tag ud på 4.pind. Gentag dette til udtagningen er færdig.

Se DROPS lektion: Tag ud/ind på skiftevis hver 3. og 4 pind

Hvis du foretrækker at strikke en jakke rundt istedet for frem og tilbage, så kan du naturligvis selv justere det i opskriften. Du skal da lægge en klippekant til midt foran (normalt 5 masker) og følge opskriften. Når du ellers ville have vendt og strikket tilbage fra vrangen, strikker du helt enkelt over klippekanten og fortsætter rundt. Til sidst klipper du op i midten af sømmen, samler masker op på hver side til forkant som dækker de to sømme.

Se DROPS video: Hvordan strikkes sømkant og hvordan klippes der op

Foretrækker du at strikke en bluse frem og tilbage istedet for at strikke rundt? Du kan naturligvis justere opskriften og vælge at strikke stykkerne separat og sy dem sammen til sidst. Del antal masker på ryg & forstykke i to, læg en kantmaske til i begge sider (at sy sammen i) og strik hvert stykke frem og tilbage for sig.

Se DROPS lesson: Kan jeg tilpasse en opskrift på rundpind, så jeg kan strikke den frem og tilbage?

Antal rapporter i et mønster kan variere lidt i forhold til forskellige størrelser, for at få korrekt proportioner. Hvis du ikke laver nøjagtig samme størrelse som den du ser på billedet, så kan din model se lidt anderledes ud. Dette er nøje udregnet og justeret så helhedsindtrykket er det samme som på billedet i alle størrelse.

Sørg for at følge opskrift og diagrammer som passer til din størrelse!

Hvis du har fundet en opskrift på en fin damemodel, så er det enkelt at lave den om til herrestørrelse om man ønsker det. Den største forskel er længden på ærmerne og på ryg & forstykket. Vælg den størrelse i måleskitsen som har ønsket brystvidde/omkreds. Den ekstra længde kan du lægge til lige før ærmekuplen/ærmegabet. Hvis opskriften er strikket/hæklet ovenfra og ned kan du lægge den ekstra længde til lige efter ærmegabet eller før første indtagning på ærmet.

Hvor stort garnforbruget bliver er afhængig af hvor mange cm du lægger til, men husk, hellere et nøgle for meget end et for lidt.

Alle garner indeholder overskudsfibre (fra produktionen) som gerne vil fælde eller fnuldre lidt. Børstet garn (håret garn) har flere af disse løse overskudsfibre, hvilket giver dem større tendenser til at fælde.

Selv om man naturligvis ikke kan garantere at børstede garner kan blive 100% fri for overskudsfibre, så er det muligt at få tøjet til at fælde mindre, ved at følge disse skridt:

1. Når tøjet er færdigt (før du vasker det) så kan du ryste det, så alle løse hår falder af. OBS: Brug ALDRIG en taperulle, børste eller lignende som trækker i garnet.

2. Put tøjet i en plasticpose og læg det i fryseren - temperaturen vil få fibrene til at holde mindre fast i hinanden, så løse fibre lettere vil falde af.

3. Lad det ligge i fryseren nogle timer før du tager det ud og ryster igen.

4. Vask tøjet ifølge vaskeanvisningen på banderolen.

Pilling eller fnuller eller nopper er en naturlig proces som sker, på til og med de mest fine og eksklusive fibre. Det sker helt enkelt ved almindelig brug og slidtage og er svært at undgå. Det bliver mest tydeligt, der hvor der er mest friction på tøjet, som under armene og på manchetterne.

Du kan få dit tøj til at se ud som nyt igen, ved at fjerne fnulleret/fnuggene/nopperne med en elektrisk fnugfjerner / lint remover.

Kan du stadigvæk ikke finde svar på dit spørgsmål? Scroll ned og skriv dit spørgsmål, så vil en af vore eksperter prøve at hjælpe dig. Normalt vil du få svar i løbet af 5-10 dage.
Undertiden kan du læse tidligere spørgsmål og svar til denne opskrift eller gå med i DROPS Workshop på Facebook for at få hjælp af andre strikkere/hæklere!
Har du lavet denne opskrift?
Så tagger du dine billeder med #dropspattern #arabiannightsshawl eller send dem til #dropsfan galleriet.

Kommentere opskrift DROPS 154-18

Vi vil gerne høre din mening om denne model!

Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar. Obligatoriske felter er markeret med *.

Kommentarer / Spørgsmål (85)

country flag Carol Manson skrev:

Hi there, I’m really sorry but I’m still confused about the cast off stitches and the continuance of the lace edge. I’m about to start knitting the 4th row in plain knitting but now sure what I do at the end of the row. Do I do the yfwd, k1, yfwd, k1? What do I do at the beginning of the following row? Do I cast off the 2 stitches I’ve just created? I’m sorry for sounding so dim, but I am totally confused with the keeping the lace edge but decreasing at the same time.

16.01.2025 - 19:31

DROPS Design svarede:

Dear Mrs Manson, note that the shawl is worked in garter stitch, ie you knit every row. On all even numbered rows just knit all stitches, ie knit the yarn overs in the front loop, so that the edge will be elastic enough. At the end of 3rd row you increased 2 sts. On row 4 just knit all stitches. Happy knitting!

17.01.2025 - 08:22

country flag Carol Manson skrev:

Is this knitted as a triangle as it appears to be in the picture? If so, can you please tell me how i achieve that and how do i decrease who.e keeping the same outer edge pattern? Thank you

15.01.2025 - 14:37

DROPS Design svarede:

Dear Mrs Manson, shawl has a triangle shape, you start on one tip increasing on one side of piece (every row from RS, at the end of the row = row 3 and 5) and decreasing at the same time at the beginning every other row from RS (= row 3). Just repeat then row 2 to 5 until you reach the diagonal of the shawl and cast off. Happy knitting!

15.01.2025 - 16:10

country flag Carol Manson skrev:

I can’t seem to understand how I go about decreasing my stitches while keeping the wee lace effect on the outside edge of the shawl. Help please??

15.01.2025 - 14:19

DROPS Design svarede:

Dear Carol, the lace effect is achieved by the yarnovers knitted at the edge of the shawl. You can also achieve a similar lacy efefct at the cast off edge by casting off as the pattern suggest: * Cast off 2 sts, make a YO and loosely cast off YO *. Happy Knitting!

16.01.2025 - 01:18

country flag Marie Lavoie skrev:

Je ne comprends pas le patron pour les diminutions. J’ai 200 mailles sur ma broches , j’aimerais savoir comment faire les diminutions. L’explication détaillée, svp, rang par rang. Merci !

28.10.2024 - 23:37

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Lavoie, lorsque vous avez les 200 mailles sur l'aiguille, le châle est terminé; vous allez maintenant rabattre en faisant des jetés comme dans cette vidéo - en tricotant 2 mailles entre chaque jeté. Bon tricot!

29.10.2024 - 09:43

country flag Doris Matrian skrev:

Hallo, ich sehe so viele tolle Dreiecktücher (mit 3 M angefangen und seitwärts gestrockt), aber ich weiß nicht ob sie symmetrisch sind ?? Ich mag keine asymmetrischen Tücher möchte aber gerne von der Seite anfangen. Es wäre nett wenn sie mir das beantworten können. LG Doris

11.10.2024 - 08:52

DROPS Design svarede:

Liebe Doris, das Dreieck ist möglicherweise nicht vollständig symmetrisch - für ein symmetrisches Tuch suchen Sie vielleicht am besten Tücher die von oben nach unten gestrickt werden (schauen Sie mal auf Ravelry die Fotos von den unterschiedlichen Projekte für dieses Tuch). Viel Spaß beim Stricken!

11.10.2024 - 16:00

country flag Žaneta Pelikusová skrev:

Dobrý den, jak přesně se má plést 5 řada? Jsem začátečník a nevím si s tím rady. Děkuji za odpověď. Žaneta Pelikusová

05.07.2024 - 07:37

DROPS Design svarede:

Dobrý den, Žaneto, 5. řadu pleteme takto: všechna oka hladce až do chvíle, kdy na levé jehlici zbvají poslední 2 oka, pak 1x nahodíme, 1 oko upleteme hladce, zase 1x nahodíme a poslední oko upleteme hladce. Pak práci otočíme a pleteme opět od 2. řady. Hodně zdaru! Hana

07.07.2024 - 20:58

country flag Iris skrev:

Hoe wissel je van kleur: knip je de ‘oude’ kleur af en begin je de andere kleur of laat je de draad hangen en neem je die elke keer een steek mee naar boven?

09.03.2024 - 09:11

DROPS Design svarede:

Dag Iris,

Je kunt de draad laten hangen meenemen, hierdoor hoef je niet allemaal draadjes af te werken aan het eind.

10.03.2024 - 10:16

country flag Jeni skrev:

Wow what a confusing pattern. I understand Yo is yarn over what is 1 YO. Then k1 is the 1yo a stitch. I’m not a newbie knitter but if I increase this shawl alternate stitches it won’t be big enough. I feel so thick 🙄 help me please

01.03.2024 - 12:28

DROPS Design svarede:

Dear Jeni, 1 YO is for 1 yarn over, on the first row you will make 3 yarn overs to increase 3 stitches; then you will repeat row 2 (WS) to 5 (RS) - on every row like row 3 you will start decreasing 1 stitch + end increasing 1 stitch with 1 yarn over = number of sts remains the same; on every row like row 5 you will increase 2 sts at the end of the row. This means you will increase 2 sts on every 4th row. Continue like this undtil you get 200 sts in total, casting off after a row like row 2 or 4. Happy knitting!

01.03.2024 - 14:30

country flag Frédérique skrev:

Pour davantage de clarté concernant le rabattage, je propose la formulation suivante : rabattre après un rang 2 ou 4 du motif => rabattre à la fin d'un rang 2 ou 4 du motif. Qu'en pensez-vous ? Pour information également, j'ai réalisé ce châle en combinant Fabel Print 677 et 340. Je suis ravie du résultat. 😉

25.01.2024 - 18:27

country flag Francine Bouley skrev:

What are the total dimensions for Arabian Nights Shawl? Thank you for your assistance?

23.02.2023 - 16:06

DROPS Design svarede:

Dear Mrs Bouley, we only have the measurement along the short side of the shawl = approx; 100 cm along cast off edge - if your tension is correct, you will then get the same effect as on the picture. We do not have the shawl anymore to measure again. Happy knitting!

24.02.2023 - 09:43