Delicia by DROPS Design

Souprava: čepice, nákrčník a rukavice – palčáky s krajkovým vzorem pletené z příze DROPS Andes.

DROPS 182-9
DROPS Design: model č. an-046
Skupina přízí E nebo C + C
-----------------------------------------------------------
Na celou soupravu je potřeba asi 300 g příze DROPS Andes – platí pro obě velikosti.
----------------------------------------------------------

ČEPICE:
Velikost: jednotná
Obvod hlavy: asi 54-58 cm
Materiál:
DROPS ANDES firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí E)
100 g, barva č. 4276, růžová mlha

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí E)" – viz link níže.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.8 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 11 ok a 15 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.7 – na lem.
-----------------------------------------------------------

NÁKRČNÍK:
Velikost: S/M - M/L
Rozměry: Obvod: asi 58-65 cm. Výška: asi 20-28 cm
Materiál:
DROPS ANDES firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí E)
100-200 g, barva č. 4276, růžová mlha

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí E)" – viz link níže.

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE č.8 (60 cm) – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 11 ok a 15 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE č.7 (60 cm) – na lem.
-----------------------------------------------------------

RUKAVICE:
Velikost: S/M - M/L
Materiál:
DROPS ANDES firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí E)
200-200 g, barva č. 4276, růžová mlha

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí E)" – viz link níže.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.7 (S/M) nebo č.8 (M/L) - nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 12 ok a 16 řad lícovým žerzejem (S/M) nebo 11 ok a 15 řad lícovým žerzejem (M/L) = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.6 (S/M) nebo č.7 (M/L) – na lem.
-----------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Zkušební vzorek – Podívejte se, jak ho měřit a proč
Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------


65% vlna, 35% alpaka
od 100.00 Kč /100g
DROPS Andes uni colour DROPS Andes uni colour 100.00 Kč /100g
Příze a Jehlice
Objednat
DROPS Andes mix DROPS Andes mix 107.00 Kč /100g
Příze a Jehlice
Objednat
needles Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 300Kč. Více zde.

Návod

VROUBKOVÝ VZOR:
1 vroubek = 2 kruhové řady. Pleteme střídavě 1 kruhovou řadu hladce, 1 obrace.

VZOR:
Čepice: Viz schémata A.1 a A.2.
Nákrčník: Viz schéma A.3.
Rukavice: Viz schéma A.4.

TIP - PŘIDÁVÁNÍ (palec):
Začínáme před označeným okem: 1x nahodíme, 1 oko upleteme hladce (= označené oko), 1x nahodíme (= přidali jsme 2 oka). V následující kruhové řadě pleteme nahození za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.
Při následujícím přidávání postupujeme takto: pleteme po poslední 1 oko před označeným okem, 1x nahodíme, 3 oka upleteme hladce, 1x nahodíme (= přidali jsme 2 oka). Takto pokračujeme v přidávání v každé 2. kruhové řadě, tj. přidáváme vždy na vnějších stranách vznikajícího klínu.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Začínáme 2 oka před značkou: 2 oka spleteme hladce, značka, 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme (= ujmeme 2 oka).
----------------------------------------------------------

ČEPICE:
Pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích, zdola nahoru.
Na ponožkové jehlice č.7 nahodíme přízí Andes 54 ok a upleteme 2 VROUBKY – viz výše. Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.8 a upleteme 2 kruhové řady hladce. Pak pleteme vzor A.1 (= 9 sekvencí vzoru po 6 okách). Po dokončení 3 celých sekvencí vzoru A.1 (na výšku) měří díl asi 18 cm. Pleteme vzor A.2 a ujímáme podle schématu. Po dokončení celé sekvence vzoru A.2 (na výšku) máme na jehlici 18 ok. V následující kruhové řadě spleteme každá 2 oka hladce za zadní nit = 9 ok.
Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.
Čepice měří asi 25 cm.
-----------------------------------------------------------

NÁKRČNÍK:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici.
Na kruhovou jehlici č.7 nahodíme přízí Andes 64-72 ok a upleteme 2 VROUBKY – viz výše. Pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.8 a upleteme 2 kruhové řady hladce. Pak pleteme vzor A.3 (= 8-9 sekvencí vzoru po 8 okách). Po dokončení 2-3 celých sekvencí vzoru A.3 (na výšku) převedeme pleteninu na kruhovou jehlici č.7 a upleteme 2 vroubky. Poté všechna oka volně hladce uzavřeme.
Nákrčník měří asi 20-28 cm.
----------------------------------------------------------

RUKAVICE - PALČÁKY:

LEVÁ RUKAVICE:
Velikost S/M pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích č. 6 a 7.
Velikost M/L pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích č. 7 a 8.
Na ponožkové jehlice č. 6-7 nahodíme přízí Andes 26 ok a pleteme VROUBKOVÝM VZOREM – viz výše. Ve výši 6 cm převedeme pleteninu na ponožkové jehlice č.7-8 a upleteme 2 kruhové řady hladce. Následující kruhovou řadu pleteme takto: 15 ok lícovým žerzejem, vzor A.4 (= 9 ok), 2 oka lícovým žerzejem. V tomto rozvržení vzoru pokračujeme. Ve výši 14 cm označíme 12. oko a v další kruhové řadě začneme tvarovat klínek pro palec: přidáváme 1 oko na každé straně označeného oka – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (= přidáme 2 oka). V následující kruhové řadě přidávání zopakujeme na obou stranách přidaných ok = 5 ok palce. Upleteme 2-3 kruhové řady bez přidávání. V další kruhové řadě odložíme 5 ok palce na pomocnou jehlici a navíc za těmito oky nahodíme 1 oko nové = na jehlicích máme 26 ok. Pokračujeme lícovým žerzejem a vzorem A.4 (po dopletení celé sekvence vzoru A.4 pleteme lícovým žerzejem). SOUČASNĚ si ve výši 24-26 cm označíme boční strany rukavice – jednu značku vložíme na začátek kruhové řady, druhou po 13 okách. V následující kruhové řadě ujmeme na obou stranách obou značek 1 oko – viz TIP – UJÍMÁNÍ (= ujmeme 4 oka). Takto ujmeme v každé kruhové řadě, celkem 5x na každé straně = na jehlicích zbývá 6 ok. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme. Celá rukavice měří asi 27-29 cm.

PALEC:
Odložených 5 ok palce vrátíme z pomocné jehlice zpět na ponožkové jehlice č.7-8 a navíc k nim z okraje za palcem nabereme ještě 5 ok nových (tj. nabereme 1 oko z nově nahozeného oka + 2 oka na každé jeho straně) = 10 ok. Pleteme lícovým žerzejem v kruhových řadách až do výše asi 5-6 cm. Označíme si začátek kruhové řady, druhou značku vložíme za 5. oko. V následující kruhové řadě ujmeme 1 oko na obou stranách obou značek, stejně jako na bocích rukavice (= ujmeme 4 oka). Toto ujímání opakujeme ještě v další kruhové řadě = na jehlicích zbývají 2 oka. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.

PRAVÁ RUKAVICE:
Nahodíme stejně jako levou rukavici a pleteme vroubkovým vzorem do výše 6 cm. Pak pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č. 7-8 a upleteme 2 kruhové řady hladce. Následující kruhovou řadu pleteme takto: 2 oka lícovým žerzejem, vzor A.4 (= 9 ok), 15 ok lícovým žerzejem. V tomto rozvržení pokračujeme. Ve výši 14 cm si označíme 17. oko v kruhové řadě a v další kruhové řadě začneme tvarovat klínek pro palec: přidáváme 1 oko na každé straně označeného oka – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ! V následující kruhové řadě přidávání zopakujeme na obou stranách přidaných ok = 5 ok palce. Rukavici dopleteme stejným způsobem, jako levou rukavici.
Stejným způsobem také upleteme palec.

Schéma

symbols = hladce
symbols = 1x nahodíme mezi 2 oky
symbols = 2 oka spleteme hladce
symbols = 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
symbols = 1 oko sejmeme hladce, 2 oka spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
diagram

Potřebujete poradit s tímto návodem?

Děkujeme, že jste si vybrali návod DROPS Design. Zakládáme si na tom, že dáváme k dispozici návody ověřené a snadno srozumitelné. Všechny návody jsou přeložené z norského originálu a tak si můžete kdykoli srovnat rozměry a počty s původním návodem (DROPS 182-9) .

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

signature-image signature

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

Každý náš návod je doprovázen speciálními video-ukázkami, které vás navedou.

Máme takopodrobné rozpisy různých technik a postupů krok za krokem - najdete je zde.

1) Why is the knitting/crochet tension so important?

Knitting tension is what determines the final measurements of your work, and is usually measured per 10 x 10 cm. It is provided like so: number of stitches in width x number of rows in height - eg: 19 stitches x 26 rows = 10 x 10 cm.

The knitting tension is very individual; some people knit/crochet loosely while others work tightly. You adjust the knitting tension with the needle size, which is why the suggested needle size only serve as a guide! You need to adjust this (up or down) to ensure that YOUR knitting tension matches the knitting tension provided in the pattern. If you work with a different knitting tension than provided you will have a different yarn consumption, and your work will have different measurements than what the pattern suggests.

The knitting tension also determines which yarns can replace each other. As long as you achieve the same knitting tension you can replace one yarn with another.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

2) What are the yarn groups?

All our yarns are categorised into yarn groups (from A to F) according to thickness and knitting tension – group A contains the thinnest yarns and group F the thickest. This makes it easier for you to find alternative yarns to our patterns, should you wish to switch yarn. All yarns within the same group have a similar knitting tension and can easily replace each other. However, different yarn qualities have different structures and properties which will give the finished work a unique look and feel.

Click here for an overview of the yarns in each yarn group

nahoru

3) Can I use a different yarn than what the pattern suggests?

The important thing when changing from one yarn to another is that the knitting/crochet tension remains the same. This is so that the measurements of the finished piece will be the same as on the sketch provided. It is easier to achieve the same knitting tension using yarns from the same yarn group. It is also possible to work with multiple strands of a thinner yarn to achieve the knitting tension of a thicker one. Please try our yarn converter. We recommend you to always work a test swatch.

Please NOTE: when changing yarn the garment might have a different look and feel to the garment in the photo, due to individual properties and qualities of each yarn.

See DROPS lesson: Can I use a different yarn than the one mentioned in the pattern?

nahoru

4) How do I use the yarn converter?

At the top of all our patterns you’ll find a link to our yarn converter, which is a helpful tool should you wish to use a different yarn than suggested. By filling in the yarn quality you wish to replace, the amount (in your size) and number of strands, the converter will present good alternative yarns with the same knitting tension. Additionally it will tell you how much you’ll require in the new qualities and whether you’ll need to work with multiple strands. Most skeins are 50g (some are 25g or 100g).

If the pattern is worked with multiple colours, every colour will have to be converted separately. Similarly, if the pattern is worked with several strands of different yarns (for example 1 strand Alpaca and 1 strand Kid-Silk) you will have to find alternatives for each, individually.

Click here to see our yarn converter

nahoru

5) Why do I get the wrong knitting tension with the suggested needle size?

The needle size provided in the pattern serves only as a guide, the important thing is to follow the knitting tension. And since knitting tension is very individual, you will have to adjust the needle size to ensure that YOUR tension is the same as in the pattern – maybe you’ll have to adjust 1, or even 2 needle sizes, up or down to achieve the correct tension. For this, we recommend that you work test swatches.

Should you work with a different knitting tension than the one provided, the measurements of the finished garment might deviate from the measurement sketch.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

6) Why is the pattern worked top-down?

Working a garment top-down provides more flexibility and room for personal adjustment. For example it is easier to try the garment on while working, as well as making adjustments to length of yoke and shoulder caps.

The instructions are carefully explaining every step, in the correct order. Diagrams are adjusted to the knitting direction and are worked as usual.

nahoru

7) Why are the sleeves shorter in larger sizes?

The total width of the garment (from wrist-to-wrist) will be larger in the larger sizes, despite the actual sleeves being shorter. The larger sizes have longer sleeve caps and wider shoulders, so there will be a good fit in all sizes.

nahoru

8) What is a repeat?

Diagrams are often repeated on the round or in height. 1 repeat is the diagram the way it appears in the pattern. If it says to work 5 repeats of A.1 in the round, then you work A.1 a total of 5 times after/next to each other in the round. If it says to work 2 repeats of A.1 vertically/in height you work the entire diagram once, then begin again at the start and work the entire diagram one more time.

nahoru

9) How do I work according to a knitting diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is read from bottom to top, from right to left. 1 square = 1 stitch.

When working back and forth, every other row is worked from the right side and every other row is worked from the wrong side. When working from the wrong side, the diagram will have to be worked reversed: from left to right, knit stitches are purled, purl stitches are knit etc.

When working in the round every round is worked from the right side and the diagram are worked from right to left on all rounds.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

nahoru

10) How do I work according to a crochet diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is worked from bottom to top, from right to left.

When working back and forth every other row is worked from the right side: from right to left and every other row is worked from the wrong side: from left to right.

When working in the round, every row in the diagram are worked from the right side, from right to left.

When working a circular diagram you start in the middle and work your way outwards, counter clockwise, row by row.

The rows usually start with a given number of chain stitches (equivalent to the height of the following stitch), this will either be depicted in the diagram or explained in the pattern.

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

11) How do I work several diagrams simultaneously on the same row/round?

Instructions for working several diagrams after each other on the same row/round, will often be written like so: “work A.1, A.2, A.3 a total of 0-0-2-3-4 times". This means you work A.1 once, then A.2 is worked once, and A.3 is repeated (in width) the number of times provided for your size – in this case like so: S = 0 times, M = 0 times, L=2 times, XL= 3 times and XXL = 4 times.

The diagrams are worked as usual: begin with the first row in A.1, then work the first row in A.2 etc.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

12) Why does the piece start with more chain stitches than it’s worked with?

Chain stitches are slightly narrower than other stitches and to avoid working the cast-on edge too tight, we simply chain more stitches to begin with. The stitch count will be adjusted on the following row to fit the pattern and measurement sketch.

nahoru

13) Why increase before the rib edge when the piece is worked top-down?

The rib edge is more elastic and will contract slightly compared to, for example, stocking stitch. By increasing before the rib edge, you avoid a visible difference in width between the rib edge and the rest of the body.

nahoru

14) Why increase in the cast-off edge?

It’s very easy to cast off too tightly, and by making yarn overs while casting off (and simultaneously casting these off) you avoid a too tight cast off edge.

See DROPS video: How to bind off with yarn overs (yo)

nahoru

15) How do I increase/decrease on every 3rd and 4th row/round alternately?

To achieve an even increase (or decrease) you can increase on, for example: every 3rd and 4th row alternately, like so: work 2 rows and increase on the 3rd row, work 3 rows and increase on the 4th. Repeat this until the increase is complete.

See DROPS lesson: Increase or decrease 1 st on every 3rd and 4th row alternately

nahoru

16) Why is the pattern slightly different than what I see in the photo?

Pattern repeats can vary slightly in the different sizes, in order to get the correct proportions. If you’re not working the exact same size as the garment in the photo, yours might deviate slightly. This has been carefully developed and adjusted so that the complete impression of the garment is the same in all sizes.

Make sure to follow instructions and diagrams for your size!

nahoru

17) How can I work a jacket in the round instead of back and forth?

Should you prefer to work in the round instead of back and forth, you may of course adjust the pattern. You’ll need to add steeks mid-front (usually 5 stitches), and follow the instructions. When you would normally turn and work from the wrong side, simply work across the steek and continue in the round. At the end you’ll cut the piece open, pick up stitches to work bands, and cover the cut edges.

See DROPS video: How to knit steeks and cut open

nahoru

18) Can I work a jumper back and forth instead of in the round?

Should you prefer to work back and forth instead of in the round, you may of course adjust the pattern so you work the pieces separately and then assemble them at the end. Divide the stitches for the body in 2, add 1 edge stitch in each side (for sewing) and work the front and back pieces separately.

See DROPS lesson: Can I adapt a pattern for circular needles into straight needles?

nahoru

19) Why do you show discontinued yarns in the patterns?

Since different yarns have different qualities and textures we have chosen to keep the original yarn in our patterns. However, you can easily find options among our available qualities by using our yarn converter, or simply pick a yarn from the same yarn group.

It is possible that some retailers still have discontinued yarns in stock, or that someone has a few skeins at home that they would like to find patterns for.

The yarn converter will provide both alternative yarn as well as required amount in the new quality.

nahoru

20) How do I make a women’s size garment into a men’s size one?

If you have found a pattern you like which is available in women’s size it’s not very difficult to convert it to men’s size. The biggest difference will be the length of sleeves and body. Start working on the women size that you think would fit across the chest. The additional length will be worked right before you cast off for the armhole/sleeve cap. If the pattern is worked top-down you can add the length right after the armhole or before the first decrease on sleeve.

Regarding additional yarn amount, this will depend on how much length you add, but it is better with a skein too many than too few.

nahoru

21) How do I prevent a hairy garment from shedding?

All yarns will have excess fibres (from production) that might come off as lint or shedding. Brushed yarns (ie hairier yarns) have more of these loose, excess fibres, causing more shedding.

Shedding also depends on what is worn under or over the garment, and whether this pulls at the yarn fibres. It’s therefore not possible to guarantee that there will be no shedding

Below are some tips on how to get the best result when working with hairier yarns:

1. When the garment is finished (before you wash it) shake it vigorously so the looser hairs come off. NOTE: do NOT use a lint roller, brush or any method that pulls at the yarn.

2. Place the garment in a plastic bag and put it in your freezer - the temperature will cause the fibres to become less attached to each other, and excess fibres will come off easier.

3. Leave in the freezer for a few hours before taking it out and shaking it again.

4. Wash the garment according to the instructions on the yarn label.

nahoru

22) Where on the garment is the length measured?

The measurement sketch/schematic drawing provides information regarding the full length of the garment. If it’s a jumper or a jacket the length is measured from the highest point on the shoulder closest to the neckline, and straight down to the bottom of the garment. It is NOT measured from the tip of shoulder. Similarly, the length of yoke is measured from the highest point on the shoulder and down to where yoke is split into body and sleeves.

On a jacket measures are never taken along bands, unless specifically stated. Always measure inside band stitches when measuring the length.

See DROPS lesson: How to read a schematic drawing

nahoru

23) How do I know how many balls of yarn I need?

The required amount of yarn is provided in grams, eg: 450 g. To calculate how many balls you’ll need you first need to know how many grams are in 1 ball (25g, 50g or 100g). This information is available if you click on the individual yarn quality on our pages. Divide the amount required with the amount of each ball. For example, if each ball is 50g (the most common amount), the calculation will be as follows: 450 / 50 = 9 balls.

nahoru

Pořídili jste si přízi DROPS na tento model? Pak máte taky právo žádat po svém prodejci, u něhož jste nakoupili, pomoc a rady. Seznam DROPS obchodů najdete tady!
Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů.. Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Komentáře / Otázky (13)

country flag Siv Merete Torheim wrote:

Hei, Jeg skal strikke lue Drops 182-9, men forstår ikke diagrammet A1. Jeg har strikket 6 omganger med diagram, og da ser det ut som om jeg skal begynne på neste omgang før den siste 6. omgangen er ferdig? Hvordan/hvor skal jeg da begynne på nytt på diagram 1? (Jeg startet på diagram 1 med å ta 1 maske løs av, strikke 1 rett og løftet deretter den løse masken over. Har jeg startet på feil plass?

21.07.2022 - 11:41

DROPS Design answered:

Hej Siv, mønsteret som altid består af 6 masker, bliver bare forskudt. Du vil kunne se det når du har strikket de først 6 pinde i diagrammet :)

03.08.2022 - 15:30

country flag Francine Auclair wrote:

Dans les instructions du modèle Delicia vous mentionnez que dans le diagramme A1 on aura 9 motifs de 6 mailles. Je n’en vois que 8. Où est mon erreur?

30.10.2021 - 23:03

DROPS Design answered:

Bonsoir Mme Auclair, vous avez monte 54 mailles. Chaque diagramme A1 a 6 mailles > 54:6=9 motifs. Bon tricot!

01.11.2021 - 22:09

country flag Catherine wrote:

Si je comprends bien on peut réaliser ce modèle avec deux fils C tricotés ensemble (fil double)?

21.09.2021 - 20:16

DROPS Design answered:

Bonjour Catherine, c'est exact, retrouvez plus d'infos sur les alternatives ici. Rappelez-vous qu'en fonction de la laine choisie, la texture pourra être différente, tricotez un échantillon au préalable pour non seulement vérifier votre tension mais aussi la texture obtenue. Votre magasin saura vous conseiller si besoin, même par mail ou téléphone. Bon tricot!

22.09.2021 - 07:20

country flag Gullvi Erlandsson wrote:

Hej! Diagram A1 varv 6 räta maskor stickar jag inte dom två sista i varvet? Utan börjar med rad 7 direkt? Är det riktigt? Med vänlig hälsning, Gullvi

15.12.2020 - 12:35

DROPS Design answered:

Hej Gullvi. Ja det stämmer. Mvh DROPS Design

18.12.2020 - 08:08

country flag Lene Hasle wrote:

Er der ikke en fejl i højre vante? Jeg mener markeringen til tommelfingerkilen bør være i den 15. maske og ikke den 17. Ellers synes jeg den bliver skæv?

15.11.2020 - 17:26

DROPS Design answered:

Hej Lene, du har helt ret, vi skal få rettet opskriften. God fornøjelse!

18.11.2020 - 14:40

country flag Gertrude Deslauriers wrote:

The hat is done in multiples of 6 sts, I would like to know if the pattern repeats correctly if I add 6 sts? I want to use 60 sts opposed to 54. Thank you for your time; Gertie

02.09.2020 - 23:06

DROPS Design answered:

Dear Gertie, that's right, pattern is worked over 6 sts, so that you can add 6 more sts for every extra repeat in width. Happy knitting!

03.09.2020 - 08:58

country flag Anita Pounu wrote:

Hej Jag förstår inte hur jag ska göra när schemat är förskjutet i sidled, i det här fallet med mössan?

10.01.2020 - 14:54

DROPS Design answered:

Hej Anita, jo det er for at mønsteret skal være forskudt. Du sørger for at du har samme antal retmasker imellem hver gang du strikker diagram-symbolet. God fornøjelse!

31.01.2020 - 11:06

country flag Katerina Andritsopoulou wrote:

Good afternoon! How do I follow pattern A.3 (9th row extended to the right) if I am using straight needles and not circular ones. I have added a stich on each side to join together. Thank you.

18.11.2019 - 18:24

DROPS Design answered:

Dear Mrs Andritsopoulou, since this pattern is worked in the round, you have to start the 11th round when 2 sts from 10th round remain on left needle, then work the last 2 sts on round 10 together with the first stricht in first repeat, then work the last 2 sts together with first st next repeat, and so on. Happy knitting!

19.11.2019 - 08:47

country flag Karen A Hartvig Nielsen wrote:

Regarding charts like A!...I\\\\\\\'m still having problems with the \\\"how\\\" factor of how to read uneven (sticking out to left and right) charts. I was unable to find any information, especially as I don\\\'t even know what these types of charts are called. Would you consider a \\\"uneven charts for dummies\\\" addition to your tutorials? Tak

01.07.2018 - 07:38

DROPS Design answered:

Dear Mrs Hartvig Nielsen, in diagrams such as A.1, A.2 (= 7th row for ex.) and A.3 (= row 9) start the 7th/9th row 2 sts before beg of row, ie work the last 2 sts on previous row together with the first st in first repeat, then work the last 2 sts in each repeat tog with the first st next repeat. In next to last row in A.2 work the last st from previous row/repeat tog with the first 2 sts first/next repeat. Happy knitting!

02.07.2018 - 10:19

country flag Cindy wrote:

Oh darn, It's a double pointed needle pattern! I, like many people, HATE DOUBLE POINTED NEEDLES.

18.04.2018 - 15:34

DROPS Design answered:

Dear Cindy, you can then work with a circular needle and use the technique of magic loop. Happy knitting!

18.04.2018 - 15:45

Přidejte komentář k návodu DROPS 182-9

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Z galerie #dropsfan

182-9 c Delicia Mittens

Raduzaa, Czech Republic

Forest Berry Hat

Marisa, United States