DROPS Super Sale - SPAR 30% på 6 garner hele juni!
Product image DROPS Air yarn
DROPS Air
65% Alpaca, 28% Polyamid, 7% Uld
fra 31.95 kr /50g
Garnet til denne opskrift koster fra 192.00kr.

Prisen på garnet er udregnet efter den mindste størrelse og garnets billigste produkttype. Leder du efter endnu bedre pris? Det kan være du finder det her på DROPS Deals!

DROPS AW2425

Morgenbris Sweater

Strikket bluse i DROPS Air. Arbejdet strikkes oppefra og ned med raglan og hulmønster på ærmerne. Størrelse S - XXXL.

Markere størrelse:
DROPS 239-12

#morgenbrissweater

DROPS Design: Model ai-438
Garngruppe C eller A + A
-------------------------------------------------------

STØRRELSE:
S - M - L - XL - XXL - XXXL

GARN:
DROPS AIR fra Garnstudio (tilhører garngruppe C)
300-300-350-400-400-450 g farve 01, natur

PINDE:
DROPS RUNDPINDE NR 5: Længde 40 cm og 80 cm.
DROPS RUNDPIND NR 4: Længde 80 cm.
Teknikken MAGIC LOOP kan bruges – da behøver man kun en rundpind på 80 cm i hvert pinde-nr.

STRIKKEFASTHED:
17 masker i bredden og 22 pinde i højden med glatstrik = 10 x 10 cm.
OBS: Husk at pinde nr kun er vejledende. Får du for mange masker på 10 cm, skift til tykkere pinde. Får du for få masker på 10 cm, skift til tyndere pinde.

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hvordan du bytter garn her
Garngruppe A til F – Brug samme opskrift og byt garn her
Garnforbrug ved alternativt garn – Brug vores garn-omregner her

-------------------------------------------------------

Du synes måske også om...

Product image DROPS Air
DROPS Air
65% Alpaca, 28% Polyamid, 7% Uld
fra 31.95 kr /50g
Garnet til denne opskrift koster fra 192.00kr.

Prisen på garnet er udregnet efter den mindste størrelse og garnets billigste produkttype. Leder du efter endnu bedre pris? Det kan være du finder det her på DROPS Deals!

Instruktioner

-------------------------------------------------------

FORKLARING TIL OPSKRIFTEN:

-------------------------------------------------------

MØNSTER:
Se diagram A.1 til A.3.

RAGLAN:
Tag 1 maske ud på hver side af 2 masker glatstrik (mærketråden sidder mellem disse 2 masker) i hver overgang mellem ryg & forstykke og ærmer (8 masker taget ud). Tag 1 maske ud ved at slå om. På næste omgang strikkes omslagene drejet ret så det ikke bliver hul. Videre strikkes de nye masker i glatstrik på forstykket og på bagstykket, og ind i mønster på ærmerne.
-------------------------------------------------------

START ARBEJDET HER:

-------------------------------------------------------

BLUSE - KORT OVERSIGT OVER ARBEJDET:
Bærestykket strikkes rundtrundpind fra midt bagpå, oppefra og ned, og det tages ud til raglan. Bærestykket deles til ryg & forstykke og ærmer. Ryg- og forstykke strikkes rundt på rundpind. Ærmerne strikkes rundt på lille rundpind.

BÆRESTYKKE:
Slå 100-104-108-112-116-120 masker op på rundpind 4 med DROPS Air. Strik 1 omgang ret. Strik rib (2 ret / 2 vrang) over alle masker i 3 cm, på sidste omgang i ribben tages der 2 masker ind jævnt fordelt = 98-102-106-110-114-118 masker. Skift til rundpind 5, og sæt 1 mærke på begyndelsen af omgangen, arbejdet måles videre herfra.

Nu sættes der 4 mærketråde i arbejdet som forklaret under (dette gøres uden at omgangen strikkes). Mærketrådene skal bruges når det skal tages ud til raglan, og hver mærketråd sættes mellem 2 masker.

Tæl 15-16-17-18-19-20 masker (halvt bagstykke), sæt 1 mærketråd, tæl 19 masker (ærme), sæt 1 mærketråd, tæl 30-32-34-36-38-40 masker (forstykke), sæt 1 mærketråd, tæl 19 masker (ærme), sæt 1 mærketråd, det er 15-16-17-18-19-20 masker på pinden efter sidste mærketråd (halvt bagstykke).

Fortsæt i glatstrik over maskerne på forstykket og på bagstykket, og 1 ret, A.1, A.2, A.3, 1 ret over maskerne på hvert ærme, samtidig på første omgang starter udtagningerne til RAGLAN i hver overgang mellem ryg & forstykke og ærmer – læs forklaring over. For hver gang A.1 og A.3 er strikket 1 gang i højden, strikkes der 2 rapporter mere af A.2 i bredden. Fortsæt med udtagning til raglan på hver 2.omgang til det er taget ud totalt 22-23-25-28-31-33 gange = 274-286-306-334-362-382 masker. HUSK PÅ STRIKKEFASTHEDEN! Efter sidste udtagning til raglan fortsættes der uden udtagninger til arbejdet måler 23-24-25-28-31-33 cm fra mærket.

Næste omgang strikkes således:
Strik de første 38-40-43-47-51-54 masker (halvt bagstykke), sæt de næste
61-63-67-73-79-83 masker på en tråd til ærme, slå 10-12-12-14-16-20 nye masker op på pinden (i siden under ærmet), strik de næste 76-80-86-94-102-108 masker (forstykke), sæt de næste 61-63-67-73-79-83 masker på en tråd til ærme, slå 10-12-12-14-16-20 nye masker op på pinden (i siden under ærmet), og strik de resterende 38-40-43-47-51-54 masker (halvt bagstykke). Herfra måles arbejdet videre!

RYG & FORSTYKKE:
= 172-184-196-216-236-256 masker. Fortsæt i glatstrik til arbejdet måler 16-17-18-17-16-16 cm fra delingen. Strik 1 omgang ret hvor der tages 40-40-48-52-52-56 masker ud jævnt fordelt = 212-224-244-268-288-312 masker.
Skift til rundpind 4. Strik rib (2 ret / 2 vrang). Fortsæt ribben således i 8 cm. Luk lidt løst af. Blusen måler ca 52-54-56-58-60-62 cm fra skulderen.

ÆRME:
Sæt de 61-63-67-73-79-83 masker fra tråden i den ene side af arbejdet på lille rundpind 5 og strik 1 maske i hver af de 10-12-12-14-16-20 masker som blev slået op i siden under ærmet = 71-75-79-87-95-103 masker. Fortsæt A.2 som før, de masker som ikke går op i A.2, strikkes i glatstrik. Strik videre til arbejdet måler 31-31-30-27-25-23 cm fra delingen. Luk af med ret.

Diagram

ret = ret
lav 1 omslag mellem 2 masker, på næste omgang strikkes omslaget ret så det bliver hul = lav 1 omslag mellem 2 masker, på næste omgang strikkes omslaget ret så det bliver hul
2 ret sammen = 2 ret sammen
tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, 1 ret, løft den løse maske over masken som blev strikket = tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, 1 ret, løft den løse maske over masken som blev strikket
tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, 2 ret sammen, løft den løse maske over masken som blev strikket = tag 1 maske løs af pinden som om den skulle strikkes ret, 2 ret sammen, løft den løse maske over masken som blev strikket
Diagram for DROPS 239-12
Diagram for DROPS 239-12
Har du et spørgsmål? Se listen over ofte stillede spørgsmål (FAQ)

Strikkefastheden er afgørende for målene i dit færdige arbejde. Den bliver normalt måle pr 10 x 10 cm. Således bliver strikkefastheden opgivet: Antal masker i bredden x antal pinde i højden feks: 19 masker x 26 pinde = 10 x 10 cm.

Strikkefastheden er individuel; nogle strikker/hækler løst og andre fast. Du justerer strikkefastheden ved hjælp af tykkelsen på den nål/pind, som vi foreslår i opskriften som en guide! Prøv med en tykkere eller en tyndere pind for at få din strikkefasthed til at stemme med den som står i opskriften. Hvis du ikke overholder strikkefastheden, vil du få et andet garnforbrug og målene vil ikke stemme ifølge opskriften.

Strikkefastheden er også afgørende for hvilke garner som kan erstatte hinanden. Så længe du får samme strikkefasthed, så kan du erstatte garnet med noget andet.

Se DROPS lektion: Således måler du strikkefastheden

Se DROPS video: Strikkefasthed - Prøvelap

Garnforbruget bliver altid opgivet i antal gram, for eksempel 450 g. For at regne antal nøgler ud skal du først vide hvor mange gram som er i 1 nøgle (25g, 50g eller 100g). Du finder information om nøglets vægt, når du klikker dig ind på garnet. Nu skal du dele antal gram du skal bruge, med antal gram i hvert nøgle. For eksempel: Hvis du strikker med garn i 50g-nøgler (som er det mest almindelige) tager du 450 / 50 = 9 nøgler.

Det som er vigtigt når man bytter til et andet garn, er at strikke-/hæklefastheden forbliver den samme. Således får man samme mål som der står i valgt størrelse i måleskitsen nederst i opskriften. Det er lettere at opnå samme strikkefasthed hvis man bruger garn fra samme garngruppe. Det er også muligt at vælge flere tynde tråde for at erstatte et tykkere garn. Prøv vores garn-omregner. Vi anbefaler at altid lave en strikkeprøve.

Vær opmærksom på: at når du bytter til et andet garn, så vil tøjet både se og føles anderledes end det du ser på billedet, da alle garner har forskellige udtryk og egenskaber.

Se DROPS lektion: Kan jeg bruge et andet garn end hvad som står i opskriften?

Alle vore garner er sorteret i garngrupper fra A-F efter tykkelse og strikke-/hæklefasthed – A er de tyndeste garner, og F er de tykkeste. På den måde er det lettere for dig at finde et garnalternativ til hver opskrift om så ønskes. Alle garner i samme garngruppe har samme strikkefasthed og kan enkelt byttes ud med hinanden. Når det er sagt er det en god ide at bemærke at forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, som giver det færdige arbejde et unikt udseende.

Klik her for at få en oversigt over vore garngrupper

Øverst i hver opskrift finder du et link til vores garnomregner, som kan hjælpe dig med at skifte det garn ud som står i opskriften, med et andet garn. Ved at skrive den garnkvalitet ind du vil skifte ud, skrive garnforbruget (i din størrelse) og antal tråde som bruges i opskriften, så vil du få præsenteret nogle gode alternativer som kan bruges til samme strikkefasthed. Du vil også få information om hvor meget du skal bruge i de forskellige alternativer og om du skal bruge en eller flere tråde. De fleste nøgler er på 50g (nogle er på 25g eller 100g).

Hvis opskriften er med flere farver, skal du regne hver farve om separat. Og hvis opskriften er med flere garnkvaliteter (feks 1 tråd Alpaca og 1 tråd Kid-Silk) så skal du finde alternativer for hver kvalitet.

Klik her for at se vores omregner

Da forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, så har vi valgt at beholde originalgarnet i vores opskrifter. Ved at bruge vores garn-omregner får du let et udvalg af aktuelle garner, eller så kan du enkelt vælge et garn fra samme garngruppe.

Det er også muligt at nogle af vore forhandlere stadigvæk har det udgået garn på lager. Eller hvis du selv har nogle nøgler, så er det også lettere at finde aktuelle opskrifter som passer til.

Vores garn-omregner vil foreslå både alternative kvaliteter samt garnforbrug.

Synes du det er svært at vælge hvilken størrelse du skal lave, så kan det være en god ide at måle et stykke tøj hvor du synes om størrelsen og synes om at have på. Sammenlign målene med målene i måleskitsen og vælg den størrelse som passer dig bedst.

Du finder måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektionen: Hvordan man læser en måleskitse

Nummeret på pinden som bliver foreslået i opskriften, skal kun ses som en guide. Det som er vigtigt er er få samme strikkefasthed som der står i opskriften. Da strikkefastheden er meget individuel, så kan det være at du er nødt til at vælge et eller to numre tykkere eller en tyndere pind for at opnå korrekt strikkefasthed. Vi anbefaler altid at lave en strikkeprøve.

Arbejder du med en anden strikkefasthed end hvad der står i opskriften, vil du ikke få samme mål som der står i måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan måler man strikkefastheden

See DROPS video: Hvordan laver man en strikkeprøve

Når du strikker/hækler et arbejde oppefra og ned, får du større fleksibilitet og det er lettere at lave personlige justeringer. Det er også lettere at prøve tøjet under arbejdets gang, samt at justere længden på ryg & forstykke og ærmer.

Opskriften er nøje forklaret i samme rækkefølge som den strikkes/hækles. Diagrammerne er justeret så de strikkes på samme måde som ellers.

Diagrammet viser alle pinde/omgange og hver maske ses fra retsiden. Det skal strikkes nedenfra og op fra højre mod venstre. 1 rude = 1 maske.

Når man strikker frem og tilbage, strikkes hver 2. pind fra retsiden og hver 2. pind fra vrangen. Når man strikker fra vrangen skal diagrammet strikkes modsat, altså fra venstre mod højre, retmasker strikkes vrang og vrangmasker strikkes ret.

Når man strikker rundt skal alle omgange strikkes fra retsiden og diagrammet strikkes fra højre til venstre på alle omgange.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Diagrammet viser alle rækker/omgange og hver maske ses fra retsiden. Der hækles nedenfra og op fra højre til venstre.

Når man hækler frem og tilbage er hver 2.række hæklet fra retsiden fra højre mod venstre og hver 2.række er hæklet fra vrangen, fra venstre mod højre.

Når der hækles rundt, skal alle omgange i diagrammet hækles fra retsiden, fra højre til venstre.

Når der hækles efter et cirkeldiagram starter man i midten af diagrammet og hækler sig udover, med uret, omgang efter omgang.

Normalt starter man altid en ny række med et antal luftmasker (modsvarer højden af følgende masker), disse vil enten blive vist i diagrammet eller forklaret i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Når der skal strikkes/hækles flere diagrammer efter hinanden, vil der ofte stå således i opskrifterne: “strik/hækl A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gange". Det betyder at du skal strikke/hækle A.1 én gang, så A.2 én gang, og nu A.3 som skal gentages det antal gange som der står i bredden – i dette tilfælde: S = 0 gange, M = 0 gange, L=2 gange, XL= 3 gange og XXL = 4 gange.

Følg diagrammerne som du plejer, begynd med første række i A.1, så førtse række i A.2 osv.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Den totale bredde fra (håndled til håndled) vil være længere i de større størrelser, også selvom selve ærmet er kortere. De større størrelser har længere ærmekuppel samt bredere skuldervidde. Dette resulterer i en god pasform i alle størrelser.

Tøjets total længde som er opgivet i måleskitsen, måles fra inderst ved halskanten (på skulderen) og ned til nederste kant på tøjet. Der måles altså IKKE yderst på skulderen.

På en jakke måles længden aldrig langs med forkanten, med mindre det er tydeligt forklaret. Mål altid længden indenfor forkantmaskerne.

Se DROPS lektion: Hvordan læses en måleskitse

Diagrammer bliver ofte gentaget i både bredden og i højden. Et diagram består ofte af 1 rapport. Hvis der står at A.1/rapporten skal gentages 5 gange rundt på pinden, så følger du A.1 og starter forfra igen ialt 5 gange efter hinanden. Når der står at A.1/rapporten skal gentages 2 gange i højden, så følger man hele A.1 og starter forfra igen én gang til.

Luftmasker bliver ofte lidt kortere og fylder ikke helt så meget som andre hæklede masker. For at kanten i rene luftmasker ikke skal blive for stram, slår vi derfor ofte flere luftmasker op til at begynde med. Antallet masker vil blive justere på næste række, så det passer til opskriften og til målene i måleskitsen.

Ribkanten er mere elastisk og vil trække sig lidt sammen i forhold til det glatstrikkede. Ved at tage ud før ribben, så undgår du en for stor forskel mellem krop og kant.

Man kan let komme til at lukke af lidt for stramt. Ved at lave omslag om pinden samtidig som man lukker af (samtidigt som omslagene også bliver lukket af) så undgår man at aflukningskanten bliver for stram.

Se DROPS video: Hvordan lukkes der af med omslag

For at få en jævn ud- eller indtagning, kan man tage ud på feks hver 3. og 4.pind således: Strik 2 pinde, tag ud på 3.pind, strik 3 pinde og tag ud på 4.pind. Gentag dette til udtagningen er færdig.

Se DROPS lektion: Tag ud/ind på skiftevis hver 3. og 4 pind

Hvis du foretrækker at strikke en jakke rundt istedet for frem og tilbage, så kan du naturligvis selv justere det i opskriften. Du skal da lægge en klippekant til midt foran (normalt 5 masker) og følge opskriften. Når du ellers ville have vendt og strikket tilbage fra vrangen, strikker du helt enkelt over klippekanten og fortsætter rundt. Til sidst klipper du op i midten af sømmen, samler masker op på hver side til forkant som dækker de to sømme.

Se DROPS video: Hvordan strikkes sømkant og hvordan klippes der op

Foretrækker du at strikke en bluse frem og tilbage istedet for at strikke rundt? Du kan naturligvis justere opskriften og vælge at strikke stykkerne separat og sy dem sammen til sidst. Del antal masker på ryg & forstykke i to, læg en kantmaske til i begge sider (at sy sammen i) og strik hvert stykke frem og tilbage for sig.

Se DROPS lesson: Kan jeg tilpasse en opskrift på rundpind, så jeg kan strikke den frem og tilbage?

Antal rapporter i et mønster kan variere lidt i forhold til forskellige størrelser, for at få korrekt proportioner. Hvis du ikke laver nøjagtig samme størrelse som den du ser på billedet, så kan din model se lidt anderledes ud. Dette er nøje udregnet og justeret så helhedsindtrykket er det samme som på billedet i alle størrelse.

Sørg for at følge opskrift og diagrammer som passer til din størrelse!

Hvis du har fundet en opskrift på en fin damemodel, så er det enkelt at lave den om til herrestørrelse om man ønsker det. Den største forskel er længden på ærmerne og på ryg & forstykket. Vælg den størrelse i måleskitsen som har ønsket brystvidde/omkreds. Den ekstra længde kan du lægge til lige før ærmekuplen/ærmegabet. Hvis opskriften er strikket/hæklet ovenfra og ned kan du lægge den ekstra længde til lige efter ærmegabet eller før første indtagning på ærmet.

Hvor stort garnforbruget bliver er afhængig af hvor mange cm du lægger til, men husk, hellere et nøgle for meget end et for lidt.

Alle garner indeholder overskudsfibre (fra produktionen) som gerne vil fælde eller fnuldre lidt. Børstet garn (håret garn) har flere af disse løse overskudsfibre, hvilket giver dem større tendenser til at fælde.

Selv om man naturligvis ikke kan garantere at børstede garner kan blive 100% fri for overskudsfibre, så er det muligt at få tøjet til at fælde mindre, ved at følge disse skridt:

1. Når tøjet er færdigt (før du vasker det) så kan du ryste det, så alle løse hår falder af. OBS: Brug ALDRIG en taperulle, børste eller lignende som trækker i garnet.

2. Put tøjet i en plasticpose og læg det i fryseren - temperaturen vil få fibrene til at holde mindre fast i hinanden, så løse fibre lettere vil falde af.

3. Lad det ligge i fryseren nogle timer før du tager det ud og ryster igen.

4. Vask tøjet ifølge vaskeanvisningen på banderolen.

Pilling eller fnuller eller nopper er en naturlig proces som sker, på til og med de mest fine og eksklusive fibre. Det sker helt enkelt ved almindelig brug og slidtage og er svært at undgå. Det bliver mest tydeligt, der hvor der er mest friction på tøjet, som under armene og på manchetterne.

Du kan få dit tøj til at se ud som nyt igen, ved at fjerne fnulleret/fnuggene/nopperne med en elektrisk fnugfjerner / lint remover.

Kan du stadigvæk ikke finde svar på dit spørgsmål? Scroll ned og skriv dit spørgsmål, så vil en af vore eksperter prøve at hjælpe dig. Normalt vil du få svar i løbet af 5-10 dage.
Undertiden kan du læse tidligere spørgsmål og svar til denne opskrift eller gå med i DROPS Workshop på Facebook for at få hjælp af andre strikkere/hæklere!

Kommentere opskrift DROPS 239-12

Vi vil gerne høre din mening om denne model!

Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar. Obligatoriske felter er markeret med *.

Kommentarer / Spørgsmål (43)

country flag Charlotte Friis Fammé skrev:

Jeg har nu nået "toppen" af diagrammer og strikket A2 x3 som beskrevet I opskrift. Hvordan fortsætter jeg? Startet nedefra igen? Men det passer maskeantal jo ikke til. Har forsøgt at tegne videre på diagrammet men det kan jeg ikke finde ud af. Jeg har især problemer med at få de 2 ret sammen i start af A1 og slut A3 til at passe ind. Jeg er helt nybegynder i mønster og diagrammer så vil virkelig sætte pris på en udførlig forklaring på hvad jeg gør herfra

29.05.2025 - 17:46

DROPS Design svarede:

Hei Charlotte. Ja, du fortsetter nedenifra igjen og for hver gang du har strikket diagrammene 1 gang mer i høyden så skal det være økt et maskeantall slik at du strikker 2 rapporter mer av A.2 i bredden. Bruk maskemarkører mellom hvert diagram, så har du en bedre oversikt og hele tiden oversikt over maskeantallet, og du vil lettere se at A.1 og A.3 vil passe inn. mvh DROPS Design

02.06.2025 - 10:41

country flag Charlotte Friis Fammé skrev:

Jeg forstår ikke helt denne pasus i opskriften "For hver gang A1 og A3 er strikket 1 gang i højden , strikkes 2 rapporter mere af A2 i bredden? Og hører ret maske man skal strikke inden og efter diagrammet med eller er de 2 masker udenfor møster?

26.05.2025 - 15:07

DROPS Design svarede:

Hej Charlotte, jo men det er samme mønster hele pinden ud, det vil sige at du skal have 3 retmasker imellem hvert omslag. På hver 2.mønster pind bliver mønsteret forskudt så du har de 3 retmasker ovenfor det tidligere mønster :)

27.05.2025 - 14:45

country flag Maria skrev:

Str S

05.05.2025 - 10:38

country flag Maria Aglen skrev:

Hei, jeg holder på å strikke denne genseren men KLARER ikke å forstå hva jeg skal gjøre etter å laget ferdig vrangborden. Hvordan jeg har gjort det ifra hva jeg har skjønt det: jeg har strikket glatt strikk fram til merke tråden også øket på raglan, også har jeg strikket A1-A2 og A3 men jeg har alltid 5 masker på slutten som jeg ikke aner hva jeg skal gjøre med? Noe feil må æ ha gjort men skjønne ikke ka? Kan dokk gi en beir forklaring på den delen?

27.04.2025 - 14:47

DROPS Design svarede:

Hei Maria. Vi skal hjelpe deg så godt vi kan, men hvilken str. strikker du etter? mvh DROPS Design

05.05.2025 - 10:27

country flag Jasmine skrev:

Hi, please can you help? I don't quite understand how to continue the lace pattern on the sleeves. The pattern says to continue A2 and work the ones that don't fit in stocking stitch. I tried it, but it doesn't seem to work. Where exactly does it require to work in stocking stitch to continue the lace pattern? Thank you very much.

06.03.2025 - 23:34

DROPS Design svarede:

Hi Jasmine, You continue the lace pattern from the yoke across most of the sleeve. It is the stitches under the sleeve (the ones that don't fit into the pattern) that are worked in stocking stitch. Happy knitting!

07.03.2025 - 06:55

country flag Micheline Doucet skrev:

Bonjour, pourriez-vous m’aider car quand les augmentations sont terminées je dois continuer les manches mais ça ne va plus! Comment me rendre à 24cm de hauteur? Je continue à suivre le diagramme pour les manches? Si oui eh bien ça ne fonctionne pas!?! Merci à l’avance!

27.02.2025 - 17:04

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Doucet, lorsque les augmentations sont terminées, continuez à tricoter en jersey et point ajouré comme avant, veillez à ne plus augmenter au début et à la fin des manches, autrement dit, vous devez diminuer autant de mailles que vous faites de jetés, tricotez d'éventuelles mailles supplémentaires en jersey, sans le point ajouré. Vous pouvez noter dans les diagrammes à quel niveau de A.1/A.3 vous en êtes et continuez ainsi, sans augmenter. Bon tricot!

28.02.2025 - 09:14

country flag Helle skrev:

Hvordan laves hulmønster efter man har strikke de 11 pinde med A1,A2A3skal man starte for fra med hulmønster

26.09.2024 - 19:25

DROPS Design svarede:

Hei Helle. Ja, for hver gang A.1 og A.3 er strikket 1 gang i høyden, strikkes det 2 rapporter mer av A.2 i bredden. Sett gjerne maskemarkører mellom hvert diagram, så har du en bedre oversikt, både over diagrammene og også økningene :) mvh DROPS Design

07.10.2024 - 11:08

country flag Marie-Hélène skrev:

J'ai tricoté ce pull l'été dernier et il est très agréable à réaliser. J'ai utilisé un fil qui ressemble au Drops Air et que j'avais en stock depuis longtemps, couleur brique délavée. Il rend super bien et il fait de l'effet avec ses manches ajourées.

07.08.2024 - 12:15

country flag Linda Skauge Antonsen skrev:

Skjønner ikke setningen:»For hver gang A.1 og A.3 er strikket 1 gang i høyden, strikkes det 2 rapporter mer av A.2 i bredden». Hva menes med rapport? Jeg har nå strikket hullmønsteret en gang opp og skjønner ikke hva jeg skal gjøre videre. Skal jeg kun strikke A.2 nå? Eller skal jeg nå først strikke A.1, så A.2 3 ganger og så A.3, men det har jeg ikke nok masker til?

18.07.2024 - 13:00

DROPS Design svarede:

Hej Linda. När du har stickat A.1 och A.3 1 gång på höjden så har du ökat maskor till raglan 6 gånger. Det betyder att du nu har 12 maskor mer på varje ärm. Du börjar då längst ner på diagrammen på nytt men nu stickar du A.1, A.2, A.2, A.2, A.3. Mvh DROPS Design

18.07.2024 - 13:53

country flag Shirley skrev:

Bonjour, Est-ce que le raglan est censé se faire au 2e rang ou en même temps au 1er rang du diagramme? Si c'est au 1er rang je n'y arrive pas. Pourrais-je vous demander plus de précision? Merci,

03.05.2024 - 18:26

DROPS Design svarede:

Bonjour Shirley, on commence à augmenter pour le raglan au 1er tour de l'empiècement, augmentez comme indiqué sous RAGLAN, autrement dit, de part et d'autre des 2 m jersey (1 m avant + 1 m après chacun des fils marqueurs);, en même temps, tricotez les diagrammes sur les manches. Le nombre de mailles de A.1et A.3 augmente ainsi tous les 2 tours. Bon tricot!

06.05.2024 - 07:30