DROPS Super Sale - SPARA 30% på 6 garn under hela juni!
Product image DROPS Air yarn
DROPS Air
65% Alpaca, 28% Polyamid, 7% Ull
från 49.95 kr /50g
Garnet till detta mönstret kostar 300.00kr.

Garnkostnaden beräknas utifrån mönstrets minsta storlek och garnets billigaste variant. Letar du efter ett ännu bättre pris? Du kanske hittar det i DROPS Deals!

DROPS AW2425

Morgenbris Sweater

Stickad tröja i DROPS Air. Arbetet stickas uppifrån och ner med raglan och hålmönster på ärmarna. Storlek S - XXXL.

Markera storlek:
DROPS 239-12

#morgenbrissweater

DROPS Design: Modell ai-438
Garngrupp C eller A + A
-------------------------------------------------------

STORLEK:
S - M - L - XL - XXL - XXXL

GARN:
DROPS AIR från Garnstudio (tillhör garngrupp C)
300-300-350-400-400-450 g färg 01, natur

STICKOR:
DROPS RUNDSTICKOR NR 5: Längd 40 cm och 80 cm.
DROPS RUNDSTICKA NR 4: Längd 80 cm.
Tekniken MAGIC LOOP kan användas – då behövs endast rundsticka 80 cm i varje sticknummer.

STICKFASTHET:
17 maskor på bredden och 22 varv på höjden med slätstickning = 10 x 10 cm.
OBS: Kom ihåg att sticknumren endast är rekommenderade. Får du för många maskor på 10 cm, byt till tjockare stickor. Får du för få maskor på 10 cm, byt till tunnare stickor.

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hur du kan byta garn här
Garngrupp A till F – Använd samma mönster och byt garn här
Garnåtgång vid alternativt garn – Använd vår garn-konverterare här

-------------------------------------------------------

Du kanske även tycker om...

Product image DROPS Air
DROPS Air
65% Alpaca, 28% Polyamid, 7% Ull
från 49.95 kr /50g
Garnet till detta mönstret kostar 300.00kr.

Garnkostnaden beräknas utifrån mönstrets minsta storlek och garnets billigaste variant. Letar du efter ett ännu bättre pris? Du kanske hittar det i DROPS Deals!

Instruktioner

-------------------------------------------------------

FÖRKLARING TILL BESKRIVNINGEN:

-------------------------------------------------------

MÖNSTER:
Se diagram A.1 till A.3.

RAGLAN:
Öka 1 maska på varje sida av 2 maskor slätstickning (markören sitter mellan dessa 2 maskorna) i varje övergång mellan fram- och bakstycke och ärmar (8 maskor ökade). Öka 1 maska genom att göra 1 omslag om stickan. På nästa varv stickas omslagen vridet räta så att det inte blir hål. Sedan stickas de nya maskorna i slätstickning på framstycket och på bakstycket, och in i mönster på ärmarna.
-------------------------------------------------------

BÖRJA ARBETET HÄR:

-------------------------------------------------------

TRÖJA - KORT ÖVERSIKT ÖVER ARBETET:
Oket stickas runt på rundsticka från mitt bak, uppifrån och ner, och det ökas till raglan. Oket delas till fram- och bakstycke och ärmar. Fram- och bakstycket stickas runt på rundsticka. Ärmarna stickas runt på kort rundsticka.

OK:
Lägg upp 100-104-108-112-116-120 maskor på rundsticka 4 med DROPS Air. Sticka 1 varv rätt. Sticka resår (2 rätmaskor, 2 avigmaskor) över alla maskorna i 3 cm, på sista varvet i resåren minskas det 2 maskor jämnt fördelat = 98-102-106-110-114-118 maskor. Byt till rundsticka 5, och sätt 1 markör i början av varvet, arbetet mäts sedan härifrån.

Nu sätts det 4 markörer i arbetet som förklarat nedan (detta görs utan att varvet stickas). Markörerna ska användas när det ska ökas till raglan, och varje markör sätts mellan 2 maskor.

Räkna 15-16-17-18-19-20 maskor (halva bakstycket), sätt 1 markör, räkna 19 maskor (ärm), sätt 1 markör, räkna 30-32-34-36-38-40 maskor (framstycket), sätt 1 markör, räkna 19 maskor (ärm), sätt 1 markör, det är 15-16-17-18-19-20 maskor på stickan efter sista markören (halva bakstycket).

Sedan stickas det slätstickning över maskorna på framstycket och på bakstycket, och 1 rätmaska, A.1, A.2, A.3, 1 rätmaska över maskorna på varje ärm, samtidigt på första varvet börjar ökningarna till RAGLAN i varje övergång mellan fram- och bakstycke och ärmar – läs förklaring ovan. För varje gång A.1 och A.3 har stickats 1 gång på höjden, stickas det 2 rapporter mer av A.2 på bredden. Fortsätt med ökning till raglan på vartannat varv till det har ökats totalt 22-23-25-28-31-33 gånger = 274-286-306-334-362-382 maskor. KONTROLLERA STICKFASTHETEN! Efter sista ökningen till raglan stickas det vidare utan ökningar till arbetet mäter 23-24-25-28-31-33 cm från markören.

Nästa varv stickas så här:
Sticka de första 38-40-43-47-51-54 maskorna (halva bakstycket), sätt de följande
61-63-67-73-79-83 maskorna på en tråd till ärm, lägg upp 10-12-12-14-16-20 nya maskor på stickan (i sidan under ärmen), sticka de nästa 76-80-86-94-102-108 maskorna (framstycket), sätt de följande 61-63-67-73-79-83 maskorna på en tråd till ärm, lägg upp 10-12-12-14-16-20 nya maskor på stickan (i sidan under ärmen), och sticka de resterande 38-40-43-47-51-54 maskorna (halva bakstycket). Härifrån mäts arbetet sedan!

FRAM- OCH BAKSTYCKE:
= 172-184-196-216-236-256 maskor. Fortsätt med slätstickning till arbetet mäter 16-17-18-17-16-16 cm från delningen. Sticka 1 varv rätt där det ökas 40-40-48-52-52-56 maskor jämnt fördelat = 212-224-244-268-288-312 maskor.
Byt till rundsticka 4. Sticka resår (2 rätmaskor, 2 avigmaskor). Fortsätt resåren så i 8 cm. Maska av lite löst. Tröjan mäter ca 52-54-56-58-60-62 cm från axeln.

ÄRM:
Sätt de 61-63-67-73-79-83 maskorna från tråden i den ena sidan av arbetet på kort rundsticka 5 och sticka dessutom upp 1 maska i var och en av de 10-12-12-14-16-20 maskorna som lades upp i sidan under ärmen = 71-75-79-87-95-103 maskor. Fortsätt A.2 som förut, de maskorna som inte går jämnt upp i A.2, stickas i slätstickning. Sticka vidare tills arbetet mäter 31-31-30-27-25-23 cm från delningen. Maska av med rätmaskor.

Diagram

rätmaska = rätmaska
mellan 2 maskor görs det 1 omslag om stickan, på nästa varv stickas omslaget rätt så att det blir hål = mellan 2 maskor görs det 1 omslag om stickan, på nästa varv stickas omslaget rätt så att det blir hål
2 maskor räta tillsammans = 2 maskor räta tillsammans
lyft 1 maska av stickan som om den skulle stickas rät, 1 rätmaska, drag den lyfta maskan över maskan som stickades = lyft 1 maska av stickan som om den skulle stickas rät, 1 rätmaska, drag den lyfta maskan över maskan som stickades
lyft 1 maska av stickan som om den skulle stickas rät, 2 maskor räta tillsammans, drag den lyfta maskan över maskan som stickades = lyft 1 maska av stickan som om den skulle stickas rät, 2 maskor räta tillsammans, drag den lyfta maskan över maskan som stickades
Diagram for DROPS 239-12
Diagram for DROPS 239-12
Har du en fråga? Se en lista på ofta ställda frågor (F&Q)

Stickfasthet är det som avgör de slutliga måtten på ditt arbetet, och mäts ofta per 10 x 10 cm. Det anges såhär: antal maskor på bredden x antal varv på höjden - till exempel: 19 maskr x 26 varv i slätstickning = 10 x 10 cm.

Stickfasthet är väldigt individuellt; vissa stickar löst och andra stickar stramt. Du justerar din stickfastheten med storleken på stickorna, det är därför som den storleken på stickor som uppges endast är vägledande! Du måste själv justera detta upp eller ner så att DIN stickfasthet stämmer överens med stickfastheten i mönstret. Om du stickar med en annan stickfasthet än den angivna så kommer du att få en annan garnåtgång och andra mått på ditt arbetet än det som står i mönstret.

Stickfasthet är också det som avgör vilka garn som kan bytas mot varandra: så länge du uppnår samma stickfasthet kan du utan problem byta garn.

Se DROPS leksjon: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Stickfasthet - provlapp

Garnåtgången uppges alltid i antal gram, t.ex. 450 g. För att räkna ut hur många nystan du behöver måste du först veta hur många gram det är i 1 nystan (25 g, 50 g eller 100 g). Du hittar information om vikten på varje nystan om du klickar dig in på varje garn. Sedan kan du dela antal gram du behöver på antal gram i varje nystan. T.ex.: Om du stickar med garn i 50 g-nystan (vilket är det vanligaste) tar du 450 / 50 = 9 nystan.

Det som är viktigt när man byter till ett annat garn är att stickfastheten hålls. Så länge du uppnår samma stickfasthet får du samma mått som står i måttskissen. Det är lättare att uppnå samma stickfasthet med garn från samma garngrupp. Du kan också använda fler trådar av ett tunnare garn för att uppnå samma stickfasthet som med ett tjockare garn.Här kan du prova vår konverterare. Vi rekommenderar att du alltid stickar en provlapp.

Var OBS på att vid byte av garn kan plagget få ett annat utseende än på bilden då olika garn ofta har olika struktur och egenskaper.

Se DROPS lektion: Kan jag använda ett annat garn än det som uppges i mönstret?

Alla våra garn är uppdelade i garngrupper (från A till F) efter tjocklek och stickfasthet – grupp A innehåller de tunnaste garnerna och grupp F de tjockaste. Detta gör det enklare för dig att hitta ett alternativt garn till våra mönster, om du skulle vilja det. Alla garner inom samma grupp har samma stickfasthet och kan enkelt ersätta varandra. Olika garn har dock olika struktur och egenskaper vilket kommer att ge slutresultatet ett unikt utseende och känsla.

Klicka här för en översikt över garnen i de olika garngrupperna

Längst upp på alla våra mönster hittar du en länk till vår konverterare, som är ett verktyg du kan använda om du vill använda ett annat garn än det som föreslås i mönstret. Genom att fylla i det garn som du önskar ersätta, antal gram (i din storlek) och antal trådar så får du fram alternativa garn med samma stickfasthet. Du får besked om hur mycket du behöver i de alternativa garnen och om du behöver använda fler trådar. De flesta nystan innehåller 50 g (vissa 25 g eller 100 g).

Om det är fler färger i mönstret så måste varje färg konverteras separat. Ifall mönstret stickas eller virkas med fler trådar av olika garner (t.ex. 1 tråd Alpaca och 1 tråd Kid-Silk) får du konvertera varje garn individuellt för att hitta alternativ.

Klicka här för att se vår konverterare

Eftersom de olika garnen har olika egenskaper och struktur har vi valt att behålla originalgarnet i våra mönster. Du kan enkelt hitta bra alternativ till varje mönster genom att antingen välja ett annat garn i samma garngrupp, eller använda vår garnkalkulator.

Det är också möjligt att garn som har utgått fortfarande finns kvar hos vissa återförsäljare, eller att någon har ett par nystan liggande som de gärna vill hitta ett mönster till.

Genom att använda vår garnkalkulator får du upp både alternativa garn, och mängd du behöver i den nya kvaliteten.

Om du tycker att det är svårt att bestämma vilken storlek du ska göra kan det vara en bra idé att mäta ett plagg du redan har och gillar storleken på. Jämför sedan måtten med måtten i mönstrets måttskiss och välj den storlek som passar bäst.

Du hittar måttskissen längst ner i mönstret.

Se DROPS-lektion: Så här läser du en måttskiss

Storleken på stickan som står uppgivet i mönstret är endast vägledande, det som är viktigt är att den uppgivna stickfastheten stämmer. Eftersom stickfasthet är väldigt individuellt så måste du själv justera storleken så att DIN stickfasthet stämmer överens med det som står i mönstret – kanske måste du avvika en eller två storlekar från det som står i mönstret, och det gör ingenting. Vi rekommenderar att du stickar provlappar.

Om du har fel stickfasthet så riskerar du att måtten på plagget inte stämmer överens med måtten på måttskissen.

Se DROPS lektion: Så mäter du stickfastheten

Se DROPS video: Hur kontrollerar man stickfastheten / gör provlapp

Att sticka ovanifrån och ner ger mer flexibilitet och plats för personliga justeringar. Det är också enklare att prova plagget under arbetets gång, samt att justera längden på fram- och bakstycke och ärmar.

Mönstret är noga förklarat i den ordning det stickas/virkas i. Om mönstret innehåller diagram är dessa i stickriktningen och ska läsas på vanligt sätt.

Ett stickdiagram visar varje varv och varje maska från rätsidan. Det ska stickas nerifrån och upp från höger till vänster. 1 ruta = 1 maska.

När man stickar fram och tillbaka, stickas vartannat varv i diagrammet från rätsidan och vartannat från avigsidan. När det stickas från avigsidan måste diagrammet stickas motsatt: alltså från vänster till höger, rätmaskor stickas avigt och avigmaskor stickas räta osv.

När det stickas runt på rundsticka/strumpsticka stickas varje varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster).

Se DROPS lektion: Hur man läser stickdiagram

Det är enkelt att virka enligt diagram, varje symbol virkas i den ordning som det visas i diagrammet. Det virkas från vänster till höger, nedifrån och upp eller i cirkel från mitten och ut.

När man virkar fram och tillbaka virkas vartannat varv i diagrammet från rätsidan (från höger till vänster) och vartannat varv virkas från avigsidan (från vänster till höger).

När man virkar runt, virkas varje varv i diagrammet från rätsidan - alltså från höger till vänster.

När man virkar enligt ett cirkeldiagram börjar man i mitten av cirkeln och jobbar sig från höger till vänster, varv efter varv utåt.

Varven börjar gärna med x antal luftmaskor (som motsvarar höjden på nästa maska), detta är antingen inritat i diagrammet, eller så står det förklarat i mönstret.

Se DROPS lektion: Hur man läser virkdiagram

Om ett mönster har flera diagram som stickas efter varandra på bredden, kan det ofta vara skrivet på detta sätt: ”Sticka A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gånger”. Detta betyder att A.1 och A.2 stickas en gång i alla storlekar och A.3 stickas det antal gånger som står i varje storlek (S=0, M=0, L=2, XL=3, XXL=4 gånger).

Diagrammen läses som vanligt: börja med första varvet i A.1, sedan första varvet i A.2, första varvet i A.3 osv.

Se DROPS lektion: Hur läser man stickdiagram

Se DROPS lektion: Hur läser man virkdiagram

I de större storlekarna kommer den totala vidden (från handled till handled) att vara större än i de mindre storlekarna, även om själva ärmen är kortare. De större storlekarna har längre ärmkupa samt bredare axelvidd. Detta resulterar i en bra passform i alla storlekar.

Hela plaggets längd, som är uppgivet på måttskissen, mäts från innerst vid halskanten (på axeln) och ner till nederkanten på plagget. Det mäts alltså INTE från ytterst på axeln.

På en kofta mäts längden aldrig längs framkanten, om inte detta är tydligt förklarat. Mät alltid längden på insidan av framkantmaskorna.

Se DROPS lektion: Hur man läser en måttskiss

Diagram upprepas ofta både på bredden och på höjden. Ett diagram består ofta av 1 rapport. Om det står att A.1/rapporten ska upprepas 5 gånger på varvet så följer du A.1 och börjar från början igen totalt 5 gånger efter varandra. Om det står att det ska stickas 2 rapporter av A.1 på höjden så ska du sticka hela diagram A.1 färdigt och sedan börja på nytt och sticka hela diagrammet en gång till.

Luftmaskor fyller lite mindre än andra maskor, så för att uppläggningskanten inte ska bli för stram så gör vi fler luftmaskor i början av arbetet. Detta antal justeras redan på nästa varv.

Resår är mer elastiskt än slätstickning och drar därför ihop sig mer. Genom att öka maskor före resåren undviker man att det blir en markant skillnad på bredden på resåren jämfört med resten av fram- och bakstycket.

Det är lätt hänt att avmaska för stramt, och för att kompensera för detta lägger vi ofta in omslag som också avmaskas för att nederkanten inte ska bli för stram.

Se DROPS video: Hur man maskar av med omslag

För att få en jämn ökning kan det t.ex ökas på växelvis var 3:e och var 4:e varv så här: Sticka 2 varv och öka på det 3:e, sticka 3 varv och öka på det 4:e. Detta upprepas till ökningarna är färdiga.

Se DROPS leksjon: Öka/Minska växelvis på var 3:e och 4:e varv

Om du föredrar att sticka runt istället för att sticka fram och tillbaka kan du självklart göra det. Då måste du själv lägga in uppklippningsmaskor (vanligtvis 5 st) mitt fram, förutom det så kan du följa mönstret som vanligt. När du egentligen skulle ha vänt arbetet och stickat tillbaka, stickar du istället över uppklippningsmaskorna och fortsätter att sticka runt.

Se DROPS video: Hur man klipper upp för ärmhål

Om du föredrar att sticka tröjan fram och tillbaka i flera delar och sy ihop den till slut kan du göra det även om mönstret är skrivet för att sticka på rundsticka. Dela maskantalet på 2 och lägg till en kantmaska på varje sida som du kan sy ihop den i.

Se DROPS leksjon: Kan jag anpassa ett mönster för rundsticka så att jag kan sticka fram och tillbaka?

Mönsterrapporterna på plagget kan vara lite olika i de olika storlekarna pga. olika proportioner. Om du inte gör samma storlek som på bilden, kan det kanske avvika något – detta är noga övervägt och justerat så att det totala intrycket av plagget är samma i alla storlekar.

Följ mönster och diagram för din storlek!

Har du hittat ett mönster på en fin dammodell, så är de inte så svårt att göra om den till herrstorlek om du önskar det. Den största skillnaden är längden på ärmar och fram- och bakstycke. Välj den storlek i måttskissen som passar bäst över bröstet. Den extra längden stickas/virkas precis innan man maskar av till ärmkulle/ärmhål. Om arbetet är stickat/virkat ovanifrån och ned så stickas/virkas ärmen lite längre innan man gör den första minskningen på ärmen.

När det gäller extra garnåtgång så är detta väldigt individuellt, men köp hellre ett nystan för mycket än ett för lite.

Alla garner innehåller överskottsfibrer (från produktionen) som kommer att fälla eller ludda lite. Borstat garn har flera av dessa lösa överskottsfibrer, vilket ger dem större tendenser till att fälla.

Även om man naturligtvis inte kan garantera att borstade garner kan bli 100 % fria från överskottsfibrer så är det möjligt att få plagget att fälla mindre genom att följa dessa steg:

1. När plagget är färdigt (innan du tvättar det) kan du skaka det, så att alla lösa fibrer faller av. OBS: Använd ALDRIG en klädrulle, borste eller liknande som drar i garnet.

2. Lägg plagget i en plastpåse i frysen – temperaturen kommer att få fibrerna att hålla fast mindre i varandra, så de lösa fibrerna kommer att ramla av.

3. Låt det ligga i frysen några timmar innan du tar ut det och skakar det igen.

4. Tvätta plagget enligt tvättråden på banderollen.

Pilling/noppor är en naturlig process som händer även med de mest fina och exklusiva fibrerna. Det är ett naturligt tecken på användning och slitage som är svårt att undvika. Det är mest synligt i områden med hög friktion av ditt plagg som under ärmarna och på handlederna.

Du kan få ditt plagg att se ut som nytt genom att ta bort pilling/noppor med en elektrisk noppborttagare.

Hittar du fortfarande inte svar på din fråga? Scrolla då ner och ställ en fråga så att en av våra experter kan försöka hjälpa dig. Du får vanligtvis svar inom 5-10 dagar..
Under tiden kan du läsa tidigare frågor och svar till detta mönster eller gå med i DROPS Workshop på Facebook för att få hjälp av andra stickare/virkare!

Kommentera mönster DROPS 239-12

Vi vill gärna ha din åsikt om denna modell!

Om du har en fråga kring den, kom ihåg att välja rätt kategori i menyn under, så får du snabbare svar! Obligatoriska fält är markerade med *.

Kommentarer / Frågor (43)

country flag Charlotte Friis Fammé skrev:

Jeg har nu nået "toppen" af diagrammer og strikket A2 x3 som beskrevet I opskrift. Hvordan fortsætter jeg? Startet nedefra igen? Men det passer maskeantal jo ikke til. Har forsøgt at tegne videre på diagrammet men det kan jeg ikke finde ud af. Jeg har især problemer med at få de 2 ret sammen i start af A1 og slut A3 til at passe ind. Jeg er helt nybegynder i mønster og diagrammer så vil virkelig sætte pris på en udførlig forklaring på hvad jeg gør herfra

29.05.2025 - 17:46

DROPS Design svarede:

Hei Charlotte. Ja, du fortsetter nedenifra igjen og for hver gang du har strikket diagrammene 1 gang mer i høyden så skal det være økt et maskeantall slik at du strikker 2 rapporter mer av A.2 i bredden. Bruk maskemarkører mellom hvert diagram, så har du en bedre oversikt og hele tiden oversikt over maskeantallet, og du vil lettere se at A.1 og A.3 vil passe inn. mvh DROPS Design

02.06.2025 - 10:41

country flag Charlotte Friis Fammé skrev:

Jeg forstår ikke helt denne pasus i opskriften "For hver gang A1 og A3 er strikket 1 gang i højden , strikkes 2 rapporter mere af A2 i bredden? Og hører ret maske man skal strikke inden og efter diagrammet med eller er de 2 masker udenfor møster?

26.05.2025 - 15:07

DROPS Design svarede:

Hej Charlotte, jo men det er samme mønster hele pinden ud, det vil sige at du skal have 3 retmasker imellem hvert omslag. På hver 2.mønster pind bliver mønsteret forskudt så du har de 3 retmasker ovenfor det tidligere mønster :)

27.05.2025 - 14:45

country flag Maria skrev:

Str S

05.05.2025 - 10:38

country flag Maria Aglen skrev:

Hei, jeg holder på å strikke denne genseren men KLARER ikke å forstå hva jeg skal gjøre etter å laget ferdig vrangborden. Hvordan jeg har gjort det ifra hva jeg har skjønt det: jeg har strikket glatt strikk fram til merke tråden også øket på raglan, også har jeg strikket A1-A2 og A3 men jeg har alltid 5 masker på slutten som jeg ikke aner hva jeg skal gjøre med? Noe feil må æ ha gjort men skjønne ikke ka? Kan dokk gi en beir forklaring på den delen?

27.04.2025 - 14:47

DROPS Design svarede:

Hei Maria. Vi skal hjelpe deg så godt vi kan, men hvilken str. strikker du etter? mvh DROPS Design

05.05.2025 - 10:27

country flag Jasmine skrev:

Hi, please can you help? I don't quite understand how to continue the lace pattern on the sleeves. The pattern says to continue A2 and work the ones that don't fit in stocking stitch. I tried it, but it doesn't seem to work. Where exactly does it require to work in stocking stitch to continue the lace pattern? Thank you very much.

06.03.2025 - 23:34

DROPS Design svarede:

Hi Jasmine, You continue the lace pattern from the yoke across most of the sleeve. It is the stitches under the sleeve (the ones that don't fit into the pattern) that are worked in stocking stitch. Happy knitting!

07.03.2025 - 06:55

country flag Micheline Doucet skrev:

Bonjour, pourriez-vous m’aider car quand les augmentations sont terminées je dois continuer les manches mais ça ne va plus! Comment me rendre à 24cm de hauteur? Je continue à suivre le diagramme pour les manches? Si oui eh bien ça ne fonctionne pas!?! Merci à l’avance!

27.02.2025 - 17:04

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Doucet, lorsque les augmentations sont terminées, continuez à tricoter en jersey et point ajouré comme avant, veillez à ne plus augmenter au début et à la fin des manches, autrement dit, vous devez diminuer autant de mailles que vous faites de jetés, tricotez d'éventuelles mailles supplémentaires en jersey, sans le point ajouré. Vous pouvez noter dans les diagrammes à quel niveau de A.1/A.3 vous en êtes et continuez ainsi, sans augmenter. Bon tricot!

28.02.2025 - 09:14

country flag Helle skrev:

Hvordan laves hulmønster efter man har strikke de 11 pinde med A1,A2A3skal man starte for fra med hulmønster

26.09.2024 - 19:25

DROPS Design svarede:

Hei Helle. Ja, for hver gang A.1 og A.3 er strikket 1 gang i høyden, strikkes det 2 rapporter mer av A.2 i bredden. Sett gjerne maskemarkører mellom hvert diagram, så har du en bedre oversikt, både over diagrammene og også økningene :) mvh DROPS Design

07.10.2024 - 11:08

country flag Marie-Hélène skrev:

J'ai tricoté ce pull l'été dernier et il est très agréable à réaliser. J'ai utilisé un fil qui ressemble au Drops Air et que j'avais en stock depuis longtemps, couleur brique délavée. Il rend super bien et il fait de l'effet avec ses manches ajourées.

07.08.2024 - 12:15

country flag Linda Skauge Antonsen skrev:

Skjønner ikke setningen:»For hver gang A.1 og A.3 er strikket 1 gang i høyden, strikkes det 2 rapporter mer av A.2 i bredden». Hva menes med rapport? Jeg har nå strikket hullmønsteret en gang opp og skjønner ikke hva jeg skal gjøre videre. Skal jeg kun strikke A.2 nå? Eller skal jeg nå først strikke A.1, så A.2 3 ganger og så A.3, men det har jeg ikke nok masker til?

18.07.2024 - 13:00

DROPS Design svarede:

Hej Linda. När du har stickat A.1 och A.3 1 gång på höjden så har du ökat maskor till raglan 6 gånger. Det betyder att du nu har 12 maskor mer på varje ärm. Du börjar då längst ner på diagrammen på nytt men nu stickar du A.1, A.2, A.2, A.2, A.3. Mvh DROPS Design

18.07.2024 - 13:53

country flag Shirley skrev:

Bonjour, Est-ce que le raglan est censé se faire au 2e rang ou en même temps au 1er rang du diagramme? Si c'est au 1er rang je n'y arrive pas. Pourrais-je vous demander plus de précision? Merci,

03.05.2024 - 18:26

DROPS Design svarede:

Bonjour Shirley, on commence à augmenter pour le raglan au 1er tour de l'empiècement, augmentez comme indiqué sous RAGLAN, autrement dit, de part et d'autre des 2 m jersey (1 m avant + 1 m après chacun des fils marqueurs);, en même temps, tricotez les diagrammes sur les manches. Le nombre de mailles de A.1et A.3 augmente ainsi tous les 2 tours. Bon tricot!

06.05.2024 - 07:30