Isla Slipover

Strikket slipover i 1 tråd DROPS Wish eller 2 tråde DROPS Air. Vesten strikkes i glatstrik med kanter i rib og slids i siden. Størrelse S - XXXL.

Markere størrelse:
DROPS 226-58

#islaslipover

DROPS Design: Model wi-035
Garngruppe E eller C + C
-------------------------------------------------------

STØRRELSE:
S - M - L - XL - XXL - XXXL

MATERIALER:
DROPS WISH fra Garnstudio (tilhører garngruppe E)
300-300-350-350-400-450 g farve 05, beige

Eller brug:
DROPS AIR fra Garnstudio (tilhører garngruppe C)
300-300-350-350-400-450 g farve 55, lys beige

PINDE:
DROPS RUNDPIND NR 8: Længde 80 cm.
DROPS RUNDPIND NR 7: Længde 40 cm og 80 cm.
Teknikken MAGIC LOOP kan bruges – da behøver man kun en rundpind på 80 cm i hvert pinde-nr.

STRIKKEFASTHED:
11 masker i bredden og 15 pinde i højden med glatstrik = 10 x 10 cm med 1 tråd DROPS Wish eller 2 tråde DROPS Air.
OBS: Husk at pinde nr kun er vejledende. Får du for mange masker på 10 cm, skift til tykkere pinde. Får du for få masker på 10 cm, skift til tyndere pinde.

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hvordan du bytter garn her
Garngruppe A til F – Brug samme opskrift og byt garn her
Garnforbrug ved alternativt garn – Brug vores garn-omregner her

-------------------------------------------------------

Du synes måske også om...

Product image DROPS Wish
DROPS Wish
50% Alpaca, 33% Bomuld, 17% Uld
Udgået
find alternativ

Instruktioner

0
0

-------------------------------------------------------

FORKLARING TIL OPSKRIFTEN:

-------------------------------------------------------

RETSTRIK (strikkes frem og tilbage):
Strik ret på hver pind.

-------------------------------------------------------

START ARBEJDET HER:

-------------------------------------------------------

VEST – KORT OVERSIGT OVER ARBEJDET:
Forstykket og bagstykket strikkes frem og tilbage på rundpind hver for sig til færdigt mål. Der strikkes kanter i rib rundt om begge ærmegab og rundt i halsen.

BAGSTYKKE:
Slå 69-73-77-85-93-103 masker op på rundpind 7 med 1 tråd DROPS Wish eller 2 tråde DROPS Air. Første pind strikkes således fra retsiden: Strik 2 kantmasker RETSTRIK - læs forklaring over, strik rib (1 vrang / 1 ret) til der er 3 masker tilbage, 1 vrang og 2 kantmasker retstrik.
Fortsæt ribben således til arbejdet måler 6 cm og næste pind er fra retsiden.
På næste pind strikkes der således: Strik 1 kantmaske retstrik, strik glatstrik og tag 17-17-17-19-19-21 masker ind jævnt fordelt over de næste 67-71-75-83-91-101 masker, og afslut med 1 kantmaske retstrik = 52-56-60-66-74-82 masker.
Skift til rundpind 8 og strik videre i glatstrik med 1 kantmaske retstrik i hver side.
HUSK PÅ STRIKKEFASTHEDEN!
Når arbejdet måler 24-25-26-27-28-29 cm, lukkes der af til ærmegab på hver 2.pind (på begyndelsen af hver pind) i hver side således: Luk 3 masker af 1-1-1-1-1-2 gange, 2 masker 0-1-2-2-3-3 gange og 1 maske 5-4-3-5-6-5 gange = 36-38-40-42-44-48 masker.
Strik videre i glatstrik. Når arbejdet måler 51-53-55-57-59-61 cm, lukkes de midterste 20-20-22-22-24-24 masker af til hals og skuldrene strikkes færdig hver for sig.
Strik glatstrik og luk 1 maske af på næste pind fra halsen = 7-8-8-9-9-11 masker.
Strik videre til arbejdet måler 54-56-58-60-62-64 cm, og luk løst af med ret fra retsiden. Strik den anden skulder på samme måde.

FORSTYKKE:
Slå op og strik som bagstykket til arbejdet måler 45-47-48-50-51-53 cm. Nu lukkes de midterste 8-8-8-10-10-10 masker af til hals og hver skulder strikkes færdig hver for sig. Strik glatstrik og luk af til hals på begyndelsen af hver pind fra halsen således: Luk 2 masker af 2 gange og 1 maske 3-3-4-3-4-4 gange = 7-8-8-9-9-11 masker.
Strik videre til arbejdet måler 54-56-58-60-62-64 cm, og luk løst af med ret fra retsiden. Strik den anden skulder på samme måde.

MONTERING:
Sy skuldersømmene. Sy sidesømmen i yderste led af yderste retmaske så der ikke bliver en tyk søm, men lad 6 cm være nederst ved ribben (= slids).

ÆRMEGABSKANT:
Brug rundpind 7. Start i siden nederst i ærmegabet og strik ca 72-72-76-76-80-84 masker op fra retsiden indenfor 1 maske, rundt om ærmegabet (maskeantallet skal kunne deles med 2). Strik rundt i rib (1 ret / 1 vrang) i 4 cm. Luk løst af med ret over ret og vrang over vrang. Strik en kant rundt om det andet ærmegab på samme måde.

HALSKANT:
Brug lille rundpind 7. Start midt på den ene skulder og strik ca 54-54-60-60-64-64 masker op fra retsiden indenfor 1 maske, rundt i halsen (maskeantallet skal kunne deles med 2). Strik rundt i rib (1 ret / 1 vrang) i 6 cm. Luk løst af med ret over ret og vrang over vrang.

Diagram

Diagram for DROPS 226-58
Har du et spørgsmål? Se listen over ofte stillede spørgsmål (FAQ)

Strikkefastheden er afgørende for målene i dit færdige arbejde. Den bliver normalt måle pr 10 x 10 cm. Således bliver strikkefastheden opgivet: Antal masker i bredden x antal pinde i højden feks: 19 masker x 26 pinde = 10 x 10 cm.

Strikkefastheden er individuel; nogle strikker/hækler løst og andre fast. Du justerer strikkefastheden ved hjælp af tykkelsen på den nål/pind, som vi foreslår i opskriften som en guide! Prøv med en tykkere eller en tyndere pind for at få din strikkefasthed til at stemme med den som står i opskriften. Hvis du ikke overholder strikkefastheden, vil du få et andet garnforbrug og målene vil ikke stemme ifølge opskriften.

Strikkefastheden er også afgørende for hvilke garner som kan erstatte hinanden. Så længe du får samme strikkefasthed, så kan du erstatte garnet med noget andet.

Se DROPS lektion: Således måler du strikkefastheden

Se DROPS video: Strikkefasthed - Prøvelap

Garnforbruget bliver altid opgivet i antal gram, for eksempel 450 g. For at regne antal nøgler ud skal du først vide hvor mange gram som er i 1 nøgle (25g, 50g eller 100g). Du finder information om nøglets vægt, når du klikker dig ind på garnet. Nu skal du dele antal gram du skal bruge, med antal gram i hvert nøgle. For eksempel: Hvis du strikker med garn i 50g-nøgler (som er det mest almindelige) tager du 450 / 50 = 9 nøgler.

Det som er vigtigt når man bytter til et andet garn, er at strikke-/hæklefastheden forbliver den samme. Således får man samme mål som der står i valgt størrelse i måleskitsen nederst i opskriften. Det er lettere at opnå samme strikkefasthed hvis man bruger garn fra samme garngruppe. Det er også muligt at vælge flere tynde tråde for at erstatte et tykkere garn. Prøv vores garn-omregner. Vi anbefaler at altid lave en strikkeprøve.

Vær opmærksom på: at når du bytter til et andet garn, så vil tøjet både se og føles anderledes end det du ser på billedet, da alle garner har forskellige udtryk og egenskaber.

Se DROPS lektion: Kan jeg bruge et andet garn end hvad som står i opskriften?

Alle vore garner er sorteret i garngrupper fra A-F efter tykkelse og strikke-/hæklefasthed – A er de tyndeste garner, og F er de tykkeste. På den måde er det lettere for dig at finde et garnalternativ til hver opskrift om så ønskes. Alle garner i samme garngruppe har samme strikkefasthed og kan enkelt byttes ud med hinanden. Når det er sagt er det en god ide at bemærke at forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, som giver det færdige arbejde et unikt udseende.

Klik her for at få en oversigt over vore garngrupper

Øverst i hver opskrift finder du et link til vores garnomregner, som kan hjælpe dig med at skifte det garn ud som står i opskriften, med et andet garn. Ved at skrive den garnkvalitet ind du vil skifte ud, skrive garnforbruget (i din størrelse) og antal tråde som bruges i opskriften, så vil du få præsenteret nogle gode alternativer som kan bruges til samme strikkefasthed. Du vil også få information om hvor meget du skal bruge i de forskellige alternativer og om du skal bruge en eller flere tråde. De fleste nøgler er på 50g (nogle er på 25g eller 100g).

Hvis opskriften er med flere farver, skal du regne hver farve om separat. Og hvis opskriften er med flere garnkvaliteter (feks 1 tråd Alpaca og 1 tråd Kid-Silk) så skal du finde alternativer for hver kvalitet.

Klik her for at se vores omregner

Da forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, så har vi valgt at beholde originalgarnet i vores opskrifter. Ved at bruge vores garn-omregner får du let et udvalg af aktuelle garner, eller så kan du enkelt vælge et garn fra samme garngruppe.

Det er også muligt at nogle af vore forhandlere stadigvæk har det udgået garn på lager. Eller hvis du selv har nogle nøgler, så er det også lettere at finde aktuelle opskrifter som passer til.

Vores garn-omregner vil foreslå både alternative kvaliteter samt garnforbrug.

Synes du det er svært at vælge hvilken størrelse du skal lave, så kan det være en god ide at måle et stykke tøj hvor du synes om størrelsen og synes om at have på. Sammenlign målene med målene i måleskitsen og vælg den størrelse som passer dig bedst.

Du finder måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektionen: Hvordan man læser en måleskitse

Nummeret på pinden som bliver foreslået i opskriften, skal kun ses som en guide. Det som er vigtigt er er få samme strikkefasthed som der står i opskriften. Da strikkefastheden er meget individuel, så kan det være at du er nødt til at vælge et eller to numre tykkere eller en tyndere pind for at opnå korrekt strikkefasthed. Vi anbefaler altid at lave en strikkeprøve.

Arbejder du med en anden strikkefasthed end hvad der står i opskriften, vil du ikke få samme mål som der står i måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan måler man strikkefastheden

See DROPS video: Hvordan laver man en strikkeprøve

Når du strikker/hækler et arbejde oppefra og ned, får du større fleksibilitet og det er lettere at lave personlige justeringer. Det er også lettere at prøve tøjet under arbejdets gang, samt at justere længden på ryg & forstykke og ærmer.

Opskriften er nøje forklaret i samme rækkefølge som den strikkes/hækles. Diagrammerne er justeret så de strikkes på samme måde som ellers.

Diagrammet viser alle pinde/omgange og hver maske ses fra retsiden. Det skal strikkes nedenfra og op fra højre mod venstre. 1 rude = 1 maske.

Når man strikker frem og tilbage, strikkes hver 2. pind fra retsiden og hver 2. pind fra vrangen. Når man strikker fra vrangen skal diagrammet strikkes modsat, altså fra venstre mod højre, retmasker strikkes vrang og vrangmasker strikkes ret.

Når man strikker rundt skal alle omgange strikkes fra retsiden og diagrammet strikkes fra højre til venstre på alle omgange.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Diagrammet viser alle rækker/omgange og hver maske ses fra retsiden. Der hækles nedenfra og op fra højre til venstre.

Når man hækler frem og tilbage er hver 2.række hæklet fra retsiden fra højre mod venstre og hver 2.række er hæklet fra vrangen, fra venstre mod højre.

Når der hækles rundt, skal alle omgange i diagrammet hækles fra retsiden, fra højre til venstre.

Når der hækles efter et cirkeldiagram starter man i midten af diagrammet og hækler sig udover, med uret, omgang efter omgang.

Normalt starter man altid en ny række med et antal luftmasker (modsvarer højden af følgende masker), disse vil enten blive vist i diagrammet eller forklaret i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Når der skal strikkes/hækles flere diagrammer efter hinanden, vil der ofte stå således i opskrifterne: “strik/hækl A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gange". Det betyder at du skal strikke/hækle A.1 én gang, så A.2 én gang, og nu A.3 som skal gentages det antal gange som der står i bredden – i dette tilfælde: S = 0 gange, M = 0 gange, L=2 gange, XL= 3 gange og XXL = 4 gange.

Følg diagrammerne som du plejer, begynd med første række i A.1, så førtse række i A.2 osv.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Den totale bredde fra (håndled til håndled) vil være længere i de større størrelser, også selvom selve ærmet er kortere. De større størrelser har længere ærmekuppel samt bredere skuldervidde. Dette resulterer i en god pasform i alle størrelser.

Tøjets total længde som er opgivet i måleskitsen, måles fra inderst ved halskanten (på skulderen) og ned til nederste kant på tøjet. Der måles altså IKKE yderst på skulderen.

På en jakke måles længden aldrig langs med forkanten, med mindre det er tydeligt forklaret. Mål altid længden indenfor forkantmaskerne.

Se DROPS lektion: Hvordan læses en måleskitse

Diagrammer bliver ofte gentaget i både bredden og i højden. Et diagram består ofte af 1 rapport. Hvis der står at A.1/rapporten skal gentages 5 gange rundt på pinden, så følger du A.1 og starter forfra igen ialt 5 gange efter hinanden. Når der står at A.1/rapporten skal gentages 2 gange i højden, så følger man hele A.1 og starter forfra igen én gang til.

Luftmasker bliver ofte lidt kortere og fylder ikke helt så meget som andre hæklede masker. For at kanten i rene luftmasker ikke skal blive for stram, slår vi derfor ofte flere luftmasker op til at begynde med. Antallet masker vil blive justere på næste række, så det passer til opskriften og til målene i måleskitsen.

Ribkanten er mere elastisk og vil trække sig lidt sammen i forhold til det glatstrikkede. Ved at tage ud før ribben, så undgår du en for stor forskel mellem krop og kant.

Man kan let komme til at lukke af lidt for stramt. Ved at lave omslag om pinden samtidig som man lukker af (samtidigt som omslagene også bliver lukket af) så undgår man at aflukningskanten bliver for stram.

Se DROPS video: Hvordan lukkes der af med omslag

For at få en jævn ud- eller indtagning, kan man tage ud på feks hver 3. og 4.pind således: Strik 2 pinde, tag ud på 3.pind, strik 3 pinde og tag ud på 4.pind. Gentag dette til udtagningen er færdig.

Se DROPS lektion: Tag ud/ind på skiftevis hver 3. og 4 pind

Hvis du foretrækker at strikke en jakke rundt istedet for frem og tilbage, så kan du naturligvis selv justere det i opskriften. Du skal da lægge en klippekant til midt foran (normalt 5 masker) og følge opskriften. Når du ellers ville have vendt og strikket tilbage fra vrangen, strikker du helt enkelt over klippekanten og fortsætter rundt. Til sidst klipper du op i midten af sømmen, samler masker op på hver side til forkant som dækker de to sømme.

Se DROPS video: Hvordan strikkes sømkant og hvordan klippes der op

Foretrækker du at strikke en bluse frem og tilbage istedet for at strikke rundt? Du kan naturligvis justere opskriften og vælge at strikke stykkerne separat og sy dem sammen til sidst. Del antal masker på ryg & forstykke i to, læg en kantmaske til i begge sider (at sy sammen i) og strik hvert stykke frem og tilbage for sig.

Se DROPS lesson: Kan jeg tilpasse en opskrift på rundpind, så jeg kan strikke den frem og tilbage?

Antal rapporter i et mønster kan variere lidt i forhold til forskellige størrelser, for at få korrekt proportioner. Hvis du ikke laver nøjagtig samme størrelse som den du ser på billedet, så kan din model se lidt anderledes ud. Dette er nøje udregnet og justeret så helhedsindtrykket er det samme som på billedet i alle størrelse.

Sørg for at følge opskrift og diagrammer som passer til din størrelse!

Hvis du har fundet en opskrift på en fin damemodel, så er det enkelt at lave den om til herrestørrelse om man ønsker det. Den største forskel er længden på ærmerne og på ryg & forstykket. Vælg den størrelse i måleskitsen som har ønsket brystvidde/omkreds. Den ekstra længde kan du lægge til lige før ærmekuplen/ærmegabet. Hvis opskriften er strikket/hæklet ovenfra og ned kan du lægge den ekstra længde til lige efter ærmegabet eller før første indtagning på ærmet.

Hvor stort garnforbruget bliver er afhængig af hvor mange cm du lægger til, men husk, hellere et nøgle for meget end et for lidt.

Alle garner indeholder overskudsfibre (fra produktionen) som gerne vil fælde eller fnuldre lidt. Børstet garn (håret garn) har flere af disse løse overskudsfibre, hvilket giver dem større tendenser til at fælde.

Selv om man naturligvis ikke kan garantere at børstede garner kan blive 100% fri for overskudsfibre, så er det muligt at få tøjet til at fælde mindre, ved at følge disse skridt:

1. Når tøjet er færdigt (før du vasker det) så kan du ryste det, så alle løse hår falder af. OBS: Brug ALDRIG en taperulle, børste eller lignende som trækker i garnet.

2. Put tøjet i en plasticpose og læg det i fryseren - temperaturen vil få fibrene til at holde mindre fast i hinanden, så løse fibre lettere vil falde af.

3. Lad det ligge i fryseren nogle timer før du tager det ud og ryster igen.

4. Vask tøjet ifølge vaskeanvisningen på banderolen.

Pilling eller fnuller eller nopper er en naturlig proces som sker, på til og med de mest fine og eksklusive fibre. Det sker helt enkelt ved almindelig brug og slidtage og er svært at undgå. Det bliver mest tydeligt, der hvor der er mest friction på tøjet, som under armene og på manchetterne.

Du kan få dit tøj til at se ud som nyt igen, ved at fjerne fnulleret/fnuggene/nopperne med en elektrisk fnugfjerner / lint remover.

Kan du stadigvæk ikke finde svar på dit spørgsmål? Scroll ned og skriv dit spørgsmål, så vil en af vore eksperter prøve at hjælpe dig. Normalt vil du få svar i løbet af 5-10 dage.
Undertiden kan du læse tidligere spørgsmål og svar til denne opskrift eller gå med i DROPS Workshop på Facebook for at få hjælp af andre strikkere/hæklere!

Kommentere opskrift DROPS 226-58

Vi vil gerne høre din mening om denne model!

Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar. Obligatoriske felter er markeret med *.

Kommentarer / Spørgsmål (87)

country flag Mathilde skrev:

Bonjour Combien faut il de pelotes de laine de drops snow pour ce modèle de pull sans manche en taille M Merci par avance :)

04.03.2026 - 06:53

DROPS Design svarede:

Bonjour Mathilde, utilisez le convertisseur pour voir les quantités correspondantes en Snow. Bon tricot!

04.03.2026 - 08:08

country flag Rachael skrev:

Hi, I’m attempting to pick up stitches around the armhole, but I’m unsure of the pick up rate, e.g. pick up 3, skip 1, pick up 3, skip 1… Pattern says to end up with approx 72 stitches. Could you advise please? Thanks!

21.02.2026 - 20:32

DROPS Design svarede:

Hi Rachael, Her is a link to our video for knitting up stitches around the neck (the same method as you use for knitting up aound the armholes): https://www.garnstudio.com/video.php?id=1787&lang=en Regards, Drops Team.

23.02.2026 - 07:16

country flag Rachael skrev:

Hi, I’m a beginner knitter and am attempting the pattern, however it’s a little ambiguous. I’ve cast on and completed 6 row rib for the back. The next instruction is to work st st from the right side. Does that mean I should start row 7 with a Knit row, or a Purl row?

12.02.2026 - 22:57

DROPS Design svarede:

Hi Rachael, Stocking stitch is knitted from the right side and purled from the wrong side, so the 7th row is knitted. Regards, Drops Team.

13.02.2026 - 06:26

country flag Suzanne skrev:

Je ne comprends pas . Après avoir rabattu mes 22 mailles centrales. Rabattre ensuite 1 maille au début du rg suivant à partir de l’encolure = 8 mailles pour ma grandeur. Est- ce qu’ on rapetisse à chaque rang 1 maille Ce n’est pas clair pour moi svp

11.02.2026 - 22:38

DROPS Design svarede:

Bonjour Suzanne, lorsque vous avez rabattu les 22 mailles centrales, il vous reste 9 mailles pour chaque épaule. (40 mailles au total - 22 m pour l'encolure = 18m soit 9 m pour chaque épaule ). Vous terminez chaque épaule séparément, et, au 1er rang à partir de l'encolure (sur l'endroit pour l'épaule gauche/sur l'envers pour l'épaule droite) vous rabattez 1 maille pour l'encolure = il reste 8 mailles pour l'épaule. Bon tricot!

12.02.2026 - 17:51

country flag Katharina skrev:

Soll man oberhalb der abgeketten Maschen für die Armausschnitte weiterhin am Rand kraus rechts stricken oder die erste Masche der Reihe übernehmen?

03.02.2026 - 14:30

DROPS Design svarede:

Liebe Katharina, Sie stricken die Randmaschen glatt rechts, also so wie die restlichen Maschen in der Hin-Reihe rechts und in der Rück-Reihe links. Aus dem glatt rechts gestrickten Rand lassen sich später die Maschen für die Armausschnittblenden gut auffassen. Viel Spaß beim Weiterstricken!

03.02.2026 - 19:23

country flag Anna skrev:

Hi, can I use two strands of yarn - drops Alaska and Drops Melody for this pattern ? I would like the vest to be really chunky but maybe it would be too much ?

02.02.2026 - 19:16

DROPS Design svarede:

Hi Anna, Drops Alaska belongs to yarn group C and 2 strands from any yarn from yarn group C will be the same thickness as 1 strand of Drops Wish (belongs to yarn group E). However, Melody belongs to yarn group D, so the 2 strands will then be slightly thicker and you will need to adjust needle sizes and/or stitch numbers to get the correct measurements for the vest. Regards, Drops Team.

03.02.2026 - 07:22

country flag Susanne Højvang skrev:

Virkelig flot vest

20.01.2026 - 23:01

country flag Elaine skrev:

Hi. I’m a bit unclear on how many balls of Drops Air to buy for a small Isla slipover. I wanted wish but can’t seem to get it. Do I knit 2 strands together of Air and if so does that mean I’d need twice as many balls as of Wish? Thanks.

20.01.2026 - 17:21

DROPS Design svarede:

Hi Elaine, As Drops Air belongs to yarn group C, the 2 strands of Air will be the same thickness as 1 strand of Wish . You will therefore need the same amount of Air in weight as Wish = 300 g. Regards, Drops Team.

21.01.2026 - 08:15

country flag Dany skrev:

Hallo, kann ch den unteren Teil der Arbeit auch in Runden Stricken und dann unter den Armausschnitten aufteilen? Danke!

31.12.2025 - 00:47

DROPS Design svarede:

Hi Dany, of course you can. Remember that there are splits in the sides - they have to be knitted back and forth (front and back separately), unless you don't do them. Happy knitting!

31.12.2025 - 08:56

country flag Antonella skrev:

Buongiorno, non capisco come mai sul bordo a coste i punti inizio e fine ferro a legaccio sono due e poi nel resto del lavoro sulla maglia rasata sono solo uno . Io lavorerò con i ferri dritti e userò i circolari solo per manica e collo. Va bene ? Grazie mille Antonella.

30.12.2025 - 15:41

DROPS Design svarede:

Buonasera Antonella, il bordo è corretto e il modello è lavorato in piano. Buon lavoro!

30.12.2025 - 22:12