DROPS Baby / 33 / 2

Golden Slumber by DROPS Design

DROPS BabyMerino lõngast kootud, keskelt alustatud lehemustriga beebi tekk

DROPS disain: mudel nr bm-109-by
Lõngagrupp A
-------------------------------------------------------
Mõõdud: umbes 100 x 100 cm
Lõng: Garnstudio DROPS BABYMERINO, 50 g/175 m (kuulub lõngagruppi A)
450 g värv nr 44, puuder
-------------------------------------------------------
TÖÖVAHENDID

KOETIHEDUS
23 silmust lai ja 30 rida kõrge parempidises koes = 10 x 10 cm.

VARDAD
DROPS SUKAVARDAD: 3,5 mm
DROPS RINGVARDAD (40, 60 ja 80 cm): 3,5 mm
Varraste suurus on ainult soovituslik. Kui on liiga palju silmuseid 10 cm kohta, võta suuremad vardad. Kui on liiga vähe silmuseid 10 cm kohta, võta väiksemad vardad.
-------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!

100% vill
alates 3.45 € /50g
DROPS Baby Merino uni colour DROPS Baby Merino uni colour 3.45 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Baby Merino mix DROPS Baby Merino mix 3.45 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 31.05€. Loe edasi.

Juhend

-------------------------------------------------------

KIRJELDUS

-------------------------------------------------------

MUSTER
Vaata skeeme A.1 kuni A.7. Muster on vaadatuna töö paremalt poolt ja näitab iga rida.
-------------------------------------------------------

ALUSTA SIIT

-------------------------------------------------------

TEKK – KOKKUVÕTE
Kootakse ringselt keskelt väljapoole suka- ja ringvarrastega. Võta vajadusel pikemad ringvardad.

TEKK
Loo 8 silmust 3,5 mm sukavarrastele BabyMerino lõngaga. Jaga silmused neljale vardale, igal 2 silmust. Koo 1 ring parempidi.
Järgmine ring: koo skeemi * A.1 (= 1 silmus), 1 parempidi (= nurk – siia võib panna silmusemärkija) *, korda * kuni* kokku 4 korda. Jätka skeemiga A.1 ja 1 nurgasilmus iga mustrikorduse vahel. JÄLGI KOETIHEDUST! Kui skeem A.1 on tehtud, on iga nurgasilmuse vahel 39 silmust ning kokku on 160 silmust ringil.
Järgmine ring: * koo skeemi A.2 (= 9 silmust), skeemi A.3 (= 18 silmust), skeemi A.4 (= 12 silmus), koo nurgasilmus parempidi *, korda * kuni * kokku 4 korda, Jätka niimoodi mustriga. Kui skeemid A.2 kuni A.4 on tehtud vertikaalselt, on ringil 232 silmust (57 silmust igal küljel nurgasilmuste vahel).
Korda skeeme A.2, A.3 ja A.4 vertikaalselt. Pärast iga mustrikordust mahub skeemi A.3 1 kord rohkem skeemide A.2 ja A.4 vahele.
Koo skeeme A.2 kuni A.4 kokku 9 korda vertikaalselt (või soovitud pikkusega) = 808 silmust on ringil (201 silmust iga nurga vahel).
Järgmine ring: * tee skeemi A.5 (= 9 silmust), skeemi A.6 kuni jääb 12 silmust enne nurgasilmust (st. koo 10 mustrikordust 18 silmusega, kui skeeme A.2 - A.4 on tehtud 9 korda kõrguses), tee skeemi A.7 (= 12 silmust) ja koo nurgasilmus, * korda * kuni * kokku 4 korda. Kui skeemid A.5 kuni A.7 on tehtud, on ringil 920 silmust (229 silmust igal küljel) ning töö pikkus on umbes 100 cm igal küljel.

MAHAKUDUMINE
Et mahakudumise äär ei jääks kiskuma, tee aegajalt õhksilmuseid. Järgmisel real koo õhksilmused maha nagu tavalised silmused.
Õmble lõngaotsaga kinni auk teki keskel. Kinnita lõng korralikult.

Skeem

= parempidi silmus
= pahempidi silmus
= 2 parempidi kokku
= 2 ületõstmisega kokku (tõsta 1 silmus parempidise võttega kudumata, koo 1 parempidi, tõsta kudumata silmus üle äsja kootud silmuse)
= 1 õhksilmus kahe silmuse vahele, järgmisel ringil koo õhksilmus läbi, et jääks auk
= 3 ületõstmisega kokku (tõsta 1 silmus parempidise võttega kudumata, 2 parempidi kokku, tõsta kudumata silmus üle äsja kootud silmuse)Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS Baby 33-2) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (25)

Grethe Sørensen 17.06.2020 - 23:06:

Jeg skal til at lukke af,men der står: laves der omslag om pinden efter hvert omslag fra forrige omgang samtidig med at der lukkes af Skal jeg lave ekstra omslag på sidste pind, og derefter en afluknings pind ? Venligst Grethe Sørensen

DROPS Design 22.06.2020 kl. 10:47:

Hei Grethe. For at ikke avfellingskanten skal strammes, lages det kast samtidig som det felles av. På siste omgang av A.5, A.6 og A.7 er det mange kast som nå skal felles av, men når kastet er felt av gjøres det et nytt kast som også felles av. Se evnt hjelpevideoen "Hvordan felle av med kast ". God Fornøyelse!

Trine 27.04.2020 - 23:50:

Hei, det ser ut som det er feil i starten på rad 8 i diagram A5. Det skal vel være en maske til som skal være vrang 16 masker i diagrammet?

Emel 02.03.2020 - 23:51:

Hallo liebes DROPS Team. Zunächst einmal, danke für die hervorragende Arbeit! Mir ist in Vergangenheit des öfteren aufgefallen, das die Fotos von den Strickstücken nicht immer optimal sind. Bei dieser Decke hätte ich gerne die Decke in Gänze gesehen und nicht drei identische Fotos von einem Baby. Schließlich geht es ja um die Strickstücke und nicht um die Menschen, die abgebildet sind. Auch wenn in diesem Fall der kleine Mensch sehr süß ist.

Christina 21.02.2020 - 11:01:

Jeg har problemer med starten.kan jeg ikke strikke på rund pind og strikke frem og tilbage? Hvad menes der med A1(=1maske), når jeg starter med at slå om,1ret,slå om starter jeg igen med at slå om?er der en video.mvh christina🌞

Annette Mortensen 07.01.2020 - 16:39:

Er der nogen der har et billede, hvor man kan se hele tæppet?

DROPS Design 15.01.2020 kl. 15:51:

Hej Annette, Vi skal prøve at spørge, hvis vi har så skal vi nok få det lagt ud :)

Uta Jensen 07.01.2020 - 13:09:

Babytæppe Golden Slumber 33-2\r\nJeg vil gerne strikke tæppet i str 150 x 150cm. I opskriften er der brugt 450 g Baby Merino til 100x100 cm. Hvormeget garn skal jeg bruge?\r\nTak for alle dejlige opskrifter, \r\nVenlig hilsen fra Uta Jensen

Ingrid 12.11.2019 - 14:25:

Tror jeg har forstået det. De 4 gange er udelukkende henvisning til, at diagrammerne skal gentages 4 gange på en omgang.

Ingrid 12.11.2019 - 12:46:

Er færdig med A1. Herefter står der *strik A.2 (=9 m), strik A.3 (=18 m), strik A.4 (=12 m) og strik hjørnemaske*, strik fra *-* totalt 4 gange. Betyder det at jeg skal strikke 4 omgange med 39 m mellem hjørnemaskerne eller skal jeg strikke efter diagrammerne?

DROPS Design 25.11.2019 kl. 14:34:

Hei Ingrid. Nå skal du strikke etter diagram A.2, A.3 og A.4 (i hver side/4 sider). God Fornøyelse!

Anna 12.11.2019 - 08:25:

Fehler gefunden. Habe die erste R Re immer mitgezählt und dann war ich natürlich immer eine R weiter als tatsächlich.

Anna 12.11.2019 - 06:24:

In der 4. Runde von A1 sollen 7 M im Raport gestrickt werden. Ich habe aber 4 Maschen/ Nadel = 16, wovon ja eine als Eckmasche zu betrachten ist, also 3 Maschen/ Nadel = 12 Maschen. Ich verstehe nicht wie ich die 2 li, 3 Re, 2 li Sequenz unterbringen kann. Zähle ich die Eckmaschen nie mit? Also muss immer - 1 Masche gerechnet werden? Da ja in Runden ohne Hin und Rückreise gestrickt wird, lese ich alle Zeilen von rechts, korrekt? Dies steht unter "Muster" dann falsch. Danke

DROPS Design 12.11.2019 kl. 08:32:

Liebe Anna, bei der 3. Runde in A.1 stricken Sie: 1 Umschlag, 1 Masche links, 1 Umschlag, 1 Masche recht, 1 Umschlag, 1 Masche links, 1 Umschlag = so haben Sie 7 Maschen in jedem A.1 x 4 A.1 = 28 + die 4 re. M = 32 M. Viel Spaß beim stricken!

Jäta kommentaar mustrile DROPS Baby 33-2

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.