Heegeldamise mustriskeemi koosneb sümbolitest, 1 sümbol = 1 silmus – tingmärkide seletuses on tavaliselt kirjas, millise silmusega on tegemist/kuidas seda teha. Skeemil on näidatud kõik silmused vaadates töö paremalt poolt (kui ei ole teisiti mainitud).
Mustriskeem näeb välja nii:
1: 1. A.1 on skeemi nimi ja kehtib tervele skeemile - tihti märgitud kandiliste joontega. Joonte vahel olev osa on 1 mustrikordus.
2: 2. Need on tingmärgid, mis kirjeldavad, mis silmusega on tegemist või kuidas seda teha.
Sinised nooled: Silmus heegeldatakse silmusesse või ümber alumise rea silmuse. Mõnikord tehakse mitu silmust ühte silmusesse/ümber silmuse.
Lilla ovaal ja nooled: Alati ei heegeldata kõikidesse silmustesse. Näiteks mõnikord tehakse ahelsilmus ja eelmise rea silmus jäetakse vahele.
Heegeldamise skeeme loetakse erinevalt teksti lugemisest: skeeme loetakse paremalt vasakule ja alt üles. Teiste sõnadega, alustatakse sümboliga alumises paremas nurgas ja töötatakse vasakule ja üles (vaata punased nooled skeemil allpool).
Kui on vaja teha mitu mustrikordust (st. mustrit korratakse mitu korda real/ringil), heegelda rea lõpuni skeemil ja alusta uuesti esimesest silmusest.
Edasi-tagasi heegeldades tehakse üle rea töö paremal pool ja siis töö pahemal pool. Töö pahemal pool loetakse skeemi vastupidi, st. vasakult paremale (punane nool näitab lugemise /heegeldamise suunda töö paremal pool, sinine nool töö pahemal pool).
Rida algab tavaliselt teatud ahelsilmuste arvuga – sõltub järgneva silmuse kõrgusest ning on väljatoodud, et saaksid alustada õigelt kõrguselt (vaata rohelisi ovaale). Kui ahelsilmused on skeemil näidatud, siis heegeldatakse kõik silmused nagu näidatud. Mõnikord on juhendis antud HEEGELDAMISE INFO juhendi alguses, kus on öeldud mitu ahelsilmust teha rea/ringi alguses ning kas need asendavad esimest silmust real/ringil (või on lisaks). Kui ahelsilmuseid EI OLE skeemil näidatud: siis järgi HEEGELDAMISE INFOT.
Ringselt heegeldades tehakse kõik ringid töö paremal pool ja skeeme loetakse kõik ringid paremalt vasakule (vaata punaseid nooli). Ringi algus ja lõpp on tihti näidatud eraldi (vaata skeemi A.2 - roheline ruut). Nagu ka ridade puhul, tehakse ringi alguses teatud arv ahelsilmuseid, mis on võrdne järgmise silmuse kõrgusega. Ringi lõpp ühendatakse ringi algusega aassilmusega viimasesse ahelsilmusesse ringi algul (vaata sinist ruutu). Teiste sõnadega: ahelsilmused skeemil A.2 = ringi algus; samal ajal aassilmused skeemil A.2 = ringi lõpp.
Kui on vaja teha mitu mustrikordust (skeem A.1) (st. skeemi korratakse mitu korda ringil), siis heegeldatakse skeemi viimase silmuseni ja siis alustatakse uuesti esimest silmusest samal skeemi A.1 real. NB! Selles näites korratakse AINULT skeemi A.1, skeemi A.2 tehakse ainult ringi alguses ja lõpus.
Kui samal real/ringil tuleb teha mitu erinevat mustriskeemi, heegelda nii: tee 1. skeemi 1. rida, siis 2. skeemi 1. rida, siis 3. skeemi 1. rida jne. NB! Edasi-tagasi heegeldades tuleb skeeme teha töö pahemal pool vastupidises järjekorras: st. alusta skeemiga 3, siis tee skeemi 2 ja siis skeemi 1. Samuti heegeldatakse tagasireal silmused teises suunas.
Ümaraid asju heegeldades alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole. Need skeemid on tavaliselt ümmargused. Skeem võib olla täielikult välja joonistud – ümmargune skeem, siis heegeldatakse iga silmus nagu see on näidatud; või on toodud ainult 1 mustrikordus, siis korratakse mustrikordust vajalik arv kordi ringil, et saada kokku terve ring.
Ümmargusel skeemil alustatakse sümbolist skeemi keskel: tavaliselt ring, mis tähistab antud arvu ahelsilmuseid, mis ühendatakse kokku aassilmusega (punane ring skeemil). Nagu ringselt heegeldades, algab ringi algus teatud arvu silmustega (võrdne järgmise silmuse kõrgusega) ning lõppeb aassilmusega ringi alguse viimasesse ahelsilmusesse – vaata skeemi A.2 meie eelmises näites (sinine ruut) - NB! Kui ahelsilmused on näidatud skeemil, siis need EI ASENDA teisi silmuseid ning kõik silmused heegeldatakse nii, nagu need on näidatud. Kui ahelsilmused ASENDAVAD esimest silmust, siis on see juba skeemilt eemaldatud.
Heegeldatakse vasakult paremale, iga sümbol eraldi (punane nool). Esimese ringi silmused heegeldatakse tavaliselt ÜMBER ahelsilmustest ringi, st. pista heegelnõel läbi ahelsilmustest ringi, võta lõngakeerd ja tõmba silmus läbi ringi (tehes silmuse nagu tavaliselt) - Uut silmust ei tehta LÄBI ahelsilmuse, ÜMBER ahelsilmuse. Ringi lõpus ühenda lõpp algusega aassilmusega ning alusta teist ringi skeemil: keskkoha poolt väljapoole järgmine ring (vaata rohelist noolt).
Kui skeemil on näidatud ainult osa ringist, siis korratakse seda mustrikordust antud arv kordi ringil, et saada kokku terve ring. Alusta all (vaata punast ringi) ja heegelda nagu ÜMMARGUST SKEEMI, aga skeemi A.2 korratakse antud arv kordi ringil. Nagu ka ümmargusel skeemil, on lõigul näidatud kuidas ring algab ja lõppeb (vaata skeemi A.1, sinine ruut). Alusta ahelsilmustest ringile lähimast reast, tee ahelsilmus(ed) skeemil A.1, siis heegelda sümbol(id) skeemil A.2 (1. ringil on ainult 1 sümbol) ning korda skeemi A.2 esimese rea sümbolit niimitu korda ringil kui mainitud juhendis.
Ringi lõpus ühenda ring aassilmusega skeemil A.1. Kui 1. ring on tehtud, jätka järgmise ringiga: ahelsilmustest ringist teine rida (roheline nool).
Mõned heegeldamise skeemid on näidatud ruutudega, kus 1 ruut = 1 silmus. Millist silmust teha, on tavaliselt kirjeldatud juhendis, skeem näitab hoopis milliseid värve kasutada (vaata punast ringi = tingmärgid).
Heegelda nagu kirjeldatud üleval, kas EDASI-TAGASI, RINGSELT või ÜMMARGUST SKEEMI.
Georgina Hamer kirjutas:
Thank you for the reply. My ambidextrous sister teases me with her right handed crocheting. I have tried and I believe it was amusing for her to watch me attempt to do so with my right hand. I attempting a pattern or two of the circular jackets and so far I am finding that maybe a tweak or two for the starting position to allow for the clockwise travel. It’s translating well
05.08.2024 - 19:41